NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. n 1 I 1858. No. 53. ZATURDAG den 3 Julij. 13de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. st der waar- 1 De afloop der provinciale examens voor bet onderwijs is over bet geheel genomen on gunstig en geeft redenen tot de vrees, dat het getal van hen, die onderwijs mogen geven, te gering zal zijn voor de behoefte. Overigens meent men te mogen beweren, dat de eischen der examinators niet te hoog, maar de kennis der candidaten te gering was. Of, met het oog op den tegenwoordigen toestand die eischen iets lager behooren gesteld te zijn is eene an dere vraag. Dat er echter meer gelijkvormig- examens werd gebragt is zeker noodig was, zal niemand ont- ■r o. a. het laren het hoofdhaar verkocht en ontvingen daarvoor, naar gelang der kleur en hoeveelheid, 40 a 60 cents. Dus weder eene nieuwe in dustrie. Te Emden werd op den feestdag van Johannes den Dooper den 24 Junij eene bijeenkomst gehouden van de in Ooslfriesland. gevestigde vrijmetselaars-loge. Zij werd door graaf von Wedeluit Loga bij Leerge- SNEEK, 2 Julij. Hoewel wij in de laatste dagen reeds herhaalde malen alhier eene kleine regen-hespoeijing mogten ontvangen, die altijd verkwikkend is, zoo bragt dezelve echter geen water aan totdat wij op gisteren avond ver blijd werden door eenen milden regen die ongeveer een vierde uur aanhield en die al thans aanvankelijk zeer vele verfrissching en verruiming heeft aangebragt. Men verneemt, dat de verkiezing van een lid in den gemeen le-raad alhier, in plaats van den heer T. ten Cate, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen zal plaats hebben op woensdag den 14 Julij ek. De regering heeft aan de tweede kamer der staten-generaal hare memorie van beant woording toegezonden op het wetsontwerp tol verhooging van hoofdstuk V der staatsbegro ting voor 1858 (herstelling van den Wieldijk in Friesland). Den 21 Junij werd bij de arrondissements- regtbank te ’s Gravenhage behandeld eene zaak, welke nog al sensatie verwekte. Een jeugdig boerenmeisje werd aangeklaagd van diefstal bij haren meester, bij wien zij voor loon in dienst was. De beklaagde had bij hare eerste aan houding schuld bekend, doch ter teregtzitling die bekentenis op eene meer dan vrijmoedige wijze ingetrokken, voorgevende, dat zij door haren hoogst zenuwachtigen toestand en de be handeling van den commissaris van policie niet wist wat zij gezegd had. Thans ver klaarde zij dat zij integendeel de gelden welke men haar beschuldigde te hebben ont stolen aan haren meester, van hem had ge kregen als belooning voor de ongeoorloofde verstandhouding, in welke zij tot dien meester had gestaan. Dit feit werd echter ten stellig ste door den meester der beklaagde ontkend. De subst.-offic. van Maanen hield de beschul diging vol en requireerde eene corr. gevange nisstraf van twee jaren. Na die conclusie rigt- te de beklaagde nog eenmaal het woord tot de regtbanken verklaarde plegligouder het aanroepen van den naam des Allerhoogsten dat het kind waarvan zij moeder staat te worden niemand anders lot vader had dan haren meester. Nadat de heer mr. Jacobson in eene sierlijke en uitvoerige rede de onschuld der beklaagde had trachten te bewijzen en alle plaats gehad hebbende omstandigheden heeft gepoogd te verduidelijken, is de uitspraak bepaald op maandag. Van den 26steu. Z. M. heeft Hd. adju dant in buitengewone dienst, den luit.-gen. komm. van het leger in Nederl. Indië, jhrF. V. A. ridder de Stuers, op het daartoe door hem gedaan verzoek, op de meest eervolle wijze uit de militaire dienst ontslagen onder dank betuiging voor de langdurige goede en trou we diensten door hem aan den lande bewe zen en zulks met behoud van aanspraak op pensioen en Hd. adjudant in buitengewone dienst den gen.-maj. van het leger in Nederl. Indië, J. van Swieten civiel en militairgou- verneur van Sumatra's Westkust, benoemd tol luit.