NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1858. No. 46. WOENSDAG 13de Jaargang. ka- I SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. scue reg olifanten ten einde nen en te wijzigen. zonde er voor wisselbrieven een vast van 23 cents bepaald werden voor alle hoven de ƒ100; '10 cents voor die en 3 cents beneden de zouden zegels worden verkrijgbaar i aan builenlandsche wissels te hech- kassiersbriefjesongeacht het bedrag, van 5 meldt uit ’s Gravenhage d. d. 4 H. M. de koningin is heden middag prins Alexander, alhier le id. de prins van Oranje het station van den Holland- om H. M. te verwelkomen, naar het paleis SNEEK, 8 Junij. Van den 29 Mei tot en met den 2 Junij zijn in deze provincie 70 runderen aan de besmeitelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 2846. Door de eerste kamer der staten-generaal zijn op den o dezer aangenomen de wetsont werpen betreffende de subsidie aan de Maat schappij van Weldadigheid en de subsidie voor De kamer is tot terwijl andere regemenlen die geen’ buit ken konden voortdurend van nieuwe veringen van sleden droomen. De Siks moe ten ile beste speurhonden voor verborgen^ schallen gen van een mengsel vette lijm en mortel. De onder vinding moet geleerd hebben, dat zoodanige pijpen voor alle doeleinden en dus ook voor gewone pompen en waterleidingen beter ge schikt zijn dan die van metaal. Men maakt ook van dezelfde beslanddeelen vazen eu pot ten die uitmuntend moeten voldoen. Op dezelfde tentoonstelling trok zeer de aan dacht een klein toestel die alle deskundigen beweren beproefd middel te zijn tot be scherming van ooftbooraen bouwlanden enz. tegen vraatzuchtige vogels. Men hinde name lijk twee stukjes spiegelglas ongeveer van de grootte en den vorm van een vijffrancstuk aan elkander vast (zoodanig, dat men de heldere zijde van het glas aan de beide buitenzijden heeft, en bange dien dubbelen spiegel daarna hier of daar aan de boomen. Het gevolg moet onfeilbaar wezen dat geen enkele vogel zich in de nabijheid zal durven wagen. Naar men verzekert, beslaat bij de Frau- sche regering het plan, om een zeker aantal j naar Algerie te doen overbrengen ze daar aan het klimaat te gewen- ze er zelfs aan te fokken. De groote diensten, die deze dieren aan de Engelschen in Britsch-Indie bewijzen moet de regering tot dezen maatregel hebben doen besluiten. Sedert eenige dagen is de Vesuvius der vuur van sleden droomen. de beste speurhonden voor zijn. Zij doen dagelijks ontdekkin- waarde en visschen zelfs in de ri- we- zeer onrustig; bij voortduring worden en lava, in de rigling van Ottojane door den berg uitgeworpeu zijn top is in rook gehuld en hevig onderaardse!) gedreun doet eene groote uitbarsting vreezen. Het door mr. Mayionbailiff van mr. Dixon te Emsworth Hants, aangewende middel legen longziekte van het vee, bestaat in het toedienen van eene dosis teer en zoutin het begin van den winter, als het vee voor liet eerst uit de weide wordt genomen. Hij zegt, rundvee onder zijn beheer gehad te hebben in verschillende districtenen dit middel versebeideue jaren te hebben toegediend ge durende welken tijd hij het nimmer heeft zien mislukken. Omstreeks de laatste week van October zegt de heer Mayton geef ik aan elk beest, naar gelang van grootte en ouderdom een half pond a een pond Slokholmscbe teer, met een paar handenvol zoutdoor elkaar gemengd te gelijkertijd zorg dragende, om het ook goed in de neusgaten te wrijven. Is nu de long ziekte in de buurt heerschendezoo herbaal ik dit iedere week, maar in geringere hoeveel heid is er geene vrees voor onraiddellijke be smetting zoo doe ik bel slechts eeus per maand-; doch elk stuk rundvee, dat wordt aangekocht en voor het eerst op stal komt, neemt zijne do sis insgelijks. Toen ik voor het eerst van de longziekte ondervinding kreeg, hadden wij 90 stuks vee, en eene koe van twee jaren werd aangetastwelke na vier