NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET AIIRONDISSEIENT SMEEK. 1858. No. 40. 13de Jaargang. WOENSDAG den 19 Mei. 4 4 PAARDENMARKT. I’ W.‘ SNEEKER COURANT. gekleur- ift- zal alsnu geleverd. ge paarden Te Soest in woonhuizen r door het genoot - ren der II. Schrift BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat de Voorjaars-PAARDENMARKT alhier dit jaar invalt op Woensdag den 2 Junij ek. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 18 Mei. Van den 8sten tot en met den 14 dezer zijn in deze provincie 81 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 2655. Den 23 dezer zal te Leeuwarden her stemd worden tusschen de heeren Idzerda en Bieruma Oosting, ter benoeming van een lid van de tweede kamer der staten-generaal. In de voormiddag-godsdienstoefening der Hervormde gemeente alhier op zondag jl. ge dacht haar oudste leeraarde weleerw. zeer geleerde heer ds. D. A. de Groot, voor eene tal rijke schare van toehoorders, op eene plegtige en indrukwekkende wijze het afsterven van zijnen jongsten ambts-broederwijlen ds. H. Oolgaardt naar aanleiding der woorden van den Apostel Paulus, Philipp. 1: 21. Z. M, de koning heeft dezer dagen afge wezen het verzoek om gratie, ingediend door en voor Gerrit Hoefman voormalig policie- bediende der stad Deventer, bij arrest van het provinciaal geregtshof in Overijssel ter zake van twee pogingen tot moord op den agent van policie Jan de Nooij gepleegd ver oordeeld onder anderen tot tien jaren tucht huisstraf. Men schrijft uit ’s Hage aan de Utr. Cour. Naar men verzekert, zullen HH. MM. de koning en de koningin alsmede Z. K. H. de prins van Oranje, in September, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen, dat door den Gemeente-Raad in zijne verga dering van den 10 Mei 1858, onder no. 16, is genomen navolgend besluit De GEMEENTE-RAAD van SNEEK, zoo veel mogelijk maatregelen willende nemen te gen het straffeloos overtreden der in deze Ge meente bestaande Policie-verordeuingen gelasten alle geëmployeerden aan de Stads Bo- terwaag de Graanwerkers de Turfdragers en Meiers, benevens de Nachtwachts, om opzette lijk en naauwgezet te waken tegen alle over tredingen van de in deze Gemeente bestaande Verordeningen van Policie, en wel in bel bij zonder tegen het plegen van straatschende rijen en baldadigheden, het uitjouwen of na schreeuwen van personen het maken van luid ruchtig getier of rumoer op straalhet wer pen met steenen kluiten of sneeuwballen op straat het verontreinigen van muren stoep banken hekken f palen heiningen glazen deuren of kozijnenhet loopen tusschen en vernielen van het stedelijk plantsoen, het klim men in boomen op stekken of muren en het hangen aan voorbijrijdende rijtuigenen elke overtreding, zonder eenige oogluiking, ter kennis te brengen van den Commissaris van Policie om des noodig proces-verbaal te kunnen opmaken ten einde de overtreders te vervolgen overeenkomstig de wet. En daar het ons verlangen is, dat hieraan stipt worde voldaan zullen de bovengenoemde beambten bij nalatigheid zelven in hunne be trekking worden geschorst of' wel daaruit ont zet, al naar mate van omstandigheden. En zal afschrift dezer ten fine van mededeeling aan de genoemde beambten worden gezonden aan den Waagmeester den Graanmeter, den Kapitein van de Turfdragers en den Commis saris van Policieen bovendien afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek 14 Mei 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd wouda. De Secretaris f HAGA. de was moest aan zijn lot overgelaten wor den en 71 familiën te zamen 361 personen, konden slechts in de kleederen die zij aan zich hadden ontsnappen aan redding van meer was niet te denken. Eene vrouw is omgekomen en anderen