NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. t 1858. No. 44. 13de Jaargang. den 2 Junij. WOENSDAG Lt. WH» f SNEEKER h COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. officieren F- SNEEK, 1 Junij. Van den 22sten tot en met den 28 Mei zijn in deze provincie 75 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars Zaturdag jl. is de weled. heer rende de pinksterdagen is door bliek bijgewoond. seldorf bragten zaturdag vóór pinksteren de beide feestdagen 50.000 personen aan. de spoortreinen vervoerden duizenden, schat het getal der vreemdelingen op 75,000. - In Wurtemberg moeten de militaire wach ten in het geweer komen en schouderen voor elke de wacht voorbijkomende processie. Voor het hoogwaardige wordt geschouderd en ge presenteerdterwijl de officier salueert met den degen. Dezer dagen beeft de Evangelische geestelijkheid in Wurtemberg zich er over be klaagd dat ook de niet R. K. soldaten ge dwongen waren, aan die buide deel te nemen. De minister van oorlog heeft daarop gelast dat de wachten waar de processiën gewoon lijk passerenin het vervolg alleen zullen bezet worden door R. K. militairen zoo officieren als gemeenen. Volgens de Berlijnsche Zeil, zal de com missie der vijf mogendheden die in last zal 2776. Zaturdag jl. is de weled. heer mr. E. Jongsma, door Z. M. den koning benoemd tot regler in de arroudissements-regtbank alhier, als zoodanig geïnstalleerd geworden en heeft z. weled. daarna zitting genomen. Gisteren avond ontstond alhier brand in eene huizinge in de Galegastraatdie zoo spoe dig toenam dat het weldra een schrikbarend gezigt opleverde en men in die naauwe en digt- hewoonde straat voor eene erge uitbreiding vreesde. Dank zij echter der Voorzienigheid dat het nog niet donker was en vooral dat er geen wind waaide maar dank ook onze wak kere brandweer, die bij zoodanige gelegenheid steeds allen lof verdient boven alle verwach ting toch was men ook nu weder vrij spoedig den brand meester geworden en bleef bet bij dat ééne pand dat dan ook genoegzaam ge heel is uitgebrand hoewel vele goederen nog bij tijds waren geborgen. De oorzaak van den brand is ons onbekend; sommigen zeggen, dat dezelve in het stroo anderen, in aldaar voor handen zijnde kruispanen is ontstaan. Het examen tot toelating als kadet op de kon. mil. akademie zal den 2 Junij aanvan gen. In het geheel hebben zich aangemeld 214 jongelingen die zich wat de verzochte voor keur betreft over de verschillende wapens als volgt verdeelen24 voor de infanterie, 20 kavallerie 45 artillerie 26 voor de genie hier ♦e lande; 52 voor de infanterie, 22 artillerie en 47 voor de genie in Oost-Indie. Men verneemt dat door vrouwe A. M. Munter, douarière van den heer E. L. ba ron van Hardenbroek van Lockhorstonlangs overleden op den huize Heiligenberg nabij Amers- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen dat door den Gemeente-Raad in zijne verga dering van den 10 Mei 1858 onder no. 16, is genomen navolgend besluit De GEMEENTE-RAAD van SNEEK, zoo veel mogelijk maatregelen willeude nemen te gen het straffeloos overtreden der in deze Ge meente bestaande Policie-verordeningen gelasten alle geëmployeerden aan de Stads B<>- terwaag de Graanwerkers de Turfdragers en Meters, benevens de Nachtwachts, om opzette lijk en naauwgezet te waken tegen alle over tredingen van de in deze Gemeente bestaande Verordeningen van Policie, en wel in hel bij zonder tegen het plegen van straatschende rijen en baldadighedenhet uitjouwen of na schreeuwen van personen het maken tan luid ruchtig getier of rumoer op straat, het wer pen met steenen kluiten of sneeuwballen op straat, hel verontreinigen van. muren, stoep banken hekken palen heiningen glazen deuren of kozijnenhet loopen tusschen en vernielen van het stedelijk plantsoen, het klim men in boomen op stekken of muren en het hangen aan voorbijrijdende