w NIEUWS- EN AIWERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, c- 13de Jaargang. 1858. No. 45. den 5 Junij. ZATUIWAG ■■«■to I I I ESHSESS COURANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 4 Junij. voor hel hem gen en van dusverre zachtjes eener de provincie i den onder- een verkeerd een schot was. - op den 1 dezer uitspraak ged kende zaak der vier Maleijers. het beroep verworpen en het veroordeelend arrest derland. Aan de N. R. Ct. wordt uit Amsterdam geschreven Hier ter stede ligt een adres aan de Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk ter teekening, houdende verzoek, dat de le den dier kerk in de gelegenheid mogen gesteld worden, zelven hunne predikanten ouderlin- diakenen te kiezen, ingevolge art. 23 het algemeene reglement, welk artikel tot eene doode letter bleef, en zelfs zoo aan in het vergetelboek scheen te zul len geraken. Naar men verneemt hebben de graafdu Hamel en zijne deelgenooten, te Parijs, bepaal delijk afgezien van de door hen gevraagde con cessie voor den aanleg van spoorwegen hier te lande, en hebben zij hunne aanvragen, daar toe gedaan ingetrokken. Volgens de Stoompost hebben de concessi onarissen voor den spoorweg van Luik naar Maastricht langs den regler Maasoever aange boden, het bereids voorhanden waarborg-kapi taalingevolge de voorwaarden der concessie met ƒ50,000 aan te vullen, en is dit aanbod door den minister van binnenl. zaken aange nomen. Men meldt uit Utrecht d. d. 50 Mei Jl. vrijdag is aan onze hoogeschool bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer M. N. Ringnalda van Ylst (Friesland), na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift de Oratione Montana, Evang. Matlhaei Cap. V-VII. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 2 Ju nij Heden morgen, omstreeks 8 uur, pas seerde alhier Z. M. de koning komende per extra spoortrein van Rotterdam, en gaande per rijtuig naar het Loo. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 5 Junij Het provinciaal geregtshof van Fries land heeft gisteren uitspraak gedaan in de •zaak van A. P. B. van Franeker, beschul digd vtro..- mishandeling jegens eenen policie- dieuaar te Franeker, aan de gevolgen waar van deze binnen de 40 dagen is overleden, en mishandeling jegens nog drie andere per sonen bij dezelfde gelegenheid. Het hof heeft hem overeenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie aan die feiten schuldig verklaard en mitsdien veroordeeld tot de straf des doods, door middel van de galg. Naar men verneemtzullen de ingezete nen van Coevorden aan Z. M. den koning en de staten-generaal een adres indienen, om, ten gevolge van historische herinneringen en stief moederlijke behandeling, te mogen worden af BUITENLAND. ITALIË. Eer?[ zeer treurige gebeurtenis in eene der aanziete te faiisiliën van I’ gescheiden van Drenthe en vereönigd te Wor den met de provincie Overijssel waardoor voor de stad en omstreken meer gunstige vooruitzigten bestaan. Men schrijft uit Den Ham d. d. 27 Mei; Dezer dagen heeft alhier bet volgend voorval plaats gehad: Zekere S. K. die eene land loopster met haar kind had gehuisvest was zoo edelmoedig, om zijne logé, die de pokken kreeg tijdens hare ziekie vóór de deur in eene sloot te zetten. Een paar dagen later kreeg hij zelf de ziekte waaraan hij een paar dagen daarna is overleden. Daar nu een ieder over zijne onmeédoogende handelwijze veront waardigd was, wilde zich niemand over hem bekommeren ten gevolge waarvan hem de eervolle begrafenis is te beurt gevallen dat hij op een’ kruiwagen, gevolgd door slechts twee vrouwen, naar zijne laatste rustplaats is vervoerd. Aan eene Parijsche correspondentie van de Amst. Cour. d. d. 20 Mei, betreffende den door eenen Franschen luitenant bijna ver moorden heer de Péneonlleenen wij het volgende Mogt de heer de Péne komen te sterven, zoo als zijn toestand wel doet vreezen dan zijn de