NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 48. WOENSDAG SNEEKER l 1 l BINNEN- EN’BUITENLAND. t 1 bet vee gel. I I d. d. 10 Junij: 1 3 l l 1 1 1 t e 3 I F en bijzonder op de varkens heeft, SNEEK, 15 Junij. Van den 5den tot en met den Tl dezer zijn in deze provincie 94 runderen aan de besmeitelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 2940. De veemarkt alhier werd in de laatste weken nog al druk bezocht, maar de handel was zeer slap en wordt van week tot week slapper. Wegens gebrek aan voeder, werd er ook heden nog al vee aangebragtdoch werd daarvoor nog niet de halve prijs geboden van vóór drie maanden. Onderscheidene boeren in den omtrek dezer stad hebben dan ook reeds hunne koeijen in de hooilanden gejaagd ten einde ze van voeder te voorzien. Smachtend wordt hier alsnog uitgezien naar regen. Zondag jl. beeft de weleerw. zeer beer ds. J. A. J. Verstege zijn dienstwerk bij de Doopsgezinde gemeente te dezer stede vijf ure, bij zijn’ meester te Maastricht aan, zoodat het den weg van Brussel naar Maastricht, welken de hond slechts eenmaal en wel per spoortrein had afgelegd, nu in viertien uren had doorloopen alzoo met eene snelheid van 8 kilometer in het uur, wauneer men aan neemt dat de hond steeds regt toe regt aan geloopen heeft wat men mag veronderstellen. Dezer dagen viel weder een spoorweg ongeluk voor op den lijn tusschen Namen en Charleroi. Een goederenwagen geraakte, door een van de locomotief gevallen vonk, in brand, die gelukkig nog tijdig genoeg werd ontdekt om den trein oogenblikkelijk te doen stilstaan. De goederenwagen is geheel vernield, bene vens een beestenwagen waarin eenige paar den letterlijk geroosterd werden. Menschen- levens beeft dit ongeval niet gekostdrie ar beiders hebben letsel bekomen. Engelsche kustte nam men zaturdag eene plotselinge en de haven bijna je vermoedelijk dezelfde straf te wachten staat. De vangst van zalm zoo schrijft men van het Kralingsche veer, krijgt weder een gunstig aanzien den 7 en 8 dezer zijn er op beide markten alhier ongeveer 300 stuks aangebragt waaronder velen van bijzondere grootte. De levendige kooplust voor hel bui tenland voerde de prijzen in hooge mate op vooral de verzenders naar de Duilsche bad plaatsen kochten er velen aan, die in manden en kisten goed van ijs voorzien per stoom boot werden verzonden. De aanvoer van sleu ren gaat die van het vorige jaar te boven deze vinden voor het meerendeel hunne koo- pers in de verzenders naar Engeland. Uit Hardenbergh wordt gemeld d. d. 9 Junij Ten bewijze welken iuvloed het te genwoordige drooge jaargetijde op de prijzen van kan vermeld worden dat op de jaarmarkt in het naburig dorp Ulsen koningrijk Hanno ver op gisteren gehouden, de jonge biggen van 6 a 7 weken oud slechts één’ schelling of 50 cents konden gelden terwijl die van 4 a 3 weken verkocht zijn voor 10 cents het stuk; een landbouwer verkocht aldaar drie stuks, zes weken oud, voor één’Pruissischen schelling. In het afgeloepen jaar besteedde men alhier en elders voor biggen van dien ouderdom gre tig f 3 a ƒ6 en booger. Uit Elburg wordt gemeld d. d. 9 Junij: Gepasseerden zondag had er in de naburige gemeente Doornspijk, buurtschap den Zand weg, het volgende plaats: De predikant al daar bad zich met zijn huisgezin ter kerke begeven doch ontwaarde daar zijnde dat hij zijnen bril vergelen had. Intusschen liet hij de gemeente zingen en keerde naar zijne woning terug, om den bril te halen. In de huiskamer komende, verneemt hij in eene aangrenzende kamer, van welke het huisge zin bijna nimmer eenig gebruik maakte, be weging, en die binnentredende, vond hij het raam hoog opgeschoven ook waren builen het raam versche voetstappen in het zand zigt- baar. De dief schijnt dus door de onverwach te terugkomst van den predikant verrast te zijn, doch is nog tijdig der ontdekking ont komen. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 14 de zer Te Warfhuizen bragt men gisteren in de schuit eeuen zieken persoon, genaamd An dries Haaksma weduwnaar en timmerman oud ongeveer 66 jaren te huis behoorende te Stiensin Friesland, om naar Groningen te worden vervoerd. Te Bedum alwaar de schuit aanlegde, gaf men den patiënt een glas bier, en te Zuidwolde ontdekte men, dat de man, ofschoon liij in eene slapende houding scheen te liggen overleden was. Gisteren avond werd bij alhier geneeskundig onderzocht en bragt men zijn lijk naar het hospitaal. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 10 Ju nij Heden werd alhier door de policie in verzekerde bewaring genomen de persoon van B. B.voerwerker en kastelein te Hoogeveen, onder beschuldiging van aan den heer S., met wien hij hier gisteren gelijktijdig in eene her berg vertoefde, een bankbiljet van f 100 op arglistige wijze te hebben ontvreemd. Volgens verhaal zou de beer S. eene erfenis te Hooge- veen te beurt gevallen zijn welke bij zou gehaald hebben terwijl hij in die herberg in tegenwoordigheid vau genoemden B. B. zijne contanten en papier op de tafel gelegd had. Overmatig gebruik van sterken drank beeft ook weder in dezen eene belangrijke rol ge speeld want steler en bestolene verkeerden in beschonken toestand. Ongetwijfeld zal het volgende met belang stelling door liefhebbers van honden worden ge lezen. De heer Cajotprofessor in de rijkunst te Maastricht had zich den 1 dezer met vier paarden en een hond per spoortrein van Maas tricht naar Brussel begeven. Aldaar gekomen, begaf hij zich met dedieren naar de straat Sablon- nière. Tengevolge e.ener weddingschap liet hij zijn’ hond aldaar achter en keerde alleen naar Maastricht terug. Den 2 dezer des namid dags te half drie ure liet men den hond na dien eten gegeven te hebben loopen en hel dier kwam den 5 dezerdes morgens te half aanvaard met het houden van eene indrukwek kende leerrede over 2 Cor. 5: 20 voor eeue zeer aanzienlijke schare van toehoorders. Als een vervolg van den uitslag der ver kiezingen van leden voor de tweede kamer der slaten-generaalmelden wij thans nog, dat mede herkozen zijn te Eindhoven mr. A. A. J. Meijlink; te Middelburg mr. J. J. Slicher van Domberg, en te Alkmaar mr. K. A. Poortman. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 10 Junij H. M. de koningin heeft heden op het Huis ten Bosch de ministers in een bij zonder gehoor ontvangen, die de eer hebben gehad II. M. te verwelkommen bij hare te rugkomst in het vaderland. Ook de baron d’André, buitengewoon gezant en gevoltnag- tigd minister van Z. M. den keizer der Fran- schen in wiens rijk H. M. met zoovele gast vrijheid is ontvangen is bij H. M. ten ge- hoore toegelaten. Meu schrijft uit Amsterdam d.d. 10 Junij: Men verneemt dat sedert eenige dagen in omloop zijn gebragt bankbiljetten van de Ned. bank van ƒ23, welke bankbiljetten valsch bleken te zijn. De tot heden ontdekte stukken bevatten allen de dagteekening van 16 Feb. 1837 en de handleekening der heeren Fock pres. Crommelin en Melvil direct. en Croockewit secret. Het nummer is verschillend maar bij allen tusschen 800 en 900. Uit Rotterdam schrijft men Heden morgen ten 5 uur ontstond een hevige brand in het stationsgebouw der Ned. Rijn spoorweg-maatschappij gelegen nabij dePlan- taadje. Het gebouwdat van hout is opge trokken, was al spoedig door het vuur ver nield. Men zegt, dat een 20-tal rijtuigen meestal lot vervoer in de 1ste klasse, alsmede eene aanzienlijke hoeveelheid koopmansgoederen, mede eene prooi der vlammen zijn geworden; de schade wordt op circa ƒ100,000 geschat. Vroeger diende dit schoone en doeltreffend in- gerigle gebouw' voor muzijkzaal gedurende de uitvoeringen bij de feestviering van het 23ja- rig beslaan der maatschappij lot bevordering der toonkunst, en werd tijdens de vestiging van het station der Ned. Rij nspoorweg- maatschap pij van het Nieuwe Werk naar de tegenwoor dige standplaats overgebragt en tot stati onsgebouw ingerigt. De oorzaak