NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 43. 13de Jaargang. ZATURDAG den 29 Mei. V- ii- an a- 10- a- YERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER - I I Ne- J t I SNEEKER COURANT. t beslissing in deze aange- om BUITENLAND. i i BINNEN- EN BUITENLAND. iriilhlIwllMliltlIlilllilllilllllllBItlIlMIltt!)'1 bo den 1 t d d d n k n 00, val is de- |na nd elk ien en. en Sar ni- ie is et a- te Sn et in ok at 36 sche zaken houdende de ontworpene rigting van den spoorweg tusschen Arnhem en Zut- phen wordt er op dezen oogenblik onderhan deld over den aankoop der Katlenbaven, waar voor de eigenaars ƒ14,000 vragen en zal men denkelijk in de eerstdaags te hondene raads vergadering tot eene legen heid komen. Rijks-ingenieurs zijn thans nog in Dren the bezig om het terrein op te meten waar- van Meppel loopen. Volgens bet Hand. the bezig langs de geprojecteerde spoorweg naar Groningen zou I blad zou de regering vooreerst de ondersteu ning beoogen van die ondernemingen die zich ten taak gesteld hebben den aanleg van de lijnen 1’. In het Noord-Oostelijk gedeel te des lands (van Groningen op Deventer, in verband met Arnhem); 9°. die naar Rheine en 5°. die van Rotterdam op Dordrecht en Breda. Dit zou echter niet uitsluiten dat zoo zich solide ondernemingen voor andere lij nen mogten vestigen de regering zich zou beijveren ook voor deze eene matige onder steuning aan de staten-generaal aan te vragen. Men meldt uit Meerkerk d. d. 18 Mei: In deze gemeente heerscht eene ongekende schaarschte aan voedsel voor het vee de hooi schuren zijn ledig, de weilanden liggen dor en kaal, als een gevolg van de verwoesting, daarin ten vorigen jare aangerigt door de mui zen die in verbazende menigte de hooi- en weidelanden hebben omgeploegd en op vele plaatsen geheele bunders als het ware in bouw land herschapen. Het is te hopen dat het zachte weder gunstig op de landerijen werke, hoewel het is te voorz.ien dat het een uiterst schraal gewas zal blijven. Het hooi is tot den ongehoorden prijs verkocht van 23 tot 40 gulden de 300 ponden de veemarkten zijn overvoerd en de prijzen zijn /*40 lager. Men schrijft uit Breda d. d. 19 Mei: Ook hier beginnen de landlieden in de omstre ken te klagen over gebrek aan voeder voor hunne beesten. Als een staaltje van iets ongehoords dient het volgende dat een land man wonende bij het kasteel Bovignezijne te veld staamde rogge afmaait, ten einde daar mede zijne hongerige beesten te voeden. Ten vorigen jare heeft zich te Spiers in Pruissen eene vereeniging gevormd met het doel om de plaats waar op den rijksdag van 1329 de naam van Protestanten is ontslaan, door het bouwen eener fraaije kerk te ver- De kosten zijn op ƒ130,000 geraamd, zijn in Rij u-Beijeren en Baden vele opgerigt en heeft men bijdragenten beloope van LONDEN, 24 Mei. Het Cour-Journal meldt dat een Engelschman bij zijne aan komst te Parijs, in het hotel waar hij zijn’ intrek had genomen, onraiddellijk het strengste onder zoek onderging. Zijn koffer, zijne boeken, papieren enz. werden geopend, zijn linnen doorsnuffeld en de voering van zijn’ jas open gesneden. Verontwaardigd over deze behan deling, begaf de reiziger zich onmiddellijk naar lord Cowley, den Engelschen gezantea volhardde in zijn besluit om den gezant te zien, hetgeen niet zonder vele moeite geschiedde. Deze brak nogtans in verontwaardiging uit bij het aanhooren van de klagt zijns landge- noots begaf zich dadelijk naar de Tuileriën en uilte den wensch te mogen weten ofhet Fransche gouvernement tol het besluit was ge komen om aan alle Engelschen het verblijf in Parijs te beletten daar hij in dat geval zijnen landgenooten zou waarschuwen. De keizer was zeer verbolgen en zond dadelijk om den commissaris van policie, die insgelijks zeer