NIEUWS- EN ADTERTENT1E-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. j 1838. No. 55. den 10 July. VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK .MAANDAG DEN 12 JULIJ 1858, des voormiddag.? ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. ZATURDAG c VERGADERING 13de .h.-irgang. i 1 i 1 SNEEKER COURANT van verpachting van BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. l 1 iiniiiiiiHiiMiiuiiii)ii!)iiiiiiiiii I r l s j i l i I prijs van 595 p. st. ver- lietzelfde exemplaar uit den hertog van Sussex Het is een Latijnsche uur woon zuidewiud lijk warmte aanbrengt. Van der Kallen J. len en de Jager om SNEEK 9 Julij. Gisteren morgen viel al hier eenen zeer milden regen vergezeld van bliksem en eenige zeer zware donderslagen die alles deden schudden. Nabij deze stad zijn drie koeijen toebehoorende aan twee veehou ders in de weide door den bliksem gedood. Intusschen zijn veld en akker nu rijkelijk ge drenkt geworden en bevatten de regenbakken tevens eenen ruimen voorraad waterwaar aan een tijdlang groote behoefte was zoodat er gewis nu weder over het algemeen rijke stof is tot dankbare blijdschap en niet min der tot onderworpen vertrouwen. Gisteren middag om 2 uur stond de thermo meter van Fahr. alhier op 57 gr. Den 17 der vorige maand wees hij ongeveer op hetzelfde 40 graden hooger. Bij het buitenge— koele weder van gisteren hadden wij hoewel zoodanige wind gewoon- Bij het warme we der van de vorige maand, werd de zoele lucht ons soms door de noordewind toegevoerd. De gedachte van sommigen dat onze aardbol de klimaten zoo als zij tot nog toe aan de be paalde graden-breedte verbonden waren ver andert en nog meer veranderen zalkrijgt zoo eenigen schijnbaren grond. Dezer dagen is te Weenen overleden ze kere baron Süberstein die, lang met zijnen zoon in onmin hebbende geleefd altoos had gedreigd, hem te zullen onterven. De vader hield woord, en zijn einde voelende naderen verkocht hij al wat hij bezat, ontving daar voor 170,000 fl. in banknoten en verbrand de al dat bankpapier eigenhandig Bij eene auctie van boeken welke dezer dagen te Londen plaats had, werd een bijbel door een’ aldaar woonachtig Duitsch antiquar voor den ongehoorden kocht. Vroeger had de nalatenschap van 195 p. st. opgebragt. bijbel die waarschijnlijk in bet jaar 1450 of 1455 te Mainz is gedrukt en waarvan de let ters naar een handschrift gesneden zijn zoo dat het boek bijna als manuscript verkocht kon worden. Een der merkwaardigste plaatsen van Lon den is tegenwoordig het geregtshof, waar de echtscheidings-processen worden behandeld. Daar heerscht een geweldig gedrang, en de ge makkelijkheid met welke de huwelijken ont bonden worden is verbazend. Dagelijks ko men gemiddeld 9 a 10 echtscheidingen voor, en nog ongeveer 150 paren, die zich willen laten scheiden staan op de lijst. Al de afdeelingen van het Fransche le ger zijn krachtens een ministeriêel besluit van den 51 December jl. aan hcrvaccinatie onder worpen. Onder een zeker aantal manschap pen genomen uit de meerbejaarden is om streeks een twaalfde gedeelte met goeden uit slag op nieuw ingeënten een vijfde met meer of min twijfelachligen uitslag, terwijl de ope ratie bij de overigen geene uitwerking heeft gehad. De aanvoer van boter aan de stads waag alhier was op de vijf marktdagen van Junij 1857 511,160 Ned. ponden en van kaas 198,756 Ned. ponden en op de vijf marktdagen van Junij in dit jaar had men 271,160 Ned. pon den boter en 120,825 Ned, ponden kaas. Ju li ij 1858 leverde alzoo 40,000 pd. boter en 77,955 pd. kaas minder op dan Junij 1857. Bij Zr. M. besluiten van den 28 Junij jl. zijn nieuwe bepalingen vastgesteld op het voeren van seinlichten bij nacht en het doen van mistsignalen op zeeschepen tot