-gen. en komm. van dat leger, een en ander gerekend van en met 1 Oct. 1858. Ver der heeft Z. M. den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der inf. van hel leger in Ned. Indië, A. C. Hardenberg, en den officier van gezondheid R. Boomsraa eervol ontslag verleend uit Zr. Majs. militaire dienst, onder toekenning van pensioen. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 28 Junij De arrondissements regtbank heeft het van diefstal van geld aangeklaagde dienst meisje dat beweerde, die gelden van haren meester, die oneerlijke bedoelingen met haar had, te hebben ontvangen, op de gronden, bij het pleidooi aangevoerd vrijgesproken. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 29 Junij; Z. M. de koning, vergezeld van Hd. adjudant jhr, du Monceau is heden avond ten ruim 7'/, uur met een extra spoortrein alhier aangekomen. Z. M. zal naar men ver neemt tot den 10 Julij aanslaande alhier ver blijven. Men schrijft uit ’s Gravenhage volgende door ze gelijk te stellen met kinder-Wagen tje* mits uitsluitend kinderen vervoerende." Op deze wijze houdt men de zaak builen ko ninklijke tusschenkomst. Den 18 dezer heeft men te Zall-Bommel getrachteen’ valschen gulden uit te geven welke echter is aangehouden. Dit stuk droeg het jaartal 1851 en was zeer naauwkeurig na gemaakt alleen de kleur was blaauwachtig en het randschrift bijna onleesbaar voorts was het ligter dan de gewone gulden en van zachte com positie. De I, welke aan de linkerzijde van het wapen staat, was niet met juistheid nagemaakt. Ter waarschuwing van minkundigen orn niet te ligtvaardig dusgenaamde area na (gehei me middelen) aan te wenden, wordt uit Zie- rikzee gemeld dat in de gemeente Ouwer- kerk eene kudde schapen aan de luis lijden de, de eigenaar, overigens een zeer kundig en geacht landbouwer, besloot, een Eogelsch mid del van inwrijving daartegen aan te wenden met het ongelukkig gevolg, dat, bet eene schaap het andere aflikkende, allen de vergift- stof binnen kregen de ooren lieten hangen kropgezwellen kregen en zeer spoedig een twin tigtal is gestorven waaronder een’ ram ter waarde van veertig gulden. Door de letterkundige faculteit aan de hoogeschool te Groningen zijn na gehouden examen, vier jongelieden tot de akademische stu diën toegelaten, terwijl er één werd afgewezen. Van de 58 jongelieden die zich voor het examen aan de Leysche hoogeschool deden in schrijven, zijn 53 door de faculteit der wijs begeerte en letteren geëxamineerd en daarvan 26 toegelaten en 9 afgewezen. Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn 11 van de 14 jongelingen die zich tot het admissie- exaraen hadden aangegeven toegelaten de 5 overigen zijn afgewezen. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 50 Junij: Laatstleden dingsdag werden door den veldwachter der gemeente Leek gevankelijk alhier binnengebragt de kolonisten v. S. en S.beide gedeserteerd uit de gestichten te Veenhuizen die in den avond van den vori- gen dag uit een stuk land onder die gemeen te een schaap hadden ontvreemd doch het dadelijk daarna teruggebragt aan den land bouwer, wien het toebehoorde, en aan wien zij te kennen gaven dat zij wenschten in de gevangenis te worden geworpen liever dan weder te worden teruggebragt naar de gestichten van waar zij waren ontvlugt. Dit feit heeft echter niet als arglistige ontvreem ding kunnen worden beschouwd en zijn der halve de beide deserteurs weder naar de ge stichten van Weldadigheid op transport gesteld. Men schrijft uit Stadskanaal d. d. 23 Ju nij Ofschoon de wateren hier alsook in Wildcrvank en Veendam zeer laag zijn moet het evenwel in het naburige Drenthe nog ake liger zijn daar thans het aantal binnenvaar ders welke naar Holland en Hamburg turf brengen maar die thans hier komen zoo aanzienlijk is als in geene vijf en twintigja- ren het geval was, daar zij in andere jarea naar de Smilder- Hoogeveenster- en Dedems- vaart turf gingen halen. Zoo waren deze week op één’ dag ruim zestig tjalken een op de ander wachtende, om te laden. Dat