NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858 No. 31. deh 17 April. ZATURDAG 13de Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER ■r - K COURANT. SNEEKER T een’ regenwa- De bevolking i vrachttarief voor het BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. aan den moord als de medeplig- de toebereidselen tot deze misdaad Maandag zal het regtsgeding aan- hun zou den van een PRUISSEN. 1 de beide huizeu OOSTENRIJK.. Den 7 dezer maand werd bet nieuwe Proteslanlsche kerkhof te Weenen met de gebruikelijke godsdienstplegtigheden den 24 Maart 1858, regelende de wijze uitvoering van eenige bepalingen der wet den 15 Augustus 1857 {Staatsblad no. jl. berigten dat uiers afkomstig plan tig van een men en den vorst van Siak zochten over té halen, gemeene zaak met hen te smaken, doch dat de Hollanders een tractaat van 1824 ver toonden en de indringers door de stoomboot, Mezapi verdreven werden (volgens den Globe). LONDEN, 11 April. De hooge jury heelt de acte van beschuldiging tegen dr. Simon Bernard goedgekeurd zoowel die welke de deelneming tigheid aau betreffen. vangen en ongetwijfeld groote opgewondenheid bij het publiek veroorzaken. Twintig Fran- sche getuigen a charge zijn "uit Parijs aange komen. De beslissing van de hooge jury beteekent alleen dat er voldoende omstandig heden aanwezig zijn, om Bernard een verhoor te doen ondergaan de kwestie van schuldig of onschuldig wordt door eene andere jury be slist na de voordragt van de aanklagt en verdediging. Uit Britsch-Indië zijn nog de volgende tijdingen ontvangen De Bombay-Gazette meldtdat de betrekkingen tusscheu het hof van Delhi en den shah van Perzië werden onder houden door middel van personen, als pelgrims vermond en die schijnbaar eene bedevaart naar Mekka volbragten. De vorst van Kenne dy is opgehangen hij stierf met moed en had zich vóór de strafoefening in zijn feestgewaad gedost. Kolonel Rose heeft het grondgebied MAANDAG DEN 19 APRIL 1858, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Proces-verbaal van verificatie der gemeente kas. Vaststelling der begrooting voor het Ned. Israëlitisch Armbestuur over 1858. Adres van Frans Tuiuslra om vergunning tot omheining van eene plek grond voor zijn huis. Adressen van A. S. van Dijk, J. A. Visser, D. J. Slotje, P. U. Schuil en K. Viersma om de betrekking van commissaris van het Amsterdamsche beurtveer alhier. Invordering der marktgelden van staanplaat sen. Voorstel tot het maken van tersbak in de nieuwe school. Concept-reglement en beurtveer van Zwolle. Verslag van den toestand der gemeente over 1857. ingewijd, en in den loop van den namiddag ontving bet reeds vier lijken. Van de Katho lieke geestelijkheid, ter bijwoning der inwij ding uitgenoodigd was niemand verschenen; het was den pastoors, kapellanen enz. wel niet verboden geworden, aan de uitnoodigiug gevolg te geven doch zij vreesden dat het bij de thans heerschende meening euvel zijn geduid geworden indien zij deel had- genomen aan eene godsdienstplegtigheid ander Christelijk kerkgenootschap. De minister-president heeft aan de beide huizen van den landdag mede gedeeld dat de koning aan zijnen broeder den prins van Pruissen op nieuw de leiding der regeringszaken heeft opgedragen voor den tijd van drie maanden ingaande 25 April ek. In ’s konings gezondheidstoestand komt blijkens de officiële mededeeling, eenige ver betering. Aan de Düsseld. Zeil, wordt bet volgen de uit Berlijn geschreven Het schijnt (reeds zeker, dat van wege de Nederlanden en Hannover de voorkeur wordt gegeven aaii die lijn voor den Rheine-Nederlanschen spoor weg waardoor aan het belang van Pruissen bepaald afbreuk wordt gedaan en dat daar om de Pruissische