NIEUWS- EN ADÏERTENT1E-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 47. ZATURDAG den 12 Juny. 13de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. •r dezer dagen Twist Franck - Wij ter de v. Papendrecht, De heer Hogendorp ver- SNEEK, II Junij. De uitslag der stemming alhier, ter verkiezing van een lid voor de 2de kamer der staten-generaal is geweest als volgt: uitgebragle geldige stemmen 1525, volstrekte meerderheid G62. Gekozen jhr. W. H. Lijc- klama a Nijeholt met 700 stemmen. De heer mr. A. F. Jongstra had 538 de heer M. Man ger Cats 28 stemmen enz. Te Leeuwarden is lot lid van de tweede ka mer gekozen dr. Idzerda te Akkrum met 826 van de 1488 uitgebragle geldige stemmen. De heer Andreae had 598 stemmen. Te Amsterdam zijn tot leden der tweede ka mer gekozen de heeren Duymaer van met 1169, Van Reenen, 1136, en met 706 stemmen. Te Rotterdam is als lid van de tweede ka mer gekozen de heer Hoynck met 489 stemmen, kreeg 146 stemmen. Te ’s Gravenhage kamer verkozen de stemmen. De heer is tot lid van de tweede beer Delpratmet 651 Metman verkreeg 466 st. Voorts zijn gekozen te Haarlem mr. J. Heems kerk Bz.; te Dordrecht mr. P. A. Sander; te Leyden P. H. baron Taets van Amerongen te Delft mr. W. Wintgenste Arnhem mr. JE. baron Mackaij te Zwolle mr. J. P. P. ba ron van Zuylen van Nyevelt Breda mr. K. A. Meeussen (deze laatsten allen aftredende leden); terwijl te Utrecht eene herstemming zal moe ten plaats hebben tusschen mr. N. P. J. Kien aftredend lid en jhr. mr. J. L. B. de Muralt. In de hoofdkiesdislricten Zuidhorn en Ap- pingadam zijn de heeren G. Reinders en J. F. Zijlker herkozen. Nog zijn herkozen te Assen mr. P. van der Veen te Dockum I. T. ter Bruggen Hugen- boltz te Almelo mr. G. M. v. d. Linden te Zulphen mr. W. H. Dullert te Nijmegen jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer te Tiel mr. J. M. de Kempenaer; te Amersfoort H. A. M. van Asch van Wijk; te Hoorn jhr. mr. D. van Akerlaken te Gouda M. A. F. H. Hoff man te Zierikzee S. H. Anemaet te Tilburg mr. F. J. Jespers te Roermond mr. P. L. de Lom de Berg te 's Hertogenbosch mr. J. L. A. Luyben terwijl te Maastricht is gekozen C. A. baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky. De minister van justitie heeft bepaald dat de uniformhoed en uniformmantel bij ontslag, door de beambten van rijks-veldwacbt, of bij overlijden door hunne erfgenamen niet zullen worden behonden maar moeten wor den ingeleverd bij den kommandant der bri gade, waartoe de ontslagene of overledene be hoord heeft. Men verneemt dat door den minister van binnenl. zaken eene aanschrijving aan commissarissen des kouings is gerigt waaruit moet worden afgeleid, dat de regering maat regelen beraamt, om de bevolking der bede- laars-geslichten naar elders te kunnen over brengen ingeval de zaken der Maatschappij van Weldadigheid niet door minnelijke schik king mogten kunnen worden ten einde gebragt. laten hier, zegt de Amst. Cour., aanvulling onzer vorige berigten volgen van Terschelling ontvangene specifieke op gave van hetgeen uit het wrak der Luline in de jongste dagen door de duikers is gebor gen Op 1 Junij: 5 zilveren staven, wegende 128 Ned. ponden en 2 Spaansche matten. Den 2 dito: 8 zilveren staven, wegende 212'/, Ned. ponden, en 1 Spaansche mat. Den 5 dito 22 zilveren slavenwegende 565 Ned. ponden 4 gouden dito wegende 25 Ned. ponden en 70 lood, en 15 Spaansche matten. Den 4 dito: 15 gouden staven, wegende 72 Ned. ponden 6 zilveren dito, wegende 155'/2 Ned. ponden en 42 Spaansche matten. Uit Heerjansdam wordt gemeld d. d. 5 Junij Gisteren morgen omstreeks half tien uur brak hier bij een’ metselaar een felle brand uit die bij het drooge weder en met eenigen wind schielijk zoodanig toenam dat op den middag zestien huizen en ééne schuur geheel en eene boerenhofstede gedeeltelijk in de asch lagen. Achtentwintig huisgezinnen zijn daar