vertoornd was over het gedrag van zijne agenten, en ’s avonds ontving de Engelsche gezant eene zeer volledige verschooningmet de verzekering, dat de Engelschman voor Maz zini was gehouden en dat deze persoon alle oogenblikken te Parijs verwacht werd, zoo- dat de policie uiterst gespannen was. De kans van zulke misvattingen is intusschen voldoende, om de Engelschen af te schrikken. Mogten zij er over klagen dan zal het Fran sche gouvernement waarschijnlijk antwoorden, dat dit de gevolgen zijn van het herbergen van uitgewekenen. LONDEN, 24 Mei. Men schrijft uit Triest dat aldaar tijdingen uit China waren ont vangen die melden dat lord Eglin aan de Hongkong-kooplieden verklaard heeft dat hij van zijne eischen niets zal laten afdingen maar ze des noods tot voor de wallen van Pe king zal brengen. Uit Cairo is van den 13 dezer de tijding ontvangendat aldaar den vorigen dag een groot ongeluk op den spoorweg had plaats ge vondenwaarbij de troonopvolger Achmed-pa- chaScheridiu-pacha met nog meer andere reizigers waren omgekomen. PARIJS, 23 Mei. Mogt het werkelijk waar zijn dat de opening van de Parijsche con ferentie wachtte naar de beslechting van het vraagstuk wat het Engelsche ministerie in wankelbaren toestand bragt dat laatste was naauwelijks opgelost, of de conferentie is gis teren namiddag ten 2 uur geopend,onder voor zitterschap van graaf Walewski. De eerste zitting was gewijd aan een alge- en voorstel omtrent de verordenin- den commissaris en besteller bij eeren. Reeds z usler-vereen igingen toezegging voor ƒ37,000. De eerste bijbels, gedrukt na de uitvin ding der boekdrukkunst, zijn 26 in getal, en naar men zegt, in 1433 de pers, hetgeen men noemt de uitgaven Een dier bijbels is te Augsburg in veiling en heeft De aankoop gen van o verst room ingen die de jongst ge vallene regens aldaar hebben veroorzaakt. Het Bovenmeer is aanmerkelijk gewassen en In dra is onder water gezet. Te Londen is een standbeeld voor den heer Jenner, den uitvinder der koepok-inën- ting, uit binnen- en buitenslands verzamelde bijdragen opgerigten dezer dagen plegtig onthuld. Z. K. H. prins Albert de gemaal der koningin, hield daarbij eene rede; hij roemde de verdiensten van doctor Jenner, maar betreurde het dat door de verwaarloozing van diens uitvinding in Engeland jaarlijks nog om streeks vijfduizend menschen het slagtoffer der pokziekte worden. Blijkens de jongste berigten uit Indië den 24 April van Bombay afgezonden was de staat der zaken in Oude nog niet beter voor de Engelschen geworden alleen Lucknow was in hunne magtmaar de hoop, dat de be volking zich onderwerpen zou, verwezen lijkte zich nog niet. De bekende proclamatie van lord Canning had alzoo geene goede uit werking gehad zoo zij al niet had gestrekt om de klove tusschen de Engelschen en de in- landsche bevolking nog dieper te maken. De internationale commissie (Frankrijk, Rusland Oostenrijk Engeland en Pruissen), die eene scheidsregterlijke uitspraak zal moe ten doen in de Turksch-Monleuegrijnsche aan gelegenheden zal, naar men verneemt, te Weenen hare zittingen houden. verlieten Zij vormen van de Bible Marzarine. den 3 dezer maand gebragt. Hij is in hout gebonden door den tijd niet veel geleden, geschiedde voor de keizerlijke bibliotheek te Petersburg. Leopold IIvorst van Lippe-Detmold een rijk, dat we! omstreeks 70,000 inwoners mag tellen en welks inkomsten misschien •ƒ300,000 bedragen, heeft goedgekeurd een door zijn’ minister genomen besluit, van den 12 dezer, waarbij de Evangelische gemeente te Lemgo voor ontbonden wordt verklaard. Die gemeente bestond sedert 1849, toen zij werd opgerigt naar aanleiding van de alstoen voor korten tijd aan de Duitschers verleende Duitsche Grondregten.” Aan de leden der ontbondene vereeniging is grootmoediglijk