NIEUWS- EN ADÏERTBNTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 29. den 10 April. ZATURDAG 5 13de Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER r. z iiunuii)iniin'iiii)iinii;hiiiiuin!iiii'» I SNEEKER Hcr- BINNEN- EN BUITENLAND. liet kohier van 1838. COURANT het departement van na ongeloofelijk, hoe de ban- zich in België, bepaaldelijk slagen op grond dat regtbank het visschen op den is. De raad heeftovereenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal Romer en de pleidooijen van den heer mr. A. de Pinto het vonnis bevestigd en mitsdien be slist dat het visschen op zondag geoorloofd is. Den 15 dezer zullen 23 policie-beambten, bestemd voor West-Indié te Amsterdam aan boord worden opgenomen, om de reis derwaarts te ondernemen. Uit Rotterdam wordt gemeld d. d. 8 April Ter vervanging van den heer mr. P. P. van Bosse is heden alhier tot lid van de tweede kamer der staten-generaal gekozen de heer mr, N. Olivier, wethouder te Leyden. Uit Utrecht wordt gemeld d. d. 8 April: In plaats van den heer mr. J. K. baron van Gollstein is heden in het hoofdkiesdistrict Utrecht tot lid van de tweede kamer der sta ten-generaal verkozen de heer mr. E. van Voorthuizen lid van de eerste kamer der sta ten-generaal. Alen meldt uit Vlaardingen d. d. 3 April: Jl. zaterdag zijn de eerste schepen vertrokken ter voorjaars-kabeljaauwvisscherij of kolvaart bestemd. De vloot die dit jaar tot dat doel wordt uitgerust, zal beslaan uit circa 30 sche pen waarvan echter eenigen nog ter beug- vaart in zee zijn. Dezer dagen is te Brussel een 14jarige jon geling gearresteerd onder beschuldiging van een’ diefstal gepleegd te hebben alsmede eene poging tot vergiftiging van zijne moeder en zijne zuster. Het is bij del in konijnen in Vlaanderen sedert de laatste 6 a 7 jaren heeft uitgebreid. Wekelijks worden 50,000 dus jaarlijks meer dan 2'/2 millioen dezer die ren uit Gent, Enkloo, Thaaltenz. naar En geland gezonden waar zij voortdurend goeden aftrek vinden, terwijl te Vlaanderen de prijs van l'/a a 2 francs het stuk reeds voor velen te hoog is. De toebereiding en het kleuren der vellen (de konijnen worden namelijk ge-- slagt naar Engeland verzonden) houdt in Gent meer dan 2000 werklieden bezigzij worden voornamelijk naar Amerika Frankrijk en Rusland verzonden. Het volgende voorval wordt als in alle op zitten waar verhaald: Den 13 Maart jl. be vond zich onder de passagiers van eene Rijn stoomboot een Engelschman van een fatsoen lijk voorkomen, voorzien van eene massa kof fers, reistasschen parapluies enz. enz. Hij liet zich den Rijn opwaarts tot Keulen bren gen. Den volgenden dag ging de Engelsch- man aan boord van dezelfde boot den Rijn opwaarts tot Mannheim; des anderen daags voer hij met dezelfde gelegenheid weder naar Keulen een dag later zag men hem weder als passagier naar Mannheim op de booten den daarop volgenden dag reisde hij er we der op naar Keulen. Vier dagen duurde dit heen en wéér trekken en dat de aandacht van het publiek en de policie er werd op gevestigd zal wel niet behoeven gezegd te worden. De Badenschè policie, die achter het geheim wilde komenontbood den En- gelscbman te Mannheim en vroeg hem naar de redenen, waarom hij steeds op dezelfde boot den Rijn af- en opvoer: Wel, wel, dat is dood eenvoudig,” antwoordde de Brit: »in mijn leven heb ik nog zulke goede beefsteaks niet gegeten als op deze boot, en daarom heb ik besloten, eiken dag aan boord van dit vaar tuig mijn middagmaal te gebruiken.” De Ba- densche policie was achter het geheim liet den gastronoom gaan, en nog, zoo wordt verzekerd doet onze Engelschman zijnen da- gelijkschen togt. Te Birmingham is eene talrijke vergadering gehouden ter gunste van de teruggave van Ou de aan den wettigen beheerscher. Lord