NIEUWS- EN AlWiTENTIE-BLID VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 r I I 1858. No. 37. den 8 Mei. ZATURDAG 13de Jaargang, VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 10 MEI 1858, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. COURANT. SNEEKER hel het collegie BINNEN- EN BUITENLAND. om verhooging j der jeugdige leerlingen onder het oog, tot welk I nut voor haar volgend leven het onderwijs is bepaald dat de voordeelen die het strekken kan dat haar hier verschaft wordt. UUR «UUllUUlCUU J'C- «w. v.z.uoo» vi ii v i i ii I) mi' termijn door die ge- J leerlingen gaf H. M. daarover hare hooge te- mevr. beval deze op vereerende wijze bij SNEEK, 7 Mei. In de zitting van de 2de ka mer der staten-generaal van 5 dezer is door Z. E. den minister van bionenl. zaken de verkla ring afgelegd dat aan de zaak der spoorwe gen met den meesten ijver wordt gearbeid dat het plan van het vorige kabinet betreffen de het spoorwegnet door de regering niet ge heel wordt gedeeld, maar zij integendeel voort gaat in den zin van de motie der kamer, om iets te beginnen en tot stand te brengen, en dat welligt reeds in den loop van den zomer een wetsontwerp zal worden aangeboden. Bij het onderzoek van het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegroo- ting voor 1858 (uitgaven tot tijdelijke instand houding van de koloniale instellingen der Maatschappij van Weldadigheid), hebben de meeste leden der tweede kamer zich verklaard voor het verleenen van de aangevraagde sub sidie. Er werden echter aan de regering na dere inlichtingen gevraagd nopens den legen- woordigen stand der maatschappij. In ant woord daarop heeft de regering nader mede gedeeld, dat zij aan de staatscommissie o. a. geantwoord heeft (alles na weltelijke goedkeu ring), dat zij genegen is te niet te doen de som van f 5,604,474.85 door de Maatschappij aan den Staat verschuldigd dal eene som van 5,650,000 aan de Maatschappij kan worden aangeboden tot uitdelging van alle hoegenaam- de schulden ten laste dier Maatschappij be staande, mits de Maatschappij zich verbinde om de gestichten te Ommerschans en te Veen huizen met alle daartoe beboorende gebouwen, gronden enz. vrij van alle lasten aan den Staat over te dragen. [Later is dit ontwerp aangenomen.] De begrooting voor het departement van oorlog, dienst 1858, is op den 5 dezer met algemeene stemmen aangenomen. Mede zijn aangenomen de w’etsont werpen betreffende de ondersteuning der gemeente Haar lemmermeer, met 27 tegen 21 stemmen en lot verkoop van rijksgrond aan den polder Haar lemmermeer, met algemeene stemmen. fe-Z. M. heeft bij besluit van 14 April, no. 62goedgevonden vrijstelling van zegel en registratieregten te verleenen voor de ge tuigschriften van goed zedelijk gedrag, inge- 1) het maken van een nieuw schoolgebouw waarvan aannemer is geworden H. Wouda alhier, voor de som van ƒ7225 en 2) het le veren van de tot die school benoodigde lesse naars banken, borden enz., aannemer J. van Vugt mede alhier, voor de som van ƒ610. Als een vervolg op het in ons vorig nommer medegedeelde betreffende de aanne ming door prov. staten van Friesland van het plan tol uitdieping der vaart van Leeuwarden naar Harlingen tot in zee melden wij thans nog het volgende: Volgens dit plan wordt in verbinding melde Dockumer-Ee, van de nieu we Zijlen langs het Grootdiep over Dockum, langs de Ee met eene doorgraving bij Kam- straburen verder langs de Noordergracht te Leeuwarden en van daar over F1— Harlingen in zee, een groot scheepskanaal ge maakt ter diepte van 2.10 el beneden zo- merpeil. Ten dien einde zal ook hel vallaat te Leeuwarden worden weggeruimd, op eene wijd te van minstens 16 el. Alle bruggen langs dit kanaal zullen in beweegbare worden veran derd en gebragt op eene doorvaart wijdte van 6.80 el. De groote sluis te Harlingen zal tot gelijke wijdte gebragt en mede tot 2.10 el be neden zomerpeil worden verdieptterwijl over het geheel, door afsnijding, eenige hinderlijke boglen zullen worden weggenomen. De uit voering van dit werk zal geschieden in 1859. De conclusie van den adv.