NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER'. I 1858. No. 52. WOENSDAG den 30 Junij. 13de Jaargang. e> o» dat I mie zich BINNEN- EN BUITENLAND. 1 iqmi t n u 4/- '1\t en hij niet Om dit te i mens eene commissie, een over van zoowel goedgekeurd is. een dier met miltvuur geze- zóó met den steek het vergif irt van den ongelukkige bragtdie later onder groole smarten den waarna het lijk op eene vreesselij- ke wijze opzwol. Bij deze gelegenheid wordt men er opmerkzaam op gemaakt, dat het ge vaarlijk is, doode mollen, muizen enz. open te laten liggen, in plaats van die terstond on der den grond te werken. Heeft eene vlieg of wesp op zulk een ligchaam gezeten zoo kan de beet of steek vergiftigend werken. Bovendien wanneer men door een insect ge voelig gebeten of gestoken is make men de plaats met ammoniakgeest nat datterstond ge bruikt, het gevaar verwijdert. Het hof van assises te Eberfeld heeft de zer dagen uitspaaak gedaan in de zaak van 1’. August Steiniger, beschuldigd van in October des vorigen jaars aldaar zijne vrouw Auna Scherer alsmede zekeren August Herken echt genoot van Geertruida Kruse met wie hij ver boden omgang hield voorbedachtelijk door ver gif om het leven gebragt te hebben en 2°. Geertruida Kruse, beschuldigd van medeplig- tigheid aan deze misdaden. Het hof heeft de beide beschuldigden tot de straffe des doods veroordeeld. Wat de menschen soms niet doen om elkander van dienst te zijn Een meester zadelmaker te Peusum wilde gaan trouwen doch daar de juffer geld had wilde de zaak niet goed vlotten. verhelpen maakte hij met een’ confrater uit Hamburg een document gereed op naara van den minister van oorlog en voorzien van het rijkszegel. Het document verzekerde den trouw lustigen zadelmaker een pensioen van 700 Rth. ’s jaars. Ongelukkiglijk kwam de zaak nog vóór de bruiloft uiten thans heeft het ge- regt te Aurich den een voor drie jaar en den ten tot aanprijzing van dat plan aanvoert en bepaaldelijk ook de tegenbedenkingen van deii heer Stephenson wederlegt. Dit rapport zal even als het vroegere, openbaar gemaakt wor den met het doel, om Engelauds tegenkanting tegen de onderneming door de kracht der pu blieke opinie te overwinnen. De Academie Frantjaise heeft op een eigen aardig aanbod beslist. Zekere heer Verdier achterneef van een’ chirurgijn die Voltaire gebalsemd heeft, was bezitter van een gedeel te der hersenen des beroemden schrijvers wel ke zijn oudoom had geconserveerd. Hiervan wilde hij aan de akademie een geschenk ma ken. Daar dit geleerde ligchaam geene bewaar plaats heeftwaarin zulk een onverwacht dé pot zou kunnen geplaatst worden heeft zij het aanhod van den heer Verdier van de hand gewezen. Te Saarlonis is dezer dagen een zakke- drager begraven, die daags te voren door ee ne mug gestoken was, welke naar alle waar schijnlijkheid op ten heeft en het ligchaam weinige uren geest gaf, maken hierop wel eenige uitzondering doch naar het zich liet aanzien j beeft de uitkomst weder bewezen, dat men niet te spoedig moet klagen. Ook het weiland heeft door den mal- schen regen van den laatsten tijd een veel be ter aanzien gekregen. Men meldt uit Land van Heusden d. d. 25 Junij Aangaande den toestand der boom vruchten kan uit deze streek gemeld worden, dat op vele plaatsen de abrikozen en perziken voor een groot gedeelte van de hoornen vallen) hetwelk voornamelijk aan de rupsen wordt toegescbreven die door het aanhoudende droogö weder blijven toenemen. Ook de pereboomen zijn niet zoo beladen als het zich liet aanzien; doch omtrent de appelen kan men gunstiger berigten daar deze overvloedig aan de hoo rnen hangen. Men herinnert zich, dat ten vorigen j.