NIEUWS- EN ADFERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 9 1858. No. 32. 13de Jaargang* WOENSDAG den 21 April. F I ,r i.iiiT--—- *“-■ lm i i SNEEKER COURANT Zr. Ms. con- ■jf BINNEN- EN BUITENLAND. mevr. den secretaris den beer Wecker- besteedde van gunstige ontwikkeling dere plaatsen zijn voorgekomen ten minste te -Z.i„ insgelijks een vaartuig met vette - I runderen van Amsterdam aangekomen om he den aldaar op de markt ter verkoop aangebo- BEKENDMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat bij be sluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 50 Maart jl. no. 19 (Pro o. Blad no. 46) zijn vastgesteld de lijsten der bevoegd erkende beoefenaren van de onder scheidene takken der geneeskunst in deze Pro vincie voor 1858, en die der na te houden geneesmiddelen enz. alsmede dat voorschre ven lijsten ter Secretarie dezer Gemeente voor de ingezetenen ter inzage liggen. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en in de Sneeker Courant geplaatst. Sneek den 16 April 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA De Secretaris 1IAGA. vroegen ochtend is aan het werk sloeg en zijne levenstaak af- kalm in 79jarigen j maakte. Het werk is thans, op eene kleine redactie na geheel gereed en zal in acht dikke deelen uitgegeven worden. De vier eerste deelen zul len de nieuwe overzetting, met de noodige verklaring onder de tekst bevatten de vol gende drie zijn bestemd voor uitvoerige ver handelingen omtrent de gewigtigsle vraagpun ten in den bijbel voorkomende, en het laat ste deel zal onder den titel van eene geschie denis des bijbels, eene verhandeling over den invloed, dien de bijbel in de wereld uitoe fent, benevens het leven van Jezus bevatten. Volgens berigten uit Leipzig heeft men daar weder de gegronde hoop dat de beroem de Afrikaansche reiziger Eduard Vogel nog leeft. Dr. Brugsch die dezer dagen uit Egyp te is teruggekeerd heeft aldaar de gelegen heid gehad, onderscheidene inboorlingen met eene karavaan uit Wadsi aangekomen te spreken. Zij verzekerden hem dat Abdel Wahabonder welken naam dr. Vogel daar te lande bekend isnog leefdemaar door in bloei staan den 22steu Febr. werd de Lek zonder gevaar te voet en met rijtuig ge passeerd den 22sten Maart stond andermaal een appelboom in bloei en Waren de weiden groen en nu ligt des morgens het ijs weder iu de sloot de weiden zijn weder verdord en de uitbottende bloesems van vrucbtboomeu geheel verdwenen. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 16 April: Zijn in dit voorjaar de varkens op het on verwachtst zeer buitengewoon in prijs gedaald zoodat ze slechts weinig meer dan kosten van het vorig jaarde runderen schijnen dienzelfden gang te zullen gaan daar deze in de laatste dagen ook zeer aanmerkelijk in prijs zijn verminderd, naar men wil bedraagt dit wel omstreeks f 40 a ƒ50 op een middel matig koebeest, zoowel ten opzigte van vette als andere koeijen. Dat deze vermindering zeer beduidend moet zijn valt genoegzaam op te merken als wij mededeelen dat een zeker aantal vette koei- i jen dat naar Amsterdam ter verkoop was ge- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door dezenaar aanleiding van een deswege van den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie ontvangen besluit, ter kennis van alle hou ders van pretentiën ten laste van het Rijk, de dienst van 1857 betreffende, om hunne decla- ratiën zoo spoedig mogelijk in te zenden en het uiterste tijdstip van indiening, zijnde den laatslen der maand Junij ek., niet af te wach ten, vermits dezelve, op dieu tijd niet inge diend zijnde, volgens de wet van den 8 No vember 1815 (Staatsblad no. 51) worden ge houden voor verjaard en vernietigd. En opdat deze zoude komen ter kennis van een’ ieder die hierbij eenig belang heelt, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 16 April 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA De Secretaris IIAGA. SNEEK, 20 April. Van den lOden tot en met den 16 dezer zijn in deze provincie 128 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 2220. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter der tweede kamer, voor de loopende zitting, in de plaats van baron van Goltstein den heer W. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, den eersten candidaat. Deze heeft het voor zitterschap aanvaard met eene toespraak, waar in hij verklaarde dat deze betrekking zijn wensch noch zijne verwachting was, maar dat hij ze waardeert als een bewijs van genegenheid der kamer. Zijn eenig programma is art. 8, reglement van orde houdende omschrijving van de pligten des voorzitters. Bij de tweede kamer is heden ingekomen de amortisatiewet. Tegen woensdag a. s. is aan de orde gesteld de discussie over het koloni aal batig slot 1855 in verband met de inlich tingen belrekkelijk tot de uitgifte van culluur- contracten. De afdeelingen der kamer hebben tot hare voorzitters gekozen de heeren van Lynden Dullert, JespersHugenholtz en van Heiden Reineslein. Z. M. heeft benoemd lot Hd. commissa ris in de provincie Utrecht, jhr. mr. H. H. Roëll griffier der staten van Noord-Holland. Z. M. heeft benoemd tot kantonregter te Heerenveen mr. J. Bieruma Oosting lid van de tweede kamer der staten-generaal. Ten gevolge van de benoeming van den heer mr. Bieruma Oosting tol kantonregter te Heerenvee.i, houdt die heer op, lid der twee de kamer te zijn (ingevolge art. 91 laatste zinsnede, der grondwet), en moet hij zich aan eene nieuwe verkiezing onderwerpen maar is dadelijk weder kiesbaar. Z. M. heeft aan den heer J. Huydecoper van Maarsseveen c. s. concessie verleend tot de droog making van de Tienhovensche Maarseveensche plassen gelegen beoosten de Vecht provin cie Utrecht en zulks over eene uitgestrekt heid van ongeveer 550 bunders. Men verneemt dat de zitting van de tweede kamer der staten-generaal niet langer dan hoogstens drie weken zal duren. De koning heeft de doodstraf, waartoe de persoon van Jan Edel door het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland, ter zake van moed willige brandstichting in zijne eigene woning te Dordrecht, was veroordeeld, verwisseld in twintig jaren tuchthuisstraf. Uit de mededeelingen van sulaat voor de Ionische eilanden blijkt, dat onder de in het tweede halfjaar 1857 Korfu bezocht hebbende Nederlandsche schepen zich bevond eene tusschen Rotterdam en Triest va rende stoomboot welke voor het eerst die eilanden aandeed. De verschijning van dit vaartuig werd aldaar door den handelsstand met blijdschap begroet, terwijl het van de au toriteiten vrijstelling van de haven- eu vuur- gelden verwierf. Mogten de Ionische eilanden j zonden alhier is terug gekomen als een ge- op die reizen geregeld door de Nederlandsche volg der zeer dalende prijzen dit zeldzame stoombooten bezocht worden dan verwacht- l geval moet niet alleen hier, maar ook op an te men daarvan eene -i van den handel met Nederland. Die eilanden j Zwolle is moeten het grootste deel der artikelen van con- sumtie van elders ontvangen en hebben behoef te aan uitbreiding der uitwegen voor hunne voortbrengselen. De aldaar gevestigde huizen ontvangen dikwijls orders, die niet groot ge noeg zijn om eene lading te kunnen volma ken en die daarom moeijelijk binnen den be paalden tijd kunnen uitgevoerd worden. De landeigenaars, die dikwerf hunne producten voor eigene rekening verzenden zouden gaar ne, indien zij slechts de gelegenheid hadden eene andere markt opzoeken dan de