NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I I I 1858. No. 41. ZATURDAG den 22 Mei. 13de Jaargang. I 4 BINNEN- EN BUITENLAND. I Do gekwetste eerste aanvaller is aan zijne bo den Se- 1 e n •t n 00, val i nd elk ien en. en lar o— a- ok at 36 er reeds weder 13 gevangenen wegens dit feit alhier ingebragt, waarvan 8 eene ISjarige straf hebben te ondergaan. Bij schier al deze ver oordeelden schijnt de zucht, om uit de kolo niën ontslagen te worden of de weder- opzen ding derwaarts te ontduiken de oorzaak hun ner misdaad te zijn. Uil Leeuwarden wordt gemeld d. d. 17 Mei: Het getal zieken onder het garnizoen alhier is sedert de laatste dagen zoodanig toegenomen dat de infirmerie, waarin bereids een I25tal werden verpleegdgeene genoegzame ruimte meer aanbood, allen te kunnen opnemen. Dien ten gevolge zijn gisteren 42 zieken, onder ge leide van den officier van gezondheid Van Andringamet scheepsgelegenheid naar Gro ningen geëvacueerd. Zoo als men weet, wa ren de nieuwe troepen van het 8sle regement laatstelijk uit Zeeland aangekomen en velen schijnen ook bier nog steeds de gevolgen van het Zeeuwscbe klimaat le ondervinden dat zooveel invloed op deze troepen gedurende hun éénjarig verblijf in genoemde provincie moet hebben uitgeoefend, dat, naar men ons mede deelt, slechts een enkele geheel vrij van ziekte was gebleven. (Ook te Groningen bevindt zich reeds een aantal van de aldaar kortelings in garnizoen gekomene troepen om dezelfde redenen in het SNEEK, 21 Mei. Uit een door het depar tement van financiën openbaar gemaakt over- zigt van de opbrengst der middelen (hoofd som en opcenten) over de vier eerste maanden dezes jaars blijkt dat die middelen hebben bedragen ƒ18,688,021,29 legen ƒ18,850,561,81 in de vier eerste maanden van 1857. Al de middelen deelden in die vermindering. Uit ’s Hage wordt aan de Utr. Courant geschreven: Z. M. heeft eene commissie be noemd tot formatie van een centraal bureau van statistiek. Tol leden dier commissie heeft Z. M. gekozen mr. J. Ackersdijckte Utrecht; mr. P. W. Alslorphius Grevelink te 's Gra venhage mr. G. A. Tobben te Middelburg; mr. L. A. J. W. baron Sloet te Arnhem, en mr. S. Vissering, te Leyden. Mr. M. M. von Baumbauer, refendaris bij het departement van binnenlandsche zaken is aan die com missie loegevoegd ten einde deze de noodige inlichtingen en bescheiden te doen geworden.” Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 17 Mei: Het bevestigt zich, dat de baron Forstnervan Dambenoy die zijn pensioen heeft aange vraagd als minister van oorlog en luit.-gene raal zijn ontslag heeft gevraagd als Zr. Majs. adjudant-generaal. De advocaat-generaal Römer heeft in de zitting van den hoogen raad van heden gecon cludeerd tot verw’erping van het beroep van Sidi c. s. (de Maleijers)tegen het veroordee- lend arrest van het hof in Gelderland. Uit spraak 1 Junij. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 19 Mei: Bij de herstemming alhier voor een lid der tweede kamertusschen het wegens bevorde ring afgelreden lid den heer Delparl, en den heer Melman is eerstgenoemde gekozen. De nieuwe burgemeester van Amsterdam de heer Messchert van Vollenhoven is ver kozen tot lid van den raad aldaar. De heer J. C. Baud lid van de tweede kamer der staten-generaal doch weldra als zoodanig aftredende, heeft aan de kiezers van Amsterdam het verzoek gerigtom wegens het klimmen zijner jaren en het verminderen zijner gezondheid, bij de aanstaande verkie zingen voor de tweede kamer niet in aanmer king te komen. De miliciens van de ligting van 1856 welke thans nog bij verschillende corpsen van het leger in actieve dienst zijn zullen met den laatslen Junij aanst. met groot verlof naar hunne haardsteden worden teruggezonden. De ingenieur van den waterstaat Schneit- ter is naar Gelderland en Overijssel vertrok ken, om met het noodige personeel de opne mingen te doen voor den spoorweg van Arn hem naar Harlingen. Naar wij vernemen, zegt de Stoompost is de concessie van den Zeeuwsch-Limburg- schen spoorweg dat is die van Viissingen naar de Maas tegenover Venlo, dezer dagen door den minister van binn. zaken ingetrokken, waar schijnlijk omdat de onderneming, die zich het maken van dien weg had voorgesteld niet bij magie was, dit, zonder aanzienlijke ondersteu ning van den Staat ten uitvoer te leggen, en tot dusver omtrent de mate van ondersteuning, die aan spoorweg ondernemingen hier te lande zal te beurt vallen, nog niets schijnt te zijn beslist. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 15 Mei Het bestuur dezer stad heeft van den minis ter van binnenlandsche zaken mededeeling ontvangen dat bijaldien een spoorweg van Arnhem langs den IJssel naar het noorden des rijks wordt aangelegd de overgang van den stroom te Zutphen zal geschieden. Men heeft daarom goedgevonden het bouwen van eene vaste brug waartoe reeds besloten was (zoo als vroeger ook reeds is gemeld), uil te stel len. De raad heeft zich daarenboven volko men bereid verklaard, aan de regering al de gronden af le staan die noodig zullen wor den bevonden tot den aanleg en de exploita tie van den spoorweg in deze gemeente. Men leest in de 4rnhemtche Courant Van rijkswege is er eeneu aauvang gemaakt hospitaal.) Men meldt uit Groningen d. d. 19 Mei: Maandag avond is hier na eene langdurige ziekte, in den ouderdom van 58 jaren overle den de heer mr. C. Star Busmann, ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw oud lid van de tweede kamer der stalen-generaal en sedert den 50 Ju o ij 1840 president vau de arrondisseinents-regtbank ter dezer slede. Te Hoei in Belgie werd den 5deu dezer een stier door de knechts van een likeursto ker naar den spoorweg geleid. Toen het dier bij het stations-gebouw was aangekomen, werd het eensklaps woedend brak los snelde de straat op en was niet te weerhouden. Een persoon, voor ongelukken vreezende, greep een’ staak en wilde den slier daarmede den weg versperren maar deze vatte den man op zijne hoorns, wierp hem in de lucht, en na hem weder op zijne hoorns gevangen te hebben, drukte hij hem eerst tegen een’ muur en ver trad hem vervolgens. Een ander, die daarop met een’ ijzeren bout aanviel werd ook door het woedende dier eenige Ned. ellen ver ge worpen zonder gekwetst te worden. Nadat de stier eerst naar de Maas geijld w’askeer de hij naar den weg ter stad terug. Nu haal den eenige personen geiadene geweren van de kaserne en poogden hem neder te schieten doch konden niet op hem aanleggen, daar zij, door het woedende dier gejaagd een spoedig en goed heenkomen op hoornen en muren moesten zoeken. Ten slotte waagde een koop man ter verhoeding van verdere ongelukken, zijn leven ging moedig op het dier aan, mik te bedaard op den kop en schoot hem neder. met het opnemen van eene spoorweglijn van hier naar Groningen en Friesland.” Een inspecteur van het lager onderwijs in eene der provinciën heeft aan eene belang hebbendeop eene vraag deswege gedaan, ge antwoord dat eene acte als schoolhoude- res, in de eene provincie verkregen, geen regt geeft, om in eene andere als secondante werk zaam te zijn, en dat zulks evenmin geoorloofd was onder de wet van 1806 als onder die van 1858.” (Dagbl. van 's Gr.) Met den 15 dezer is te Haarlem een kan toor van den rijkstelegraaf, met beperkte dag dienst geopend. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 15 Mei: Het vervoer van eijeren is, volgens art. 22 der jagtwet slechts toegestaan tot en met 5 Mei. De burgemeester van Ruinen schijnt dit anders begrepen te hebben, daar, volgens een berigt voorkomende in de Arn- henische Courant, wordt medegedeeld, dat door de rijkspolicie te Meppel den 10 dezer eene aanhaling is gedaan, die met regt eenig hof in hare soort mag heelen. Bij het afrijden eener diligence naar Zwolle, viel door toeval een verzegeld kistje van den bok, dat door Immers in de eerste 5 maanden van 1858 zijn den val opengegaan