NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1858. No. 56. 13de Jaargang. WOENSDAG den 14 Julij. BINNEN- EN BUITENLAND. II'IMIWIIHWIIIII te en niet jnt 'ij: 1IAGA. SNEEKER COURANT. k. ind. 'elk uen len. en laar ara- bo den Ne- 18 ut en 4 •en tot en :u en ene >tus het gt- in ar- •m- kan pa- ,oo- na- ook dat 836 00, val is ide- jna lij npt and end and 7an 'ijk -ge nen in de an ?n- ■n ing lin- ee- ger de lid. ‘j’- jvas en. lis ene en- len jls D. lid G. eu .ar u- e- en lat op eene meer eene reeds lang gevoelde en verhinderd worden, dat de vrachtwagens zwaarder Z. K. H. werd tot dat einde met koninklijk rijtuig van het hotel afgehaald na afloop der audiëntie op dezelfde wijze BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SN EEK maken aan de belanghebben den bekend, dat de commissie uit het plaatse lijk bestuur, ingevolge art. 15 der wet belast met het onderzoek nopens de al of niet ge grondheid der redenen welke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der Schutterij zijn ingebragtdit jaar hare tweede zitting zal hou den ten Raadhuize alhier op Donderdag den 15 Julij aanstaande, des middags te twaalf ure, tot onderzoek van alle reclames, door de inge schrevene en geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingelijfden in gebragtalsmede tot onderzoek van hen, die bij noramerverwisseling voor anderen verlangen op te treden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen vermits zij anders zullen gehouden werden geene redenen lol vrijstelling te hebben, en, voor zoo verre zij, dieuslpliglige nommers getrokken hebbende niet vallen in de termen van art. 5 der wet van den 11 April 1827, sub letter a Ac, l en m van art. 4, bij de Schutterij zulten worden ingelijfdblijvende het hun evenwel vrij om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. En opdat znlks kome ter kennisse van een’ ieder dien het aangaatzal deze worden af- gekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 9 Julij 1858. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOIDA. De Secretaris f de nu de angst in vreugde. Men bond het dier een touw door den strot en liet het ach- zwemmen tot heden morgen aan stukken op devischmarkt vangen, een en teruggeleid. Nadat Z. K. II. de graaf van Chambord bij Z. Maj. was ontvangenheeft de graaf zich naar het Huis ten Bosch begeven om bij H. Maj. de koningin zijne opwachting te maken. De koning heeft kort daarop een tegenbezoek aan den graaf in het Hotel de Bellevue afge legd. Het gevolg van Z. K. H. bestaat uit de heeren Pagoot graaf de Monti en Barbery. Men verzekert dat de graaf op morgen de re sidentie zal verlaten. Men meldt uit Leyden d. d. 9 Julij Z. K. H. de prins van Oranje geeft heden een af- scheids-diner in de stads gehoorzaal waartoe ook de officieren van het garnizoen zijn genoo- digd. De woning van Z. K. H. alhier zal gemeubeld blijven tot Hd. broeder tot dien leeftijd is gekomen dat Z. H. zijne studiën alhier kan aanvangen inmiddels is deze wo ning gemeubeld verhuurd voor eene som van ƒ2000 per jaar, aan den oud-minister mr. P. Mijer die haar reeds spoedig zal betrekken. Uit Utrecht wordt gemeld d. d. 7 Julij Heden is alhier door het kapittel van de aarts bisschoppelijke clerezij benoemd tot aartsbis schop van Utrecht de wel-eerw. heer Hen drik Loots, pastoor van de gemeente Achter Klarenburg alhier. In zekere «rmenschool te Utrecht vond dezer dagen de volgende comische scène plaats. Eene veelbelovende dochter van circa zes a zeven jaar, of daaromtrentbleef, terwijl al le kinderen reeds hadden plaats genomen vóór de bank staan. De onderwijzerver wonderd over dit zondigen tegen de orde, vroeg het kind, waarom het geene plaats nam. Met eene uitdrukking van wanhoop op het ge laatals gevoelde zij al het moeijelijke harer positie, antwoordde het meisje Ik kan niet, meester.” De meester verlangde nu natuurlijk