-gen. Römer bij den hoogen raad der Nederlanden in de bekende zaak van de Maleijers iswegens eene ligte ongesteldheid van den vice-president van dien raad 14 dagen uitgesteld. Bij de verkiezing van een lid in de tweede kamer te ’s Gravenhagein plaats vau het ten gevolge van bevordering afgetreden lidden B heer Delpratis de uitslag geweest dat er eene herstemming zal moeten plaats hebben lusschen dien heer en den heer mr. L. Melman. Door de provinciale staten van Utrecht is tot lid der eerste kamer van de staten-ge* neraal gekozen de hr. mr. J. Huydecoper van Maarseveen lid dier staten. Dez.e keuze ge schiedde, ten gevolge van de aanneming, door den heer mr. E. van Voorlhuysen van het hem opgedragen lidmaatschap der tweede ka mer. Naar men verneemt zal Z, M. de koning gedurende deze maand nog in de residentie blijven en in het begin der volgende maand zich voor korten tijd naar het Loo begeven. Voor de jaarlijksche sluiting der naai school te Scheveniugen van H. M. dekouin- gin-moeder, was ook nu weder de dag van 30 April bestemd. Sedert 1851 was het voor de 26e maal dat hel H. M. behaagde, zich te mid den der kleinen te begeven, ten einde die tij delijke sluiting in persoon bij te wonen. Met durende den bepaalden meenten zullen genoten worden die reeds nu of in den loop der driejaren de nieuwe wet het zij geheel, het zij trapsgewijze, toepassen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis gebragt van degenen, die mogten verlangen tot den op den eersten Sep tember aanstaande aan te vangen cursus der Koninklijke academie tot opleiding van bur gerlijke ingenieurs enz. te worden toegelalen, dat de commissie, belast met bet onderzoek der candidaten, hare zittingen zal houden in het academie-gebouw te Delft in de volgende maand Junij op de dagen en uren welke zullen worden bekend gemaakt aan allen die zich ter bekotning van berigt dienaangaande vóór bet einde der loopende maand Mei schrif telijk aan den raad van bestuur der academie zullen hebben aangeroeid. De verdere bijzon derheden zijn vermeld iu de Staats Courant van den 5 dezer. De algemeene vergadering en tentoonstel ling van de Friesche Maatschappij van Land bouw zal in dit jaar gehouden worden te Sneek op den 11 en 12 Augustus. Jl. woensdag is door heeren burgemees ter en wethouders dezer gemeente aanbesteed: 1 i van een aannemer is som van Adressen om benoemd te worden tot com missaris van de Amsterdamsche beurtschepen. Lijsten van aanbeveling voor die betrekking en van besteller. Circulaire wegens de koepok-inëntingen voorstel daartoe betrekke!ijk. Besluiten van Heeren Gedeputeerde Staten betrekkelijk hel verkoopen bij afbraak vau elf Armen-woningen en ruiling van grond niet regenten over het huis van arrest. Adres van A. G. Visser omtrent het leggen van bouwmaterialen op de straat en wal voor zijn huis. Adres van hulponderwijzers van jaarwedde. Rapport wegens een verzoek van het Isra ëlitisch armbestuur tot af- en overschrijving op de begrooting van 1857. Idem over eene suppletoire begrooting van het O. B. Weeshuis over 1857. Idem betrekkelijk de vervulling van stads doctoraat. Idem wegens reglementen voor de beurt vee- ren van IJlst Stavoren Delfstrahtiizen Hee ren veen Rauwerderhem Hennaarderadeel Enkhuizen en Rotterdam. Idem over de rekening van van brandmeesters over 1857. Idem over de rekening van curatoren der Latijnsche school over 1857. Voorstel betrekkelijk eene meerdere surveil lance der policie-verordeningen. volge art. 21 der onderwijswetaf te geven aan hen die tot hoofd- of hulponderwijzers wenschen te worden benoemd mits uit het getuigschrift de