NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1858. No. 36. 13de Jaargang. WOENSDAG den 5 Mei. i Hij -K SNEEKER COURANT. zulks dade- •I i BINNEN- EN BUITENLAND. WIlMIH) SNEEK., 4 Mei. Van den 24sten tot en met den 50 April zijn in deze provincie 112 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 2445. woorden ze God del welke I werden opgevoerd. van van land eervol ontslag verleend als burgemees- Beethoven en tot sic ter der gemeente Doniawerstalen tot burge- j Mendelssohn. Het fee meester der gemeente Doniawerstal benoemd toonkunslminnaren rijk De tweede kamer der staten-generaal heeft op 50 April met algemeene stemmen de wetsont werpen aangenomen tot goedkeuring eener overeenkomst van den staat met de provincie Utrecht en betreffende het kanaal van Assen naar Groningen. Maandag zal de discussie over het wetsontwerp betreffende het Apel- doornsch kanaal worden voortgezet. [Later aangenomen.] Bij de tweede kamer is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet tot amortisatie van nationa le schuld, ingekocht krachtens de wet van 15 Augustus 1857 (Staatsblad no. 101. [Later aangenomen.] Z. M. beeft pensioen verleend aan den heer mr. A. G. A. ridder van Rappard afge- treden minister van binnenlandsche zaken ten bedrage van 4000 ’s jaars; aan mr J. J. van der Brugghenals voormalig minister van justitie, ƒ2440, en aan mr. J. P. P. baron van Zuyien van Nyevelt laatst minister van buitenlandsche zaken ƒ511. Bij besluit van - met 1 Mei 1858 aan Voerman burgemeester der gemeente Hasker- - De vormde zonden gegeven dat het Z. de slavernij in de West-Jndién te doen houden. De zittingen van de synodale commissie zullen den 5 Mei aanstaande worden geopend terwijl de zittingen van de algemeene synode den 7 Julij aanstaande zullen aanvangen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 50 April Hendrik Bulder Jan Fop Vegter en Pieter Storm beschuldigd van moord en mis handeling zijn heden door het provinciaal geregtshof in Noord-Holland vrijgesproken op grond, dat de beschuldiging steunde op de ver klaring van eenen enkelen getuige, wiens ge tuigenis bovendien om verschillende redenen o. a. ook wegens strijd in de eigene opga ven niet aannuemelijk is. Naar men verneemt, zou door het pro vinciaal geregtshof van Noord-Holland regtsin- gang en bevel tot inhechtenisneming verleend zijn tegen mr. W. F. O., advocaat en plaats vervangend kantonregter te Amsterdam be schuldigd van misbruik van vertrouwen, is reeds sedert eenigen lijd voortvlugtig. Men verneemt dat de heer ingenieur W. C. Bradeontwerper van den eersten in Nederland aangelegden Hollandschen ijzeren spoorweg, is overleden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 1 Mei De Heliophoben of lichtschuwe menschen in de zaal Apollo alhier te bezigtigen zijn in vele opzigteu een bezoek waard. Met belang stelling en verbazing zal men die treffende en bewonderenswaarde speling der natuur aan schouwen. De man is op Madagaskar, de vrouw op Ceylon geboren en te Lucca zijn zij gehuwd. Hun vierjarig zoontje, het eeui- ge kind van een vijftal hun overgebleven en even als de ouders gedoopt is te Hamburg geboren. Behalve het lichtschuwe waardoor zij worden gekenmerkt en dat belet hun te leeren lezen de vreemde kleur van oogen en oogappel maakt hunne buitengewoon blanke huidbenevens het sneeuwwitte en wollige haar, lang en schitterend als zilverdraad hen tot hoogstopmerkelijke wezens, waarvan betrek kelijk weinig op de wereld bestaan. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 29 April Bij de verdere behandeling der zaak betrekkelijk de voorgestelde verbetering van de vaart van Leeuwarden naar Harlingen, op he den is de algemeene strekking des rapports zonder verdere discussie, met 51 tegen 14 stemmen goedgekeurd. De verschillende on derdeden der conclusie werden vervolgens j hetzij bij meerderheidhetzij bij acclamatie goedgekeurd, behoudens bijvoeging, dat de zwem-inrigting te Leeuwarden eerst dan zal worden opgeruimd, wanneer de voor de vaart benoodigde wijdte niet door afgraving van den tegenover liggenden dwinger kan worden ver kregen terwijl het geheel met 51 tegen 15 stemmen werd aangenomen. Uit Zierikzee wordt gemeld d. d. 98 April Gelijk reeds vroeger gemeld is, zal het vijfde Zeeuwscbe