NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r 1838. No. 35. 13<le Jaanransr. den 1 Mei. ZATURDAG BINNEN- EN BUITENLAND. de en een tot goedkeuring der overeenkomst met van de tabellen 16 (zijnde kramers, vreemde kooplie- i schippers of directie voerenden van van lote- Tynk als bewezen is aangenomen zoo is ech ter de aanleidende oorzaak niet aan het licht gebragt en enkel bij gissing na te gaan dat beschonkenheid en minneijver den beschuldig de tot het vo’.voeren der misdaad hebben doen overgaan. Het hof heeft Ziemerink veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. De staten van Drenthe hebben het ver zoek om eene subsidie van 25,000 voor een kanaal van Coevorden naar de Vecht, met 22 tegen 12 stemmen afgewezen. In de provincie Drenthe ziet het er thans op vele plaatsen zeer treurig uit met het wa terdat door de steeds aanhoudende droogte op de eenigzins hooggelegene plaatsen dermate is weggedroogd dat dit in velerlei opzigten groote bezorgdheid begint te verwekken. Vooral is dit het geval in de zeer uitgestrekte veen kolonie Hoogeveen alwaar thans bijna alle vaarten en wijken nagenoeg geheel droog zijn; er zijn veenbazen, die omstreeks 50,000 aan turf van het vorige jaar op het veld hebben i staan die niet kan worden verscheept ten ge volge van het algemeeu gebrek aan water. Uit Breda wordt gemeld d. d. 26 April Niettegenstaande de groote droogte, beloven de talrijke kerseboomgaarden alhier in den om strek veel. Deze hoornen staan vol knoppen en hier en daar ziet men ze reeds in vollen bloei als met een laken overtogen. Ook het graan staat zeer voordeelig te velde. Het gras ontbreekt echter geheel in de weiden zoodat er weinig vooruitzigt bestaat om tegen Mei het vee in de volle weiden te kunnen brengen. Naar uit Weenen aan de Hamb. Bör- senh. wordt geschreven zou de porte voorne mens zijn, zich op nieuw meteen bezwaarschrift tegen Rusland tot de overige groote mogend heden te wenden en wel ter zake van de houding, die door de Russische regering voort durend tegenover de Grieksche Armenische en Slavische onderdanen der porte wordt aan genomen. Vooral zou Turkije er over ge ërgerd zijn dat Rusland ook thans nog altijd voortgaat met den protector over de Grieksch- Christelijke onderdanen van den sultan te spelen en bovenal over de pogingendie steeds door de Russische consuls worden aan gewend om Christen onderdanen der porte aan het Turksche onderdanenverbond te ont trekken door hun van Russiche paspoorten te voorzien, en waarvan het cijfer zegt de berigtgever der Börsenh. in de laatste jaren eene ongeloofelijke hoogte moet bereikt hebben. Den scheikundige Baldamus te Charlotten burg moet het, volgens de Neue Pr. Zeit.gp- lukt zijn eene uitvinding te doen tot het ma ken van gaz in zulk eene kleine ruimte, dat de toestel bij elke lantaren aangebragt en zoo kostbare inrigting van gaz-fabrijken het leggen van buizen bespaard kan worden Zoodra de uitvinder het gevraagde patent zal verkregen hebben is men voornemens Char lottenburg op deze wijze met gazverlichting te voorzien. De Keurhessische regering is bekend door haren godsdienstijver en hare zorg voor de regtgeloovigheid harer onderdanen voor eeni- ge dagen nog heeft zij de gemeentebesturen aangeschreven stipt toe te zien of de Christe nen die bij Israëliten in dienst zijn geen nadeel lijden in hun geloof,.... maar die zelfde regering heeft in de laatste verloopene jaren het eene speelhuis na het andere gecon- cessioneerd Men spreekt te Bern veel van eene klei ne brochuredie dr. Seiler te Genève over eene nieuwe behandelingswijze der longtering heeft in het licht gegeven. Deze methode, wel ke door den schrijver reeds met gunstig gevolg beproefd is, bestaat voornamelijk daarin, dat men door middel der electriciteit in staat is de vlakke ingevallen borst tot op hare natuurlijke grootte en omvang uit te zetten waardoor de longen weder ruimte verkrijgen zich naar eisch te ontwikkelen en de longzweren zich kunnen sluiten (cicatriseren). Een ingezetene van Havre is tot 18 maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens bele diging van den keizer op eene openbare plaats. Een ambtenaar te Pau is tot 100 fr. boete ver- SNEEK50 April. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn ingekomen een ontwerp van w'et tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrootingen voor 1857 en 1858 tot onderstand der gemeente Haarlemmermeer en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, tot uitlevering van voortvlugtige misdadigers in zekere gevallen, en eenige andere onderwerpen. Het eerst wordt behandeld het ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk V der staals- begrooting voor 1858 (verlenging van het Apel- doornsche kanaal.) In de tweede kamer heeft de minister van financiën verklaard doordrongen te zijn van de noodzakelijkheid eener herziening der zegel wet, ook betreffende de dagbladen en de daarin opgenomene adverlentiën, maar dat hij het tijd stip der aanbieding van een wetsontwerp op dat stuk niet kon bepalen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 28 April Gisteren is tot lid der tweede kamer gekozen, in de plaats van den heer Bosscha, de heer van Reenen met 859 van de 882 gel dige stemmen. Bij Zr. Ms. besluit van 21 April is be noemd tot regter-plaatsvervanger in de ar- rond.-regtbank te Heerenveen mr. J. J. Can ter Cremers, betaalmeester van ’s rijks schat kist aldaar. Door het prov. kerkbestuur van Friesland zijn op den 28 en 29 April na afgelegd exa men tot de H. dienst toegelaten de heeren. H. Lunsingh Meijer van Visvliet J. J. N. de Groot van Sneek en H. Speekman van Vlagt wedde. Men meldt uit Amsterdam d. d. 26 April: Onlangs hebben wij op gezag van buitenland- sche bladen melding gemaakt van de uitnoo- diging die aan Z. M. onzen koning zou ge- rigt zijn of worden, om als scheisdregter op te treden in het geschil tusschen Sardinië en de Beide Siciliën betreffende het schip Cagliari. Uit Turyn wordt thans berigt, dat dit gerucht, hoezeer het in de diplomatieke wereld nogal ingang gevonden had, niet juist was, maar dat de Sardinsche regering alleen aan het Haag- sche kabinet zijne meening over deze zaak heeft gevraagd, doch dat men twij feit of het de zel ve zal doen kennen. De kaas en boter hebben op de markt te Hoorn sedert den laatsten tijd eene aanmer kelijke daling ondergaan. Van nagenoeg der tig gulden nog niet zeer lang geleden voor de kaas betaald is zij thans gedaald tot nog geen twintig gulden evenzoo de boter die van 70 tot op 40 ct. per ruim 5 oneen is gedaald. Uit Hellendcorn wordt gemeld Weder om heeft de ondervinding het heilzame der vaccinatie getoond en de treurige gevolgen van die verw’aarloozingvooral in eene naburige gemeente alwaar die kinderziekte reeds menig offer heeft geëischt. Mogt ieder deskundige en invloedrijke krachtdadig medewerken dat het middel, sedert den 14 Mei 1796 door den ver maarden doctor Jenner gebezigd dat zoo ge zegend bij eene onnoembare menigte in onder scheidene rijken heeft gewerkt, ook thans veel vuldig geappliceerd worde. Dat niemand daar omtrent absurde denkbeelden koestere, of zich vaslhoude aan principes, welke strijd voeren tegen pligtrede- en zedewet. Tot heden (20 April) is deze gemeente van die ziekte nog verschoond gebleven. Hulde aan de be reidwillige bemoeijingen van den geneesheer H. L. A. Wijnne alhier, die sinds eenige we ken met opoffering van tijd en moeite zich met belangstelling heeft beijverd, om te vac cineren en revaccineren met gunstige resulta ten waardoor het publiek heilzame diensten zijn bewezen