een motief voor dit niet kunnen te vernemen. De kleine, te bedremmeld om die dadelijk ken baar te maken betuigde nogmaals ik kan niet,” waarop de onderwijzer, na eene tweede en derde interpellatie, ten antwoord ontving Ik heb ’n krinelien aan en moeder het ge- zeid, dat ik op mot passe, de bleine niet te breke en nou kan ik niet tusse de bank deur.” Het kind sprak waarheid en de onderwijzer zag zich ter bewaring der orde verpligtde jon ge dame naar huis te zenden. Uit Texel wordt gemeld d. d. 9 Julij Een vreemd verschijnsel, wat betreft den groei van nieuwe aardappelen wordt sinds eeuige weken waargenomen in den kelder van het weeshuis alhier. Men ziet daar namelijk den ouden aardappel zich openen en een’ middel matig grooten, zeer smakelijke:) nieuwen aard appel uitwerpen. Men kan de toedragt der zaak eenigzins aanschouwelijk maken door de vergelijking met een ei onder eene broeihen dat zich opent zoodra het kieken rijp is. Reeds sedert pinksteren eten de weesjes daardoor nieu we aardappelen, soms dagelijks, en w’el in de hoeveelheid van tien koppen. Misschien is het voor natuurkundigen de moeite waard, dit ver schijnsel nader te onderzoeken. In de veron derstelling daarvan is bereids een exemplaar opgezonden aan de koninklijke akademie van wetenschappen afdeeling natuurkunde. Uit Nijmegen wordt gemeld d. d. 9 Julij: Gisteren nacht ten 1 uur, bij zeer donker wre- dertoen de veerlieden nog op de gierbrug waren hoorden zij een’ feilen slag, bij niets te vergelijken en een aanhoudend onbekend geraas, gestomp en geklop in het eerste pontje van de gierbrug. Verschrikt over dit verwon derlijk nachtelijk rumoer schrijven zij dit aan bovennatuurlijke oorzaken toe, maar verman nen zich eindelijk en stappen welgewapend in eene boot. Toen zij het pontje naderen ver meerdert het geraas hoe langer hoe meerzij houden weder af, varen rond, al digter en digter om het pontje, en wagen heteindelijk, in den schrikkelijkslen angst bet vast te klam pen en toen het te bestijgen. Hoe hoog steeg nu hunne verwondering, toen zij eenen grooten steur vonden van 73 a 100 pond zwaar, die in het pontje was gesprongen. Weldra verkeer- ter de gierbrug waarna de steur verkocht werd. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 8 Julij: Men verneemt dat door de bemoeijingen van den procureur-generaal in de provincie Over ijssel op last van het daartoe bevoegd gezag, eene weegbrug aan den rijksweg van de stad Zwolle naar de Friesche grenzen, in de nabij heid dezer stad, zal worden daargesteld, waar van de besteding weldra zal geschieden; zoo- dat er uitzigt beslaat, dat die weegbrug bin nen den loop van vier maanden in gereedheid zal zijn. Behalve de vroeger bereids geno- mene maatregelen zal daardoor afdoende wijze in behoefte voorzien de diligences en worden geladen dan bij de reglementen is be paald ter voorkoming van noodlottige on heilen langs de openbare wegen maar vooral op de bruggen. Uit Dedemsvaart wordt gemeld d. d. 5 Julij Door den schipper Drost alhier die met zijn vaartuig van Amsterdam is geretour neerd wordt het volgende verhaald Toen hij zich in de Zuiderzee bevond zag hij van verre iets drijvenhetwelk hem voorkwam menschen te zijn. Dadelijk stevende hij er naar toe en zag drie personen op eene omge- kantelde sloep dobberen. Onmiddellijk w’ierp hij hun een goed touw toe, hetwelk door tw’ee werd gegrepen terwijl de derde misgreep en in zee viel, die dan ook waarschijnlijk eene prooi der golven zou zijn geworden indien niet de knecht van den schipper hem dade lijk was nagesprongen en de zelfvoldoening had, den ongelukkige weder levend aan boord te brengen. De weinige waarde der varkens doet en kele boeren in Drenthe besluiten om geheele toornen jonge biggen te verdrinken. Men ver neemt uit eene geloofwaardige bron dat dit onlangs te Dalerveen heeft plaats gehad; acht biggen, die