John Manners en de heer Baillie spraken in den- zelfden geest in het parlement. Beide leden zijn thans in het ministerie, en lord John. Manners heeft sedert dezelfde gevoelens geuit. De bladen en brieven van Bombay stellen de bemagtiging van Lucknow als een feit voor en melden, dat sir Colin Campbell reeds mees ter is van de voorsteden. De vermaarde goochelaar Bosco werd de zer dagen te Manchester, onmiddellijk na af loop eener door hem gegevene en druk bezochte voorstelling door eene vlaag van waanzin ge troffen die hem eene poging tot zelfmoord deed begaan. Gelukkig w’erd hij belet, zijn noodlottig voornemen te volbrengen. Onlangs heeft een voorval te Gravesend bewezen dat de officieren welke bestemd zijn om met een bodem te vertrekken hunne ea« SNEEK 9 April. Het gezegde, dat het veelmalen niet blijft bij één ongeluk is al hier op eene droevige wijze bevestigd gewor den.. Naauwelijks toch hebben wij het treu rig uiteinde vermeld van eenen arbeidsman op zaturdag avond jl., of wij vernemen dat wederom een werkman alhier ongelukkiglijk om het leven is gekomen. De timmer- en met- selknecht J. W. jl. woensdag namiddag be zig zijnde de pannen te bestrijken boven den zolderloozen timmerwinkel van zijnen meester H. W, builen de voormalige Oosterpoort al hier, had het ongeluk, daarbij van boven in den winkel neder te vallen en zich dermate inwendig te bezeren dat hij weldra den geest gaf. Hij laat eene weduwe na zonder kinde ren. Hoewel wij in beide deze voorvallen geenszins uitspraak kunnen of willen doen ten aanzien van eigenlijk ongeluk of onvoorzigtig- heidmeenen wij toch in allen gevalle te mogen aanmerken dat eene verstandige en ernstige bedachtzaamheid nimmer te zeer kan worden in acht genomen ter voorkoming zoo veel mogelijk van ramp en leed. Naar wij vernemen zal de Rederijkers kamer Eenheid door Verscheidenheidaan- gemoedigd door de belangstelling, in die ka mer getoond bij de in December jl. gegevene voorstellingen, op nieuw en wel op woens dag den 14 dezer eene openbare voorstelling geven door de voordragt van Handelen Kunst, dramatische schets van F. H. Greb, en het 4de bedrijf uit het drama LodewijkdeElfde, van H. I. Schimmel, naar het Fransch van Casimir de la Vigne. Ten einde de opvoering zooveel mogelijk luister bij te zetten zul len beide stukken in eigenaardig cosluum voorgedragen worden. Zoowel de keuze der stukken als de bekende ijver der leden dier kamer strekken ten waarborg voor eenen goe den uitslag. Bij koninklijk besluit van 1 April 1838 no. 102, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in-en uitgaande reglen en accij n- sen te Makktim c. a. de heer W. Ruitinga, thans ontvanger der directe belastingen en ac cijnsen te Knijpe c. a. Na den gevorderden ambts-eed in han den van Z. M. den koning te hebben afge legd, heeft de heer Bosscha op den 6 dezer de werkzaamheden aan I vormde eeredienst aanvaard. Men meldt uit Amsterdam d. d. 6 April: Door de benoeming van den heer J. Bosscha tot minister voor de zaken der Hervomde Ee redienst enz. is het nieuwe ministerie thans voltallig. Moge er verschil van gevoelen be staan over de waardij en noodzakelijkheid van dit departement, zeker is-het, dat de groote meerderheid der natie den heer Bosscha met welgevallen in het kabinet zitting ziet nemen. Geene partij of zij schat dien man, uitmun tende door vele gaven hoog en zijne edele houding in de kamer, waar hij steeds zoowel van gematigdheid als van vastheid van begin selen blijk gaf, heeft hem ook op staatkundig ter rein doen achten en eeren zelfs door hen die in rigling van hem verschilden. In meer dan één opzigt een waar volksvertegenwoordiger, vrij van eenzijdigheid, verre van partijman te zijn, maar zelfstandig door bekwaamheid, hel der