NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 33. ZATURIJAG r BINNEN- EN BUITENLAND. de heeft. SNEEKER ;e- Na April BUITENLAND. schade verzekerd. Friesche taal zeker toegebragt. Evenzeer strekt de bewerking zen en hij en Z(,r8 de beoefening van de Friesche taai hooge OOSTENRIJK. Dezer dagen is wederom afwijzend beschikt op het verzoek van verschei dene Israëliten, die hun eigendomsregt verlang - den op huizen, door hen gekocht en betaald; on der die personen bevindt zich ook een lid van den gemeenteraad van Praag en door den kei zer gedecoreerd. Een Israëlitisch schoolonder wijzer in eene plattelandsgemeente die zich aan het wanbedrijf had schuldig gemaakt, ook aan Christenkinderen onderwijs te geven is, niettegenstaande het gemeentebestuur de beste getuigenissen van hem gaf, op verzoek van den kerkeraad der plaats, verbannen uit het dorp dat overigens aan hem veel van zijne welvaart te danken heeft. Hij bevindt zich thans in hechtenis, omdat hij zich op eene audiëntie bij den kardinaal vorst-aartsbisschop in wat te scherpe bewoordingen had uitge laten over den strengen maatregeldie op hem is toegepast. FRANKFORT 16 April. De plegtigheden van het huwelijk des konings van Portugal met de prinses Stephanie von Hohenzollern Sigmaringen zullen den 28 April plaats hebben. Reeds in de bruidskorf, waarvan het meest benijdenswaardige kleinood eene koninklijke kroon is aan de doorluchtige bruid toegezon- den. De waarde van den inhoud beloopt, bui- hooge zin voor wetenschap en kunst heeft met deze uitgave, welke aan de voornaamste ge leerden en bibliotheken van Europa ten ge schenke wordt gezonden aan Friesland en de een uitstekend eerebewijs on- geleerden landgenoot Halberlsma tot eer hebben wij met genoegen opgemerkt, dat aan de overzettingkeuze van woorden juistheid van spelling groote moeite en heeft besteed zoodat dit geschrift voor waar- evenredigd zij, zal het, naar verder verhaald wordt uitsluitend met zeelieden bemand wor den, die de lengte van zes voeten hebben, en aan welke een zeer hoog handgeld zal worden uitgeloofd. Men verhaalt, dat het ongelukkig lot, hetwelk de echtgenoot van eejpwte Eerlij vestigd buitenlandsch predikant heeft getrUwm, algemeene deelneming verwekt. Bij gelegen heid dat zij zich op straat bevondkwam zij in de nabijheid van een paard, dat aan den kwaden droes leed en toevalligerwijze hoeste, toen zij er naast stond, waardoor die ongeneeslijke ziekte zich aan haar mededeelde. een hevig lijden is zij voor eenige dagen overleden. De Romeinsche spoorweg-maalschappij (van den heer Mirès) laat thans practelig hei lig vaatwerk en kerksieraden vervaa^jt^y®, die den paus zullen worden aan gebod e^T^fer' ge legenheid van de door hem in persoon te ver- rigten wijding van de eerste helft der baan, wier opening in .lunij aanstaande is bepaald. In een’ brief uit Alexandrië aan den Mor- ning-Post leest men, dat het niet waarschijn lijk is, dat de spoorweg van Kairo naar Suez nog in dit jaar gereed kome. Onder de vele bezwaren die der voltooijing in den weg staan, is er een inderdaad zeer gewigtig. Tien duizend fellahs, die aan de baan arbeiden, zijn dezer dagen weggeloopen om naar hunne dorpen terug te keeren. Die arme lieden had den in eenige maanden geen loon ontvangen, en kregen niets anders dan zwart brood en water, dat hun bij rantsoenen werd toegediend. Bovendien is het thans oogsttijd in Egypte, en dit is eene reden te meer tot opheldering van de vlugt, die de voltooijing van het werk aanmerkelijk zal vertragen. De laatst ontvangene Indische tijdingen bevatten het volgende Het leger van Oude is in eene noordelijke rigting opgetrokken, en een aanzienlijk deel van die krijgsmagt tracht Rohilcund te bereiken. Nena-Sahib bevindt zich te Calpee en maakte toebereidselen om in Deccan door te dringen en den opstand der Mahratten te ondersteunen. Sir