NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1858. No. 39. 13de Jaargang. ZATURDAG den 15 Mei. I - I. jJ? SNEEKER van op 1 Junij en dat al- COURANT des morgens van 10 tot 11 uur, voor die van wijk 4 5 en 6 des morgens van wijk 7 8 en des middags om BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 14 Mei. De Hervormde gemeente te dezer slede heeft hareu jongsten leeraar den weleerw. zeer geleerden heer ds. H. Ool- gaardtop den 11 dezer door den dood verlo ren. Eene zoo bet scheen ongeneeslijke kwaal die zijn weleerw. reeds sedert geruimen tijd belette zijn dienstwerk te verrigten en hem dan ook -eeds had doen besluiten om zijn ambt neder te leggen maakte een einde aan zijn anders nog jeugdig en krachtvol leven. Met diepen weemoed staren zijne nagelatene weduwe en kinderen met de verdere nabestaan- pikkelhouwers enz. zonder eenigen grond is.” Het geval heeft zich voorgedaan dat door bestellers of boden bij den rijkstelegraaf van de geadresseerden, bij de bezorging hunner be- rigten overbrengloon is gevorderd. Het pu bliek wordt op deze ongeoorloofde handelwij- ze opmerkzaam gemaakt en uitgenoodigd tot stuiting van dit misbruik van dergelijke wederregtelijke heffingen kennis te geven aan den eerstaanwezenden ambtenaar op het kan toor, van waar de besteller of bode is uitge zonden. Uit Delftshaven wordt gemeld dat niet alleen al de voor die gemeente in dit jaar geloot hebbende en geschikte jongelieden voor de dienst zijn gedesigneerd maar dat er zelfs op bet af te leveren contingent nog één te kort schiet. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 10 Mei Met genoegen deelen wij mede dat de long ziekte onder het rundvee in de omliggende gemeente Zwollerkerspel geheel geweken is. Overigens bestaal deze ziekte nog wel onder i Kampen, maar in geringe mate. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 12 Mei den thans weder de noodige maatregelen ge nomen voor de opneming van nieuwe kweeke- bij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden al le doofstommen geboren in het tijdvak van 1 Augustus 1845 tot 51 December 1849; de jongere kinderen mogen wel tot het onderwijs toege- laleu maar nog niet in het kosthuis opgeno men worden. Onvermogende kweekelingen worden gratis gehuisvestgevoed en onderwe zen. Behalve die doofstommen welke reeds bij het instituut zijn aangegeven bevinden zich ongetwijfeld in ons land nog velen, die wel in de termen vallen om geplaatst te worden maar voor welke nog geene aanvrage is gedaan. In het belang dier ongelukkigen voor wie elk jaar verzuim een onherstelbaar nadeel is, wordt elk, die met hun beslaan bekend is, verzocht om het zijne toe te brengen teneinde zij niet langer van het hun zoo noodig onderwijs ver stoken blijven. Eene kennisgeving aan de di recteuren der departementen van het instituut of aan de hoofd-directie zelve, is voldoende, om de noodige inlichting aangaande hetgeen er verder vereischt wordt te ontvangen. Wegens de nabijheid van den nieuwen cursus is eeni- ge spoed zeer wenschelijk, daar in den regel alleen bij het begin van een’ cursus nieuwe kweekelingen opgenomen worden. Te Reigenberg werd vóór 15 jaar het lijk van den fabrijkant Oppelt iu een’ kelder bij gezet. Dezer dagen overleed zijne weduwe. Bij opening van den kelder vond men de kist van Öppelt open en zijn geraamte in een’hoek van den kelder. Hij was schijndood begraven! Te Potsdam is in den voormiddag van den 4den dezer in de werkplaats van een meubel- magazijn waarin ongeveer 150 menschen hun bestaan vouden een hevige brand uitgebar sten waarbij vier menschen zijn omgekomen wier lijken men te gelijk met negen zwaar gewonde personen des avonds uit de puinhoo- pen