NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1 f858. No. 50. WOENSDAG den 23 Junij. f 3de Jaargang. If" 1 i IW SNEEKER T=3 BINNEN- EN BUITENLAND. I den 21 April I COURANT. 8 Z. M. <le koning is lieden uur met een’ extra-spoortrein I het niet mogelijk ware, ter slede blijken gaven hunner vorderingen even als dit jaarlijks te Groningen geschiedt. De hoofd-directie in aanmerking nemende dat zoo velen onzer i der zal bijeenkomen, zich aan zekert b ren gen die aan geboden. In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden van 16 dezer is behandeld de zaak van den procureur-generaal bij den hoo gen raad tegen mr. J. R. Thorbecke pro- cureur-generaal concludeert tol schuldig-ver- klaring van den beklaagde aan nalatigheid, in het voldoen der verpligting tot aangifte van zijnen zoon voor de nationale militie, en ver- oordeeling in eene geldboete van niet meer dan ƒ100 en niet minder dan flo en sub sidiaire gevangenisstraf' van twee maanden. De raad heeft den beklaagde schuldig ver klaard en veroordeeld in eene geldboete van ƒ25, met subsidiaire gevangenisstraf' van ééne maand. Met betrekking tot de in omloop ge- bragte valsche Nederlandsche bankbiljetten van ƒ23, gedateerd 16 Febr. 1847, waaronder de handteekeningen van den heer Fock, presi dent, de heeren Crommelin en Melvil direc teuren en den heer Croockewit secretaris verneemt men dal te dier zake zich in hech tenis bevinden de vermoedelijke vervaardiger, een lithograaf, Duilscher van geboorte, en een tweede persoon verdacht die valsche bil jetten in omloop te hebben gebragt. Men verneemt, dat de aanstaande syno dale vergadering van verschillende zijden zal worden bestormd met adressen tot handha- burig dorp, gevoelde Jellesma als jongeling groote neiging tol het zendingswerk en ver voegde zich om raad en hulp bij ds. Jentink predikant bij de Hervormde gemeente alhier, die zich aan hem verdienstelijk maakte door hem krachtdadig te ondersteunen in zijne voorbereidende oefeningen. Eenmaal op zijnen post te Modjowarna werkte hij met nadruk al wat zijne hand vond om te doei) en rigt- te zelfs een instituut op tot opleiding van zendelingen uit de Heidenen. Zeer veel ver liest de zendingszaak aan dezen bekwamen en ijverigen man. Men verneemt, dat de heeren mr. J. A. Engelhard en mr. R. de Rhoer Ottens, we gens hunne vergevorderde jaren hun ontslag hebben gevraagd als leden van het provinci aal geregtshof van Groningen. Lit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. Van overoude tijden al was de om des zomers, we- artikelen medenamen, schepen veeltijds nog men om te kunnen dat deze stand van ren moge, om zoowel het land als den handel op Groot-Brittanje uit den ziekelijken toe stand te doen herleven. Uit Scheveuiugen wordt gemeld d. d. 18 Junij Heden morgen ten 9 uur is alhier aangezet de visschers-bomschuit de V rouw Pieternella stuurman Arje Roeleveldt Czn. reeder J. Vrolijk, aanbrengende ongeveer zes ton nieuwen haring. De gewone geschenken aan HH. MM. den koning en de koningin en de overige leden van het koninklijk huis als mede aan de ministers en andere hooge staats- ambtenaren, zijn onmiddellijk verzonden. Den 14 dezer zijn uit bet wrak der Lu- tine geborgen twee zilveren staven wegende 57'/, Ned. pondenbenevens 8 Spaansche matten. Uit Zntphen wordt gemeld d. d. 17 Junij: Een droevig doch gelukkig zeldzaam ver schijnsel heeft zich deze week in den omtrek dezer stad voorgedaan. Onderscheidene land lieden zijn door de buitengewone schraalte der wei- en hooilanden genoodzaakt geworden wilden zij hun vee voeder verschaffen het jong opgeschoten koren te gebruiken hetgeen anders indien hel tot rijpheid zou zijn ge komen tot brood had kunnen worden be reid. Men meldt uit Harlingen d. d. 16 Junij Met leedwezen verneemt men dal onder de laatst aangekomene Oost-Indische beriglen de dood gemeld wordt van J. A. Jellesma een der werkzaamste en bekwaamste