het ver mijden van aanvaren en zulks ter vervan ging van alle vroegere deswege uitgevaardigde voorschriften welke bepalingen eerlang in het Staatsblad opgenomen en door de Slaats-Cou- rant ter kennis van belanghebbenden zullen worden gebragt. Men verneemt, dat door vijf leden van de staten-generaal uit onderscheidene provin ciën zijnde de heeren RegoutStrens Van Sasse van YsseltPaspoort van Grijpskerk en Slicher van Domburg, eene nota bij de rege ring is ingezonden tot ondersteuning der aan vrage om concessie voor eene spoorweglijn door de zuidelijke provinciën. Uit 's Gravenhage wordt gemeld: Men verzekert, dat er dit jaar geene najaarsoefe- ningen zullen worden gehouden en dat de miliciens der verschillende ligtingen niet onder de wapenen zullen worden geroepen. PRU1SSEN. Te Dantzig, dat den 19 Junij jl. door zulk een’ feilen brand was geteisterd woedde jl. vrijdag avond weder een brand in de onmiddellijke nabijheid der plaats, waar de eerste ramp voorviel. Gelukkig mogt men er thans in slagen den brand die in het Hotel de Saxe uitbarstte, spoedig meester te worden doch daarentegen heeft men weder menschenlevens te betreuren. Een man is ver stikt. De logementhouder en zijne vrouw heb ben getracht zich te redden door uit het raam eener bovenverdieping te springen doch met het ongelukkig gevolg dat zij daarbij zoo zwaar gewond zijn dat men aan het behoud van hun leven wanhoopt, terwijl twee hunner kinde ren nog vermist worden wier lijken waar schijnlijk eerst bij de verdere opruiming der puinhoopen zullen te voorschijn komen. De oorzaak van het onheil wordt aan kwaadwil ligheid toegeschreven.Volgens nadere berig- ten zijn vijf menschen bij den ramp omge komen. TRIEST 2 Julij. Brieven uit Trebisondo berigten eene bloedige ontmoeting tusschen de Russen en de Cirkassiërs waarbij de eerstea het onderspit moesten delven. Eene kolonne van 10,000 Russen naderde van Anapa in de rigting naar Soogiantoen zij overvallen w’er- den door 800 Cirkassiërs die uit de bergpas vóór hunne huizen Besluit boter aan Concept-voorwaarden van de tollen der trekschepen. Verslag wegens het bezoeken der Instellin gen van Weldadigheid. Voorstel tot intrekking der vergunning van een jagthuis. Rapport omtrent de rekening van het O. B. Weeshuis, dienst 1857. Idem van die van het Israël. Armbestuur. Idem over het verzoek van datzelfde Bestuur, om verhooging van subsidie over 1858. Rapporten betrekkelijk de reglementen voor de beurlveeren van Amsterdam Harlingen Noordwolde Idaard en Rotterdam. Rapport betrekkelijk een voorstel tot ver meerdering van het getal leden in de Kamer van Koophandel en Fabrijken. Voorstel wegens het emplooi der jaarwedde gedurende de vacature van de betrekking van Commissaris van Poiicie. Proces-verbaal van verificatie der Gemeente kas. Besluiten houdende goedkeuring van de re glementen en vrachttarieven voor de beurt- veeren van Leeuwarden en MIst op Sneek. Besluit betrekkelijk de bestemming van het O. B. Weeshuis. Aanbevelingslijst voor een lid in de direc tie van het Werkhuis. Adres van H. B. Zijlstra om uitgang naar en over den trekweg. Adres van Volgens een particulier schrijven uit Arn hem was aldaar het gerucht in omloop dat Z. M. de koning den nazomer niet af en toe op het Loo zou blijven doorbrengen maar om streeks den 20 dezer naar Wiesbaden zou ver trekken om aldaar tot herstel van gezondheid, daar Z. M. sedert eenigen tijd sukkelende is de baden te gebruiken. Z. M. zou incognito gaan en alleen door de heeren de Koek en van Lynden vergezeld worden. Het hoofdbestuur der Nederlandsche mant- schappij tot bevordering van de afschaffing der slavernij heeft onlangs met dankbare er kentelijkheid van het te Amsterdam gevestigde dames-comité Ter bevordering van