NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 27. ZATURDAG g® -O fel SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. t. BUITENLAND. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 50 Maart Gisteren meldden wij dat Z. M. de koning dit jaar de hoofdstad met Hd. gewoon bezoek niet zal vereeren. Wij vernemen he den nader, dat Z. M. voornemens is, in de maand September aanstaande Amsterdam te bezoeken, zullende de vorst dan vergezeld wor den door Z. K. H. den prins van Oranje, die op dat tijdstip zijne meerderjarigheid zal heb ben bereikt. Het gebrek aan hulp-onderwijzers ver toont zich thans door het geheele land; hoofd onderwijzers uil verschillende aanzienlijke dor pen wenden alle pogingen aan om in de be staande behoefte te voorzien doch zij zien te vergeefs uit naar aanbiedingen. Indien er door het oprigten van kweekschoolen in het aanmoedigen van onderwijzers overeenkom stig art. 12 der wet, door de regering niet weldra wordt voorzien dan zal er al zeer spoedig stagnatie in het openbaar onderwijs ontstaan. In de gemeente Zevenbergen is dezer da gen een bedroevend ongeval gebeurd. Een welgesteld bouwman gaf, in drift ontstoken zijnen 19jarigen zoon zulk een’ slag met een vuurlepel in den nek dat de jongeling nog denzelfden dag aan de gevolgen overleed. De aanleiding was deze: tegen 11 uur vroeg de zoon om een boterham de vader weigerde willende dat hij even als de anderen tot het middagmaal zou wachten. Daarop ging de zoon zelf brood snijden, en de vader, zich dus miskend ziendevloog op en bragt den noodlottigen slag toe. De zaak wordt gereg- telijk onderzocht acht dagen na de begrafe nis is het lijk weder opgegraven, om geschouwd te worden. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 27 MaartNaar men verneemt zullen de sta ten dezer provincie in de laatste helft der vol gende maand alhier bijeen worden geroepen tot het houden eener buitengewone vergade ring, ten einde te beraadslagen over het plan tot uitdieping van het scheeps-vaarwater van hier naar Harlingen tot in zee. Welligt zal eerlang de telegraaf in deze provincie eene belangrijke uitbreiding erlan gen. Althans is de heer Wenckebach hier geweest, tot het houden van conferentiën met de directie van den waterstaat, nopens de aan te leggen telegraaflijn van Sneek over de Lemmer, door de Zuiderzee over Enkhuizen Hoorn en Purmerende, naar Wormerveer. eene aanzienlijke som geld ontvreemd had, is onlangs te Heerenveen teregt gesteld. Zij heeft alles wederom bekenddoch de getui gen tegen haar gedagvaard hebben evenwel zooveel ten haren voordeele gesproken aan gaande haar vroeger leven ook in den dienst baren stand dat de regter grond had hare misdaad met inachtneming van verzachtende omstandigheden te beoordeelen en heeft haar veroordeeld tot een halfjaar eenzame opsluiting. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 29 Maart Sedert de stoomvaart van Harlingen op Amsterdam weder geopend is, wordt in het personenvervoer van hier op Harlingen ee ne buitengewone levendigheid waargenomen. Eiken avond vertrekt een groot aantal wagens van hier, meestal met zeevarenden uit deze stad en provincie opgevuld. Volgens gehou- dene aanteekening zijn met de diligence- en stoombootreederij Harlingen in deze en de vo rige week 488 met de onderneming van de heeren Van Gend Loos 583 en met de di- ligence-dienst de Vriendschap 67 passagiers overgevoerd zoodat in het geheel met deze drie diligence-diensten 940 personen via Har lingen naar Amsterdam zijn vertrokken. Op den 24slen alleen bedroeg het aantal passagiers met eerstgenoemde diligence-dienst 156. In weerwil van dit groot aantal reizigers, ging steeds het vervoer met de grootste orde en re gelmaat gepaard. Ook bij de scheepvaart heerschte in de laat ste zes dagen eene buitengewone drukte. Niet minder dan 519 schepen