zijn zwaar gekwetst. Het verlies der dieren bepaalt zich tot eeni* en veel rundvee en varkens. Westphalen zijn den 9den 17 en schuren in de asch gelegd. Ook boschbranden hebben in sommige streken vele schade veroorzaakt. In het laatste jaar zijn door het Brilsche en buitenlandsche bijbelgenootschap 976,563 afdrukken van de H. Schrift uit het binnen- landsche dépot en 623,624 uit de buiteulaudsche dépots verspreid, te zamen 1,602,187 exempla ren dat is 84,329 meer dan in eenig vorig jaar. In het geheel zijn nu schap 33,983,246 exempla verspreid. Twee kinderen vervaardigers van stierven dezer paar maanden suk- van de inademing der van de stoffen die tot het kleuren waren gezigd en waartoe ultramarijn Chineesch rood ro zenrood en ook somtijds Brunswijksch groen werd gebruikt. Uit Britsch Indië verneemt men het vol gende De prijs die uitgeloofd is voor den- gene, die Nena-Sahib aan de Engelschen zal uitleveren, is van 50,000 ropijen tot één lakh verhoogd. In het zuiden van den Mahratlen- Staat zijn ook op de uitlevering van oproer lingen prijzen van 10,000 ropijen gesteld. Den 50 Maart werd Kotah door generaal Roberts bezet. Den 4 April hebben de En gelschen eene sterkte op de kust van Kassia- der bemagtigd. Lord Montgomery is tot burgerlijken commissaris te Lucknow be noemd. De brieven uit Calcutta van 9 April melden dat de guerilla-strooptogten voortduren hetgeengevoegd bij de hevige hitte, de hoop op eenen gunstigeu afloop va a den oorlog verwijdert. De rebellen die aan de Engelsche troepen te Lucknow hebben kun nen ontsnappen hebben het van troepen or.t- bloote middengedeelte van het schiereiland overvallen. Azimghur werd door hen herno men en zij sneden de gemeenschap af tusschen Goruckpore en Banareswaar de plantersuit de overige streken genoodzaakt waren, in al lerijl te vluglen. De indio-oogst is bijna verloren als die van 1857. Behalve de oor log heeft eene algemeene droogte deze ongunsti ge uitkomst voortgebragt. Het zaaijen is on mogelijk. De handel in alle artikelen be halve in suiker en rijstis verlamd.” Naar men verneemt heeft Engeland bij de Fransche regering aanzoek gedaan hare zeemagt in China te versterken en dit wordt aan het verlangen van genoemden staat toe geschreven om zijne eigene troepen iu Indië te gebruiken. Van Athene schrijft men, dat het ten laat ste is mogen gelukken, om de schuilplaats uit te vinden van het beruchte rooverhoofd Calam- balicki. Eenige detachementen infanterie, met de gendarmes en de boeren hebben het hol van. den tijger omringd en na eene wanhopige wor steling is Calambalicki en eenige van zijn mak kers gedood14 van de roovers is het ech ter gelukt, in de bergen te ontsnappen. De in woners van de hoofdstad zijn zeer verheugd over het sneuvelen van dezen booswicht, die voor zoo geruimen tijd de omstreken onveilig maakte en overal schrik verspreidde. Een onlangs in Virginië overleden plan ter had bij zijnen uitersten wil aan zijne slaven, ongeveer 60 in getalde vrijheid geschonken en hun 20,000 dollars vermaakt, om zich naar Liberiaden vrijen negerstaat in Afrikate begeven. Een der slaven heeft echter van de ze vrijverklaring geen gebruik willen maken en heeft bij het geregtshof aanvrage om een’nieu- wen eigenaar gedaan. De heer Ward uit Kanada schrijft, met bijvoeging van zijn adres (Richmond te To ronto no. 124) dat het geheim om paarden te temmen niet uitsluitend aan den hecrRa- spöorweg diep.” De Morning Star bevatte dezer dagen eene correspondentie uit 'sGravenhage, vol gens welke de Fransche keizer en keizerin in Julij die stad zullen bezoeken onder den ti tel van hertog en hertogin van Montmartre. Bij vonnis der arrondissements-regtbank te Arnhem is de persoon van H. v. R. tap ster wonende te