muzijkfeest op 10 en 11 Ju- nij ek. alhier gehouden worden. Thans kun nen wij daarvan meer bijzonderheden mede- deelen. Het koor zal uit ruim 160 zangers en zangeressen en het orkest uit ruim 60 le den bestaan. Op den eersten feestdag, don derdag 10 Junij zal worden uitgevoerd de B. I kerkelijke feest-ouverture die de duizend steenen zijn gelost die als in slechts enkele dagen geheel waren dit ging des te spoediger daar er meen en groot gebrek aan steen in deze omstreken bestaat dewijl in het vorige jaar weinig of geen steen van den IJsselkant of el ders kon worden aangevoerd ten gevolge van den lagen waterstand. Uit Assen wordt gemeld d. d. 1 Mei De rogge staat in dit gewest, naar wij verne men over bet algemeen zeer goed het koude en schrale weder van de laatste dagen heeft een’ ontijdigen en te weligen groei verhinderd ter wijl de gisteren overvloedig gevallen regen niet dan zeer gunstig op dezelve kan werken. Deze regen is ook zeer gewenscht gekomen voor de veehouders daar de graslanden die tot nu toe een dor aanzien hadden thans met een groen waas zijn overtogen vooral aangenaam om te zien voor den landman die zijn hooi heeft opgevoerd. De geldieening van ƒ25,000 tegen 4’/2 percent, welke de gemeente Assen heden mor gen ten 9 uur had opengesteld was vijf minu ten daarna reeds volteekend en wel door twee ingezetenen, die ieder voor ƒ12,500 inschre ven. In de vorige week werd te ’s Hertogen- bosch een militair ter aarde besteld, die, naar gemeld wordt49 jaren lang zonder straf had gediend. In de laatste tijden was hij wasch- baas. Zijne begrafenis had met buitengewo ne eer plaatsde muzijk van het regement begeleidde hem ter laatste rustplaatsvele hoofd- en andere officieren een groot aantal onder-officieren en manschappenbenevens vele burgers, maakten den lijkstoet uit. Op het kerkhof werden de gewone eerescholen gelost. De overledene was algemeen geacht wegens zijne deugd. Men meldt uit Breda d. d. 50 April Gisteren namiddag circa 2 ure kwam een storm opzetten vergezeld van hevige donderslagen. In de omliggende bosschen van de domeinen zijn een tal van dikke hoornen omgewaaid en van Nicolaïop de van Luther: Een vaste burg is on en het oratorium Samson van Han- beide nog nimmer in Nederland De tweede feestdag, vrij- is bestemd tot de uitvoering een instrumentaal werk Sinfonie no. 4 Mozart de mis in C Dur van L. van tot slot de 42ste psalm van Het feest belooft dus aan de genot en zal, naar het zich laat aanzien druk bezocht zijn en op geluisterd worden door de tegenwoordigheid van vele notabiliteitenook van buiten de provincie. Men schrijft uit Drenthe aan de Utr. Ct.: Wij kunnen met genoegen melden, dat de vol- tooijng van het Oranje-kanaal met rassche schreden nadert, en dat daarmede de cultuur en nijverheid in Drenthe eene groote ontwik keling te gemoet gaat. Dorpen of gehuchten verrijzen als hel ware in korten tijd uit het niet waarvan vooral Nieuw Dordrecht ge legen onder Emmen eene schoone proeve le vert men is thans aldaar reeds met het bou wen van een 20tal huizen ij verig bezig waar van sommigen aanzienlijk te noemen zijn. Ook is er reeds eene steenfabrijk gebouwd die de vorige week is geopendwaaruit 75 duizend steenen zijn gelost die als om strijd verkocht; vrij alge- verre 28 April heeft Z. M. i dag 11 Junij, M. L. van de Woest ij ne PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen, naar aanleiding van eene circulaire van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 13 April 1858, no. 25, ter kennis der ingezetenen, dat de verpligting om kinderen, die ter school worden gezonden, vooraf te doen inenten, door de nieuwe wet op het lager onder wijs niet moet geacht worden opgehesen te zijn, daar wel bij art. 73 der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103) zijn afgeschaft en buiten werking gesteld de be staande algemeene en plaatselijke verordeningen op het la ger onderwijs, maar niet de besluiten en verordeningen bevelende de bevordering der vaccine, zoodat onder an deren nog in kracht is het Reglement op de koepokinen ting in deze provincie, door de heeren Staten van Fries land vastgesteld en bij Koninklijke besluiten van 13 Oc tober 1845 no. 54, en 20 January 1846, no. 105, goed gekeurd, en herinneren mitsdien elk dien