zijn in dien korten tijd de Groote Spilsluizen alhier gepasseerd waarvan op heden 84 die men de «Drentche vloot” noemt en meest geladen met turf voor Holland en Friesland. Men leest in de Gron. Ct. Met genoe gen vernamen wij, dat er gedurende den a fge- loopen winter weder boterhammen zijn uitge deeld aan de leerlingen der beide stads-armen- scholen en aan die der Israëlitische armen-school. Krachtiger middel om het schoolgaan der kin deren van de minvermogenden te bevorderen zal er wel niet kunnen gevonden worden. Zij werden nu naar de school gelokt ja heenge trokken in het vooruitzigt van eene fiksche boterham te zullen ontvangen. Zulk eene bo terham is voor hen eene lekkernij en niet gaar ne willen zij deze missen in huis zijn de meesten hunner toch gewend, droog brood te eten. Over schoolverzuim hebben de onderwijzers niet te klagen gehad. Terwijl men den leer lingen dus eenig ligchamelijk voedsel aanbood was men in de gelegenheid gesteld, hun het zie- levoedsel toe te dienen. Hartelijk wenschen wij dat de commissie ter bevordering van het schoolgaan van minvermogende kinderen van wie deze maatregel uitging door ruime giften in staat moge worden gesteld, op den ingesla gen weg voort te gaan. Trouwens hieraan zal wel niet getwijfeld behoeven te worden. Gro- ningen’s ingezetenen beseffen het voorzeker, dat hunne gaven niet doelmatiger kunnen wor den aangewend. Als eene zeldzaamheid en bijzondere, waar lijk niet benijdenswaardige lots-bedeeling wordt I uit Hilversum gemeld dat aldaar nog beden in ééne niet ruime kamer vier geslachten be staande uit drie weduwen met drie kinderen, te zamen wonen van welke de over-over- grootmoeder 97, de grootmoeder 71 en de moeder 47 jaren telt. Bij deze bijzonder heid mag nog gevoegd worden dat de groot moeder met haren echtgenoot, onder Napoleon in dienst bij de 3de afdeeling der zoogenaam de blaauwkleppen als marketentster verschil lende campanjes heeft bijgewoonddat zij in het jaar 1811 te Straatsburg gevangen ge nomen in de gevangenis bevallen isen daar op na hare loslating met haren echtgenoot die gekwetst was en hare jonggeborene we ken lang gemarcheerd heeft, om op vaderland- schen bodem terug te komen alwaar haar echtgenoot kort daarna is overleden. Daar dit zedig en ordelijk huisgezin daarbij in behoef- LONDEN 27 Maart. Den 12den April zal de zaak van Simon Bernard, betrekkeilijk de medepligtigheid aan den door Pierri c. s. op keizer Napoleon III gepleegden moordaanslag voor een speciaal geregtshof behandeld worden. Di Rudio zal als getuige verschijnen voorzien van genadebrieven der koningin zoo als bij de Engelsche wet geëischt wordt, opdat een ver oordeelde verklaring in eene regtszaak kunne afleggen. Whitby (het stadje) is dezer dagen door eene landverzakking geteisterd, die met een rollend geluid vergezeld ging en anderhalve acre grond verzwolg. De groote Victoria-ij- zerwerken te Rockhills, bij Ranswich, zij n ge heel vernietigd en de schade wordt op 15,000 p. st. berekend terwijl honderd werklieden le dig loopen. LONDEN, 98 Maart. Bij de regering is het officiële "berigl ontvangen dat generaal Franck, op marsch naar Lucknow zijnde, drie schitterende overwinningen op de op roerlingen heeft behaald; 2800 van dezen ziju gesneuveld. Sir Grant heeft op Nena Sa hib eene zege bevochten en 1800 van diens manschappen gedood. PARIJS 26 Maart. De Courrier d'Italie geeft verslag van eene zonderlinge plegtigheid, die te Padua in het Lombardisch-Venetiaansch koningrijk is gevierd. De studenten der hoo- geschool aldaar, ten getale van ongeveer dui zendzouden na de zielmis, die in de groote kerk van den H. Antonius was gezegd eene dienst hebben gevierd voor de rust der ziel van Orsini. In twee koren verdeeldzouden de studenten bet de Profundig hebben gezongen. Genoemd blad voegt er bij Met bevreem ding heeft