door van woning beroofd. De meeste huizen waren voor brandschade verzekerddoch de kerk der Afgescheidene gemeente, die ook ver brand is, en de meeste inboedelswaren niet geassureerd. Gelukkig heeft men geene men- schenlevens te betreuren. Een varken is bij den brand omgekomen. Uit Harderwijk wordt gemeld d. d. 4 Junij: De ansjovischvangst geeft tegenwoordig eene groole bedrijvigheid en een levendig ver tier aan deze gemeente en werkt bijzonder op de verdiensten der minvermogende volks klasse, ja, verschaft aan eene menigte huis gezinnen bet dagelijksch brood. Vooral deze week leverde daarvan het grootste bewijs, wanneer men in aanmerking neemt dat hier dagelijks 1,000,000 werden aangebragt. Óm die 1,000,000 stuks te bewerken, zijn p. m. benoodigd 40 volwassene personen en ruim 100 jongens terwijl 75 vrouwen en meisjes volop werk hebben, om den aanvoer op éénen dag te koppen daar nu 1 cent wordt betaald voor het koppen van 100 stuks, zoo bedraagt dit reeds op 1 millioen het aan merkelijk bedrag van ƒ100, zoodat iedere vrouw of meisje gemiddeld f 1.50 daags verdient. Zelfs nog midden in den nacht zijn zij ijve rig werkzaam en hun vrolijk gezang en ge snap geeft duidelijk genoeg te kennen dat zij die dagen van meerdere verdienste op den regten prijs weten te stellen en te waarderen. Vraagt men nu nog hoeveel zout wel tot het inmaken benoodigd is, zoo kunnen wij officieel mededeelen dat elke 1,000,000 stuks 125 zak zout verbruikt. Uil Zwolle wordt gemeld d. d. 7 Junij: Heden is door den heer procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Overijssel mag- tiging verleend, op grond van art. 10 der wet van den 10 September 1835 {Staatsblad no. 102) op de kerkgenootschappen tot vervolging van Johannes Geerdink Roomsch pastoor, en Franciskus Nieuwenhuis, kapelaan, ter zake van op Sacrementsdag (5 Junij 1858)eeneon- geoorloofde processie te hebben gehouden in de buurtschap Lutlen gemeente Losser. Men meldt uit Steenwijkerwold d. d. 4 Junij De veiligheid van de personen en ei gendommen der veenlieden in de boerschappen Nederland en Wetering wordt door de veen arbeiders die voor het hun geboden loon niet willen werken zoo ernstig bedreigd dat de in dit kanton gestationeerde derwaarts gezon dene rijkspolicie niet bij magie is geweest de rust te bewaren. Dientengevolge is zij door eenige ambtenaren der rijkspolicie uit Zwolle versterkt, en koestert men de hoop, dat de orde, door het gevangennemen van eenige der belhamels, spoedig zal hersteld worden. Men meldt uit Harlingen d. d. 6 Junij: Gisteren namiddag ongeveer ten 1 ure stak hier plotseling, na eenen heeten voormiddag, een zeer hevige wind op die aan de hoos van het vorige jaar deed denken. Vijf sche pen in zee die naar onze haven koers na men werden plotseling door den wind over vallen en geweldig geslingerd zoo als van de haven gezien werd, toen het daar nog stil was maar onmiddellijk daarop volgde ook in de stad de beroering. Gelukkig heeft zich de schade bepaald tot eeuige gebrokene glas ruiten en het opnemen van het zand der nieuwe bestrating. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 6 Junij: De heeren van Diesen van Brederode Sant berg en Olivier, die zich gedurende eenigen tijd in de noordelijke provinciën bezighouden met het onderzoek van spoorweg-ontwerpen zijn dezer dagen met hunne opnemingen van Meppel tot hier gevorderd. Voor zooverre men uit de afbakingen heeft kunnen afleiden, loopt de lijn van Meppel over Ruinen Bei- len Assen Zuidlaren en Haren tot aan deze stad, en mag zij als zeer gunstig gekozen wor den aangemerktvooral ten opzigte van de min-kostbaarbeid omdat die rigtiug grooten- deeis door de heide loopt. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 5 Junij: Velen zullen zeker met groote belangstelling vernemen dat gisteren alhier van heeren ge deputeerde staten van Drenthe het verblijdend berigt is ontvangen t dat de hooge regering bepaaldelyk besloten heeft tot de verbetering van het Meppelerdiepwaaraan sedert lang zeer groote behoefte bestond naar wij ver nemen, zijn de kosten daarvan globaal berekend op f 120,000, en voor de overname van de Staphorster schutsluis te Zwartsluis op ƒ160,000. Dit kapitale en belangrijke werk zoude voor rekening van bet rijk worden uitgevoerd echter onder voorwaarde dat de ptovincie Drenthe en de onderscheidene betrokkene ge meenten, die bij deze noodwendige verbete ring bijzonder belang hebben, daartoe billij ke subsidien verleenen. Op den Manage-spoorweg (in Belgie) ont moette de trein die dezer dagen Bergen ver liet, in de nabijheid van Bracquegnies, twee met coke beladene waggons die door het bre ken der kettingen van een’ goederentrein wa ren losgeraakt en nu met groote snelheid kwamen terugloopen in de sterk hellende rigting, welke de weg op dat punt heeft. De schok was dien ten gevolge zoo hevigdat een tiental passagiers gedood en een dertigtal anderen gewond werden. L'Echo Unioertel deelt een gesprek mede, hetwelk de koningin der Nederlanden te Pa rijs zou gehad hebben met een’ der grootste Fransche schrijvers, die vroeger ook staats man is geweest. De koningin zeideonder anderen, dat de Franschen eene beminnens- waardige natie waren maar dat zij hen veel liever wilde bewonderen dan regeren. De schrijver antwoordde «Mevrouw! degenen, die ons het meest hebben bewonderd hebben ons gemakkelijk geregeerd.” De koningin her vatte: Gij zijt dus als de vrouwen en moet in uwe eigenliefde gestreeld worden.” De heer Fould is thans zwaar geschokt door de verdwijning van zijnen zoon die ge schaakt door mej. Valérienaar de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika is vertrokken. De heer Fould de zoon is 21 en de actrice van het Thréatre Francais 50 jaren oud. De betrekkingen tusschen die twee minnende har ten zijn opregt en mej. Valérie, op wier ze delijk gedrag niets of niet veel aan te merken valthoopt stellig de gemalin van den zoon des ministers van staat te worden. De telegraaf heeft op ’s vaders last getracht de vlngt van den zoon tegen te houdenmaar het was te laat. Eerlang worden te Parijs proefnemingen ge daan het welslagen waarvan eene groote om wenteling in sommige vakken van nijverheid, beroep en handel te weeg zou brengen. Het geldt hier niets minder dan eene uitvinding van den heer Bruyte Liverpool, door eene toepassing van welke men de gewone wegen en straten met behulp van stoomwerktuigen berijden zou. Zekere Legendre, die, voorgevende voor een handelshuis te reizen, met revolutionaire bedoe lingen in Frankrijk was gekomen en dezer dagen is gearresteerd en bij wieu oproerige geschrif ten zijn gevonden heeft bekeud, dat de uit gewekenen te Londen vóór de maand Junij eenen nieuwen aanslag hadden beraamden hem hebben willen belasten met het binnen smokkelen van een’ klapbom in Frankrijk. Naar men verneemtheeft maarschalk Pélissierde Fransche gezant te Londen, na den brief van graaf Walewski op barsche wij ze te hebben beantwoord aan den keizer zel- ven geschreven, dat hij niet wist, bij lady Grey den hertog van Aumale te zullen ont moeten. Eene uit Londen ontvangene telegrafi sche dépêche houdt indat het Engelsche gouvernemeut het landgoed Longwood mits gaders het graf van Napoleon Iop het ei land St. Helena, heeft aangekocht, met het voornemen om een en ander in blijvend ei gendom op te dragen aan den tegenwoordigen Franschen keizer en diens nakomelingen. Den 22 Feb. dezes jaars is door kapitein Cubins op zijne reis van Liverpool naar Port Philips, een archipel ontdekt, van wiens bestaan tot dus verre niets bekend was. De eilandgroep ligt op 52° 40' zuider breedte en 75’ oosterlengte, en hare ontdekking is van het grootste gewigt voor de zeevarenden die COURANT. SNEEKER Q

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1