EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- 1858. No. 54. den 7 July. WOENSDAG A P V A BINNEN- EIXJBUITENLAND. COURANT. SNEEKER 4 e aan de Lijnbaangracht heeft aldaar het geheele blok huizen aange- een eind wegs Onderscheidene granen enz. eene genoegzaam vernield. van incentiut d Het vuur woedt SNEEK6 Julij. Van den 2Gsten Junij tot en met den 9 dezer zijn in deze provincie 85 runderen aan de besmeitelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5199. De in de vorige week alhier aanvanke lijk gevallen regen is later, en vooral op gis teren door eenen meer milden en aanhouden den regen gevolgd geworden, zoodat alles thans reeds als bet ware een nieuw leven vertoont en veler angst en bekommering weder door eene heerlijke uitkomst is beschaamd gemaakt en verder, zoo wij vertrouwen, beschaamd gemaakt zal worden. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den jongslen predikant ds. H. Oolgaardt is op heden door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier het volgende twaalftal van predikanten gemaakt in alphabe- thische orde: T. N. B.erlage te Zaltbommel, H. Boonen te Noordwijk G. II. Fabius te Broek in Waterland B. Gewin te Heemstede J. H. Gunning Jr. te Hilversum, B. ter Haar te Del- den, W. Hoevers te Franeker, J. M. Kolff te Oudewater A. Moens te Edam K. F. Ter- nooij Apel te Koog aan de Zaan, I. C. Tal te Meppel en A. van Toornenbergen te Pur- merend, terwijl ds. E. I. P. Jorissen te Kam- per-eiland met het lot is uitgevallen. De heer mr. P. M. Tutein Nolthenius, dusverre lid van de tweede kamer derstaten- generaal en door Z. M. benoemd tot burge meester der gemeente Haarlem, waarom hij volgens de grondwet als lid der kamer moest aftreden, doch dadelijk weder verkiesbaar was heeft thans eene missive gerigt aan de kiezers van het hoofdkiesdistrict Hoorn waarbij hij zijn mandaat nederlegt met dank voor het ge noten vertrouwen, doch tevens verzoekt, bij volgende verkiezingen buiten aanmerking gela ten te worden, alzoo bij wer.scht zich geheel te wijden aan zijne nieuwe betrekking. Men meldt uit ’s Hage d. d. 50 Junij Het schijnt dat men er zich tegenwoordig (in de dagbladpers namelijk) bijzonder op toe legt, om de Nederlandsche armee te kleeden en te herkleeden. Eenigen tijd geleden heette het dat de grenadiers en jagers met een Rus sisch hoofddeksel zouden versierd worden. Nu dit werder in het vergeetboek geraakt is wor den eensklaps de regementen dragonders in huzaren veranderd. Ik meen zelfs in één dag blad gelezen te hebben dat de infanterie in huzaren tenue zou te voorschijn komen. Dit had wel iets van eene mystificatie. Hoe dit nu ook zij, het zou aan te raden zijn, om al die geruchten waarvan te bevestiging door niemand geloofd en nog minder gewenscht wordt dan alleen welligt door eenige lever anciers en die daarenboven een zoo sterk uit komend contrast opleveren met de voorgeno- mene en zoo veel besprokene bezuiniging van het budget van oorlog, zoo min mogelijk te verspreiden.” Aanst. w’oensdag zullen de vergaderin gen van de algemeene synode in het locaal van het departement voor de zaken der Herv. en andere eerediensten door den minister van dat departement geopend worden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 9 Junij Heden morgen ten 9 uur is alhier een ver schrikkelijke brand uitgebarsten op de Schans bij de Raam-barrière, in een pakhuis, behoo- rende aan eene lijnbaan en waarin teer en pik was geborgen. Van daar is de brand over geslagen naar de overzijd en tast en zich verder verspreid tot in de Nieuwe Leliestraat, pakhuizen, waarin talk, plaatzagerij enz., zijn De school der vereeniging Paula is mede aangetast. nog steeds voortofschoon de brandweer met een groot getal spuiten alle pogingen aanwendt om het te blusschen. Naar wij nader vernemen, moet men er te gen 9 uur in geslaagd zijn, den brand meester te worden. Voor zoover ons thans bekend is, 'LL1 1 JL '1" heeft een persoon door het nedefstorten van