gebeurtenissen niet te voorzien, die het gevolg van zijnen dood kunnen zijn. De re gering beseft dit volkomen en is zeer bedacht voor hetgeen misschien zal uitbarsten. Het is te hopen dat de Péne herstelle maar be zwijkt bij, dan kan de begrafenis van zijn stoffelijk overschot al ligt aanleiding geven tot oproer, en men weet nooit vooruit, hoe een Parijsch oproer eindigtvooral in de gege- vene omstandigheden kunnen de gevolgen mis schien zeer ernstig zijn want de heer de Péne wordt het slagtoffer der sabel-regering” genoemd. Naar men mij verzekert, is reeds nu met het oog op hetgeen gebeuren kan de bezetting van Parijs versterkt, ten einde des noodig eene ontzaggelijke militaire magt kunne worden ontwikkeld. De zaak van dien kant beschouwd, zult gij u wel kunnen ver beelden, welk eene gewaarwording men onder vindt door dit duel hetwelk een groot po litiek evenement” is geworden. Om zoo mo gelijk te trachten de belangstelling te doen verminderen die de toestand des gekwetsten inboezemt, heeft de regering aan al de dag bladen verboden over de zaak te spreken. Deze maatregel evenwel maakt de spanning onder het publiek nog grooteren zekere spe culanten (gij weet, dat bij ons de speculatie zucht niets eerbiedigt) verdienen reeds veel geld met het onderhandsch verspreiden van min of meer opregte ziekteberigten betreffende den jeugdigen de Péne.” Te Spandau nabij Berlijn heeft dezer dagen een treurig ongeluk plaats gehad. Na het schijfschieten van eene compagnie infante rie berispte de kapitein van Ende een’ der manschappen over het slechte mikken en liet tijdens de rust een geweer opnemen om hem nog in het aanleggen te oefenen. De kapitein meenende dat alle patronen verscho ten en dus alle geweren ongeladen waren commandeerde den soldaat, op zijn oog te mik ken en dan af te trekken. De soldaat vol deed aan het bevel, doch had geweer gegrepen waarop oog Hij mikte en trok af. Het schot trof den kapitein juist in het oog en door het hoofd, zoodat de kapitein onmiddellijk een lijk was. De soldaat is bijna krankzinnig. Men schrijft uit Stockholm De heer Lindahl redacteur van het Stockholmer blad Fiiderneslandetis veroordeeld om onthoofd te worden omdat bij eene jonge dame van de familie Mendelsohn met boos opzet, val- schelijk van bloedschande had belicht. Zijn verdediger, de heer C. G. Uggia, werd ver oordeeld tot eene maand gevangenisstraf en verlies van het regl tot uitoefening der regts- geleerde practijk, wegens het willens en we tens verdedigen eener onregtjtaardige zaak. De eerste kamer der sta ten-generaal heeft in hare zitting van den 51 Mei jl. de volgende wetsontwerpen met al gemeene stemmen aangenomen 1) Tot goedkeuring van het tractaat den 22 Maart 1856 tusschen Nederland en Guate mala gesloten 2) tot amortisatie der nationale schuld ingekocht krachtens de wet van den 13 Augustus 1837 (Staatsblad no. 101); 5) tot inkoop en amortisatie van rentegevende nati onale schuld 4) lot goedkeuring eener over eenkomst tusschen den staat en i Utrecht; 5) lot bekrachtiging van handschen verkoop aan den polder Haarlem mermeer van rijksgrond, liggende in dien polder. De eerste kamer heeft op den 1 dezer mede aangenomen al de aanhangige wets-ontwer- pen waaronder die betreffende de subsidie aan de gemeente Haarlemmermeer en kanaal van Assen naar Groningen. De eerste kamer der staten-generaal heeft op den 2 dezer hoofdstuk X (oorlog) der staats- begrooting 1838 zonder discussie, met alge meene stemmen aangenomen vervolgens heeft de kamer de wijziging in de instructie voox- den commies-griffier goedgekeurd en daarna tot commies-griffier benoemd de heer J. K. J. de Jong. De hooge raad der Nederlanden heeft den 1 dezer uitspraak gedaan in de be- De raad heeft mitsdien bevestigd van het hof in Gel- heeft algemeene deelneming opgewekt. Do marquisin Castellucio had met hare drie kin deren de voorstelling der Oreste van