dagen stierf. Er was veel sterfte in de buurt en al de beesten kregen hunne dosis teer en zout waarop er geen meer werd aangetast. Ik heb daarop het middel aan mijne nahuren aanbevolen eu had het genoegen, er hetzelfde gelukkig gevolg van te zien.” Een blad, te Cheltenham uitkomende, verhaalt dat in het nabijgelegene plaatsje Clif ton eene zwaar verminkte dame uit Indie is aangekomen. De Cipayers hebben haar beide ooren en al bare vingers afgesneden na haar echtgenoot bevorens vermoord te hebben. In een’ brief van Mei uil Lucknow wordt de buit, die er gemaakt is, op 60,000 p. st. geschat builen de schatten die door officieren en soldaten in veiligheid gebragt zijn. Van de officieren hebben velen juweelen van ongelooflijke waarde, en menig gemeen sol daat heeft een paar duizend p. st. in vermogen, die hij reeds in rust zou wenschen te ge bruiken. Dit verlangen naar aangenaam ge not dreigt de lieden mismoedig te maken ma- vero- dato Embden 5 Junij des avonds 8 u. 13 m. had er in die stad een hevige brand gewoed, waardoor al de pakhuizen, waarin de haring netten en andere goederen voor die visscherij geborgen waren, vernield zijn. Dit Leeuwarden wordt gemeld dat A.P.B. zich tegen het arrest van het prov. geregtshof van den 2 Junij jl. waarbij hij is veroordeeld tot de straffe des doods en twee geldboeten in cassatie heeft voorzien. De letterkundige faculteit der Groninger hoogeschool zal vaceren tot het afnemen van het admissie-examen op zaturdag 19 Junij a. s. Belanghebbenden moeten zich aanmelden vóór 13 Junij bij den deken der faculteit. Uit Veendam wordt aan de TVinsch. Ct. het volgeude gerigt Fortuna welke sinds eenige jaren te Veendam en Wildervank ver toefde, schijnt nu baren zetel van deze plaat sen te willen verzetten hetwelk aan de ver andering van de gesteldheid der buitenvaar- ders toe te schrijven is. Zij die in de laatste jaren telkens bij het binnenkomen eener ha ven wissels aan hunne vrouwen of boekhou ders zonden moeten nu geld bij hunne vrach ten doen om daarmede de gagie te betalen nieuwe gezagvoerders welke anders na een jaar varens aan de meesten hunner geldschie ters iets konden afbelalen tot korting van pitaalkunnen zoo de vrachten niet beter worden dit jaar zelfs den interest niet vol doen onder anderen hebben eenige kapiteins welke van de Zoutkamp op Noorwegen varen, hun volk bedaukt en zijn naar hunne haard steden geretourneerd. Het nog wankelende vertrouwen tusschen bevrachtten en bevrach ters en builenlandsche handelkantoren is daar van de oorzaak. Dat zulks eenen nadeeligen invloed op den groot-en kleinhandel uitoefent, is ligt te begrijpen. Men meldt uit Veendam d. d. 1 Junij Zekere Margien D. te Ommelanderwijk had hare dienst verlaten en eene kamer gehuurd om, zooals zij meende, met den varensgezel E. v. d. B. aldaar te trouwen de laatste was dan ook donderdag jl. aldaar gearriveerd en nam zijn’ intrek bij zijne minnaresse, met wie hij op vertrouwelijken voet leefde doch zijne ouders, dit vernemende, haalden hunnen zoon met bedreigingen weder huiswaarts. Heden morgen vond men het meisje in hare bedstede hangen zij had zich aan bare zakdoek opge knoopt en was reeds nabij den dood geluk kig werd zij door haren buurman K. bij lijds ontdekt en is weder in bet leven teruggeroepen. Aangaande den toestand der gewassen in Weslerwolde schrijft men thans het volgende De wintergewassen laten zich over het alge meen gunstig aanzien zooals rogge (winter) tarwe, en gerst, en zullen bij goed weder een goed beschot opleveren. Neerat men het gure voorjaar in aanmerking dan hebben wij geene reden tot klagen. De zomerrogge kan men best noemen zoo ook de haverlanden. Zand- boekweit komt gunstig voor den dag ter wijl de veenboekweit wordt gezaaid. De aard appelen beginnen te komen. Paardeboonen staan over het algemeen best alsmede de groe ne en graauwe erwten. De graslanden die zich in hel