-tre bij de Fransche akademie van wetenschappen door den beroemden geleerde Ch. Dnpin, na- i zeer gunsig rapport het plan tot doorgraving der landengte Suez uitgebragt en door de vergadering Dezer dagen heeft de akade- vereenigd met een nader rapport insgelijks door den heer Dupin namens dezelf-1 van volwassene landverhuizers, die zich j lJe comm*ss'e uitgebragt Jietwelk nieuwe fei te vestigen als landeigenaren ar- ambachtslieden is met het thans BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter ken- nisse van belanghebbenden Dat de in de maand Mei aangevangene her ziening en vernieuwing van het register der voormalige lands- en nog bestaande dijksflo- reenen in deze Gemeente, zal worden voort gezet in de maanden Junij Julij en Augus tus dezes jaars en dat door de belangheb benden mondelinge of schriftelijke bedenkin gen in het midden kunnen worden gebragt, ter Stads Secretarie, op alle werkdagen van de maand Julij des voormiddags van 9 tot 12 uur. Sneek Junij 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris IIAGA. SNEEK, 29 Junij. Van den 19den tot en met den 23 dezer zijn in deze provincie 65 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5114. Z. M. heeft aan het muzijkcorps van het reg. grenadiers en jagers, onder de leiding van hen heer Dunkler, een buitenlandsch verlof voor den tijd van 8 dagen verleend om zich naar Antwerpen Gent en Oslende te begeven. DiCverlof zal ingaan met 15 Ju lij a. s. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij missive van den 28 Mei jl., no. 143, te kennen gegeven dat zijne mededeeling bij schrijven van 5 Mei jl., no. 172, o. a. betref fende de inkomsten der openbare onderwij zers bedoeld bij art. 69 der wet op het la ger onderwijs heeft aanleiding gegeven tot het verzoek om eenige nadere inlichtingen. Het is namelijk gebleken dat de scboolbe- hoeflen op sommige plaatsen door de onder wijzers van openbare lagere scholen worden geleverd volgens een tarief, in hunne instruc tie opgenomen of althans door het gemeente bestuur vastgesteld of goedgekeurd, terwijl daarentegen op andere plaatsen die levering geschiedt zonder magliging van den raad op eigen gezag en tegen zoodanigen prijs als de onderwijzers goedvinden te bepalen zonder daarbij eenigermale te zijn gebonden. Alzoo is de vraag ontstaan op welke wijze de op gaven der onderwijzers in dit laatste geval zouden zijn na te gaan, daar velen toch de zucht loonden om de uit de levering voort vloeiende voordeelen zoo hoog mogelijk op te voeren. Het is nu den minister het meest verkieslijk voorgekomen dat in de gemeen ten waar geen tarief voor de levering der schoolbehoeften door den raad is vastgesteld of goedgekeurdde voordeelen worden bere kend naar een gemiddeld bedrag door den gemeenteraad in overleg met den districts schoolopziener vast te stellen. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 28 Junij Bij de regering is eene aanvrage om concessie tot den aanleg van de Zuider spoorwegen strekkende tot verbinding van Rotterdam en Beigie met den linker Rij noever en Maastricht ingekomen van eene Neder- landsche combinatie, bestaande uil ingezete- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op de on- derhoudpligtigen van de Oudvaart voor zoo verre die onder het behoor van deze Stad is gelegen om te compareren in een der ver trekken van het Gemeentehuis, op Woensdag den 50 Juuij ek. des voormiddags om 11 uur, ten einde gecommitteerden te benoemen die met en benevens de gecommitteerden uit an dere Gemeenten zullen worden belast met de regeling en uitvoering der slatting van de ge- heele Oudvaart. Sneek 13 Junij 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VEEN L. B. De Secretaris HAGA. nen van de provinciën Utrecht, Zeeland, Noordbrabant en