NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEBENT SNEER. 1858. No. 4». ZATURDAG den 19 Junij. 13de Jaargang, VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEEK SNEEKER COURANT den Heer Burgemeester tot af- goedkeuring on- BINNEN- EN BUITENLAND. Junij van op hen Haulerwijk die wekelijks de menschen brood bollen enz. voorzien hebben de een schuitje dat vervolgens voorwaarts wordt Dit trekken nu is, wegens den lagen stand van het water, niet meer en daarom hebben drie bakkers be- zich in het water te moeten bege- volgens achter het schuitje aan te even enz. betrekkelijk de voorziening in van den Stads Doctor en Vroed- omst reken heeft het ver ons bekend geene belangrijke schade aangerigt integen deel is door den mildeu regen alles veel ver kwikt en verfrischt. Uit Delfzijl wordt gemeld d. d. 11 Ju- nij Heden barstte boven deze vesting een zwaar onweder los; één slag was zoo geweldig, dat er 108 glasruiten en eenige dakpannen in de kleine kazerne zijn verbrijzeld; een boom welke voor dezelve stond is totaal in splinters geslagen het paard van den land bouwer Steenhuis is in de weide doodgesla gen. Van brand of verdere ongelukken heeft men niets vernomen. Men meldt uit Breda d. d. 15 Junij Hebben de cadets van het vierde of laatste studiejaar allen en in alle vakken uitmunten de examina afgelegd zoodat zij ongetwijfeld allen tot den rang van officier zullen bevorderd worden met die van het derde studiejaar staat zulks niet zoo gunstig. Onder deze bevinden zich een veertiental, die deel moeten nemen aan het na-examen, terwijl er één bepaald en regt- streeks is geweigerd tot het laatste cursusjaar over te gaan. Uit Weert wordt gemeld d. d. 12 Junij: Naar men verneemt is door den brigadier der koninklijke marechaussées gestationneerd alhier, tegen den heer Pieter Jan Trouwen, secretaris der gemeente Mederweert proces verbaal opgemaakt geworden, wegens verhin dering van ingezetenen van die gemeente in de uitoefening hunner burgerschapsregten. Hij zou namelijk op den 8 Julij jl. ter gelegen heid van de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in dit kiesdistrict, aan den trap van het raadhuis hebben gestaan en aan vele personen die er kwamen stemmen en op hun stembriefje den naam van den heer Karel Cornells hadden ingevuld dit briefje hebben afgevraagd en een ander ter hand heb ben gesteldwaarop de naam van den heer de Lom de Berg was geschreven, er bij voe gende, dat zij op den heer de Lom de Berg moesten stemmen. Men verneemt, dat die zaak geregtelijk wordt onderzocht. Wij vernemen, zegt de Stoompostdat voor het taal ne waarde Volgens BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op de on- derhoudpligtigen van de Oudvaart voor zoo verre die onder het behoor van deze Stad is gelegen om te compareren in een der ver trekken van het Gemeentehuis, op Woensdag den 50 Junij ek. des voormiddags om 11 uur, ten einde gecommitteerden te benoemen die met en benevens de gecommitteerden uit an dere Gemeenten zullen worden belast met de regeling en uitvoering der slatting van de ge- heele Oudvaart. Sueek 13 Junij 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VEEN i. B. De Secretaris HA GA. SNEEK 18 Juuij. De 40ste verjaardag van H. M. ouze koningin werd op gisteren in vereeniging met den verjaardag van Z. M. den koning, zoo door bet uitsteken van vlaggen uit de openbare gebouwen en het spelen van het carillon als het afsteken van onscbadelij- ke vuurwerken in den avond op de gewone wijze alhier gevierd terwijl het wapperen der- zelve vlaggen ons heden doet gedenken aan «Ie luisterrijke overwinning bij Waterloo in den jare 1813. Ten gevolge van de thans heerscbende buitengewone warmte en van overmatig drin ken zijn jl. woensdag onder het dorp Schar- negoulum in de nabijheid dezer stad twee maaijers onder bunnen arbeid bezweken, zijn de de een in dienst bij de wed. Klaversma en de ander bij Durk E. Rollema. De on- gelukkigen laten weduwen nade eene met vier, de andere met vijf kinderen. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 15 Z. M. «Ie koning is gisteren avond ten ruim half acht uur met een extra spoor trein van het Loo in de residentie terugge keerd. Z. M. werd aan het paleis verwelkomd door Z. K. H. den prins van Oranje, die, na den vorigen avond het door het Leydsche studentencorps ter zijner eere gegeven feest te hebben bygewoond gisteren mede alhier was aangekomen. Z. M. zal zich na eenige da gen wederom naar het Loo begeven ten ein de daar vermoedelijk eenen geruimen tijd te verblijven. Omtrent de in omloop gebragte valsche Nederlali'daöbe bankbiljetten van f 25, waar van ook wij reeds melding maakten verneemt men nader, dat er acht sluks ontdekt zijn, gedagteekend 16 Februarij 1847, terwijl allen, op één na, hetwelk het Dommer 466 draagt, tusschen de 8 en 900 genommerd zijn. Men meldt uit Amsterdam d. d. 14 July Wij veruemeu dat de drie leden voor de tweede kamer der staten-generaal door dit dis trict op 8 dezer gekozen de heeren rar. A. J. Duymaer van Twist, mr. G. C. J. Reenen en S. R. van Franck, zich de uilgebragte keuze laten welgevallen. Het aantal van hen die zich hebben aangegeven lot het afleggen van het admissie- examen voor de koninklijke akademie te Delft, bedraagt 80. In geen der jaren heeft dit aan tal zoo groot geweest. Naar men verneemt, zijn op den 11 Ju nij uit het wrak der Lutine geborgen 1 gou den staaf, wegende 3 Ned. ponden 85 lood, 285 Spaansche matten, 1 halve dito, 11 kwart dito, 3 gouden doubloenen 1 kwart dito 1 gouden dubbele Louis d’or, 6 enkele dito en 1 gouden guinje. Den 12 Junij zijn uit het wrak der Lu tine geborgen twee gouden staven wegende 9 Ned. ponden 85 lood, benevens 4 Spaan sche matten. De aanhoudende droogte heeft andermaal te Middelburg zulk een gebrek aan drinkwa ter doen ontstaan dat het gemeentebestuur zich heeft verpligt gezien eene lading water uit de Dordsche kil te ontbieden tot welks overbrengen veelal de vaartuigen der zoutzie derij gebruikt w’orden hetwelk eene uitgaaf van ruim ƒ200 veroorzaakt. Uit Haulerwijk wordt gemeld d. d. 10 Junij Heden had alhier een kluchtig en on gewoon schouwspel plaats daar men voor het eerst een proefje nam van eene geheel nieuwe manier van varen, waarbij noch door stoom, noch door wind noch door paarden de sche pen worden voorwaarts gedreven. De bakkers van van gewoonte, deze hunne waren in te bergen getrokken. zeer voldoende grepen ven ver wandelen ten einde, even als bij den winter de slede over het ijs, het schuitje over den bodem der vaart voort te duwen. Dit lever de een buitengewoon kluchtig gezigt op. Men meldt uit Groningen d. d. 14 Junij Zaturdag voormiddag te H1/, ure brak boven deze stad eene hevige donderbui los komende uit het westen en vergezeld van een’ buitenge woon zwaren stortregen, De bui trok ech ter spoedig in eene oostelijke rigling over de stad. Buiten bet kleine poortje bij de zaag molens zag men eene prachtig tloor het licht gekleurde waterhoos, in de rigling van het zuidwesten naar het noordoosten en zoo laag, dat het ontlereind bijna de boomen raakte, en die zich ongeveer uur vertoonde. Deze hoos rigtle nog al eenige schade aan op de scheeps timmerwerf van den heer Lugthardachter de Gideon een half uur van hier er werden van eenige nieuwe woonhuizen 14 a 1500 dak pannen geworpen eenige luiken van een op die werf staand schip, zoomede een