NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. H 1858. No. 26. WOENSDAG den 31 Maart. 13de Jaargang A- vA 'i' I W. Tone- het prov, t van ge meld hof, daarbij bij kon. besluit van 1 Febr. jl. benoemd in de plaats van den heer mr. W. Gratama, overleden. SNEEKER COURANT. Éi! BINNEN- EN BUITENLAND. MBMWCTIlIlBIMmi' het 1ste district in drie gemeenten als Loosduinen dit toe- Aan sommige I de nage- bescheiden ka- 4 doch ik geloof tevens dat men aan dachtenis van het nederig en rakter van dezen waardigen man te kort doet, met niet te veronderstellen dat hij nog in leven zijnde, zeker de eerste geweest zou zij n om een berigt als het gemelde tegen te spre ken waarbij aan zijn werk eene nog veel grootere volkomenheid wordt toegekend dan hetzelve inderdaad bezit. Een ieder, die ee- nigermate met den loop der hemelligchamen en tevens met de zamenslelling van dat pla netarium bekend is, zal het onjuiste hiervan dadelijk blijken bij de enkele opmerking, dat het bolletje, waardoor de maan op hetzelve nagenoeg in den ge- SNEEK, 50 Maart. Van den 20sten tot en met den 26 dezer zijn in deze provincie 125 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert I Jan. dezes jaars 1851. Door Z. M. den koning is benoemd tot commissaris van policie te Sneek S. Wijma comm, van policie te Dokkum. Onder het opschrift: Zon-eclips van 15 Maart 1858, deelt de heer C. J. v. d. Meulen alhier het volgende mede Met bevreemding las ik onder anderen in het Handelshlad van den 19 Maart jl. het berigt uit Franeker,dat eenige kunstminnaren de jongste zon-eciips op het planetarium van wijlen Eijsinga hadden zien voorstellen, met eene juistheid, die on overtrefbaar mogt genoemd worden. Ik ben ook een bewonderaar van dat kunstgewrocht Naar wij vernemen, zal op 7 April ek. bij het provinciaal gereglshof van Noord-Holland behandeld worden de zaak van Hendrik Bul der Jan Fob Vegter Alexander Lorenz Eeck en Pieter Storm, beschuldigd van 1) op of om streeks 21 Augustus des jaars 1856 zeilende met het kofschip Henriëtte in de Middellandsche zee op de terugreis van Galatz naar Neder land op welk schip de 1ste beschuldigde als gezagvoerder en de drie overigen als schepelin gen geplaatst waren met voorbedachten rade en in vereeniging met elkandermoedwillig aangegrepen en opzettelijk overboord in zee ge worpen te hebben den stuurman Sjoerd Zeelt van IJlstdie in zee liggende nog de rust van het want greep, doch genoodzaakt werd die los te laten door eenige trappen met den voet, hem door den 2den beschuldigde moedwillig toegebragt ten gevolge waarvan genoemde stuurman den dood in de golven heeft moeten vinden en 2) van vroeger gedurende dezelfde reis, moedwillig, aan genoemdeu stuurman, op onderscheidene tijdstippen schoppen en slagen toegebragt te hebben en mitsdien 1) van doodslag met voorbedachten rade gepleegd (moord) en 2) van het moedwillig toebrengen van slagen of stooten. De heer mr. L. H. Kuhn zal voor den 1sten 2den en 4den be schuldigde, als door hen gekozen verdediger, optreden. De 5de beschuldigde is voortvlugtig. Voor eenige weken werd Delfshaven in opschudding gebragt door een gerucht, dat er bij zekeren inwoner een enorme diefstal was gepleegd. De policie toog in allerijl naar de plaats, waar de misdaad zou hebben plaats gehad en werkelijk zij vond eene geheele familie in tranen en radeloos niet minder dan ƒ4700 waren gestolen en zulk een slag was niet te overkomen. De policie deed ha ren pligt en begon met proces-verbaal op te maken. Daarbij trok het zeer de aandacht dat de bestolene niets wist op te geven, wat betrof de nommers der ontvreemde bank- en muntbiljetten, en ook niet kon zeggen, uit hoe veel aan papier en hoeveel aan specie de ontvreemde som bestond. De