een gevel ernstig letsel bekomen van meer persoonlijke ongelukken hebben wij nog niets vernomen. Op eene der otidsle drukkerijen hier tet* stede wordt heden een feest gevierd dat even belangrijk als zeldzaam is. De waardige chef, de heer A. Breeman bij het toenmalige gild in 1808 als patroon ingeschreven viert zijn vijftigjarig jubilé als zoodanig, terwijl dit jaar het acht-en-zestigste is, dat hij zich aan de beoefening der drukkunst wijdde. Oprtier- kenswaardig is hel tevens dat de geachte grijs aard op den leeftijd van twaalf jaren zijnen loop als leerling in dat zelfde huis begonnen heeft, waar hij nu nog als patroon woont, en thans op bijkans tachtigjarigen ouderdom nog eene goede gezondheid mag genieten en met ijver in zijn vak werkzaam blijft. Zijn gezin zijne gezellen en vrienden gedenken met hem feestelijk dezen heugelijken dag. Jl. dingsdag heeft te Amsterdam in de Doopsgezinde kerk eene openbare les plaats gehad van een zestigtal kweekelingen van het Doofstommen-Instituut te Groningen ter ge legenheid dat zij op hunne reis naar huis, bij den aanvang der vacantie, aldaar waren aan gekomen. Nadat de kweekelingen die met rijtuigen naar het kerkgebouw gebragt wa ren in het gebouw waren vereenigd heeft de voorzitter van de Amsterdamscbe de- partements-commissiejhr. mr. J. van Idde- kinge eene toespraak gehouden waarin hij het belang van Groningen’s Doofstommen-Insti tuut schetste. De heer dr. A. W. Alings, secretaris en adminisstrateur van het Insti tuut onder w’iens bestuur de les zou plaats hebben heeft vervolgens een overzigt gege ven van het onderwijs, hetwelk de kweeke lingen genieten en van de middelendie daartoe gebezigd worden te weten de geba- ren-taal het schrift en de spraak. Daarna hebben de kweekelingen, in vier klassen ver deeld onder de leidiug van twee hunner on derwijzers, de heeren T. Hofkamp en J. G. Dingemans zeer treffende proeven gegeven van hunne verstands-ontwikkeling, van hunne vor deringen in onderscheidene vakken van ken nis en wetenschapvan hun vermogen om anderen te verstaan en zich zelven te ver staan (ook door spreken), alsmede van hunne geoefendheid in onderscheidene ambachten en handwerken. Hoogst belangrijk was dit alles, en diep getroffen waren de talrijke aanwezi gen door hetgeen zij bijwoonden. Het doel van deze voorstelling, te weten krachtige op wekking der belangstelling in het hoogst wel dadige en voortreffelijke Instituut hetwelk in zijnen financiëlen toestand ondersteuning be hoeft, zal gewis bereikt zijn. Met den aan vang van een nieuw leer jaar kunnen op den i September as. in ’s rijks veeaartsenijschool te Utrecht, als kwee kelingen worden opgenomen tegen betaling van ƒ550 ’s jaars zij, die bun 16de jaar hebben bereikt, doch niet ouder zijn dan 24 jaren en een voldoend examen hebben afge legd. Aan hetzelfde examen zijn onderwor pen zij, die, den leeftijd van 18 jaren heb bende bereikt, tegeu betaling van ƒ109 per jaar in de school alleen onderwijs en niet tevens huisvesting en verpleging wenscheu te ontvangen. De aspiranten moeten zich vóór 15 Augustus bij den directeur der school in persoon of schriftelijk aanmelden. Men schrijft uit Vlaardingen d. d. 50 Junij Heden arriveerde de eerste haring jager met 10 ton vollen en 98 ton maatjes haring waarvan dadelijk de gebruikelijke ge schenken aan Z. M. den koniag zijn afgezon den terwij daarna de haring is verkocht voor ƒ600 de ton. De kwaliteit is uitmuntend en het zal den liefhebbers dan ook niet moei jelijk vallen het onderscheid tusschen dezen en den vreemden en bomharing te onderkennen. Naar wij vernemen, heeft er in de nabij heid van Joure eene vergiftiging plaats gehad door middel van zoogenaamd muggenvergift (spiescobalt)dat met suiker en brandewijn op een bord was gelegd en waarvan ongeluk kigerwijze twee kinderen hebben geproefd. Eén daarvan is reeds overleden, tot grievend leed- 'HL' t» ■■’■■"-PtL’i* ,i wezen der ouders. Het andere kind, dat wel ligt minder groole