bestemming daarvan blijke en op het stuk worde aangeteekend Vrij van zegel en het regt van registratie ingevolge koninklijk besluit van 14 April 1858, no. 62.” Door Z. M. is benoemd tot regter in de de arrondisseroents-regtbcf.k te Sneek mr. E. Jongsma, burgemeester der gemeente Dockum en plaatsvervangend kantonregter aldaar. Art. 70 van de wet op het lager onder wijs verleent aan de gemeenten een termijn van drie jaren tot het invoeren van eenige ba rer in dat artikel opgenoemde, bepalingen. Voor denzelfden termijn verzekert hetzelfde art. aan de gemeenten en scholen het voortdurend genot der rijks toelagen en wedden, die zij nu hebben. Algemeen heeft men tot hiertoe be grepen dat zoo eene gemeente voor het einde van genoemden termijn begon met de nieuwe wet geheel of gedeeltelijk in te voeren zij van dat tijdstip af, van genoemde voordeelen regt hartelijke bewoordingen bragt H. M. het was uitgesloten. Thans verneemt men van goederhand dat door den minister van binnenl. zaken i genoemde artikel toestaan, ook voortdurend ge- Blijkbaar zeer voldaan over de vorderingen der I vredenheid te kennen aan de directrice, Maas en voortduring de goede zorgen voor hare school aan. Uit Zutphen w’ordt gemeld d. d. 5 Mei: Heden is bij trommelslag ter openbare ken nis gebragt, dat te dezer stede, even als el ders, aan minvermogende ouders, door het bestuur de gelegenheid wordt aangeboden hunne kinderen gratis te doen vaccineren. Men schrijft uit Echteld d. d. 27 April, aan de Tielsche Courant: Men heeft op IJzen- doorn bij het graven der fondamenten voor de nieuwe predikants-woning, welke, men weet niet met welk doel, bijna op het kerkhof wordt gezet eene menigte doodsbeenderen op gedolven, welke dadelijk door een’jongen voor 12 cent gekocht en zoo als men zegt voor één’ gulden aan een’ Jood te Tiel zijn afgele verd. Men kan dus berekenen wat men dood zijnde, zoo al waard is; maar er blijkt ook uit, dat zelfs de Mahomedaan meer eerbied voor stoffelijke overblijfsels heelt, dan beschaaf de Christenen want de oorlog op Java wel ke één millioen zielen en 100 millioen gulden kostte, ontstond door het leggen van een’weg over de graven der voorouders van Diepo Ne- goroen niet verre van Batavia vermoordde men eene geheele familie uit wraak over het verplaatsen der laatste rustplaats van eenige slaven. Uit Zw’olle wordt gemeld d. d. 2 Mei De sedert een paar dagen gevallen regen beeft de graslanden zoodanig doen ontluiken, dat er reeds veel vee buiten en het hooi een derde in prijs gedaald is. De rogge staat overal uitmun tend en belooft eenen rijken oogst. Men meldt uit Den Ham d. d. 27 April: Heden morgen omstreeks zes uur had op het Overijsselse!: kanaal, in de nabijheid van sluis vijf, bet volgende ongeluk plaats. Twee ruergracni ie turftrekkers wilden met eenen meng- ofmod- Franeker tot derbak zich naar den overkant van het kanaal j zetten. Naauwelijks op het midden van het zelve gekomen kantelt de bak en beiden zin ken in de diepte weg. Op het gerucht ijlt de sluiswachter Endeman met een’ haak naar de plaats des ongeluks, ongeveer 400 ellen van hem verwijderd, alwaar bij slechts eene hand boven het water ontdekte. Met genoemden haak had hij het geluk een’der drenkelingen in de kleederen te haken en zoo op het drooge te halen doch hoe groot was zijne blijdschap toen bij ontdekte, dat de tweede zich om het been van den eersten geklemd haden hij dus twee personen in plaats van één’, van eenen anders gewissen dood gered had. Dit is reeds de derde maal, dat genoemde sluiswach ter drenkelingen uit het kanaal redde. Uit Land van Heusden W’ordt gemeld d. d. 5 Mei Nadat wij sedert eenige dagen een gunstig regenachtig weder mogten hebben, zijn de landlieden vol vreugde, hun vee in de wei de te kunnen doen, dat tot dusverre niet met

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1