regering zich aan de on- derhandelingen ten eenemale heeft onttrok ken.” FRANKFORT, 7 April. Gisteren is de le derhandel op onze paaschmis begonnen. De aangebragte voorraad is zoo groot,- dat de groo te lederhal niet toereikend is, om dieft te be vatten. De koopers zijn nog zeer geretireerd en willen de gevraagde prijzen niet bewilli gen. Zij rekenen op eene aanmerkelijke ver laging der prijzen. LONDEN, 10 April. Lord Dorchester heeft eene zeer afdoende getuigenis gegeven aan gaande den Amerikaanschen paardentemmer Rarey, die een paard temde, dat zes jaar oud was en nooit een’ berijder wilde dulden en zoo kwaadaardigdat het eene ijzeren stang van twee duim dikte doorbeet en soms tien minuten lang sloeg brulde of schreeuwde. Reeds als veulen ging het op den weg naar dëri stal op zijne knieën liggen en wroette den grond met zijne tanden om. Naar eene stoeterij gezonden kreeg lord Dorchester het terug daar het geheel ontembaar en te gevaarlijk om te naderen was. Na één’ dag onder behande ling van Rarey geweest te zijn kwam Crui ser (zoo heet het paard) den Volgenden dag aan, bereden door den paardentemmer en een ander persoonen naderhand volgde het zéér gedwee. Tijdingen van Batavia van 11 FébfWafQ eene bende Britsche boeka- van sir James Brookes volk- eiland bezit trachtten te ftë- zins aanmoediging verdienen en hier te lande heeft meu het niet ondienstig geacht, dat men van dit bedrijf kennis zou dragen waarvan de overheden door de consulaire agenten zijn onderrigt geworden. De Nederlandsche vereeniging tot afschaf fing van den sterken drank mag zich verheu gen in de oprigting eener eerste studenten-af- deeling te Utrecht. Men meldt uit Kampen d. d. 11 April Thans is Schoklands lot beslist. Het eiland zal bepaald ontvolkt worden de contracten van onteigening zijn in den loop dezer week door alle eigenaars geteekend; de hoogste taxa tie beloopt ƒ5,000, en de laagste ƒ700. Zoo eenstemmig als de bewoners van dit eiland af stand hebben gedaan van hun eigendom, is welligt nog nooit eene onteigening geschied, en ieder is tevreden. Het gezamenlijk bedrag is ongeveer ƒ150,000. Het spreekt van zelf, dat op deze belangrijke zaak de approbatie van hoogerhand wordt verwacht, terwijl drie maan den nadat deze zal verkregen zijn de wonin gen moeten afgebroken worden. T bestond in het vorige jaar uit 181 Protestan ten 1 Afgescheidene en 458 Roomsch-Kalho- lieken. Deze hebben zich voorgesteld, hun ver blijf te nemen in de zeeplaatsen langs de Zuiderzee in Noord-Holland. Het aantal ge zinnen is 144 dat der huizen 155. Wordt het verkregen handgeld besteed aau de verbe tering van schuilen en vischwanddan is nu hun bestaan verzekerd. Op den 9 dezer heeft eene ontzettende ramp de gemeente Vrijhoeve-Capelle provin cie Noord-Brabant getroffen. Te ruim elf uur ontstond een hevige brand bij den heer Smiteen voornaam landbouwer aldaar en in weerwil der activiteit vau het brandwezen, dat terstond op de plaats des ramps tegenwoor dig was, even als al de autoriteiten woed den de vlammen zoo vreesselijk voortdat in den tijd van naauwelijks twee uren zestien huizen waaronder zeer kapitale gebouwen en de secretarie der gemeente, alsmede vier schu ren eene prooi der vlammen werden. Uit hoofde van de droogte der daken gebrek aan water en den hevigeu wind uit het noord oosten was in het eerst aan geen blusscheu te denken. Menschen zijn er gelukkig bij dit onheil niet omgekomen. Een groot aantal personen is echter van alles berooid en ver keert van huisdak verstokenin de grootste ellende. Uit Milaan schrijft men het volgende Een vreemdeling kocht 's avonds bij een ju welier eenige kostbare sieraden. In het naar huis gaan werd hij