mannen, door de Nederlanders naar onze koloniën gezonden tot verkondiging'van het Evangelie onder Hei- denen. Van eenvoudige afkomst, op een pa- Jui’ij missie exa m i n a’s h oo fd - o n d e r w ij ze rs slechts 2 slaagden, ooderwijzers geëxamineerd men van voor In de Javasche Courant wordt gemeld dat de bevolking van Tagal met goed gevolg gebruik maakt van eene wilde plant eene soort van klimop genaamd Cl'a- likambing tot vergiftiging en alzoo tot uit roeijing van tijgers, derwijze, dal met aan wen ding daarvan in de laatste drie maanden reeds 27 dezer roofdieren, zonder gevaar voor men» schenlevens, waren gedood. De tijgers zijn gewoon na eenig dier te hebben vermeeslerd het te laten liggen totdat het in unbinding begint over te gaan en het dan te komen ver slinden. Men vermengt eene zekere hoeveel heid van die plant met een weinig zwarte pe per en eenig ratlenkruid, en maakt insnijdin gen in de huid van het geroofde dier, in welke het vergif wordt verborgen en alzoo door den tijger wordt genuttigd die spoedig daarna op een’ korten afstand dood of stervende wordt gevonden. De Chinezen bezigen de Walikambing om zich van wilde varkens mees ter te maken. Uit Parijs w’ordt aan de Times berigt dat de Londensche hichtsgesteldheid nadeelig is voor de gezondheid van maarschalk Pëlissier, en dat graaf’ Persigny waarschij nlijk te Londen zal terugkomen. De Moniteur behelst een artikel over de colportage (marskramerij van godsdienstige boeken), waarin gezegd wordt, dat de minis ter van binnenlandsche zaken een’rondgaanden brief aan de prefecten heeft gezonden waarin bij beveelt, het aanbieden en verkoopen van godsdienstige boeken te verbieden die den geest der inwoners opruijen en de driften van vroegere tijden weder opwekken. Het is de pligt van het bestuur wordt daarbij gevoegd, om de agenten van buitenlandsche genoot» dezer waarlijk voorbeeldige inrigting, zonder immer zoodanig jaarlijkse!) examen te Gronin gen te hebben bijgewoond, beeft aan dat ver langen van het afdeelingsbesluur alhier wel willend gehoor gegeven. Voorzeker zullen dan ook velen onzer sladgenoolen van deze gele genheid gebruik maken, om zich te overtuigen van de vorderingen die deze door de natuur zoo misdeelde medemenschen zoowel in de school als op het ambacht gemaakt hebben en daardoor worden ingenomen met eene inrigting, waarop Nederland zoo te regt roem draagt. Uit Rotterdam wordt gemeld d. d. 17 Junij: Door bet heete weder der laatste da gen wordt hier aan den handel op Groot- Brittanje eene belangrijke schade toegebragt. De gist die in belangrijke hoeveelheid van Schiedam werd aangebragt en een groot ge deelte der ladingen van verschillende stoom - booten, vooral op Huil, uitmaakte, komt in bedorven slaat over en wordt bijna niet meer verzonden. Vele groote partijen zijn zelfs teruggekomen daar zij bedorven waren. Boter en kaas wordt slechts in kleine hoe veelheden verscheept, hoewel vroeger in dezen tijd de stoombooten volle ladingen van die Hierdoor zijn de stoom- verpligt ballast te ne- varen. Het is te hopen, zaken spoedig verande- ving van het stelsel der regtslreeksche ver kiezingen van kerkeraadsleden bij de Hervorm de gemeenten. De Kerkelijke Courant houdt zich ook met die zaak bezig en vele invloed rijke gemeenteleden trekken zich de zaak aan. In een onzer akademiesteden gaat een adres rond waarop behalve eenige hoogleeraren ook kerkeraadsleden en de burgemeester hun ne handteekening hebben, gesteld. Men schrijft uit Amsterdam d. d. 13 Junij Naar men verneemt zal op dingsdag 29 dezer aan eenige kweekelingen van het instituut voor doofstommen te Groningen, eene openbare les worden gegeven in de kerk der Doopsgezinden alhier. De omstandigheid dat jaarlijks een aantal dier kinderen met de va- cantie over Amsterdam huiswaarts keert heeft directeuren van het departement Am sterdam op het denkbeeld gebragt, om aan de hoofd-directie te