de keuze gelaten om zich bij eene van de beide te Lemgo bestaande Luthersche of bij de Gereformeerde gemeente aldaar aan te slui ten. In het afgeloopen jaar werd aan 20,089 kinderen op kosten der gemeente Berlijn on derwijs gegeven. De uitgaven daarvoor be droegen 137,500 thlr. zoodat der gemeente het onderrigt van een kind op 6 thlr. te slaan komt. Uit het Lombardisch-Venetiaansch ko- 1 ningrijk zijn bedroevende berigten ontvan- SNEEK28 Mei. Z. M. heeft benoemd tot regler in de arrondissements-regtbank te Groningen jhr. mr. M. A. de Savornin Loh man thans griffier dier regtbank. De minister van financiën heeft door tusschenkomst van de commissarissen des ko- nings het gevoelen van de kamers van koop handel ingewonnen over een ontwerp lot wij ziging der wet op het zegelvoor zooveel be treft de wisselbrieven en ander handelspapier. De regering, erkennende de noodzakelijkheid om de bezwaren op te heffen die verschillen de bepalingen van de tegenwoordige wet op leveren, is voornemens, zoo mogelijk, daarin belangrijke wijzigingen te brengen. Waar schijnlijk zal de minister, gelijk hij laatst in de tweede kamer te kennen gaf, eene gehee le nieuwe wet op het regt van zegel aanbie den. Er is, zegt de minister in die circulai re, geene meer in het oog vallende ontdui king, en die de werking der wet meer onge- lijk maakt dan die welke ten aanzien van handelspapier plaats heeft. Daarom deelt de minister de bepalingen mede, die hij op het oog heeft, ten einde daarin te voorzien en om tevens aan de schatkist bij minderen last voor den belastingschuldige, de inkomsten te verzekeren welke zij uit dat middel behoort te genieten. De minister heeft het doeltreffend geoordeeldde handelsorganen over de ont worpene bepalingen te raadplegen. Men verneemt dat de tiende algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der geneeskunst den 23en24Junij te Rotterdam zal worden gehouden. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 26 Mei Bij de herstemming, heden hier gehouden tot het benoemen van een lid voor de tweede ka mer, werden 1224 geldige stemmen uitgebragt. Dr. Idzerda verkreeg 742 mr. Bieruma Oos ting 482 stemmen zoodat eerstgenoemde alzoo is gekozen. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 24 Mei Met bet oog op de spoorweg- plannen, en naar aanleiding eener, dezer dagen ontvangen, na dere missive van den minister van biunenland- MAANDAG DEN 31 MEI 1838 des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit tot regeling der bijdragen voor pen sioen van de onderwijzers en onderwijzeressen bij openbare lagere scholen enz. Idem bepalende den tijd tot inzending der gemeente-rekening over 1837. Brief van de Stads Algemeene Armenvoog den over eene binnenmoeder. Brief Iret rek kei ij k de in de aanstaande ker mis te houdene tentoonstelling door de Maat schappij van Landbouw en Veeteelt in Fries land. Besluit gen voor beurtschepen. Besluit, houdende voorschriften, in achtte nemen bij schoolvervullingen. Brief van den heer T. ten Cate houdende kennisgeving, dat hij zijn ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad. Brief van het Israëlitisch Armbestuur, vermeerdering van subsidie voor 1838. Voorwaarden van verpachting der markt- gelden voor staanplaatsen enz. Voorwaarden voor eene geldleening ten be hoeve eener gaz-fabrijk. Vast te stellen het herzien reglement van orde voor den Raad. Rapport over het reglement voor het beurt- veer tusschen Leeuwarden en Sneek. Benoeming van leden in de stem-bureaux ter verkiezing van een lid der 2de kamer der Staten-Generaalen van den Gemeenteraad. Rapporten over de rekeningen van de Stads Algemeene Armen-administratieen der Plaatselijke Belastingen beide over 1857.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1