daar van eene zeug werden ge boren werden door den eigenaar der zeug onmiddellijk nadat ze geboren warenéén voor éen in eene oude sloot te water gebragt en verdronken even als men het soms doet met jonge honden. Naar men verneemt, zijn van de 185jon gelieden die zich hebben aangemeld om als kadet op de koninklijke militaire akademie te Breda te worden opgenomen 75 toegelaten. Een persoon, die over den spoorweg van Hasselt naar Landen wilde gaan op het oogen- blik dat de trein van Landen moest aanko men werd door de locomotief getroffen en let terlijk in tweeën gesneden. Men schrijft dit ongeval toe aan de doofheid van het slagtoffer. Nabij Papenborg werd dezer dagen een bedelaar aangehouden door een gensdarm maar terwijl de gensdarm in eene herberg ge rust zijn relaas zat op te maken bragt zijn arrestant hem met een mes eene gevaarlijke wonde toe. Hierop gevat, bleek het, dat bij de ter dood veroordeelde moordenaar Semme was, die kortelings in de gevangenis te Hei- ligenstadt den cipier in zijne plaats achterliet in zijn hok. Te Weenen is het gerucht verspreid, dat de graaf van Chambord eerlang een legitimistisch manifest zal uitvaardigen waarin hij de door de Madridsche Epoca medegedeelde tijding zal logenstraffen, dat hij van zijne regten afstand heeft gedaan of zal doen ten behoeve van den graaf van Parijs. Een Spaansch blad let wel een Spaansch blad schrijft Wij wenschen vurig, dat de drukpers eindelijk moge bevrijd worden van het willekeurige en strenge stelsel dat reeds al te lang op de dagbladen rust.” Fiet Engelsche Court Journal berigt den dood van eene der schoonste en bevalligste uit de menigte Russische dames, welke de Parijsche wintercirkels tot sieraad verstrek ken mevrouw Palesikoff. Deze dame had korten tijd geleden Parijs verlaten om een uitstapje door Duitschland te doen en is be zweken door het volgende ongelukkige toeval SNEEK, 15 Julij. Van den 5den tot en met den 9 dezer zijn in deze provincie 58 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5257. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Stavoren en Hindeloopen de heer A. de Reus, thans visiteur der in- en uitgaande regten en accijnsen te Lobith eu tot plaatsvervangend kantonregter te Dockum, mr. J. D. Quintus, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 8 Julij Gisteren deelden wij uit een’ Arnhem- seben brief mede, dat Z. M. den koning suk kelend wasen zich tegen 20 dezer tot her stel van gezondheidnaar Wiesbaden zou begeven. Heden ontvangen wij eene nadere bevestiging van dat gerucht, met bijvoeging, dat Z. M. lijdt aan rhematiek en dat Hds. verblijf te Wiesbaden uiet langer dan ééne maand zal duren. Aangaande de reis van Z. M. den ko ning naar Wiesbaden verneemt men nader dat Z. M. aldaar in het Hotel les quatres sai- sons zal logeren; dat de ordonnans-officier de Favauge eu dr. Everard Z. M. zullen verge zellen, en dat het vertrek bepaald is tegen zon dag morgen 18 dezer, ten 5 uur, per spoor trein. Wij vernemen, dat dezer dagen het be sluit is geteekend waarbij aan de le en 2e luils. van het leger in Ned. Indie, met in gang van 1 Oct.eene verhooging van trac- tement wordt verleend van ƒ240’s jaars ter wijl tevens het verlofstractement van officie ren die voor eenigen tijd naar het moeder land terugkeeren eene verhooging van ƒ50 ’s jaars heeft ondergaan. Men wil weten dat de minister van oorlog eene circulaire aan het leger heeft ge- rigtwaarin wordt kennis gegeven, dat het ledergoed der tamboers zal gewijzigd worden, in verband met de aangenomene verkorte trom men. Uit Gravenhage wordt gemeld d. d. 10 JulijZ. K. H. de graaf van Chambord is gisteren avond met een aanzienlijk gevolg al hier aangekomen en aan het Hotel de Bellevue afgestapt. Z. M. de koning heeft heden ten 12'/, uur den graaf in een plegtig gehoor onl-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1