heeft te voorschijn gehaald. Men vreest, dat er nog meer slagtoffers zullen gevonden worden. De eigenaar der zaak was juist we gens dringende aangelegenheden naar Berlijn. Als een bewijs van de noodzakelijkheid der vaccinatie en revaccinatie moge strekken dat in de vorige maand te Berlijn van de 105 kinderen die aan de pokken leden en niet ingeënt waren, 59 stierven, terwijl bij 78 in— geënte kinderen, welke mede door die zoozeer gevreesde ziekte waren aangetast, slechts ééa geval met den dood eindigde. Een der voornaamste fabijkanten van El- beuf, die de legers van bijna al de natiën van rood en blaauw uniformlaken voorzietkreeg onlangs eene bestelling van 5000 pantalons en even veel tunieken voor Faustinus I, keizer van Haïti. Aan deze bestelling werd voldaan, en de goederen werden in twee gedeelten ver zonden. Het schip, dat de tunieken aan boord had, kwam vroeger ter plaatse zijner bestem ming dan dat waarop de pantalons werden vervoerd. Faustinus echter brandende van ongeduld om eene wapenschouwing te houden 11 tot 12 uur, voor die van 9 12 uur, voor die van wijk 10. Dat de zoodanigen welke schoon bevorens in andere gemeenten ingeschreven sedert de inschrijving van het vorige jaar, Linnen deze gemeente zijn komen wonen zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in dat register, loopende overeen der jaren 1824 tot en met 1852, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat een ieder, zonder onderscheid, of zij verraeeneu al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslolenen te behooren, tot deze inschrij ving verpligt is. Dat voor ingezetenen worden gehouden al le Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf houdende alsmede alle vreemdelingen binnen deze gemeente woonachtigwelke hun voor nemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij die in meer dan in ééne gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigdtot de in schrijving verpligt zijn Linnen die gemeente alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de Registers ter inschrijving op den 15 Mei eerstkomende geopend en daaraanvolgende gesloten worden len die bevonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijven volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Stedelijk Be stuur ambtshalve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zon der loting bij de Schutterij zullen worden in- gelijfd indien het zal geblijken dater tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder, welke binnen deze gemeente niet geboren is, wordt aangemaand om zich tijdig van eene geboorteacte te voor zien en zich alzoo van zijnen juisten ouder dom te verzekeren ten einde de inschrijving naar behooren geschiede, en bij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden af- gekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 50 April 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUBA. De Secretaris HA GA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze opalle manspersonen binnen deze Stad en jurisdictie woonachtig, welke op den 1 Januarij 1858 hun 25ste jaar zullen zijn ingetreden en mits dien allen die geboren zijn in den jare 1855, ten einde zich voor de Schutterlijke dienst te doen inschrijven zullende daartoe door en namens Heeren Burgemeester en Wethouders op de Stads Secretarie worden gevaceerd MAANDAG den 17 Mei 1858 des morgens van 9 tot 10 uur, voor die wijk 1 2 en 5 onderscheidene personen. Ingevolge art. 100 der kieswet is de ge wone tijd ter verkiezing der leden van de lingen tweede kamer, die met den derden maandag van September moeten aftreden de tweede dingsdag der maand Junij. Dit jaar zullen die verkiezingen plaats hebben op dingsdag 8 