rijtuigenen elke overtreding, zonder eenige oogluiking, ter kennis te brengen van den Commissaris van Policie, om des noodig proces-verbaal te kunnen opmaken ten einde de overtreders te vervolgen overeenkomstig de wet. En daar bet ons verlangen is, dat hieraan slipt worde voldaan zullen de bovengenoemde beambten bij nalatigheid zelven in hunne be trekking worden geschorst of wel daaruit ont zetal naar mate van omstandigheden. En zal afschrift dezer ten fine van mededeeling aan de genoemde beambten worden gezonden, aan den Waagmeester den Graanmeter, den Kapitein van de Turfdragers en den Commis saris van Policieen bovendien afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, 14 Mei 1858. Burgemeester en Welhouders voornoemd VI OUD A De Secretaris IIAGA. foortis gelegateerd ten behoeve van de ar men der Herv.gemeenten: te Amsterdam ƒ15,000, te Utrecht ƒ15,000, te Amersfoort ƒ6000 en te Leusden ƒ6000 vrij van successiereglen. Men schrijft uit Zutphen d. d. 22 Mei: Maakten wij voor eenigen tijd melding van eene aanschrijving van gedeputeerde staten van Gelderland omtreut het bekleeden van kerke lijke en andere ambten of bedieningen door openbare onderwijzers thans kunnen wij me- dedeelen dat de staten aan een groot getal onderwijzers op bun verzoek hebben vergund, de thans door hen waargenomen nevenbetrek kingen te blijven waarnemen totdat het blijken mogtdat het schoolonderwijs daar onder lijdten zulks uit overweging dat hoezeer bet in den regel niet wenschelijk is, dat de onderwijzers van openbare scholen kerkelijke en andere ambten en bedieningen bekleeden nogtans eene plotselijke scheiding der verschillende betrekkingen tot vele moei- jelijkheden en bezwaren aanleidingen zou kunnen geven.” Men schrijft uit Dragten dat de korte lings in de nabijheid van dal dorp plaats ge had hebbende manslag er nog voortdurend bet onderwerp der gesprekken uitmaakt, doch dat over de ware toedragt der zaak nog niets naders was bekend geworden. Bij gelegen heid der kermis te Dragten op jl. woensdag, werd aldaar iemand aangehouden op vermoe den van zakrollerij welke persoon echter zoodanig in verzet kwam tegen de policie dat hij geboeid en in verzekerde bewaring werd gesteld om den volgenden dag te wor den overgebragt naar Heerenveen. Uit Zevenhuizen wordt gemeld d.d. 27 Mei: Hoort men uit andere veenkoloniën klagten over den lagen waterstand waardoor de schip pers niet dan op uren afstands van het veen hunne ladingen kunnen krijgen die hun met bokken af pramen uit de wijken worden aan- gebragtgeheel anders is het thans hier niet tegenstaande het hier ook hoog veen iseven als te Smilde, Haulerwijk enz. De waterstand is hier zelfs vrij hoog te noemen zoodat de schepen thans weder in het veen kunnen la den. De oorzaak hiervan isdat de molens waardoor het water naar boven wordt ge voerd, in gunstigen toestand verkeeren en goed onderhouden worden dat er dit voorjaar bij na dagelijks een vrij sterke wind waaitzoo dat er bijna altijd gemalen kan worden, en dat de molenaars hun’ tijd kennen en van den vroegen morgen tot den laten avond bezig zij n om water naar boven te voeren waardoor de scheepvaart in deze kolonie dagelijks toeneemt. Gelijk men weet, is kortelings een zeven tigtal Oostfriezenmannen, vrouwen en kin deren naar Hongarije getogen om zich al daar in de nabijheid van Pesth als landbou wers te vestigen. Naar thans blijkt, is mede uit het Oldenburgsche zoodanig gezelschap en uit bijna evenveel personen bestaande, naar Hongarije getrokken, om zich op dezelfde wij ze aldaar te vestigen en wel heel bij Debrec- zin. Deze kolonisatie, die door Oostenrijk wordt aangemoedigd wordt door de andere Duitsche Staten met leede oogen aangezien. Het groote muzijkfeest te Keulen gedu- een talrijk pu- De stoombooten van Dus en op Ook Men krijgen de Montenegro-kwestie te regelen, al leen