NIEUWS- EN ADVERTENTIE-IILAD VOOII DE STAD EN HET A1IIIONDISSEHENT SNEER. H 1858. No. 28. WOENSDAG den 7 April. SE 13de Jaargang. V SNEEKER COURANT. L. BINNEN- EN BUITENLAND. .1 I ue oefening in geen aan de Uit ’s Gravenbage schrijft men Utrechtsche Courant het volgende Naar men verneemt, zijn op last van Z M. de luitenaut-kolonel van Motzen de kapitein Enderlein van den generalen staf, benevens de kapitein Prince van de genie, naar bet kamp te Beverloo in België gezonden ten ein de het op te nemen en de inrigtingen aldaar te zien in hoeverre van toepassing zonden kunnen zijn op het van wege Z. M. in aan bouw zijnde groote kamp op de heide in de nabuurschap van Apeldoorn.” Blijkens een ontvangen Fransch program ma zal met de reeds verkregene toestemming van Z. M. den koning, van 1 Mei tot 15 Junij ek. te’s Gravenbage in een door Z. M. wel willend afgestaan locaal eene tentoonstelling worden gehouden van de merkwaardigste voort brengselen van kunst en nijverheid van alle landen, welke tentoonstelling de eerste is van de vier van gelijken aard voor dit jaar be paald zullende de drie andere door de onder nemers den 1 Julij den 1 September en den 1 November geopend worden in drie andere hoofd- of voorname steden waar de betrok kene regeringen de vergunning daartoe hebben verleend. Uit ’s Gravenbage wordt gemeld d. d 51 MaartDe hooge raad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van mr. C. G. E. d’En- gelbronner tegen den staat, en zich ambtshal ve onbevoegd verklaard omdat hel toekennen van wachtgeld is eene administrative daad. Naar men verneemt, zal het stafmuzijk- corps van het regement grenadiers en jagers in de maand Julij aanstaande, eene kunstreis ondernemen naar Antwerpen, Gent, Brussel, Parijs en Londen. Men verneemt, dat door de stoombootree- derij wier vroegere concessie van Amsterdam op Lemmer, zoo als men weet, door de rege ring werd ingetrokken weder eene concessie voor diezelfde dienst is aangevraagd en dat er alle grond beslaat om te vermoeden dat haar verzoek zal worden toegestaan en de her vatting dier dienst dus eerlang zou mogen wor den tegemoet gezien. Door de onderwijzers in het 2e school district in Friesland is aan den afgelreden schoolopziener in gemeld district den heer J. du Saar een keurig bewerkte armstoel als aandenken ten geschenke gegeven benevens eene door die onderwijzers geteekende namen- rol. Men meldt uit Nieuwedie'p d. d. 1 April Een loodsvaartuig heden middag hier bin nengekomen bragt de treurige tijding mede dat bij het inkomen van het Westgat twee, visschersvaartuigen door den hevigen NW. wind en uitgaande eb waren omgeslagen en dat al de vischers daarbij waren omgekomen. La ter heeft zich deze akelige tijding bevestigd. Het zijn Enkhuizer visschers, waaronder die een talrijk huisgezin hebben. [Volgens later berigt, laten deze verdronke ne visschers te zamen 29 vrouwen en kinde ren na.] Men meldt uit Groningen d. d. 50 Maart Hier ter stede zal met April de kanonneerboot no. 64, onder commando van den heer J. Ho- bein komen liggen, om tfe dienen als i nstruc- tieschip voor de aanstaande zeevaartschool al hier. De Gron. Ct. deelt een voorbeeld van hon dentrouw mede. Dezer dagen strandde bij nacht een Engelsche schoener, met steenkolen van Sunderlaud naar Hamburg op het Borkum- mer rif. Het scheepsvolk wist zich met groo te moeite in eene sloep te redden en het land te bereiken, doch een der manschappen stond op het punt, in de golven jammerlijk om te komen, toen een hond, die zich op het schip had bevonden naar den in doodsgevaar ver keerenden zeeman zwom de tanden in zijne kleederen zette, en hem met de uiterste in spanning boven water hield, totdat het den afgematten zeeman mogt gelukken zich op een voorbij spoelend voorwerp te redden en daar mede gelukkig het land te bereiken. Het trou we dier werd echter het slagtoffer van ziju hulpbetoon en vond zijn graf in de golven. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 1 April; Aan den schipper K. K. te Smilde óverkwam gisteren avond plotseling een zeer groot onge val door de donkerheid van den avond werd hij door eenen Friescheu beurtman op het diep tusschen hier en Zwartsluis overzeild tenge volge waarvan het met turf beladen vaartuig aan het voorste gedeelte dermate uit elkander werd gescheurd dat het schip met alles wat er in was in slechts weinige oogenblikken in de diepte was gezonken; het bij hem aan boord zijnde meisje, met wie de jeugdige schipper voornemens is zich eerstdaags in het huwelijk te begeven had naauwelijks tijd het gevaar te ontkomen; zij werd met moeite uit het zin- kende schip gered. De schipper had dit vaar tuig in dezen winter gekocht en deed daar mede zijne eerste reis. Met waar genoegen deelen wij mede, zegt de Java- Bodedat, naar men ons verze kert hel onderwijs in Ned-Tndië eene belang rijke uitbreiding te wachten staat. Het be stuur toch moet voornemens zijn, twee gym- nasien, eene te Batavia en eene te Soerabaya, op te rigten en men wil dat de daartoe ge vorderde koninklijke goedkeuring bereids hier ontvangen is. Naar men ons mededeelde zul len de leerlingen op die gymnasien tot een’ graad van wetenschap worden gebragtwelke hen in staat stelt, het examen, voor de toelating op de akademiën vereischtte kunnen afleg gen. De Montrose Review deeltonder het op schrift eeu Roman uit het werkelijk leven het volgend verhaal mede. Ten jare 1844 ging een inwoner van Londen als passagier aan boord eener stoomboot te Liverpoolom zich naar Schotland te begeven. Kort nadat de stoomboot het dok verlaten had, viel eene jonge dame bij ongeluk over boord en werd door onzen passagiers gereddie over boord sprong en haar ongedeerd op de stoomboot te rug bragt. Gedurende den overtogt w’erd haar afgevraagd welke belooning zij haren redder had toegedacht, waarop zij zediglijk antwoord de dat alles wat zij doen kon was hem ha re hand te schenken maar tot haar leed wezen vernam zij dat hij een getrouwd man was. Na verloop van veertien jaren van wel ke zij er tien met haren broeder te New-York had doorgebragtgevoelde zij zich genoopt naar Schotland weder te keeren en maakte er ter stond na hare aankomst werk vannavrage naar haren redder te doen, dien het haar wel dra gelukte te vinden. En daar zij thans ver nam dat hij weduwnaar geworden was bood zij hem haar hart en hare hand weder aan welk aanbod aangenomen werd, zoodat het hu welijk nu in de maand Mei aanstaande zal voltrokken worden. De gemeentebesturen van Beijeren wor den door de regering opmerkzaam gemaakt op een beproefd middel tegen de hondsdolheid. Het is zeer eenvoudig en kan door ieder ge bruikt worden. Men doet, namelijk, eenige sneden ter plaatse, waar de lijder gebeten is, bestrooit die met poeder van Spaansche vlie gen en bedekt dan het geheel met eene pleis ter van Spaansche vliegen. In een Berlijnsch dagblad wordt gemeld dat voor weinige dagen in een dorp in den omtrek van Altbunzlau een zeldzaam sterfge val heeft plaats gehad namelijk van eene SOjarige boerin die in den vasten waan ver keerde dat God haar voor de door haar als kind bedrevene zonden reeds hier opaardewil- de doen boeten en haar daarom in eene gans had veranderd. Om nu f acto etjure een gans te zijn kneedde zij eene uit vuilnis en uit kalksteenzand gemengd deeg dat zij in eene ledige kist in de nabijheid van de kagchel zittende, als voedsel gebruikte. Ten einde iy. hare boetedoening niet te worden gestoord, sloot zij zich in haar kamertje op en beproef de hel iemand de klink der deur aan te ra ken dan hief zij een geluid aan gelijk aan het kakelen der ganzen wat de buren voor een teeken van onwil hielden waarom zij haar dan ook minder lastig vielen. Doch spoedig begon