NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 I 1858. No. 51. 13de Jaargang. ZATURDAG den 26 Junij. a J - ■W I- Ih 11 e* r* e* o SNEEKER COURANT. i- e e Allen BINNEN- EN BUITENLAND. i i !- 1. e* n prediker meerling schied ons gaf hem den raad naar huis te gaan natte kleederen in de branderij te toen hij echter aldaar werd afge- sprong hij op nieuw in het water BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat door henop voordragt van de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toeverzigt in deze provincie voor den tijd van drie jaren tot koepok-enter of vaccinateur, belast met het vaccineren van minvermogende en behoeftige doch door geene armen-administratie hoege naamd bedeelde personen welke de kinderziek te niet gehad en de koepok-inënting nog niet of vruchteloos hebben ondergaan en daarvoor geschikt geoordeeld worden, in deze gemeente is benoemd, de heer Samuël Endtz, doctor in de genees- en verloskunde alhier. De minvermogende en behoeftige personen bovenbedoeld zullen wanneer zij voor zich zelven hunne kinderen of pupillen de vac cinatie verlangen daartoe van ons eene au torisatie kunnen vragen op den vaccinateur. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek 25 Junij 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op de on- derhoudpligligen van de Oudvaartvoor zoo verre die onder het behoor van deze Stad is gelegen om te compareren in een der ver trekken van het Gemeentehuis, op Woensdag den 50 Junij ek. des voormiddags om 11 uur, ten einde gecommitteerden te benoemen die met en benevens de gecommitteerden uit an dere Gemeenten zullen worden belast met de regeling en uitvoering der slatting van de ge- heele Oudvaart. Sneek 15 Junij 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VEEN L. B. De Secretaris HACtA. SNEEK 25 Junij. De minister van oor log heeft in den laatsten tijd in het algemeen de chefs der corpsen van het leger gemagtigd, de in reserve gestelde miliciens der jongste ligting wanneer zij zich onder overlegging van een bewijs van het bestuur hunner woon plaats dat zij niet in hun onderhoud kunnen voorzien daartoe aanmelden in werkelijke dienst op te nemen zonder dat zij verpligt zijn, zich overeenkomstig art. 171 der wet van 8 Januarij 1817 (Stbl. no. 1) tot de staande armee te verbinden. De minister van financiën heeft beslist, dat de afschriften der kon. besluiten hou dende ontheffing van de verpligting tot het leveren van een bewijs van voldoening aan de nationale militie, voor de toepassing der wet op het regt van zegel moeten worden ge lijk gesteld met de bij de wet van het zegel- regt vrijgestelde certificaten van voldoening aan de nationale militie. Naar men verneemt, is dezer dagen af gewezen een adres aan Z. M. den koning van A. S. Entingh c. s.uitmakende de commis sie eener bijzondere school te Harlingen, hou dende verzoek dat het Hd. moge behagen dispensatie te verleenen der voorschriften om trent de vaccine, voor zoo veel betreft die school. Men verneemt, dat op het gala-diner donderdag jl. ten hove gehoudendoor den prins van Oranje voor de eerste keer een feestdronk is ingesteld op HH. MM. den ko ning en de koningiu die naar men verneemt op alle aanwezigen eenen diepen indruk heeft gemaakt. De van stads wege aangekondigde ver koop van op steel staand grasgewas alhier, op gisteren, en wel van elf bunders 44 roeden land, heeft opgebragt de som van ƒ669.25. Men meldt uit Amsterdam d. d. 21 Ju nij Een zeeman in slaapstee in de War- moesstraatheeft zich in den vroegen morgen zelfmoord had gedaan. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 20 Ju nij Heden avond ten 6 ure, hij het afva ren naar Nijmegen van de stoomboot Willem IIIis het volgende gebeurd Een der ma trozen vóór de raderkas in de rivier gevallen zijnde, sprong de stuurman van dat vaartuig hem onmiddellijk na, en beide zouden waar schijnlijk eene prooi der golven zijn geworden, zoo niet de bediende van den agent met na me K.zich mede in het water had gestort die het geluk mogt smaken zijne menschlie- vende pogingen met eenen gunstigen uitslag be kroond te zien door beiden van eenen wissen dood te redden. Men schrijft uit Zutphen d. d. 20 Junij: Naar het gevoelen van deskundigen kan de hoeveelheid hooi dat men dit jaar uit de gras landen langs den IJssel zal winnen, slechts de helft bedragen van die des vorigen jaars. Des niettemin heeft de publieke verpachting van eenige perceelen aan de gemeente toebehoo- rende f 10,445 opgebragt, hetgeen ruim 600 meer is dan in 1857. Uit Wijk bij Duurstede wordt aan de Utr. Cour, geschreven van den 16 Junij Als een bewijs, hoe treurig het thans met den veehandel gesteld is verdient het volgen de vermelding: Andere jaren is hier omstreeks de maand Junij de voorjaars hoornveemarkt geheel afgeloopen doch dit jaar zag men nog in Junij iederen woensdag runderen aan de lijn gebragt. Zoo was het ook jl. woensdag; men kon toen voor eene vare koe van het vijfde kalf, zonder gebreken niet meer dan ƒ24 maken, terwijl eene goede melkkoe voor 1 pond (ƒ54) verkocht werd. Gepasseerde jaar zou men gemakkelijk voor de eerste 100, voor de laatste 150 of meer hebben kunnen bedingen. Het koren laag in prijs biggen schier onverkoopbaar, runderen over het al gemeen de helft of meer verminderd in waar de daarentegen voeder-koorn duur, aan gras gebrek van daar weinig boter en kaas klaver is hier eene zeldzaamheid en honigras zeer schaars. De landpacht, niet bij vijftig, maar bij honderden guldens opgeslagen Ziedaar de wrange vrucht door den boer geplukt van eene duurte, welke alleen door speculatiezucht tot eene buitengewone hoogte is opgedreven, en waarvan ten slotte de land bezitters het voordeel zullen inoogslen.” Men meldt uit Nijmegen d. d. 17 dezer: Dezer dagen was een huisgezin alhier bijna het slagtoffer van vergif geworden. Een man, vrouw kind en meid werden na den maal tijd ernstig ongesteld zelfs zoo dat men niettegenstaande alle geneeskundige hulp aan het behoud van het leven van man en kind wanhoopte. Bij onderzoek moet het zijn ge bleken dat onder de porselein, die men ’s mid dags gebruikt had, vergiftig onkruid is ge weest, dat in blad en vorm bijna niet van genoemde groente te onderscheiden is. Uit Haulerwijk wordt gemeld d. d. 17 van heden van bel leven beroofd door zich met een mes aan den hals eene belangrijke wond toe te brengen. Zijne verslaafdheid aan den sterken drank, waardoor hij in waanzin verkeerde, en zijn ongebonden leven dat hem al wat hij bezat in bordeelen deed verteren heeft hem tot dien rampzaligen zelfmoord ge bragt. Bij de in het kiesdistrict Utrecht gehou- dene herstemming voor een lid van de twee de kamer der staten-generaal is gekozen de heer mr. N. P. J. Kien aftredend lid, met 718 stemmen. Op den heer de Muralt hadden zich 571 stemmen vereenigd. Uit Vlaardingen wordt gemeld d. d. 21 Junij Onze stad was wederom getuige van de betreurenswaardige gevolgen van het mis bruik van sterken drank. Een persoon wierp zich zaturdag in beschonken toestand in het water; men haalde hem echter weder op het drooge en of zijne droogen wezen met dat ongelukkig gevolg dat hij er leven loos werd uitgehaald. Men zegt, dat de on gelukkige reeds herhaalde malen pogingen tot Junij Nadat alhier bij de Hervormde ge meente de bevestiging en indiensttreding van den nieuwen predikantden wel-eerw. heer Wassenaar, heeft plaats gehad, duren de tooueelen van wanorde nog voort