Harderwijkter zake van feilelijk vergrijp tegen de zeden, door herhaal delijk de onzedelijkheid te bevorderen van meisjes beneden de 21 jaren veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden en eene geldboete van f*iö met ontzegging der regten van voogdij curatele enz. voor den tijd van vijf jareu. Uil Deventer schrijft men aan de Utr. Cl. van den 11 Mei: Heden morgen is iu de tapijlfabrijk alhier een vreesselijk ongeluk ge beurd. Een zeer oppassend werkman 22 ja ren oud bezig zijnde in de verwerij viel in een’ der groole ketels, door stoom in koking gebragt; schoon met spoed er uit geholpen, was hij over geheel zijn ligchaam zoodanig ge brand dat het vel op alle plaatsen los liet. Daar hij zich zijnen toestand volkomen bewust is, kan men zich zijn nameloos lijden gemak kelijk voorstellen een lijden dat evenwel niet lang zal kunnen duren. Hij is de eenige zoon eener weduwe, welke ook haren man, eenige jaren geleden ten gevolge van een’ val van eenen steiger verloor. Uit Druten meldt men d. d. 10 dezer: Naar men verneemt, werd heden door een jong mensch uit den behoeftigen stand iu de ze gemeente eene portefeulle gevonden waar in zich bij onderzoek bleek aan verschillend papier te bevinden de som van zeventiendui zend gulden. Al zeer spoedig werd de eige naar dezer belangrijke som bekend, en de eer lijke vinder heeft zich hierop gehaast het ge vondene den reglhebbende ter hand te stellen. Uit Breda wordt gemeld d. d. 14 Mei Men verneemt, dat de cadets aan de konink lijke militaire akademie alhier van het 4e studie-jaar, bij het examen, dat over een paar dagen is afgeloopen over hel algemeen in alle vakken bewijzen geven dat zij zich in den loop van dezen cursus met bijzonderen ijver op al hunne studiën hebben toegelegd en zij diensvolgens vermoedelijk allen tot den rang van officier zullen bevorderd worden. Het exa men voor het 5e studiejaar neemt maandag ek. eenen aanvang. Weder worden uit Duitschland zware onheilen van brand medegedeeld. Te Schal- kowitz in Silezië onstond den 4den dezer, on der eenen hevigen storm en bij gröote droogte, een brand, die in weinige oogenblikken 45 huizen en gebouwen midden in het dorp in vlam zette. Al het vee, dat niet in de wei de gom-elastieke luchtballen, j dagen te Londen na een I kelen aan de gevolgen Men schrijft uit ’sGravenhage d. d. 15 lucht, die besmet was door de uitdamping Mei De ingenieur van den waterstaat Michaëlis is met den civiel-ingenieur Van Meurs naar Amsterdam vertrokken ten einde de noodige opnemingen te doen voor eenen van Amsterdam naar het Nieuwe- den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, tevens het tijdstip waarop Hd. meer derjarig wordt zich op het Loo bevinden en zal die gewigtige dag in het leven van den vorst, zoo geliefd door zijne koninklijke ou ders en van wien het Nederlandsche volk zoo veel mag verwachten in de toekomst, regt feestelijk worden gevierd.” Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 6 MeiEenigen tijd geleden werd hier bede lende gezien een persoon, steeds gaande in ge heel gebogene houding, voorgevende door hevi ge rheumathismus tot die ongelukkige positie te zijn gebragt. De policie heeft echter ver meend eene poging te moeten aanwenden hem van die kwaal te genezen hetgeen dan ook voorbeeldeloos spoedig gelukte. Heden stond hij voor de arr.-regtbank wegens bedelarij te- regtdoch heeft de regtbank zich incompetent verklaard als zijnde inmiddels gebleken dat hij was genaamd S. Groeneveld matroos 5de klasse in 's rijks zeedienst, zijnde hij van het wachtschip te Nieuwediep gedeserteerd. Hij zal alsnu aan den militairen regter worden over- om wegens desertie teregt te staan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1