Groningen te verzoeken, of I 15 Junij: dat die kinderen hier 'jeugd in de gemeente N. gewoon hnnnpr vnrJpringpq wanneer het water door de verschillende u teringen en slooten aflooptden visch die acli- „..o..,,, u.mvime, i terblijft in de vinnen en waterplassen, met stadgenooten reeds sedert I zoogenaamde stolpkorven te vangen. De agen- jaren aanzienlijk bijdragen tot instandhouding - ten der rijks-policiedie echter hierin eene waarlnt ini’overtreding der wet zagen, gingen er heen met het voornemen om de overtreders hun vischtuig af te nemen en legen hen proces-ver- baal op te maken. Zoodra echter de visschers de agenten zagen en hun voornemen gewaar werden stoven zij uit elkander en namen in verschillende rigtiugeu de vlugt. Een jongeling echter van 18 jaren, de zoon van brave ouders, kreeg men in het midden of wist men te om singelen de angst van gevat te worden deed hem het hazenpad kiezen en hij ontkwam, al tijd met de meeste snelheid voortloopende. De avond viel en ook de nacht brak aan de zoon keerde echter niet tot zijne ouders terug. Eerst des anderen daags vond men den jonge ling levenloos op de heide liggen. De onge lukkige had zich uit vrees van om een vischje gearresteerd te worden dood geloopen. Men schrijft uit ’s Hertogenbosch d. d. 17 Diugsdag jl. heeft de provinciale coin* van onderwijs in Noord-Brabant hare aangevangen. Dingsdag werden 8 geëxamineerd waarvan Woensdag werden 10 hulp- 1 en daarvan bekwa- slechts 5 hunne acte. Ook zijn gisteren de 7 aspiranten voor de levende talen 4 de beginselen toegelalen. van SNEEK, 22 Junij. Van den 12den tot en met den 18 dezer zijn in deze provincie 106 runderen aan de besmeitelijke longziekte ge storven of’ atgemaakl bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5046. Dezer dagen viel een zesjarig zoontje van J. E. alhier, die met zijn’neef van 8 jaar even builen deze stad zat te visschenin bet wa ter en zou waarschijnlijk verdronken zijn, wanneer de laatste niet den moed en de be daardheid had gehad hem door hel toereiken van den hengel naar den kant te halen en alzoo te redden. De opbrengst der rijksmiddelen was in de maand Mei jl. ƒ4,917,988.33, zijnde ƒ867.685.08 meer dan in Mei 1837. De op brengst in de eerste vijf maanden van dit jaar heeft bedragen ƒ25,616,009.84, zijnde ƒ716,142.56 meer dan in gelijk tijdvak van 1837 en ƒ647.926.54 boven de raming over vijf maanden. Men meldt uit’sGravenhage d. d. 17 Junij: Het gala-diner, dat heden middag ten hove werd gegeven, is, behalve door HH. MM. den koning en de koningin en Z. K. H. den prins van Oranje, bijgewoond door H. M. de koningin moeder, HH. KK. HH. prinsen prin ses Frederik, prinses Maria en Z. D. H. de prins Nicolaas van Nassau, terwijl daarop verder waren genoodigd de ministers, de leden van het corps diplomatiek en de grool-officie- ren van ’s koniugs huis. Z. D. H. prins Nicolaas van Nassau is heden avond ten 9 uur met een’ extra spoor trein uit de residentie naar Rotterdam ver trokken om van daar de reis naar Nassau voort te zetten. 18 J u n ij morgen ten vijf van hier naar hel Loo vertrokken. Bij gelegenheid van haren verjaardag heeft H. M. de koningin aan verschillende in stellingen van weldadigheid bijdragen doen toekomen. De Spaansche gezant bij ons hof, don Ra fael Jabal heeft dezer dagen aan H. M. de koningin de versierselen overhandigd van de koninklijke orde der edele vrouwen van Ma ria Louisa welke orde door H. M. de konin gin van Spanje aan H. M. de koningin der Nederlanden is geschonken. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 17 Junij Men houdt het hier al meer en meer daarvoor dal de tweede kamer der slaten- generaal niet vóór September aanstaande we- Inlusschen houdt men de departementen, naar men ver- ijverig bezig met het in gereedheid van vele belangrijke wetsontwerpen de stalen-generaal zullen worden aan-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1