in eene afgelegene straat door iemand aangehouden die hem onder be dreiging noodzaakte, hem het gekochte af te geven. De vreemdeling twijfelde niet of de dader behoorde bij den juwelier te huis. Hij keerde dus terug en verhaalde wat gebeurd was, waarop alle huisgenooten en bedienden moesten verschijnen ter confrontatie. Hij is het!” riep de vreemdeling, toen de zoon des huizes verscheen. De jongeling verbleekte. Zijn vader sprong op hem toe, en doodde hem met een’ stilet, om zich daarna in handen der justitie te stellen. Te Louisbourg in het lersche graafschap Moye is jl. maandag een persoon in hechte nis genomen die zich William Coyle noemt maar vermoedt wordt de in de zaak der gra naten betrokken Thomas Allsop te zijn en op dat vermoeden voorloopig iu hechtenis wordt gehouden. Volgens een’ brief uit Adelaide (Austra lië) was de hitte daar op 11 February zoo groot, dat de thermometer op 156 a 146 gra den in de schaduw en des nachts op 94 a 104 gr. stond. De vruchten aan de hoornen verzengden en als de hitte had aangehou den zegt de schrijver, zouden wij daar niet hebben kunnen blijven ofschoon wij in ka mers onder den grond woonden. SNEEK 16 April. Aangaande de openba re voorstelling, door de Rederij kers-kamer Eenheid door Verscheidenheid' alhier op woensdag jl. gegeven verwijzen wij onze le zers naar een deswege bij ons ingezonden ver slag hierachter. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 14 April: Tot candidaten voor het voorzitterschap der tweede kamer, ter vervanging van den heer Van Goltstein zijn door de kamer, die op gisteren hare werkzaamheden beeft hervat, benoemd de heeren Schimmelpenninck van der Oije Dullert en Luijben. Het Staatsblad no. 14 behelst een besluit van van van 105) op het Layer Onderwijs. Het gezantschap van Z. M. den keizer der Franschen bij het Nederlandsche hofdoor zijne regering uitgenoodigd om met betrek king tot de uitreiking van St. Helena-medail- les aan oud-militairen gediend hebbende on der het eerste Fransche keizerrijk een termijn te bepalen binnen welken die uitreiking zal behooreu te zijn afgeloopen heeft bepaald dat de aanvragen ter bekoming van dien ge denkpenning nog tot op den 20 dezer bij ge noemd gezantschap zullen kunnen worden aan genomen doch dat zoodanige verzoeken die later mogten inkomenals niet gedaan be schouwd en buiten gevolg gelaten zullen wor den. Aan de kamer van koophandel te Haar lem zijn van wege de provinciale overheid be scheiden medegedeeld nopens pogingen welke door Fransche landbouwers in den laatsten tijd zijn beproefd, om de vervaardiging van kaas te verbeteren, en wel bepaaldelijk iu het de partement van de Canlal een gedeelte van iet voormalige Auvergne alwaar nog al gras- anden worden gevonden. Men is daartoe aan- gemoedigd ter zake van de hooge prijzen, wel ke in de laatste jaren voor de Hollandsche kaas hebben moeten worden besteed welk voortbrengsel men steeds behoeft voor de Fran sche scbeepsmagt. Uit de bedoelde bescheiden blijkt dat de landbouwers uit het genoemde departement eenige proeven van gemaakte kaas naar Brest hebben gezonden en dal van we ge de overheden der militaire scheepsmagt al daar eene commissie is benoemd welke na dat de ontvangene proeven een’ tijd lang aan boord van een der oorlogschepen waren be waardzijn onderzocht en in vele opziglen voldoende bevonden en welligt nog meer aan het verlangen zouden hebben Geantwoord in- dien vóór de sluiting der kisten in welke de proeven waren geborgen meer voorzorgen waren besteed om ze tegen het doordringen van vocht te voorzien. De slotsom van het pitgebragte verslag is, dat de inzenders alle-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1