NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i L 13dc Jaargang. 1858. No. 42. den 26 Mei. WOENSDAG 1 4 j PAARDENMARKT. >k it $6 COURANT. SNEEKER I k. ■-* BINNEN- EN BUITENLAND. de benoeming door id Ik n de uen 10— eu e- al is le- na I van het ver- voordragt ter uitgegeven krachtens de wet van no. 90) hetzij te- 1 de tweede kamer Julij zal worden bijeenge nomen van spoorweg- De kamer, die ont- onderzocht hebben en de bedoelde plan- dan bij den aanvang der nieuwe zitting onmiddellijk in behandeling kunnen nemen. Z. Maj. heeft dr. A. Vrolikgewezen minister van financiën gepensioneerd met ƒ4000, wegens volbragten diensttijd, en jhr. inr. J. F. van Breugel, bewaarder der hypoth., van het kadaster en der scheepsbewijzente Rotterdam, met f 5598wegens ligchaamsge- brek. SNEEK, 23 Mei. Van den 13den tot en met den 21 dezer zijn in deze provincie 68 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 2705. De op zondag jl. gehoudene collecte bij de Hervormde gemeente alhier, ten behoeve van het Nederlandsch Zendelinggenootschap, heeft opgebragt f 33.28. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 21 Mei Z. M. de koning heeft heden in een bijzonder gehoor ontvangen Hd. commissaris in Friesland, jhr. van Panhuys, en Hd. adjudant in buitengewone dienstden kolonel van het Indische leger, Andriessen. Men verwacht dal in het begin van roepen om kennis te 1 en financiële ontwerpen, werpen in de afdeelingen de zou weder uiteengaan Eene koe en omgekomen. Men meldt uit Kassei dat de keurvor stelijke regering de Israëliten onder het bij zondere toezigt der policie heeft geplaatst. Zij zijn uitgesloten geworden van alle openbare betrekkingen. Ten aanzien van de godsdienstige bewe ging, die men, na de geldcrisis en welligt als een gevolg daarvan in den laatsten tijd in de Vereenigde Staten van Noord-Araerika waar neemt, zegt een staatkundig dagblad, de Ti mes van New-York, anders legen het Evan gelie eerder vijandig dan gunstig vóór hetzelve gestemd het volgende De groote godsdienstige beweging welke in deze oogenblikken over onze bevolking golft, is voorzeker een der merkwaardigste verschijn selen welke sedert de hervorming voorvielen. Uit sleden en gehuchten uit de bosscben van Maine en van de stranden der zee, uit den onzer fabrieksteden uit het midden na bet open- opgeroepen van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat de Voorjaars-PAARDENMARKT alhier dit jaar invalt op Woensdag den 2 Junij ek. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris HAGA. P De minister van financiën in aanmer king nemende dat met den laatsten December aanstaande de termijn zal eindigen binnen welken krachtens de wet van 24 December 1856 (Staatsblad no. 129), bij 's rijks schat kist worden ingewisseld de oude muntbiljetten, namelijk die welke zijn uitgegeven volgens de wetten van 18 December 1845 (Staatsblad no. 90) en 17 September 1849 (Staatsblad no. 46), heeft d. d. 19 dezer op nieuw ter kennis ge- bragt van degenen welke nog houders van de opgemelde muntbiljetten zijn dat tot de ver wisseling dezer biljetten, hetzij tegen munt biljetten 26 April 1852 (Staatsblad gen ander betaalmiddel, wordt gevaceerd ten kantore van de Nederlandsche Bank; dal deze biljetten almede worden aangenomen door’s rijks betaalmeesters zoowel in verwisseling, in zoo verre en tegen zoodanig betaalmiddel als hun ne kassen gedoogeu als in overstortingen dooi de daartoe bevoegde comptabelen ten behoeve van ’s rijks schatkist; dat de gelegenheid tot verwisseling der muntbiljetten van 1845 en 1849 nog tot en met den laatsten December aanstaande open blijftdoch na dat tijdstip bepaaldelijk zal hebben opgehoudeu weshalve de houders van die biljetten in hun belang ten ernstigste worden aangemaand om ter voorkoming van geldelijke schade hunnerzijds, van den nog openstaanden termijn voor de verwisseling gebruik te maken. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij missive van 8 dezer, door tusschen- komst van gedeputeerde staten de gemeente besturen doen uitnoodigen om bij ontslag, benoeming of schorsing van den hoofdonder wijzer of de hoofdonderwijzeres, de navolgen de regelen te willen in acht nemen 1°. Binnen 5 dagen na gegeven ontslag, ont stane vacature of uitgesproken schorsing wordt daarvan door burgemeester en wethouders aan den schoolopziener schriftelijk kennis gegeven en met hem in overleg getreden over de waar neming der vacature. 2°. Het gemeentebestuur doet, binnen 4 we ken na het openvallen der betrekking, aan den schoolopziener mededeeling van de voor waarden, waarop de nieuw aan te stellen hoofd onderwijzer of hoofdonderwijzeres zal worden benoemd. 5°. Uiterlijk binnen 5 maanden vallen worden de sollicitanten om zich aan te melden met overlegging stukken. 4°. Voor die aanmelding w-ordt eene tijd ruimte van ten minste 14 dagen gesteld. 5°. Na afloop van den termijn in no. 4, worden de ingekomene stukken met eene naamlijst der sollicitanten uilerlijk binnen 2 dagen door burgemeester en wethouders ge zonden aan den schoolopziener die ze met zijne aanmerkingen uiterlijk binnen 12 dagen terug zendt. 6". De solicitanten wier stukken in orde zijn bevonden worden door burgemeester en wethouders opgeroepen tot het vergelijkend examen dat inmiddels door deze, in over leg met den schoolopziener is bepaald tegen een’ dag, uiterlijk binnen eene maand nadat de stukken bij hem zijn teruggekomen. 7°. Binnen 8 dagen na afloop gelijkend examen wordt de vervulling opgemaakt. 8°. Binnen 5 dagen na den gemeenteraad wordt hiervan door burg, en weth. kennis gegeven aan den benoemde en den schoolopziener. De minister van binnenlandsche zaken heeft de commissarissen des konings verzocht op te geven 1) het op de gemeen te-begroo- tingen uitgetrokken cijfer voor de Latijnsche scholen en gymnasiën; 2) het bedrag van het geen door elke gemeente aan die inrigtingen van onderwijs jaarlijks wrordt te koste gelegd, van de tractamenten der docenten van de kosten voor onderhoud van gebouwen ver goeding van huishuur, prijsuildeeling enz., en van de schoolgeldenmet vermelding of deze laatsten in de gemeentekas gestort ofwel geheel of ten deele aan de docenten boven hun tractament worden betaald; 5) of ook over boezem BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen dat door den Gemeente-Raad in zijne verga dering van den 10 Mei 1858, onder no. 16, is genomen navolgend besluit De GEMEENTE-RAAD van SNEEK, zoo veel mogelijk maatregelen willende nemen te gen het straffeloos overtreden der in deze Ge meente beslaande Policie-verordeningen gelasten alle geëmployeerden aan de Slads Bo- ierwaag, de Graanwerkers de Turfdragers en Meters, benevens de Nachlwachts, om opzette lijk en naauwgezet te waken tegen alle over tredingen van de in deze Gemeente bestaande Verordeningen vau Policie, en wel in hel bij zonder tegen het plegen van straatschende rijen en baldadigheden, het uitjouwen of na schreeuwen van personen het maken vau luid ruchtig getier of rumoer op straathet wer pen met steenen kluiten of sneeuwballen op straat, het verontreinigen van muren, stoep banken hekken palen heiningen glazen deuren of kozijnenhet loopen tusschen en vernielen van het stedelijk plantsoen, het klim men in hoornen op stekken of muren en het hangen aan voorbijrijdende rijtuigenen elke overtreding, zonder eenige oogluiking, ter kennis te brengen van den Commissaris van Policie