Alfiert bijgewoond, welk treurspel den levendigsten indruk op de kleinen maakte, zoo zelfs.dat zij den volgenden dag de slotscène trachtten te spelen. Het oudste zoontje had de rol van Oreste. Met een keukenmes als dolk gewapend bragt hij in zijne geestdrift zijn zusje een’ steek in den hals toe, ten gevolge waarvan zij ua eenige minuten overleed; slak ook zijn broe der en poogde eindelijk zich den dolk in het hart te sloolen. Beide broeders zijn gevaar lijk gewond. De ongelukkige moeder, die er te laat bijkwam vond hare drie kinderen in hun bloed badende. LONDEN, 27 Mei. In de Kaapstad is eene hevige opschudding voorgevallen ten gevolge van het handgemeen worden van ongeveer 120 Engelsche en Russische matrozen. De eerst- genoemden dreven de Russen naar boord hun ner schepen doch werden gestraft, omdat zij de oorzaak van den strijd waren. LONDEN 27 Mei. Dr. Collyer vervaar digt uit den afval van den beetwortel nadat daarvan voor het fabrijkaat van suiker is ge bruik gemaakt, met geprepareerd eiwit eene nieuwe soort van papier, dat onder anderen het voordeel bezit, dat het niet genat behoeft te worden voor dat het onder de drukpers gelegd wordt. Het papier is glad en stevig en de daarop vervaardigde afdrukken moeten niets te wenschen overlaten. LONDEN, 29 Mei. Weder zijn brieven uit Indië en China ontvangen. Te Lucknow heerschten heete winden. De reorganisatie van het bestuur van Oude is aan krachtige handen toevertrouwd. De zware hitte maakt, dat slechts twee maanden geschikt zijn om de operatiën te volbrengen. De taktiek der op standelingen maakt het moeijelijk, met hen te onderhandelen. Het gebrek aan troepen wordt bovendien gevoeld. Overal is eene soort van guerilla-oorlog uitgebarsten. De troepen lijden zeer veel van gebrek aan regen. De correspondent van the Continental Review meldt uit Parijs, dat de koningin der Nederlanden het hoofdvoorwerp der algemee- ue aandacht is, en de Parijzenaars bijzonder met haar ingenomen zijn wegens hare be wondering voor alles wat Fransch is en voor de Fransche letterkundigen en redenaars. Zij laat bij elke gelegenheid hare bekendheid met de Fransche letterkunde uilkomen en was zeer begeerig eenige beroemde schrijvers te ontmoe ten. Bij deze gelegenheid verscheen de heer Scribe op het gastmaal dat graaf Walewski gaf. De heer Thiers kon zijne opwachting niet maken op de Tuileriën doch ontmoette de vorstin in de galerijen van het Louvre. Hij voegt er bij dat de koningin met veel gretigheid haren keizerlijken bloedverwant schertsend de les leest over het despolieke re- geringstelsel, dat hij heeft aangenomen. Wat dezeu laatste betreft meldt de schrijver, dat hij zich met zoo veel ijver op de studie der krijgstaktiek toelegt als ware bij een luitenant, en uren doorbrengt in de beoefening van het commanderen der troepen. De keizer heeft reeds over twee spiegelgevechten leLongchamps het bevel gevoerd en vóór Hr. Ms. vertrek zal hij nog eene revue houden over 30,000 man. LONDEN 29 Mei. De United Service Ga zette zegt vernomen te hebben dat 150 offi cieren in Indië hun ontslag bij den generaal sir Colin Champbell hebben ingediend. An deren beweren dat lord Canning zijne te rugroeping heeft verlangd, om redenen van ge zondheid. LONDEN, 51 Mei. Het heden ontvangen Indische nieuws is niet gunstig. Den 15 April leed generaal Walpole eene nederlaag, waarbij generaal Hope en vier officieren sneuvelden den 25 daaraanvolgende werd aan de Engel- scben eene tweede nederlaag, met zeer groot verlies, toegebragt. Bij eenige andere operatiën hebben de Engelschen op de opstandelingen de zege behaald doch over het algemeen is de zomer-veldlogt nadeelig voor de troepen. Ka pitein Peel is aan de kinderziekte overleden. Op den New-York-Cenlraal-spoorweg is Napels een ernstig ongeluk voorgevallen ten gevolge iiiiw."< u m «i 11 -Hl Huh-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1