Limburg. De aanvrage bevat den aanleg van de vol gende lijnen a. van Vlissingen naar Rozeu- daal h. van Breda naar Tilburg en’sHerto- genbosch c. van Tilburg naar Eindhoven en Venlo of Roermond d. van Venlo of Roer mond naar Maastricht tevens met voor keur van den aanleg der .olgende lijnen a. van Tilburg naar de Belgische grenzen in de rigting van Turnhout, en l>. van ’s Hertogen- bosch naar Nijmegen en Arnhem. In de Amst. Cour, leest men dat er wederom gelegenheid is tot uitzending vau een aantal jongelieden van beiderlei knune naar de Kaap de Goede Hoop. Zoo als men weet, hebben velen der vroeger vertrokkene jongens en meisjes aan hunne bloedverwanten hier te lande de gunstigste berigten gezonden om trent de wijze waarop zij ontvangen zijn en door hunne broodheereu behandeld worden. Er is derhalve geen twijfel of ouders uit den minderen stand met een talrijk kroost gezegend zullen gretig van deze nieuwe ge legenheid gebruik maken om eenig hunner kinderen goed bezorgd te zien waar s. voor hunne godsdienstige als maatschappelijke opleiding zal worden gewaakt. Ook voor het vertrek wenschen beiders en te dezer stede gereed gemaakt wordend schip eerlang zeer goede gelegenheid. Uit Rotterdam wordt gemeld d. d. 18 Junij: De aanvoer van Duitsche kersen gaat dien van vorige jaren ver te boven; bijna da gelijks worden er honderden manden van de ze vrucht alhier aangebragt en oefenen veel invloed uit op de prijzen der van Gelderland aangevoerde de eerstelingen daarvan welke gewoonlijk met 20 cent per Ned. pond werden betaald heeft men voor de helft moeten af staan en vonden nog ter naauwernood koo- pers doordien men die van het buitenland tot 6 cent kon bekomen die echter in kwali- tiet niet kunnen concurreren. Uit Haarlem wordt gemeld d. d. 24 Ju nij Heden avond omstreeks 9 uur is een zware brand uitgebroken in de meekrapfabrijk van de heeren Zocher en comp.aan het Noorder Buiten Sparen. Een groot deel der fabrijk is in de asch gelegd. Als een bewijs van eerlijkheid wordt ge meld dat een scharenslijper te Leyden Ba rend Kerseboom genaamd, dezer dagen ƒ200 aan bank- en muntbiljetten vond die hij op de eerste aankondiging in de Leydsche Ct. aan den eigenaar ter hand stelde. Deze bleef niet achter, hem daarvoor ƒ23 te schenken. Uit Delft wordt gemeld d. d. 24 Junij Van de 76 jongelieden die dezer dagen ex amen hebben afgelegd, om aan de koninklij ke akademie alhier te worden toegelaten, heb ben 42 dit met goed gevolg gedaan. De eind examens voor civiel-ingenieurs hebben heden aan de koninklijke akademie alhier eenen aan vang genomen. Zes jongelieden hebben zich tot het afleggen van dit examen aangemeld. Sedert den aanvang van dit jaar zijn van Harderwijk 1053 onder-officieren en manschap pen naar de beide Indiën Vertrokken. In het zelfde tijdvak van het vorige jaar bedroeg dit getal 1726. Uit Amerongen wordt gemeld d. d. 23 Junij: Bij het onweder, hetwelk alhier in de vorige week heeft gewoed schoot de blik sem neder op eene plek waar twee wagens ieder met twee paarden bespannen naast el kander stonden terwijl de voerlieden voor den regen schuilden. Reeds bij den eersten slag werden alle vier paarden tegen den grond geworpen; twee evenwel sprongen spoedig we der op terwijl de beide anderen geen tee- ken van leven meer gaven. Het zonderlingste bij dit voorval was, dat van de paarden, die op ééne rij stonden n°. één en drie werden doodgeslagen terwijl twee en vier ongedeerd bleven. Men schrijft uit Eethen d. d. 20 Junij Algemeen hoort men dat de hooilanden waar van de verwachting zoo gering was, nog al tamelijk veel opbrengen. Enkele hoogelanden SNEEKER COURANT. [1 t 1 l r i 3 1 F r 1 t-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1