zulks op de prijzen der turf w’erktis ligt te be grijpen, doch de vallaatsmeesters in deze pro vincie maken daardoor goede zaken. Naar wij vernemen hebben eenige trekschuiten in de provincie Drenthe wegens den lagen water stand hunne dienst gestaakt. Sedert eenige dagen houden zich in de omstreken van Oosterhout twee personen op die eenen zonderlingen handel drijven, nl. in hoofdhaar. Onderscheidene meisjes en vrouwen uit den minderen stand hebben verlokt door Uit Barneveld wordt geschreven d. d. 98 de aanbiedingen dezer vreemdsoortige hande- Jtinij Met gespannene verwachting wordt de afloop tegemoet gezien eener uiterst belangrij ke kwestie. Het geldt de actie van een’ tol— I gaader contra drie crinolines. Deze ambtenaar werd genoodzaakt zijn tolboom te openen bij gebrek aan ruimte van den neven-doorgang het tarief voorzag het geval niet. Men vleit zich dat de uitspaak bevredigend zal zijn eu de crinolines tolvrij zullen worden gehouden dere vraag, heid in de en dat zulks kennen. Naar men verneemtbestaat er plan, om de uniform van het wapen der dragonders geheel te veranderen en te vervangen door eene huzaren-montering, bestaande in donker blaanw wanbuis, afgezet met licht blaauw, of, tot on derscheiding der regementen, met andere kleu ren op de wijze zoo als thans bij de rijdende artillerie in het geel bestaat voorts kolbak met zak van gelijke kleur als het borslversier- sel, en kwast vau dezelfde of andere kleur. Uit Leyden wordt gemeld d. d. 28 Ju nij Z. K. H. de prins van Oranje zijne studiën aan onze hoogeschool geëindigd heb bende, heeft eene commissie, door den akade- mischen senaat daartoe benoemd, en aan wel ker hoofd zich de rector magnificus bevond heden op eene plegtige wijze aan Z. K. H. het diploma als doctor in de regten honoris causa overhandigd. [De Leydsche Courant doet bij dit berigt opmerken datofschoon de hoogeschool reeds herhaaldelijk een’ prins uit het huis van Oran- je-Nassau onder bare kweekelingen mogt tellen, zulk eene aanbieding van het doctoraat nu echter voor het eerst is geschied. Voor vier jaren kwam de prins van het instituut te Noorlhey uaar Leyden was de twee laatste jaren als student in het Album Cioium Aca- demicorum ingeschreven, en ontving geduren de dien tijd geregeld onderwijs in onderschei dene vakken der regtswetenschap.] Men is sedert eenige dagen minder geluk kig in het visschen op hel wrak der Lutine men heeft in de verledene w’eek alleen kunnen opduiken de koperen scheepspomp de groote bel en eenig ander koper- en ijzerwerk tot het schip behoorende. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 28 Ju nij Heden namiddag gebeurde alhier een voorval dat, schromelijke gevolgen had kunnen hebben. Het rijtuig van Z. Exc. den staats raad commissaris des konings in deze provin cie, graaf van Limburg Stiernm waarin Z. Exc. benevens drie dames gezeten waren moest in de Bakkerstraat voor een ander rij tuig wijken bij welke gelegenheid een leidsels brak en de paarden doorgingen op Z. Exc. uit het rijtuig sprong, doch ge lukkig geen letsel ontving. De paarden wer den spoedig tot staan gebragt door de kracht dadige pogingen van den heer Dietz, contro leur der goud-waarborg. De dames kwamen mede met den schrik vrij terwijl de beide bedienden die mede van het rijtuig gespron gen w’aren geen letsel bekwamen. Uit Nijmegen wordt gemeld d. d. 23 Junij: Heden morgen bij de gewone schietoefeningen van de tirailleur-kompagnie van het 1ste re- gement infanterie op de heide, */t uur buiteu deze stad had een onder-officier het ongeluk, den Isten luitenant Slangenberg, welke zich in de nabijheid der schijf bevond te treffen, en wel zoodanig, dat hij onmiddellijk dood ue- derzeeg. Het lijk werd ten 9 uur de stad binnengebragt. Den onder-officier heeft de schrik dermate overmand, dat men hem in bewusteioozen staat naar het hospitaal heeft moeten vervoeren. SNEEKER COURANT. eau =n I ir Q

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1