groot en zwaar vat opgenomen en over het Winscho- terdiep den trekweg en de boomen geslingerd en in de verte op het land gevonden. Een meisje op dat schip werd eenigzins gekwetst, de sloep op die werf werd mede verzet, en van eene tegen die werf overstaande boeren be huizing van O. Huisman werd het dak geheel afgenomen eindelijk eene sloot in die nabij heid ledig gezogen en wei zoo dat men die niet beter kon uitgraven. Ook in het Oldambt en onweder gewoed doch zoo den spoorweg van Maastricht naar Luik aanvankelijk nedergelegde waarborgkapi- van ƒ25,000 op den 50 Mei jl. met ee- van ƒ30,000 aangevuld is. eene mededeeling in het jongste maandberigt van het Nederl. Zendeling-Genoot- schap hebben omtrent 10,000 heidensche Al- foeren in de districten Tonses Likoepang, Klabat-boven en Klabat-beneden (Minabassa van Celebes), behoorende tot den werkkring van den zedeling Linemann te Menado, hun ne afgoden weggeworpeu en hunne begeerte kenbaar gemaakt om tot bet Christendom over te gaan. Opmerkelijk is het dat de inlandscbe priesters de leiders zijn dezer gods dienstige beweging. De voor eenigen tijd op het eiland Bali in gevoerde vaccine maakte door de regtstreekscbé bemoeijing van het civiel bestuur te Banjoe- wangje rassche vorderingen. De vorsten heb ben al hunne kinderen doen vaccineren ter wijl duizenden bewoners zich reeds aan die kunstbewerking hebben onderworpen. In de Gazette de Savoyeeen te Cham- béry uitkomend blad, leest men het volgende Naar men ons verzekert, doet de justitie thans onderzoek naar een feit, dat, als het waar is, geene nadere beschouwing behoeft. De pastoor der gemeenteschool de heer Donat Fellion en zijn vicaris zouden sedert lang het besluit hebben genomen de adsolulie te wei geren aan al de leden van den gemeenteraad, onder voorwendsel, dat deze raad de betaling weigerde van eene som van 400 fr. die de# pastoors broeder voorgeeft van de stad te vor deren te hebben voor hel opmeten van ge meentegronden. Maar wat nog zonderlinger is de pastoor zou de absolutie beloofd hebben aan ieder der raadsleden die 20 fr. betaalde en drie leden moeten zich voor die som de ab solutie hebben verschaft.” Eenige jaren geleden, zoo schrijft men uit Parijs, vielen een metselaar, die bezig was kalk te blusschen eenige druppels kalkwater in het eene oog, hetwelk hij ten gevolge daarvan verloor. Dezer dagen is bij gelijk.— soortigen arbeid den ongelukkige aan het an dere oog een dergelijk ongeval overkomen, zoodat hij thans bijna volslagen blind is. Het zal niet ondienstig zijn, hierbij het middel kenbaar te maken, hetwelk de wetenschap aan de hand geeft tot herstel van zoodanige ongevallen men moet namelijk het binnenste van het oog bellen met sterk gesuikerd wa ter, dat men druppelsgewijze tusschen de oog leden doet glijden. Het suikerwater heeft de eigenschap dat het den kalk oplost en weg spoelt en dien ten gevolge ook de nadeelige gevolgen van die scherpe stof op het oog MAANDAG DEN 21 JUNIJ 1838 des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Verlof voor wezigheid. Besluit van goedkeuring van het plan en voorwaarden eener geldleening van ƒ80,000. Missive van de voogden van hel O. B. Wees huis omtrent bet doen der rekening over 1857. Adres van vier hulponderwijzers, om ver- hooging hunner jaarwedde met eene missive daaromtrent van de Plaatselijke Schoolcommis sie. Missive de vacature meesier. Missive van den Kamer van Koophandel en Fabrijken om vermeerdering van het getal leden. Besluit omtrent de regeling der bijdragen voor pensioenen van de onderwijzers en derwijzeressen bij openbare scholen. Voorstel tot af- en overschrijving.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1