de af schaffing der slavernij te Surinamede mil de bijdrage van f 2400 ontvangen, om te strek ken tot vrijkoop der Christen-slaven aldaar. Deze gelden, ten gevolge van de ijverige po gingen van het dames-comité ingezameld, om een twaalftal slaven vrij te koopen die te vens dienstbaar zouden zijn aan de bevorde ring van het Evangelie, werden dezer dagen naar Suriname gezonden om zoo veel moge lijk op de verlangde wijze, overeenkomstig het aangewezen doel te worden aangewend. Uit Middelburg wordt gemeld d. d. 5 Julij Tot aanvulling van een vroeger gege ven berigt kunnen wij nog mededeelen dat door wijlen mevr. A. M. J» Schorer, douai rière Schorer, aan de diaconie der Nederland- sche Hervormde gemeente alhier is gelegateerd in contanten ƒ11,000 en ƒ14,000 21/, pet. werkelijke schuld alles vrij van snccessiereg- ten. Verder heeft zij vermaakt aan het Her vormde weeshuis ƒ20,000; aan het vrouwen hulp-, zendeling- en bijbelgenootschap ieder ƒ4000 aan de commissie Loon voor werk ƒ5000 aan de sub-commissie ƒ2000 aan de Luthersche en Israëlitische armen ieder 1000; aan de diaconie-armen van Arnerauiden ƒ2000, en aan die van St. Philipsland ƒ500 bene vens nog eenige sommen van minder bedrag aan verschillende inrigtingen. Uit Huizen, wordt gemeld d. d. 4 Julij: Den 1 dezer hadden wij hier eene gebeurtenis, welke te dezer plaatse nog nimmer was beleefd eene gebeurtenis, regt Nederlandsch in aard en wezen of zoo als de dichter zegt Eenfsest een eigen Hollandsch feest, enz. Door eenen tijdeiijken bewoner alhier werd aan eenige in gezetenen op zeer feestelijke wijze de eerste haring der groote visscherij aangeboden. Met een rijtuigje van Naarden afgehaald waarop een kloeke visseber van hier de Hollandsche vlag hoog in de lucht deed wapperen werd dit oud Hollandsche zeebanket in het dorp van der Mo on t heven te worden van de verpligtiug tot het bevloeren van den grond j aan de draaisloot. en missive omtrent de weging de Waag. rondgebragtonder toejuichingen der bewo ners, die zich nu een denkbeeld konden vor men van de feestelijke wijze, waarop eertijds de eerste haring in ons land werd ontvangen. Uit Land van Altena wordt gemeld d. d. 4 Julij Het is een lust om te zien hoe schoon en zwaar dit jaar de veldvruchten in deze omstreken staan de droogte heeft daar aan tot nog toe geene de minste schade ver oorzaakt. Het weiland is echter schraal. Voor twee dagen hebben wij goede regenbuijen ge had waardoor de aardappelen die mede in vollen bloei zijn, op nieuw aan het groeijen zijn geraakt. Men meldt uit Moerdijk d. d. 4 Julij Gisteren namiddag gebeurde met de trein welke ten 4 uur van Antwerpen naar de Moerdijk vertrok een verschrikkelijk onge luk. De 12jarige zoon van een’barrière-wach ter namelijk, werd door de locomotief van Antwerpen tot Eeckeren medegesleept waar men hem geheel verbrijzeld van de baan heeft opgenomen. Te Hoogezand had in de vorige week een droevig ongeluk plaats. De molenmaker Jan Dalman op de stelling van den molen van den heer F. v. Calcar bezig zijnde te werken had het ongeluk door een der wielen zooda nig getroffen te worden dat hem het hoofd als het ware letterlijk verbrijzeld werd. Hier door werd hij van de stelling geworpen en (wij schrijven het met huivering) de ongeluk kige bleef bewusteloos aan een’ aan de stel ling bevestigden spijker (rong) hangen en werd daar eerst na eene poos door de iu de nabij heid zijnde werklieden bespeurd. Dadelijk is geneeskundige hulp verleend maar het beeft evenwel aan een viertal doctoren en een pro fessor niet mogen gelukken, hem in helleven te behouden. De ongelukkige laat eene diep bedroefde weduwe en een kindje na. Uit Assen wordt gemeld d. d. 6 Julij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1