om des noodig proces-verbaal te kunnen opmaken ten einde de overtreders te vervolgen overeenkomstig de wet. En daar het ons verlangen is, dat hieraan stipt worde voldaan zullen de bovengenoemde beambten bij nalatigheid zelven in hunne be trekking worden geschorst of wel daaruit ont zet, al naar mate van omstandigheden. En zal afschrift dezer ten fine van mededeeling aan de genoemde beambten worden gezonden, aan den Waagmeester den Graanmeten, den Kapitein van de Turfdragers en den Commis saris van Policieen bovendien afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, 14 Mei 1858. Burgemeester en TEethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris HAGA. bijzondere fondsen kan worden beschikt ten behoeve van die inrigtingen. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft met ingang van 1 Julij ek.tot surnumerairen bij den waterstaat benoemd C. H. Breunissen Troost en A. M. K. W. baron van Utersum kweekelingeu van de konink lijke akademie te Delft. Aan de gezagvoerders van Nederlandsche vaartuigen is op nieuw ter voorkoming van schade, herinnerd art. 18 der wet van 14 Maart 1319 (Staatsblad no. 12), aldus lui dende Nederlandsche schepen in vreemde havens aankomende, alwaar een consul van dezen Slaat resideert zal de schipper gehou den zijn zich binnen driemaal vieren twin tig uren na zijne aankomst, bij den gemelden consul te vervoegen en aldaar zijne zeebrie- ven te vertoonen en te doen viseren zulks verzuimende, zal de schipper of gezagvoeder verbeuren eene boete van één’ gulden voor elk last. In de voorjaars- en zomervergaderingen van de provinciale commissiën van onderwijs van 1836 zijn te zamen voor den vierden rang geëxamineerd 189 aankomende onderwijzers, vau welke 119 personen den ouderdom van 16 jaren bereikt hadden. Deze 119 personen hebben nu bijna allen den ouderdom van 18 jaren bereikt en zullen dus volgens alinea 5 van art. 5 der wet op het onderwijs examen als hulponderwijzer moeten afleggenzoo zij bij het onderwijs wenschen te blijven en zoo zij het examen met ongunstig gevolg afleggen of verhinderd zijn geweest examen af te leg gen dan kunnen zij nog tot aan het eerstvol gend examen als kweekelingen werkzaam blij ven. Bij de eerste examens zullen ook zeker nog personen van hoogeren leeftijd toegelaten worden.' In de voorjaars- en zomervergade ringen van 1855 ziju er 78 voor den derden rang geëxamineerd op 18jarigen leeftijd, die thans dus den ouderdom van 25 jaren bereikt hebben. Van deze zijn in 1857 reeds velen in het bezit van den tweeden rang gekomen en hebben dus de bevoegdheid vau hoofdon derwijzer volgens de nieuwe wet verkregen. En naardien voor hulponderwijzers het exa men niet verpligtend is, zoo kan er niet be paald worden, hoe velen er van deze ten exa men zullen verschijnen. Belrekkelijk kan dit getal niet groot zijn. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat aldaar de vruchtboomen zonder uitzonderingthans zoo veel belovend zijn als zich ooit iemand herinneren kan ook de rogge en aardappelen staan er over het algemeen goed. Uit Udenhout wordt gemeld d. d. 19 Mei Heden nacht tusschen 1 en 2 uur ont stond alhier eene hevige brand, in de beliui- zinge van Joost Jansen. Deze, naar Oirschot ter markt geweest, kwam over 2 ure te huis en vond zijne woning in asch en zijne echt genoot omgekomen. De vrouw had namelijk eerst hare negen kinderen uit hel brandende gebouw gered en begaf zich toen ondanks het dringende afraden harer dochter, weder in het huis, om ook uog iets van haar goed te behouden doch zij kwam niet terug he den morgen vond men bel verkoolde ligchaam. drie varkens zijn mede er bij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1