en hij zijne betrekking waardig lijk heeft gehandhaafd. Dat zijn voorbeeld alom navolging vinde Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 27 April: Dezen morgen is door het prov. geregsh. in Overijssel uitspraak gedaan in de zaak van Jan Hendrik Ziemerink uit de gemeente Delden. Hoezeer de tegen dezen persoon ingebragte be schuldiging van manslag op den openbaren weg, nabij Goor, gepleegd jegens Gerrit Jan PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen 1) Dat de uitreiking der biljettenen declara- toiren voor de beschrijving van de Personele belasting en het patentregt over het dienstjaar 1858/9 zal plaats hebben in de maand Mei dezes jaarsen wel op den 16 dier maand; en dat met de weder-inzameling daarvan acht dagen daarna eenen aanvang zal worden ge maakt 2) Dat evenwel hiervan zijn uitgezonderd de patentpligtigen vermeld onder no. 5740 van tabel 14 der wet van 21 Mei 1819 {Staats blad no. 54) zijnde slijters in wijnen dran ken en likeuren in het klein, tappers, kroeg houders en koffijhuishoudersals aan welke door of van wege de ontvangers zoodra moge lijk na den ingang van het dienstjaar en zon der de gewone beschrijving af te wachten een declaratoir zal worden bezorgd, hetwelk na verloop van drie dagen van hen weder zal worden afgehaald 3) Dat diegenen welke bij het aanbieden of bezorgen der biljetten of verklaringen, of ook bij het terughalen van dezelve mogten zijn voorbij gegaan of overgeslagen zich in geen geval op zoodanig verzuim mogen beroe pen maar integendeel gehouden zijn om de vereischte en behoorlijk ingevulde verklarin gen vóór of uiterlijk op den 51 Mei ek. in te dienen ten kantore der ontvangers, alwaar de biljetten ter invulling steeds verkrijgbaar zullen zijn 4) Dat de patentpligtigen 7 en den en vaartuigen) zoomede de debitanten rijbriefjes, voor zoo veel dezelve hun beroep niet beginnen aan te vangen ter bekoming van hun patent, aangifte behooren te doen bij de hoofden der plaatselijke besturen aan de plaatselijke Secretarijeu vóór de expiratie van den termijn voor de ophaling der gewo ne declaratoiren van patent bepaald; 5) Dat voor de onder ten 4den gemelde pa- tentschuldigen op vertoon van de kwitantie van de bepaalde regten uitgezonderd dege nen die hun aanslag bij termijnen kunnen betalen, aan welke zonder vertoon van kwi tantie het patent kan worden afgegeven de patenten dadelijk verkrijgbaar zijn; worden de de patentpligtigen vermeld onder no. 57—40 van tabel 14, bij deze tevens opmerk zaam gemaakt, dat het patent overeenkomstig art. 2 der wet van den 24 April 1845, no. 16, niet aan hun mag worden afgegeven, dan nadat zij de helft van hunnen aanslag voor het dienstjaar hebben betaalden het verschuldigde van het voorafgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd; terwijl zij boven dien wTanneer zij in gebreke blijven de pa tenten af te halen, telken reizedat zij het vereischte patent of afschrift van dien aan de bevoegde ambtenaren niet kunnen vertoonen volgens art. 52 1 der wet van den 21 Mei 1819, vervallen in eene boete van ƒ15; 6) Dat ingevolge art. 29 2 der wet op het personeel van 29 Maart 1855 {Staatsblad no. 4) tot tegenschatters dezer gemeente zijn benoemd WILHELMUS van DRUTEN KLAAS KORNELIS KOOIJ MEINSE MOLENAAR en PETRUS MOLENAAR. Wordende de belanghebbenden hierbij ten slotte aangemaand om te zorgen dat de na mens den ontvanger uitgereikte beschrijvings- biljetten zoowel van het personeel als die der patenten niet oningevuld blijven liggen, maar bij de afhaling behoorlijk zijn ingevuld en ge- teekend. En zal deze worden afgekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 16 April 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA De Secretaris HAGA. COURANT. SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1