van het on heil wordt aan een in gaspijpen ontstaan lek toegeschreven. Het gebouw isnaar men ver neemt tegen brandschade verzekerd echter niet te dezer stedemaar elders. Voor de derdemaal is het huis van Van den Broek, op het gehucht Steenoven te Oos- terhout afgebrand. Het onderzoek naar de oorzaak daarvan heeft de treurige uitkomst ge leverd dat andermaal een kind van de onge lukkige ouders Van den Broek den brand heeft gesticht hun dochtertje van tien jaren heeft die bekentenis afgelegd, onder opgave, dat zij vermaak had in een vuurtje te stoken. Drie maal zijn alzoo die ouders ongelukkig gewor den en wel tweemaal door hunne eigene kin deren waarvan één reeds in de gevangenis boet, die hét huis in brand had gestoken in de hoop, om weder bij een’ der buren, gelijk bij den eersten brand, lekkere pannekoekeu te kuuueu eten, terwijl het bovengenoemde meis- Op de Fransche en Boulogne en Folkstone, jl. ten 8 uur ’s morgens versnellende eb waar, die droog liet en toen binnen vijf minuten met grootere kracht in eenen tijdelijken vloed ver anderde die een verschil opleverde van acht voet en vergezeld ging vau een’windstorm met betrokkene lucht. De geheele bew’eging duur de slechts tien minuten en werd voorafge gaan en gevolgd door helderen zonneschijn. Frankrijk heeft in vele streken het geluk gehad, dat de tegenwoordige bitté door ster ke regenvlagen voorafgegaan werd. Men heeft sedert vele jaren geen weliger gewas ge zien dan thans in de wijnbergen. De dag bladen zijn dagelijks vol van schilderingen, ook vau den zegen der vruchtboomen of schoon die onweders ook vele vruchten on rijp op den grond geworpen hebben. Aan le Nord wordt uit Parijs als een opmerkelijk verschijnsel geschreven dat men op de veelbezochte wandelwegen in het boscb van Boulogne slechts rouwkleederen ontmoet. De hoogere standen zoowel in rijtuigen als te paard, zijn in donker zwart gehuld, niet tegenstaande de houderddeelige thermometer op 50 graden in de zon staat. De gezamenlijke elegante wereld heeft over den dood der her togin van Orleans den rouw aangenomen. Men staat verbaasd over den omvang van deze ma nifestatie, waaraan men bijna eene politieke beteekenis heeft toegeschreven. Een ander be- rigtgever heeft bij de lijkdienst in de St. Fer dinands kapel meer dan 300 equipages geteld terwijl zoowel de kapel als het plein de tuin en de naburige plaatsen met rouwdragenden gevuld waren, wier getal ten minste op 12,000 geschat wordt. Keizer Napoleon heeft bevolen dat het hof, wegens het overlijden van [de hertogin van Orleans voor den tijd van twaalf dagen den rouw zal aannemen. Te Gravesend heeft onlangs een dusge naamd prijsgevecht of eene bokspartij plaats gehad om 100 p. st. (ƒ1200) tusschen twee bekende boksers, waarvan de een, Bob Tra vers genaamd een kleurling was tot welks bijwoning eene groote volksmenigte was sa mengevloeid. Toen nu een der boksers er af zag, om met den kleurling te vechten de den zich twee anderen opom het opgeko men volk niet te leur te stellen. Nadat het gevecht een uur had geduurd viel een der boksers neder en werd door de secondanten opgenomen. Toen men alle middelen te ver geefs had aangewend vervoerde men hem naar liet gasthuis waar hij nog levend aan kwam maar binnen een uur den geest gaf. Hij laat eene weduwe en twee kinderen na. Toen zijne moeder hem in het hospitaal be zocht, vond zij niets dan eene vormlooze mas sa vleesch en spieren groen en blaauw, geel, zwart en rood, en alle vormen van gelaat, hoofd en hals onkenbaar. Er zal eene gereg- telijke vervolging worden ingesteld tegen de personen in het gevecht betrokken en men hoopt dat deze, in het land, waar men ver- eenigingen heeft ter afschaffing der slavernij en tegen het mishandelen vau dieren door eene veroordeeling gevolgd moge worden. Te Napels wordt den Isten Junij aan de 1 Gazette de France gescheveu: De uitbarsting COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1