voorjaar ongunstig lieten aanzien zijn vrij wel bijgekomen, wegens den onlangs gevallen regen. Welk een schoon gezigt leve ren de ooftboomen niet op in hun sneeuwit gewaad! Appel-, peren-, pruimen-, en zelfs de walnoolenboomeu alles staat even prachtig en laat aan de verwachting niets te wenschen over. Volgens bet Engelscbe Court Journal zal de graaf van Vlaanderen, tweede zoon van ko- ning Leopold van Belgie in bet huwelijk tre den met prinses Alice, tweede dochter van ko ningin Victoria. Het blad voegt er bij dat aan het parlement weldra hel voorstel lot goed keuring van dat huwelijk zal worden gedaan. De jongste tentoonstelling van landbouw heeft in Frankrijk een nieuw artikel in den handel gebragt namelijk buizen en pijpen die onnoemelijk goedkooper dan de thans ge bruikelijke looden pijpen en desniettemin deug delijker zijn. Men vervaardigt die buizen van betreffende de subsidie van Weldadigheid en het kanaal van Apeldoorn, nadere bijeenroeping gescheiden. Aan het NH. en EJf'bl. schrijft men Ik kan u verzekeren dat bij de regering bel voornemen bestaat, om eene nieuwe ze gelwet voor te dragen of ten minste de te genwoordige belangrijk te wijzigen. Onder anderen zonde er voor wisselbrieven een vast regt wissels 1 van ƒ30 tot ƒ100, ƒ30 er gesteld om ten van 1 een regt van 5 cents te heffen van acten van beleening polissen van verzekering en bewijzen van verwaarborgingeen regt van 23 cents, ongeacht het bedrag; van cognossemen ten enz. 3 cents; terwijl almede het voorne men bestaal de bepaling op te nemen dat de zegelregten niet aan opcenten zullen on derhevig zijn.” Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 4 Junij met Hd. zoon ruggekeerd. Z. K. bevond zich aan schen spoorweg H. M. heeft zich onraiddellijk Het Huis ten Bosch begeven. Namens de Maleijers, laatstelijk bij ar rest van het hof in Gelderland veroordeeld, js door hunne verdedigers een adres tot gratie aan den koning ingediend. Door de vereeniging voor Volksvlijt te Amsterdam is eene tentoonstelling van photo- graphien geopend, die vele belangstelling wekt. Men vindt er o. a. op eene glasreep een vlek je, niet veel grooler dan de knop van eene speld, dat door het micsroscoop in een zeer duide lijk tafereel met zeven personen veranderd wordt. De algemeene vergadering der Nederland- sche Kereenitjing tot afschaffing van den ster kendrank zal dit jaar gehouden worden te Haar lem op donderdag 8 en vrijdag 9 Julij ek. De eerw. heer Johannes van Santen, aartsbisschop van Utrecht der oud-bisschop- pelijke clerezyridder der orde van den Ne- derlaudschen Leeuw is in den hoogen ouder dom van ruim 83 jaren te Utrecht overleden. Op voorstel van den med. doctor P. M. Mess geneesheer bij de gemeen te-badinrigling te Scheveningen hebben burg, en well). be paald dat het badsaizoen zal geopend worden op '14 dezer. Men verneemt, dat met de pogingen tot berging van de waarden uit hel wrak der Eutine weder is aangevangen. Den 2 dezer zijn bovengebragt 2 Spaansche matten bene vens 5 zilveren staven, wegende tezamen 128 Ned. ponden. Nog zijn later uit bet wrak der Lutine bovengebragt één zilveren Spaansche mat en acht stuks zilveren slaven wegende 2121/, Ned. ponden. Men schrijft uit Hoorn d. d. 1 Junij Hoe nadeelig overdaad en plotselinge verkoe ling in dit warme saizoen kunnen werken kan uit het volgende voorbeeld blijken. Ze kere v. D. alhier, met andere kameraden door den arbeid en de groote warmte verhit zijnde besloten lol verkoeling karnemelk te gaan drin ken. Onder het drinken zeiden eenige ande ren tot gemelden v. D. dal hij eene zekere massa karnemelk niet zou kunnen opdrinkeu kloekmoedig volbragt de jongeling die taak met bel ongelukkig gevolg, dal hij weinig tijds daarna overleed. COURANT. een dik soort papier, waarvan men verscnei- dene vellen op elkander plakt door middel van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1