Colin Campbell heeft officiéél aangekondigd dat hij Calpee zou aantasten door zijne bewegingen met die der generaals Rose en Willock te vereenigen. In de nabijheid van Cawnpore heeft zich weder een corps opstandelingen ver toond. Te Kolapore hebben eenige ter dood veroordeelde inboorlingen op het oogenblik dat zij voor het kanon werden gebonden om de straf te ondergaan twee inlandsche ma joors verraden die zitting hadden in den krijgsraad die hen veroordeelde. De majoors ondergingen nadat hunne schuld overtuigend bewezen was, dezelfde straf. Maun-Sungh heeft zich onderworpen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 20 April Heden is voor den hoogen raad be handeld de bekende zaak der Maleijers tegen het hen veroordeelend arrest van het provin ciaal geregtshof in Gelderland. Het rapport werd uitgebragt door den raadsheer Vos. Door de verdedigers, de heeren Slipriaan Luïscius en Pols, zijn vijf cassatiemiddelen voorgedragen en ontwikkeld. De conclusie zal den 5 Mei ek. genomen worden. In het begin der vorige week is te Am sterdam de vroeger in het locaal Diligentia aan- gekondigde vergadering gehouden van de hou ders van obligation ten laste van de Maatschap pij van Weldadigheid. Zij werd door een aan zienlijk getal personen bijgewoond. Door den heer mr. A. Brugmans, als raadsman van de di recteuren dezer leening, de heeren de Lanoy en Zonen is daarop mededeeling gedaan van de voorstellen tot schikking van regeringswe ge gedaan aan de gezamenlijke crediteuren de zer maatschappij. Na het aanhooren dezer me- dedeeling en het beknopt en zaakrijk overzigt, door den voorzitter gegeven, van den staat der zaken is bij acclamatie besloten te trachten van de regering te erlangen een afzonderlijk voorstel tot schikking aan iedere soort van cre diteuren die zoo als bekend zich splitsen in 1°. obligatie-houdersmet regt van hypotheek; 2°. houders van obligation in eene leening gegarandeerd door Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden en 5°. de leveranciers aan de maatschappij. Uit Rotterdam wordt gemeld d. d. 19 April Heden morgen omstreeks half tien uur is H. M. de koningin en Z. K. H. prins Alexander en gevolg met eenen specialen trein van den Hollandschen spoorweg uit ’s Graven- hage alhier aangekomen. Aan het stationsge bouw werd de vwrslin gecomplimenteerd door den heer J. F. Hoffman burgemeester dezer gemeente, den heer wethouder D. Blanken- heymen den heer mr. P. C. Hoynck van Papendrecht, commissaris van den Holland schen spoorweg. H. M. heeft terstond langs den Rijnspoorweg de reis naar Duitschland vervolgd. Uit Haarlem meldt men d. d. 17 April Gisteren zoude ten huize van C. Boer, aan het kunstdorp door den notaris mr. P. Ma- bé jr. alhier, krachtens hypothecaire schuld, een huis, waarin tapperij en smidswinkel aan de Venneperdwarstogt in den Haarlem- mermeerpolderverkocht worden toen men met de verkooping een’ aanvang wilde maken, werd den notaris berigt dat het te verkoo- pen huis in brand stond. Bij nader on derzoek werd bevonden dat bet huis geheel was afgebrand het was bij de Haarlemsche brandverzekering-maatschappij tegen brand schade verzekerd. De oorzaak van den brand schijnt onbekend te zijn. Men leest in de Leeuwarder Courant: Met veel belangstelling, dus wordt ons wel willend medegedeeld, hebben wij de uitgave gezien van het Evangelie van Mattheusver taald in het Land-L riesch door J. H. Hal berlsma en te Londen gedruktop verzoek en op kosten van prins Louis Lucien Bona parte (den neef des tegenwoordigen keizers van Frankrijk), wiens wapen op den titel is gedrukt. Het papier, de letter en druk zijn zoo fraai en zuiver, dat het boek er vorste lijk uitziet^ terwijl de hooge zeldzaamheid blijkt uit eene verklaring des drukkers aan bet slotdat er niet meer dan 230 genummerde ex. van getrokken zijn. Des prinsen bekende