ofschoon dezelve Haulerwijk al veel te lang geteisterd hebben wat de godsdienst betreft. De hulp- de heer van Allen schijnt van te zijn dat alles wedcrregtelijk ge- is. Wij zullen niet alles zeggen, wat al ter oore gekomen is. Maar dit is ge schied de heer van Allen verkoos de pastorie niet te ontruimen, en de heer Wassenaar moet zich met de zijnen en het zijne behelpen waar z. ew. best kan. Nu heeft men gisteren door middel van een’ deurwaarder den heer van Allen aangemaand om te vertrekken doch z. eerw. weigerde. Men brak deuren en vensters met al hun toebehoorcn weg en maak te het huis alzoo onbewoonbaar. Maar de heer van Allen vertrok niet. Op last en in tegenwoordigheid van den deurwaarder pak ten nu vier behoorlijk gespierde personen ds. van Allen zittende op een’ stoel en rookende zijne pijp, en bragten z. ew. op het algemeen voetpad nadat men eerst zijne overige meu belen had weggedragen, en het mogt niet baten, of hij al beleed Ik heb geen verblijf. Ge lukkig dat hij ongehuwd is en zonder huis gezin. Heden morgen om negen uur vond men den heer van Allen nog op dezelfde plaats, waar men hem gisteren avond door den ster ken arm had gelaten. Wij deeleu dit mede als berigtmaar als berigt eenig in zijn soort, onheilspellend van welke zijde ook beschouwd en bovenal in hoogeu graad betreurenswaar- dig. Wij onthouden ons voor heden van meerdere beoordeelingzelfs over het uittap pen van sterken drank, nadat de uitzetting volbragt de pastorie ontlast was. De tijd zal het leeren wat de gevolgen zullen zijn. Van Ambt Ilardenberg wordt van 18 de zer gemeld, dat, ten gevolge van de aanhou dende droogte, er weder brand is ontstaan in de Kloosterhaarsche Veenen die zich tot aan de huizen uilgestrekt en reeds twee wonin gen in de asch gelegd heeft. Ofschoon reeds 50 personen bezig waren met blusschen mogt het uog niet gelukken, den brand meester te worden. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 18 Junij Met betrekking tot het berigt dat met een 60tal kweekelingen van het Groninger instituut voor doofstommen welke met vacan- tie over Amsterdam gaan aldaar op dingsdag den 29 dezer eene publieke les zal gehouden worden kunnen wij nog vermelden dat de directie der stoomboot-reederij Harlingen wel willend heeft aangeboden, bedoelde kweekelin gen gratis met hare stoomboot van Harlingen naar Amsterdam te vervoeren en dat zij deze gunst ook tot de terugreis na het einde der vacantie, heeft uitgestrekt. Het H. en Ejf'bl. maakt zijne lezers op merkzaam op een niet onbelangrijk natuur verschijnsel. In het midden der zuidelijke helft van hel thans naar ons toegekeerde deel der zonneschijf is eene zeer uitgebreide groep vlekken zigtbaar. De vier meest uitkomende vlekken hebben eene uitgestrektheid van meer dan 21 millioen vierkante mijlen. Er is onlangs den raad gegeven om tot musschen-verschrikker twee stukjes spiegelglas met de kwikzijde op elkander te plakken en die dan in den boom of tusschen erwten enz. te hangen. Wij kunnen verzekeren dat er te Hees zulk een musschen-verschrikker in een kersenboompje is gehangen en dat er thans geen enkele vogel zich in dien boom vertoont, terwijl hij daags te voren hevig werd aange vallen. (Nijm. Cl.} Onlangs maakten wij melding van een’ moord, gepleegd door eene 81-jarige vrouw op haren 89-jarigen man dien zij met eene gou den snuifdoos op de slapen van het hoofd zoo lang sloeg totdat hij dood was. Deze vrouw die in zestien jaren hare woning niet had ver laten en wegens haar krachtig verzet tegen de gendarmes, die haar kwamen arresteren niet anders dan in een’ deken gewikkeld naar de gevangenis kon gebragt worden is aldaar overleden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1