het aangaat aan de daarin op de scholen betrekkelijke bepalingen, door insertie van art. 39, 40, 41, 42 en 43, luidende: Art. 39. Onverwijld na het publiceren van dit Regle ment, zullen de onderwijzers en onderwijzeressen of ande re personen, aan het hoofd geplaatst van eenige school of instelling van opvoeding en onderwijsde naai- en breid- winkels en speel- en kinderschooltjes daaronder begrepen, in één woord, van alle verzamelingen van kinderen of jon gelieden die de opvoeding en het middelbaar of lager on derwijs ten doel hebben, mitsgaders van de Latijnsche scholen, geene leer- of kweekelingenhet zij in of buiten den kost, mogen aannemen, zonder van dezelve vooraf te vorderen een getuigschrift, afgegeven door eenen Genees- of Heelkundige, en inhoudende, dat de zich aanbiedende persoon de natuurlijke kinderpokken heeft gehad of gevac cineerd is.” Art. 40. Alle kinderen of jongeliedenreeds op de in het vorige artikel omschrevene scholen enz. aangeno men, zullen, binnen eene maand na de publicatie dezes, een gelijk getuigschrift aan het hoofd der school enz. moe ten overhandigen. Laatstgenoemde persoon zalindien zij hieraan binnen den bepaalden tijd niet voldoenverpligt zijnhen van de school enz. te zenden, en daarin niet weder op te nemen, dan nadat gemeld bewijs vooraf aan hem is medegedeeld.” Art. 41. De onderwijzersen in het algemeen alle hoofden der bovenvermelde scholen en instellingen, zijn verpligt van de hun, ten gevolge van de beide voorgaande artikelenoverhandigde getuigschriften aanteekening te doen in een registeren om die getuigschriften na zulks dade lijk aan de belanghebbenden terug te geven. Dit register zal in kolommen moeten worden gehou den, en bevatten: <z) Volgnommer. i) Datum der aanteekening. c) Naam en voornamen van den leerling, d) Namen en voornamen der ouders, e) Datum der koepok-inënting. Ouderdom van den leerling bij de koepok-inënting. g) Naam van den Geneesheer of Heelmeester, die de koepok-inënting heeft verrigt. h) Deszelfs woonplaats, i) Datum van het biljet. k) Aanmerkingen.” Art. 42. „De onderwijzers zullen de opgemelde regis ters steeds in goede orde moeten aanhouden en voorhan den hebben, alsmede dezelve bij de schoolbezoeken aan heeren Curatoren en Schoolopzieners moeten vertoonen. Deze zullen naauwkeurig en met naauwgezetheid nagaan of alle de op de school gaande kinderen of jongeliedan daarop vermeld zijn. Om de nakoming hiervan des te beter te verzekeren, zullen de Plaatselijke Besturen mede van hunne zijde, op gezette tijden, doch ten minste tweemaal ’s jaars, gemeld onderzoek en inspectie bewerkstelligenvooral bij de verza melingen van kinderen, die de opvoeding en het onderwijs ten doel hebben, en niet onder het onmiddellijk toezigt van heeren Schoolopzieners staanen ons deswege jaarlijks verslag doen.” Art. 43. Alle onderwijzers en onderwijzeressen, van wien het bij onderzoek mogt blijkendat zijzonder voor af gemelde bewijsstukken af te vorderenkweekelingen of leerlingen in hun etablissement of school hebben opgeno men dat zij de hun overhandigde getuigschriften niet be hoorlijk op het voorbeschrevene register aanteekenen, dat zij het register niet in goede orde aanhouden en voorhan den hebben of hetzelve register niet aan Curatoren, School opzieners of Plaatselijk Besturendadelijk op aanvrage, ver toonen, zullen in hunne bedieningen kunnen worden ge schorst, en bij verderen onwil of halstarrigheid zal hunne acte van toelating worden ingetrokken.” En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant, en afschriften gezonden aan heeren Cu ratoren der Latijnsche scholen, en de Plaatselijke School commissie alhier, met uitnoodigingom aan de uitvoering dezes, ieder voor zoo veel hem aangaat, mede de hand te honden. Sneek den 28 April 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VEEN, i. B. De Secretaris «flO HACA. B. E. S. van Welderen baron Rengers. Men verneemt, dat bij Z. M. het voor nemen bestaat om de bataljons grenadiers in plaats van de schakoals hoofdtooisel te geven een casque of zoogenaamden pikkelhou- wer Russisch model. algemeene synode der Nederl. Her- kerk heeft een adres aan Z. M. ge- waarin de wensch wordt te kennen M. moge behagen om op-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1