kievitseijeren bleek in te houden. Het interssante van dit berigt is, dat volgens dezelfde couranthet kistje was verzonden geworden door den burgemeester van Ruinen geadresseerd aan den heer mr. Grevelink. hoofd-inspecteur der rijkspolicie te ’s Gravenhage. Ten vervolge op een berigt over eene aan haling van kievitseijeren wordt van goeder- hand medegedeeld dat de heer mr. Greveling dadelijk op de ontvangst van het berigt dal de afzending van die eijeren aan hem zoude geschieden, en alzoo vóór dat hij kennis kon dragen van het gebeurde te Meppel den bur gemeester van Ruinen beeft geschreven dat zoodanige toezending door hem niet zou worden ontvangen en bij de bezorging afgewezen. Uit Vlaardingen wordt gemeld: Door de haringreeders van Zuid- en Noord-Holland is bij onderlinge jagerij-overeenkomst bepaald: dat de schepen voor de nieuwe haringvissche- rij vóór of uiterlijk op den 19 Junij buiten de haven moeten gereed liggen dat op ver beurte van den haring slechts van eigenvangst zal mogen worden aangebragt; dat de haring, be stemd voor den eersten jager tot den hoogsten sprijs vóór of op den 21 Junij kan worden overgegevenen den 21 Julij voor hel laatst door de jagers (dit jaar 7 in getal) haring mag worden overgenomen eindelijk dat te beginnen met 1 Augustus de vangers zullen mogen aankomen. Als gevolg dezer bepalingen is men dus gewaarborgd, dat alleen echte Hol- landsche jaagharing te Vlaardingen kan wor den aangebragt en wel bij eenigzins gunstige visscherij in bet laatst van Junij of de eerste dagen in Julij.” Uit Vollenbove wordt gemeld d. d. 13 Mei Nu de haringvangst voor goed is afge- loopen zijn onze visschers tot de ansjovisch- vangst overgegaan, die met gunstig gevolg is bekroond daar men o. a. in den loop dezer week dagelijks per beug 16 a 19,000 stuks aanbragt en in het geheel reeds ettelijke hon derdduizenden zijn verhandeld. De prijs is dien ten gevolge ook lager dan ten vorigen jare. Deze gunstige vangsten dragen niet wei nig bij om de bewerking van en den handel in dit artikel ten vorigen jare alhier voor het eerst in het groot gedreven te bestendi gen en uit te breiden. Uit Ambt Vollenhove wordt gemeld d. d. 15 Mei De turfarbeidersdie zich in de vorige week naar de Koekoek begeven hebben, om er W’erk aan te nemen zijn ook daar niet met de veenbazen over het loon ééns gewor den. In alle veenderijen rondom staat de ar beid totaal stil en de arbeiders loopen ledig uitgezonderd in het zoogenoemde Lage Land (MuggenbeetKalemberg enz.) waar naar wij vernemen, de turfwerkers met hunne ba zen zijn overeengekomen tegen circa 0.90 per lange veen roede. Men meldt uit Leeuwarden 14 Mei: Uit bet verslag aangaande den toestand der ge vangenis alhier over 1857 blijkt, dat de veroor deelden die de bevolking der strafgevangenis in 1856 en 1857 belangrijk hebben doen toe nemen voornamelijk bestaan uit voormalige kolonisten van de Maatschappij van Welda digheid. Van deze klasse van gevangenen wa ren er, blijkens dat verslag, tot 51 December 1857 reeds ingekomen 41 in 1856 en 66 in 1837 te zarnen 107. Deze 107 werden met uitzondering van 6 wegens diefstallen allen veroordeeld ter zake van schriftelijke bedrei ging met brandstichting, t. w. door het pro vinciaal geregtshof in Drenthe 68, door dat in Overijssel 29 in Zuid-Holland 2 en in Friesland 2. De vonnissen over deze, overal gelijk gekwalificeerde misdaad uitgespoken zijn als volgt tot 5 jaren tuchthuisstraf 55; tot 6 jaren dito 22; tot 7 jaren dito 2 tot 10 jaren dito 27 13 jaren dito 17. De ver oordeel! ogen voor 10 en 15 jaren zijn allen door het hof in Drenthe uitgesproken. Hoe wel door de toepassing van het maximum der straf, de veroordelingen voor laatstgenoemd wegens dit feit zeer zijn afgenomen schijnt toch de zwaarte der straf het plegen van dit misdrijf niet te kunnen beletten. SNEEKER COURANT. I I t s t i is de- pa IU- 0- in i- i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1