policie hield inspectie, doch verdenking had men op nie mand. Intusschen kwamen een of meerschuld- eischers van den bestolene die ongeveer zoo veel moesten hebben ais er ontvreemd was, achter het net visschen. Toen begreep de misdadiger zich niet langer schuil te kunnen houden en kwam zich zelven aangeven; het was de bestolene zelf, die de verklaring afleg de dat hij het geld niet gehad had en dat het hem dus niet ontstolen had kunnen wor den. Het was slechts een loos alarm geweest, om lastige schuldeischers tot medelijden en rekbaarheid te brengeu. wordt geheven. Voor bezorging buiten de lijn wordt dan gerekend: per post 20 cent thans 24 cent; per bode 75 cent, thans 1.20; per spoorweg-telegraaf 1 thans 40 of 50 cent. Hoezeer uit deze nieuwe bepalingen voor het oogenblik voor alle kantoren in het algemeen en voor tüsschen Amsterdam en Rotterdam te wisselen berigten in het bijzonder geene voor- deelen voor het publiek voortspruiten kan men echter niet ontkennen dat men op deze wij ze namelijk door de opklimming bij 10 woor den om zoo te zeggen meer waarde voor zijn geld heeft, terwijl voorzeker hierdoor de grond zal gelegd zijn tot eene latere in te voeren la- riefsvermi ndering. De Staats-Courant bevat het koninklijk besluit van 17 Maart 1858, waarbij het be sluit van 50 Maart 1827 (Staatsblad no. 12) en het daarbij goedgekeurd en vastgesteld re glement op het houden van huissynagogen of bijzondere bidplaatsen buiten de openbare kerk gebouwen bij het Israëlitisch kerkgenootschap, als zuiver van kerkdijken aard zijnde, en vol gens de tegenwoordige wetgeving niet meer behoorende tot den werkkring der regering wordt ingetrokken. Op den 25 dezer is bij den hoogen raad der Nederl. beëedigd de heer mr. kens laatstelijk vice-president van geregtshof in Drenthe als president f van het Besluit tot MARKTGELD, wegens STAANPLAATSEN VOOR HET UIT STALLEN VAN WAREN zoo wede TEN DIENSTE VAN OPENBARE j VERMA KELIJ K H EDEN. Hel besluit tot het heffen van Marktgelden wegens staanplaatsen voor het uitstallen van waren zoo mede ten dienste van openbare vermakelijkheden door deze vergadering vast gesteld den 26 Mei 1856, goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van den 18 December 1836 no. 51 wordt gewijzigd als volgt: a. Te roijeren de bepaling Van draag bare waren of waren die in de hand wor den gehouden zal voor eene staanplaats op de markt worden betaald door ieder persoon 10 cents." b. De volgende zinsnede te lezen als volgt: De bewoner van een huis zal op zijne ei gene stoep of straat voor zoo ver eene goede policie zulks toelaat, zijne eigene waren mo gen plaatsenzonder deswege iets als markl- geld te betalen." c. Te roijeren de volgende bepaling: Iemand op de stoep van een huisdoor hem zelven niet bewoond of gebruikt worden de eenige waren te koop aanbiedendezal het gestelde marktgeld betalen. Welk besluit is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 9 Maart 1858, no. 53. En is hiervan afkondiging geschied naar het behoort, den 24 Maart 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IAGA. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK brengt ter kennis van de ingezete nen dat op den 51 dezer maand bepaaldelijk zijn vastgesteld en gesloten de lijsten aanwij zende de personen die in deze gemeents be voegd zijn tot het kiezen van leden van de tweede kamer, der provinciale staten en van den gemeenteraad, en dat de bedoelde lijsten aangeplakt en van nu af ter Secretarie dezer gemeente voor een’ ieder ter inzage zijn neder- gelegd. En zal deze worden afgekondigd zoo als ge bruikelijk is. Sneek den 51 Maart 1838. De Burgemeester voornoemd WOUDA. "Wegens den gedenkdag des sterven* van Chris tus zal de Zaturdagsche Courant dezer week op Donderdag avond gedrukt en uitgegeven wor den en wordt de bezorging van Advertentïèn voor dat nommer verzocht vóór of uiterlijk Don derdag middag 1 uur. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten Dat door den Raad dezer Gemeente, in zij ne vergadering van den 15 Januarij 1838 is vaslgesteld het navolgend BESL UIT tot wijziging het hejfen van I.. wordt voorgesleld wel middelden lijd eener synodische maans-omloop, ook een’ omloop ten opzigte van de zon rond om het aardbolletje volbrengt, doch steeds met eene regelmatige beweging, altijd op gelijken afstand van de aarde en dan nog steeds in regelmatige beweging, van de aarde en het vlak der ecliptica. «Dit alles heeft noodwendig ten gevolge, dat men dezelfde verschijnselen die men bij de zon-eclips van 15 Maart jl. op het plane tarium waarnam, ook ten tijde van iedere vol gende nieuwe maan weder op gelijke wijze zal aanschouwen. Dit nu geeft wel eenig denk beeld van het ontstaan der eclipsen in het al gemeen doch het is er verre af, dat dit de getrouwe voorstelling van eenige speciale eclips zou zijn die ook wel nimmer op een kunst stuk van dien aard zal worden verkregen. «Het is geenszins mijn doel, iets op de hoo- ge waarde van het schoone planetarium van Eijsinga af te dingen maar toch heb ik ge meend aan de wetenschap eene betere dienst te bewijzen met eene bestaande dwaling, voor al nu zij openlijk wordt verkondigd weg te nemen dan haar bij een verder stilzwijgen nog meer te voeden.” Door den gewezen minister van binn. zaken is vóór zijne aftreding beschikking ge maakt naar aanleiding van art. 57 der wet op het lager onderwijs, om aan de schoolop zieners eene som bij abonnement als vergoe ding voor hunne reis- en -verblijfkosten toe te kennen. De schoolopziener van Zuid Holland die over ’s Hage Wassenaar en zigt heeft, ontvangt ƒ250. Aan sommige an- dere schoolopzieners in Zuid-Holland is ƒ550 toegestaan. Vroeger genoten de schoolopzieners in Zuid-Holland minder honorarium doch bekwamen zij aanzienlijke voordeelen van exa men-gelden die nu vervallen zijn, zoodal de betrekking, bij vermeerdering van werkzaamhe den, aanmerkelijk verminderd is in honorarium. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 26 Maart: Heden zijn de vergaderingen van de inspecteurs voor het lager onderwijs, die den 16 dezer zijn aangevangen, afgeloopen. Men verneemt dat de minister van oor log eene circulaire aan het leger heeft gerigt, inhoudende, dat er voor onderofficieren de ge- legenheid bestaat, om eenmaal bij derijksveld- wacht geplaatst te worden', en eene zoodanige plaatsing in de militaire dienst af te wachten. Volgens de nieuwe bepalingen op de bin- nenlandsche telegraafdienstzullen daarbij ge- wigtige veranderingen geschieden, op welke ook - wij het publiek opmerkzaam maken. Bestond tot dus verre het maximum van een enkelvoudig berigt uit 25 woorden be nevens 3 vrije woorden, voor het adres te beginnen met de 1 April bestaat een enkel voudig berigt uit 20 woorden terwijl de 5 vrije woorden voor het adres vervallen. Bo vendien moet voortaan door de afzenders zel ven elke bepaling, ten opzigte van de rig- ting betaalde antwoorden bezorging buiten de lijn door post of bode, aanstonds onder het adres geplaatst worden. De verminderde prijs voor een antwoord van 10 woorden alsmede het collationeren of ontvangbewijs van een berigt vervallen dan. Voorts zal een en kelvoudig berigt voor elk der kantoren van ons land 50 cent, voor elke 10 woorden daarbo ven 25 cent kosten terwijl thans een berigt van 25 woorden voor onderscheidene kanto ren of ƒ1.50 bedraagt, en zoo het 26 tot 50 woorden bevat het dubbel tarief

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1