de reeds eene week lang durende op sluiting der ongelukkige vrouw opzien te ba ren te meer, omdat ook niet meer door haar geantwoord werd op het herhaald geklop aan SNEEK, 6 April. Van den 27 Maart tot en met den 2 dezer zijn in deze provincie 141 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1972. Zalurdag avond jl. had alhier een treu rig voorval plaats. De aschman S. de B. met zijne geladene vuilnispraatn zich naar de aschbelt willende begeven had het ongeluk in de stads gracht te vallen zonder dat zulks van wege de donkerheid bespeurd werden alzoo daar te verdrinken; zijnde later, toen men over zijn uitblijven ongerust werd, na eenig zoekens, zijn lijk gevonden. Hij iaat eene weduwe na zoo men zegt in zwangereu staatbeuevens nog een kind. De collecte voor noodlijdende kerken en personen, op den eersten paaschdagin de Her vormde kerk alhier gehouden heeft opgebragt, behalve eenige vreemde munt, ƒ152.65. Bij Zr. Ms. besluit van 29 Maart jl. is aan den minister van staat tevens minister van koloniën, J. J. Rochussen op zijn ver langen eeu eervol ontslag verleend als ’s ko- nings commissaris bij de Nederlandsche Han delmaatschappij onder dankbetuiging voor de gewigtige en trouwe diensten door hem in die betrekking bewezen. Bij besluit van 50 Maart is door Z. M. aan den heer mr. C. H. B. Bootminister van justitie, op zijn verzoek, op de meesteervolle wijze ontslag verleend als voorzitter der hoofd commissie van de West-Indische maatschappij, gevestigd te Amsterdam onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezene gewigtige en trouwe diensten. Bij besluit van 51 Maart heeft Z. M. met ingang van 1 Junij as. tot Hd. com missaris in de provincie Zeeland benoemd den heer mr. S. baron van Heemstra onder toe kenning van eervol ontslag uit die betrekking in de provincie Utrecht. Het heeft Z. M. den koning behaagd, tot minister voor de zaken der Hervormde en andere Eerediensten, behalve die der Roomsch- Katholieken te benoemen den heer J. Bos schalid van de tweede kamer der staten-ge- neraal. De tweede kamer der staten-generaal is zoo als reeds vroeger gemeld werd bijeenge roepen tegen diugsdag 15 April en wel des na middags ten 2 uur. Naar men verneemtis door Z. Ex. den minister van oorlog bevolen, de miliciens en nomraerverwisselaars die dit jaar uit de reser ve in werkelijke dienst zullen optreden bij hunne aankomst bij de corpsen, een naauw- keurig geneeskundig onderzoek te doen onder gaan, en dat diegenen hunner, welke bevonden worden eene vaccinatie of revaccinatie noodig te hebben daaraan dadelijk zullen worden onderworpen, waardoor hum geval zal behoeven te lijden. Bij koninklijk besluit van den 50 Maart 1858, no. 79, is vaslgestelddat de tarief- bepalingen welke thans voor het overbreugen der berigten langs de lijnen van de Interna tionale telegraaf maatschappijvan de Hol- lansche ijzeren spoorwegmaatschappij en van de Rotterdamsche telegraaf'maatschappij van kracht ziju voorloopig toepasselijk zullen blij ven op de berigten welke worden gewisseld tusschen de kantoren dier maatschappijen en de kautoren in België, Frankrijk, Spanje, Portugal, Zwitserland, Italië, de Donauvor- slendommen Turkije en Rusland. Te rekenen van den 1 April zijn de nieu we regelen voor het verkeer langs de lijnen der Duitsch-Oostenrijksche telegraaf-vereeni- ging ook toepasselijk op den berigten-wissel met Groot-Brittanje en Ierland over Ostende. Een enkel berigt naar alle plaatsen in Groot- Brittanje en Ierland, ook naar die welke bui ten de telegraaflijn zijn gelegen kost aan de kantoren te Amsterdam, Arnhem, Deventer, Kampen, het Loo N ijmegen Utrecht, Wor- merveer, Zaandam, Zutphen en Zwolle 7.80, aan die te Assen Groningen Harlingen Leeuwarden en Sneek ƒ9.00, en aan de overi ge rijkstelegraafkantoren ƒ6.60,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1