Junij. Wij laten hier volgen eene lijst der leden wier tijd van aftreding in September in valtdoch die dadelijk herkiesbaar zijn: In de hoofdkiesdistricten Zuidhorn, G. Rein- ders Appingadam J. F. Zylker Assen mr. P. v. d. Veen Leeuwarden mr. J. Bieruma Oosting; Sneek, jhr. mr. P. J. Vegelin van Claerbergen Dokkum J. F. ter Bruggen Hugenholtz Zwolle, mr. J. P. P. baron van Zuylen v. Nyevelt Almelo mr. G. M. v. d. Linden Zutphen mr. W. H. Dullert Arn hem mr. J£. baron Mackay; Nijmegen jhr. A. C. A. van Nispen v. Sevenaer Tiel mr. J. M. de Kempenaer Amersfoort jhr. mr. H. A. M. v. Asch van Wyck Utrecht, mr. N. P. J. Kien; Hoorn, jhr. mr. D. v. Aker laken Alkmaar K. A. Poortman Haarlem mr. J. Heemskerk Bz. Amsterdam S. R. v. Franck mr. G. C. J. van Reenen en C. Baud; Leyden P. H. baron Taets v. Amerotigen Gouda M. A. F. H. Hoffmann Delft mr. W. Wintgens Rotterdam mr. A. Hoynck v. Papendrecht’s Gravenhageeen der beide heeren die den 18 Mei zal gekozen worden zijnde de heeren mr. L. Melman of J. P. Delprat Dordrecht mr. P. A. Sander Mid delburg, mr. J. J. Slicher van Domburg; Zierikzee, mr. S. H. Anemaet Breda m. K. A. Meeussen Tilburg, mr. F. J. Jespers Eindhoven, mr. A. A. J. Meyliuk; Maastricht, Ch. de Limpens Roermond mr. P. L. de Lom de Berg; ’s Bosch, mr. J. L. A. Luybeu. Z. M. de koning en Z. K. H. prins Fre- derik der Nederlanden hebben op milde wijze deel genomen aan de oprigting van een Neder- landsch gasthuis, te vestigen binnen Utrecht uitsluitend bestemd tot verpleging van behoef tige en minvermogende ooglijders. Z. K. H. de prins van Oranje zal na zijne meerderjarigverklaring het benedengedeelte van het paleis van wijlen Z. M. koning Willem II gaan betrekken dat reeds tot dat doel in ge reedheid wordt gebragt. Men berigt uit Leyden, dat door het stu- denten-corps der hoogeschool besloten is, aan Z. K. H. den prins van Oranje, bij het ver laten der stad, vóór het begin der groote va- cantie een afscheidsfeest aan te bieden ten einde een gering blijk te geven van den hoo- gen prijs, waarop Hd. verblijf aan de Leydsche akademie werd geschat. Gedurende den afge- loopen winter zijn door Z. K. H. onderschei dene soirees gegeven ter eere van het studen- ten-corps waarop de geuoodigden met de groot ste minzaamheid zijn ontvangen en geregaleerd. Men schrijft uit ’s Gravenhage Ik kan u verzekeren dat alles wat men heeft gemeld betrekkelijk het veranderen van het hoofddek sel der grenadiers en jagers in zoogenaamde den en vrienden den geliefdestaart ook deze gemeente, in wier midden hij, hoewel nog geene drie jaren tijds, met zoo veel lust en ijver en voorzeker niet zonder vrucht ar beidde den haar zoo dierbaar geworden her der en leeraar nadoch voelen allen zich ook tevens gewis gesterkt door het vaste geloof aan het hooge Godsbestuur, dat hem naar volmaak tere gewesten en tot hoogeren werkkring riep en alzoo door de zekere hope, dat zijn heen gaan van hier voor hem zelven een onschat baar gewin vrede en zaligheid zij door het geloof in zijnen Heer, dien hij lief had. Heden voormiddag werd het lijk, gedragen door zich daartoe vrijwillig aangeboden heb bende leerlingen en vrienden van den overle dene, en gevolgd door eene aanzienlijke en deftige schare belangstellenden plegtig ter aar de besteld. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 12 Mei: Bij de stemming voor een lid in de tweede kamer is de uitslag geweestdat er eene her stemming moet plaats hebben tusschen dr. Id- zerda die 401 en het afgetreden lidden heer Bieruma Oosting, die 582 stemmen ver- I kreeg. De overige stemmen waren verdeeld op I Bij het instituut voor doofstommen alhier wor-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1