men gezien dat de Oostenrijksche policie deze demonstratie heeft geduld. Zou SNEEK, 1 April. Dezer dageu is door Z. M. den koning bewilliging verleend tot de oprigting der naamlooze vennootschap, te Am sterdam gevestigd, en getiteld Nederlandseh- Hannoversche Spoorweg-Maatschappij Uit 's Hage wordt aan het Amsterdamsch Handels- en Effectenblad het volgende ge schreven Uwe stadgenooten vooral zullen zich ze ker herinneren dat hun afgetreden burge meester, mr. C. H. B. Boot, in eene der raads vergaderingen zijn voornemen heeft kenbaar gemaakt, de policie te Amsterdam te reorga niseren, en nog bij zijn aftreden zijn leedwe zen heeft betuigd dat plan door het verla ten van de plaats van burgemeester niet te kunnen volvoeren. Ik kan u thans uit tame lijk goedonderrigte bronnen mededeelen dat de nieuwe minister van justitie als eene voor waarde aan zijne optreding eene geheele reor ganisatie der policie heeft verbonden, waar door de geheele plaatselijke policie door rijks- policie zou worden vervangen. Vooral voor de hoofdstad is dit van belang, daar zij hier door een meer uitgebreid policie-personeel be komen en de stedelijke kas van de policie- kosten zal ontheven worden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 29 Maart Naar men verneemt, zal de hoofdstad dit jaar niet worden vereerd met het gewone bezoek dat Z. M. de koning haar anders in de maand April brengt. een jong mensch wegens verschillende kleine opligterijen door middel van vervalsching in geschrift gepleegd, tot 14 jaren tuchthuisstraf, 1ste graad en verbanning veroordeeld. De veroordeelde, die reeds eens te Emden zes maanden gevangen had gezeten, gaf thans voor de regtbank te kennen dat hij toen in de gevangenis voor het eerst de kunst had ge leerd van eene valsche handteekening te maken. Te Berlijn wil men welen dat het pro visioneel bestuur van den prins van Pruissen nogmaals met drie maanden zou verlengd wor den. De tegenwoordige opdragt loopt met den 25 April ten einde. De geneesheeren schijnen nog altijd hoop te hebben, dat zij den koning er geheel weder zullen opkrijgen. Een koopman uit Nakel begaf zich met zijnen zoon naar de jongste mis te Frankfort a/O. De eerste overleed aldaar de zoon pakt het lijk in eene kist en verzendt die als «zij den goederen” per spoorweg naar Nakel. Op het station aldaar wordt, door het een of an der toeval de kist met eene andere verwis seld en de koopman die ze ontvangt, vindt, in plaats van de bestelde goederen een lijk. Te Milaan is dezer dagen een dubbele moord gepleegd. Dr. Arvedi directeur der veeartsen ij-schoolgeleidde zijne dochter naai den aartsbisschop ten einde het verzoek om echtscheiding in te dienen tegen haren man den beeldhouder Corti van Novara; op de stoep van het aartsbisschoppelijk paleis verscheen Corli trok een’ dolk en bragt aan zijnen schoonvader en zijne vrouw verscheidene won den toe, die beide ontzield deden nederstor- ten. De moordenaar was denzelfden avond reeds in handen der justitie. De verordeningen van de Fransche rege ring op de paspoorten geven steeds stof tot groot misnoegen in Zwitserland. De Fransche gezant te Bern heeft het hoofd van de kanton nale regering aldaar genoodzaakt in persoon aan zijn bureau zijn paspoort te komen afha len. Ware Bern de hoofd plaats van eenen meer magtigen staat dan zou de gezantzoo men meent, daar niet lang meer kunnen vertoeven. COURANT. openbaarmaking van Orsini’s befaamden brief?” Mogt dit werkelijk het geval wezen dan speelt de Oostenrijksche policie ligt een gevaarlijk spel. Maart De dienstmeid van den bakker, her bergier en winkelier J. G. voor eenigen tijd gearresteerdomdat zij haren heer en vrouw tusschenkomst van den burgemeester aan de liefdadigheid van velen aanbevolen. Te Stade (Oostfriesland) is dezer dagen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1