Etihelsche, die somtijds met hunne artikelen overvoerd is, zoodat zij lang op den verkoop moeten wach ten en dan nog onvoordeelige prijzen bedin gen. In een en ander zou een geregeld be zoeken der Nederlandsche stoom vaartuigen tus schen Rotterdam en Triëst of Venetië kunnen voorzien. Ook uit Griekenland worden wen ken gegeven aangaande de wenschelijkheid der inrigting van eene regtstreeksche stoomvaart tusschen Nederland en de Grieksche havens in verband met die van de Levant ten einde de Nederlandsche handel zijn deel aan het ver keer in die streken op den duur behoude. (St. - Ct. In buitenlandsche bladen leest men dat Z. M. onze koning zou gekozen worden tot scheidsregter om bet geschil tusschen de ho ven van Napels en Turyn in hel hoogste be roep te beslissen. Het vertrek van H. M. de koningin en van den jongen prins Alexander was bepaald op den 19den dezer maand. H. M. zal wor den verzeld door Hd. grootmeester graaf van Randwijk de grootmeesteres mevr. v. d. Ou- dermeulen lin den kamerheer Tindal de freule v. Pabst v. Bingerden en een talrijk gevolg. Men meldt April Heden in den te dezer stede zacht en ouderdom overleden de heer mr. Boudewijn Donker Curtins van Tienhoven, mi nister van staat oud-president van den Imo gen raad der Nederlanden kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw en rid der met de ster der orde van de Eikenkroon. Hij was geboren te ’s Hertogenbosch den 29 December 1778. Men verneemt dat aan al de geplaat sten bij ’s rijks veldwacht last gegeven is, dat zij op hunne deur een wit bord met zwarte letters plaatsen moeten waarop zul len gesteld zijn hun naam en de rang, dien zij bij de ’s rijks policie of veldwacht vervul len. Zaturdag jl. is aan de hoogeschool te Gro ningen na afgelegd examen en het verdedigen van verloskundige stellingen tot doctor in de verloskunde bevorderd de heer W. Kentmed. doctor te Sneek. Men meldt uit Ameide d. d. 15 April Men zag hier den 22sten Jan. een’ appelboom den te worden. Uit Hoogeveen wordt gemeld d. d. 15 April: Als het lot van een braaf handwerks man die voor vrouw en kinderen de kost moet verdienen eensklaps eene gunstige wen ding krijgt maakt zulks op den weldenkenden eenen aangenamen indruk dergelijk geval is hier gebeurd. Zekere H. timmermansknecht, welke zich voor eenigeu tijd in deze gemeen te heeft gevestigd en weldra de welverdiende achting wist te verwerven kreeg dezer dagen de tijding dat aan hem ten deel was geval len eene erfenis van ruim ƒ17,000 en hij der halve in eens uit zijne bekrompene omstandig heden tot een’ zekeren trap van gegoedheid is gekomen. Wij hopen dat een doelmatig gebruik van dit zijn eigendom moge strekken tot welzijn van hem en de zijnen. Naar men verneemt, zal aanstaanden don derdag de doodstraf te Maastricht worden vol trokken aan den persoon van Geurtsschul dig aan gruwzame mishandeling van een zes jarig kind dat hij daarna vermoord heeft. In het laatst der vorige maand is het eer ste gedeelte van de geheel nieuwe overzetting en verklaring van den bij bel, door den beroem den Pruissischen geleerde Bunsen te Leipzig in het licht verschenen. De geleerde en in hoog aanzien staande schrijver legt daarin het resultaat van eene veertienjarige studie ter ne der. Hij zelf getuigt het in de zeer uitvoeri ge inleiding, en verhaalt, hoe hij eerst gedu rende zeven jaren zich aan de akademie er toe voorbereidde, hoe hij daarop twintig jaren aan het onderzoeken en excerperen al die werken welke noodig waren tot de zamenslelling van zijn boek en eindelijk uit ’s Gravenhage d. d. 16 hoe hij de volgende twintig jaren de handen ochtend is aan het werk sloeg en zijne levenstaak af- ujangeu Willem

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1