belast worden met het bepalen der gren zen zoo als zij in 1856 bestonden t en geens zins het vraagstuk betreffende de opperheer schappij der porie in behandeling nemen. Het hoog geregtshof te Stockholm heeft uitspraak gedaan in de sedert vier jaren aan hangige zaak van zes vrouwen die de Lu- thersche godsdienst, de heerschende in Zwe den, hebben verlaten. De beschuldigden zijn tot verbanning veroordeeld. In de fabrijk van de hh. Eek (den re- gerings-candidaat) en Durank, metaalgieter kan men thans het standbeeld van Napoleon I zien dat den 25 Julij te Cherbourg moet worden onthuld. De houding van het paard, een type van Engelsch-Arabisch rasheeft niets overdrevens. De keizer, vaneen treffen de gelijkenis, is in zijn historisch gewaad ge kleed zijne hand is uitgestrekt naar den ge- zigt-einder, die te Cherbourg de zee zal zijn. In eene der voornaamste fabrijken van spoorwegrijtuigen te Parijs, wordt thans een eere-wagen voor den paus vervaardigd. Deze wagen die met onbeschrijfelijke pracht en allersmaakvolst ingerigt wordt, zal door den paus gebruikt worden bij de inwijding der Romeinsche spoorwegen en 100,000 francs kos ten. Hij zal een compleet salon met een bid vertrek bevatten. Door den Messager des Theatres wordt gemeld datbij gelegenheid van het bezoek van H. M. de koningin der Nederlanden aau de groote opera te ParijsH. M. van eene choriste {Hollandaise) een’ brief heeft ontvangen, waarin deze hare vreugde betuigde, hare ko ningin te hebben mogen zien en dat zij zich had verbeeld in haar vaderland te zijn. De koningin,” zoo zegt het Parijsche blad, was over dezen brief, die overigens geen verzoek behelsde zeer getroffen.” Volgens het Court Journal werden er twee verkleurde paarlen ontdekt in het hals snoer dat keizerin Eugenia zou dragen bij ge legenheid van het bal ter eere van de konin gin der Nederlanden. Ten einde het aanste ken der anderen te beletten besloot de hof juwelier Kramer er vier uit te nemen. De ziekte bestaat in het veranderen van de kleur der paarlen vervolgens in het afschilferen en eindelijk in het overgaan tot poeder. Tot be den is er geen middel tegen dit aanstekende bederf ontdekt. Op een’ naar Essonnes voerenden weg be vond zich eenige avonden geleden de naau- welijks twintigjarige Melanie R..., dochter eens landbouwers in de omstreken van Corbeil. Plotseling springt iemand met een’grooten stok gewapend uit een boschje op haar toe, ver spert haar den weg en roept haar toe Uw geld of gij sterft 1” Melanie, die van een bij zonder sterk gestel is, veinst te schrikken tast in haren zak baalt daaruit eenige geld stukjes, en reikt die den boosdoener toe. De ze, geen kwaad vermoedende, nadert om die aan te nemen maar terstond grijpt het meis je hem aan, werpt hem ter aarde, bedient zich van zijnen eigenen stok, om hem eene onzach te bestraffing toe te deelen dwingt hem ver volgens in weerwil van zijnen hevigen tegen stand door hem in de kraag te vatten met haar mede te gaan en voert hem naar den commissaris van policie die hem na het eerste verhoor, aan den regter heeft overge leverd. Als een vervolg op hetgeen wij in ons vorig nommer meldden aangaande het verkeerde van het storen of vernielen van vogelnesten in Frankrijk, moge het volgende dienen: Ook in Duitschland zijn de verwoestin gen door ongedierte veroorzaaktsedert eeni ge jaren voelbaar geworden en op aanzoek van het collegie voor landhuishoudkunde in Pruisseu is te Berlijn eene brochure van dr. Gloger uitgegeven die eene vermaning tot be scherming van nuttige dieren inhoudt. De mensch acht zich als heer der schepping sterk genoeg, om tegen al zijne vijanden opgewas sen te zijn en toch brengt hem eene kleine muis eene hem geheel onbekende mot eene zoo gevoelige schade toe dat hij wel inziet dat hij zich getrouwe bondgeuooleu in de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1