Men meldt uit Leeuwarden d. d. 20 April: In den afgeioopen nacht omstreeks 2 uur barst- ste, zonder bekende oorzaak, een hevige brand uit in den houtzaagmolen van de heeren ge broeders Romein op Camstraburen die aan stonds zoodanig toenam dat een half uur la ter het kapitale gebouw met groot gekraak in een stortte en de aanzienlijke voorraad hout en turf in volle vlam stond. Aan blusschen was bijna niet te denken. Men trachtte zoo veel mogelijk den belendenden stoom-houtzaag- molen van dezelfde heeren te bewaren maar ook dit gelukte niet. Nogtans mogt men er ten laatste in slagen van het hout een ge deelte te redden. Na verloop van weinige uren echter vertoonde de plek waar de brand had gewoed niets dan eene ronkende puinhoop. Gelukkig was het dat de wind oosteiijk was, daar bij westenwind de belendende woningen op Camstraburen waaronder ook het hout- stek van genoemde fiirma groot gevaar zou hebben geloopen eene prooi der vlammen te worden. Naar wij vernemen zijn de gebou wen tegen brandschade verzekerddoch de koopmansgoederen niet. Uit Moerdijk wordt gemeld d. d. 11 April: Gisteren passeerde hier een vaartuig, zwaar beladen met ongebluschten kalkbe stemd voor Waspik hetwelk door den ster ken wind zoo veel water aan boord kreeg, dat het zich aan de kalk mededeeldemet dat gevolg dat het schip in brand geraakte en onmiddellijk zonk. De schipper en zijn knecht zijn er nog tijdig genoeg afgekomen. Uit Oosterwijk wordt gemeld d. d. 17 April: Gisteren voormiddag omstreeks Tl ure ontstond er onder de naburige gemeente Box tel een hevige boschbrand in de uitgestrek te mast- en denne-bosschen van den hr. ten Brink grondeigenaar aldaar. Ten acht ure des avonds was men, in weérwil van vele aan gewende pogingen het vuur nog niet mees terhebbende dit toen zich over 60 a 70 bun ders meestal half volgroeid hout en heide, uitgespreid waardoor de schade nog al aan zienlijk is. Uit Rijssen wordt gemeld d.d. 17 April: Z. M. de koning heeft bij besluit van 26 Maart jl.no. 36, aan de heeren G. J. H. Janssen, burgemeester van Rijssen en J. B. ter Horst secretaris der kamer van koophandel en fabrij- ken aldaar, concessie verleend tot het bouwen eener brug over de rivier de Regge in de rigting van den weg van Rijssen naar Borne onder genot van tolheffing. Eene naamlooze maatschappij in welke reeds voor het ver- eischte kapitaal is deelgenomen zal zich thans met de uitvoering van dit werk belasten, waar door een nieuw middel van gemeenschap tus- schen Rijssen en het oostelijk gedeelte van Twen- the zal worden daargesteld. Uit Emmen wordt berigt dat in eene gehoudene markvergadering te Noordberge be sloten is, om aan eene te Brussel gevestigde vennootschaap te verkoopen circa 9000 bun ders grond tegen ƒ200 het bunder. Door den verkoop van deze gronden die vroeger van weinig waarde werden beschouwd, wordt op nieuw voor Drenthe eene rijke bron van welvaart geopend. Naijverig op den wereldroem, door den Leviathan verworven zullen naar verzekerd w’ordtde Noord-Amerikanen die niet wil len dat Engeland het grootste zeeschip der vijf werelddeelen bezit een monsterschip op sta pel doen zetten, dat den naam Behemoth zal voeren, en de Leviathan in al dep afmetingen met een vierde der grootte overtreffen moet. Ten einde alles op dat schip aan elkander ge- 1 SNEEK 23 April. De te dezer stede be noemde commissaris van policie de heer Sipke Wijma, is op woensdag den 21 dezer door de arrondissements-regtbank alhier beëedigd en heeft op dien dag zijne betrekking als zooda nig aanvaard. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp tot het verleenen van eene sub sidie van ƒ200,000 tot verbinding van de Drentsche hootdvaart te Assen met de haven te Groningen, en om met die som het Ve hoofd stuk der begrooling, dienst 1838, te ver- hoogen. COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1