oordeel en zedelijke kracht verliest Am sterdam in den heer Bosscha een’ afgevaardig dewaarop het trotsch mogt zijn, en de twee de kamer een barer uitslekendsle leden maar de kroon telt een eerbiedwaardig raads man te meer. De Staats-Courant van den 7 dezer be vat het kon. besluit van 3 dezer, waarbij de programma’s zijn vastgesteld voor de examens van hoofd- en hulp-onderwijzers en onderwij zeressen. Het eerstvolgend examen voor kandidaten tot bekoming van de verschillende acten van bekwaamheid als onderwijzer zal worden af genomen tusschen 14 en 28 Junij van dit jaar. Het afleggen van het examen wordt vooral aangeraden aan allen die nu zonder aan de vereischten der wet te voldoen in eenig vak of op eenige school onderwijs geven daar el ke overtreding der wet na dat tijdstip zal wor den tegengegaan. Zoo zal na het eerstvolgend examen niet langer kunnen toegelaten worden het zonder behoorlijke acte van toelating on derwijs geven in die vakken welke in de vorige wet niet als leervak werden opgenoemd, of waarin afzonderlijk examen werd afgeno men zoo als de wiskunde. Blijkens missive vau den minister van binnenlandsche zaken, is het doel der wet op het lager onderwijs, de benoeming enzamen- stelling der gemeenschappelijke plaatselijke schoolcommissiën ook voor gemeenten die op zich zeiven of te zamen minder dan 5000 zie len bevolking hebben geheel vrij te laten en een onderwerp te doen uitmaken van de over eenkomsten tusschen de betrokkene gemeente besturen volgens art. 121 der gemeentewet aan te gaan. Naar men verneemt, is er in het perso neel van het departement van oorlog eene re organisatie te verwachten en zullen verschillende ambtenaren gepensioneerd worden. Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 7 April. Naar men verneemt, zal H. M. de ko ningin zich den 17 dezer van hier naar Stutt gart begeven en vandaar een bezoek bij de keizerlijke familie in Frankrijk afleggen. Te gen het laatst van de volgende maand wordt H. M. alhier terug verwacht, als wanneer zij het huis ten Bosch zal betrekken. Gisteren is in 84jarigen ouderdom over leden de gepensioneerde luitenant-generaal graaf van Slirum ridder van verschillende zoo Nederlandsche als builenlandsche ridder orden. De hooge raad der Nederlanden heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den officier bij de regtbank te Gorinchem tegen een vonnis in zake P. Kuijpers c. s.waar bij de gereq. van alle regtsvervolging zijn ont- naar het oordeel der zondag niet verbo- MAANDAG DEN 12 APRIL 1838, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit omtrent de herziening der reglemen ten voor de beurtveeren van Amsterdam en Enkhuizen. Idem, houdende goedkeuring van het re glement voor het beurtveer van Makkum. Idem tot verdaging van de beslissing op de voorstellen tot hel heffen van begrafenis- regten. Idem tot goedkeuring van den hoofdelijken omslag voor Brief van den heer K. T. Halbertsma, hou dende aanneming van zijne benoeming tot lid der PI. Gen. Commissie. Adressen van Frans J. de Cries, Sjoerd Bokma en Jan Teunis Brouwer, om benoemd te worden tot besteller alsmede van G. Everlz, om benoemd te worden tot commis saris van de Amsterdammer beurtschepen. Voorstel tot verkoop op afbraak van elf Armen-woningen. Rapporten omtrent de af- en overschrijving van posten op de begrooling van het O. B. Weeshuis en Stads Armen van 1837, de begrooling van dat Gesticht over 1838, de rekening van het R. C. P. Armbestuur en der Trekweg-tollen over 1837 concept-regle- menten voor beurtveeren de verordenin gen voor den commissaris en besteller. Adres tot regeling der genees- en heelkun dige practijk onder de Stads Alg. Armen. Benoeming van een’ boterdrager.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1