hoeveelheid heeft binnenge kregen was alsnog in het leven ofschoon het natuurlijk niet zonder gevaar is. Mogen velen uit dit noodlottig voorval op nieuw lee- ren, om met de grootste omzigtigheid middelen te gebruiken, die zeer veel ralienkruid bevatten en alzoo in de hoogste mate gevaarlijk zijn. - Van Valkenburg bij Maastricht Wordt ge meld d. d. 27 dezer: Vrijdag namiddag bragt een aanzienlijk bezoek ons geheele stadje in beweging. Het was de gravin van Nassau de wed. van koning Willem I, die, met ee- nige leden barer familie en gevolg, per spoor trein van Aken hier aankwam. Gedurende derzelver verblijf waren een aantal gebouwen met de Nederlandsche vlag versierd. Het is bijna ongeloofelijk, hoe belangrijk de konijnen-handel sedert 67 jaren voor Vlaanderen gew’orden is. Wekelijks worden 50,000, dus jaarlijks meer dan 2‘/, millioen konijnen uit de voornaamste kweekplaatsen Gend Enkloo Thielt Ruysselude van de j huid beroofd naar Engeland gezonden waar j zij bij de verbruikers voortdurend eene goede opname vinden terwijl in Vlaanderen bij den prijs van 12 francs per stuk zich menig een het genot er van moet ontzeggen. Het bereiden en verwen der vellen houdt in Gend meer dan 9000 arbeiders bezigen de uilvoer er van is in de w’einige jaren dat deze tak van industrie bestaat, aanzienlijk geworden, vooral naar Amerika Frankrijk en Rusland. Ook in ons land neemt de konijnenteelt toe. Sedert den vorigen herfst zijn er te Gronin gen alleen meer dan 40,000 konijenveilen ver handeld gemiddeld a 23 cents het stuk en deze leverden dus een kapitaal van ƒ10,000. Naar men verneemt, heeft generaal Todt- leben de beroemde verdediger van Sebastopol, zich thans in Belgie bevindende, van den czaar vergunning gekregen de Belgische regering met zijnen raad voor te lichten in de aange legenheid van de versterking van zXntwerpen. Een vreesselijk voorval heeft in het Cir que Loisset te Antwerpen de toeschouwers met ontzetting vervuld. Eene der rijdereSseu werd door een in vollen galop zijnd paard met het hoofd naar beneden vijf keeren door het cir que gesleept, en toen het paard eindelijk kon worden tegengehouden, had de ongelukkige zware kneuzingen bekomen. Onlangs heeft de regtbank van koophan del te Parijs over een’ eisch van schadevergoe ding moeten oordeelen tusschen zekeren Benig- ne T. en eene der spoorweg-maatschappijen. De zaak komt hierop neder: De heer T. zou in het huwelijk treden met een zeer rijk meis je, dat vroeger met een’ officier verkeerd had. De corbeilledie te Parijs besteld was, werd op den behoorlijken tijd afgezonden. Toen de kist, waarin het vrij kostbare geschenk van den bruidegom, zijne bestemming bereikt had werden alle familiebetrekkingen en vrienden der bruid uitgenoodigdhet te komen bezig- tigen. De kist werd met zekere plegtigheid opengedaan en aan de blikken der nieuws gierige bruid en hare vriendinnen vertoonde zich... eeu militaire uniform. De bruid hield dit voor eene zinspeling op haar vorig engage ment, en dus voor eene beleediging en zond den uniform aan den bruidegom terug, maar gaf hem den zak ook tevens. Bij nader on derzoek bleek dat bij toeval de adressen van twee kisten w’aren afgeraakt de eene kist be vatte den uniform, de audere de corbeilleen bij het opplakken waren die adressen verwis seld. De bruid was met die opheldering ech ter niet tevreden en thans vraagt de ex-brui- degom schadevergoeding voor het verlies van den bruidschat. In het dorp Forges behoorende tot het kanton Limours, heeft een vader gepoogd, zij nen zoon om het leven te brengen. Pierre Honoré Roussin een man van 72 jaren land bouwer van beroep had namelijk reeds sedert eenigen tijd, wegens geldelijke belangen, in onmin geleefd met zijnen zoon Ernest, van be roep landbouwer in het nabij gelegen gehucht Aux-Tours. Op raad van een’ bejaarden notaris, de heer B.die zich tevens tot bemiddelaar in hun geschil aanboodhadden zij evenwel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1