fi) IK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I aarijjang. 13de Jaargang. 1858. No. 57. den 17 July* ZATURDAG Dffl BINNEN- EN BUITENLAND. i zijn. r hebben brand )t welk ersonen A'erdeu. heel en daar r vlara- gebo- in den 3r Ne- lerwijs in c over de appij van sch ij n t 'enbeden- hebben regering r van bin- aard, gee- het lager en op de ladigheid. 15 Julij rige grijs- i hij was e huwen, loor huis- dat eene s zamen- om den dat eene Augustus voor het sel zigt- dezer te lekten hts met nen in Naar- s vreem- is kan d bepa- zij zoo- leer na- lans ook ntdat n 1836 15 Julij e Elinpt are brand r duizend verbrand gt. Van mogolijk bijgelege- jgt men iet 100, >ngeval □uw is cheide- J bijna minister van oorlog eene aan het leger waarin te mimummiitiii' van het garnizoen van ten allen Worden Vervangen door eene uit ijzer vervaardigde Nederlandsche halve mudde. Ofschoon bovengenoemd kon. besluit reeds vau vrij oude dagteekening is, schijnt het niet ter al- gemeene kennis te zijn gebragtzoodat velen met den inhoud daarvan niet bekend zijn ge worden en onverrigter zake hebben moeten terjgkeeren, toen zij hunue houten maten voor den herijk aangaven. {Gron. Cour.) Van Hoogezand meldt men dat men daar sinds eenigen lijd niet wist hoe de eijers uit de kelders en hoendernesten ontvreemd wer den welker oorzaak men aan kwaadwilligheid toeschreef, totdat men in deze week, bij het reinigen van het dak van het logement vau de wed. Meurs daar eene groote menigte eije- ren en doppen ontdekte, hetwelk tot een on derzoek leidde, en waarna ontdekt werd dat zich tusschen het gewelf van de zaal en het dak niet minder dan twaalf matters ophiel den welke men nu niet anders verdrijven kan of het gansche dak moet er afdezer dagen moet men één geschoten hebben, en w ij vermelden bovenstaande, omdat het onder de zeldzaamheden gerekend kan worden. Uit Maastricht wordt gemeld d. d. 10 Julij Een afgrijsselijk ongeluk is alhier aan het stationsgebouw van den spoorweg gebeurd. Een der geëmployeerden zich tusschen twee waggons gedrongen hebbende, om ze door mid del van een ketting aan elkander te hechten, en zich willende verwijderen op het oogen blik dat de locomotief zich in beweging zette, werd tusschen de stootijzers der waggons ge nomen en geheel verbrijzeld. Men meldt uit Luxemburg Volgens de Aachener Zeitung heeft de regering van het groothertogdom met Rome een concordaat ge sloten. Uit Antwerpen wordt gemeld dat in den morgen van 5 dezer tusschen ven van maar geleek op het knallen van honderdtal Enfield-geweren. De machi- en de stoker stonden plotseling in een van blaauwe vlammen en laatstge- zes en half ze- ure de 65jarige vrouw van den tuinman den Berg, even buiten die stad op het buitenverblijf van den heer de Caters woon achtig, is vermoord, terwijl haar man zich naar de mis begeven had en zij alleen te huis was. Een vrij belangrijke diefstal van geld schijut de misdaad voorafgegaan of gevolgd te zijn. Zekere Verbruggen die meermalen in handen der justitie is geweest, en als ver dacht van deze misdaad was gevatis onschul dig bevonden en terug gezonden naar het be- delaars-dépót waaruit hij ontvlugt was. Ee- nig bloed, dat op zij ne kleederen kleefdewas het gevolg van eene vechtpartij. Te Parijs wordt verhaald, dat de konin gin van Engeland aanvankelijk niet geneigd was naar Cherbourg te gaan omdat een invloed rijke partij aan haar hof zich tegen deze reis had verklaard doch dat zij zich door lord Der by liet overhalen. Naar men zegt, zal de konin gin echter niet den Franschen grond betreden, maar zal Napoleon III aau Victoria op haar schip een bezoek brengen en de koningin den keizer op zijn schip bezoeken. Voor eenige dagen stierf te Marseille eene jeugdige danseres plotseling op het tooneel. De gordijn viel, doch de voorstelling werd niet gestaakt; een ander stuk werd gespeeld, want - zegt een correspondent - het publiek had betaald. Jl. donderdag werd de spoortrein tus schen Birmingham en Wolverhamton door den bliksem getroffen. De donderslag die hel weer licht vergezelde had niets van het gewone dondergeluid I een nist sch ij nsel noemde verloor door een’ slag aan het achter hoofd een oogenblik zijn bewustzijn. Deelek- trische vloeistof scheen langs den geheelen trein en op de sporen te loopen. Alle reizi gers ondervonden een min of meer hevigen schok een hunner ontving dien in den reg- terarm en werd er door naar de overzijde van den waggon geworpen. De conducteur was gedurende eenige oogenblikken geheel verlamd; op het eerstvolgende station werd hij echter door een slok grog van conjak hersteld. De nieuwe gouverneur van Madrid, mar- quies de la Vega de Armyo, een boezemvriend Het examen voor de betrekkingen Van con troleur bij de administratie der directie belas tingen enz. is bepaald op 7 Sept, aanst. Men schrijft uit Nieuwveen d. d. 8 Ju lij Heden in den vroegen morgen brak er een vreesselijk onweder boven deze gemeente los, waarbij de bliksem door den schoorsteen eener armoedige woning is heengeslagen en eene vrouw’ heeft getroffen die op datzelfde oogenblik neérgeknield lag om te bidden echter heeft zij geen ander letsel bekomen, dan dat zij gedurende eenigen tijd aan de eene zijde eenigzius verlamd was; de uitwer king van den bliksem is zoo hevig geweest, dat hij, door eene hangklok heengaande, een' in den grond gemetselden steen opliglte en geheel tot gruis vermorselde. Daarenboven zijn nog eene melkkoe en een varken doodgeslagen welke laatste geheel verkoold was. Men schrijft uit Vlaardigen d. d. 12 Ju lij Gisteren arriveerde alhier de vierde en vijfde jager met 209 en 268 tonnen haring, terwijl de zesde jager op dit oogenblik in het gezigt komt de vangst blijft voortdurend gun stigwaarvan als bijzonderheid kan worden aangemerkt, dat een reeder met vijf schepen in den vijfden jager 119 ton heeft overgegeven.” 15 Julij. De zesde jager is heden aange komen met 161 ton maatjes en 151 ton vollen haring. Bij het vertrek van de visscherij was er nog 60 ton boven water, zoodal de vissche rij voortdurend gunstig blijft. Sedert langen tijd kon door de gesteld heid van den wind niet uit het wrak der Lu- tine worden gevischt. Thans is men weder begonnen. Volgens opgave is bovengebragt op 7 Julij 1 gouden staaf, wegende 5.45 Ned. ponden en 79 Spaansche matten 8 Julij 2 gouden staven te zarnen 9.55 Ned. ponden en 167 Spaansche matten 9 Julij 1 gouden dubbele Louis d’or 58 Spaansche matten en 1 kwart dito. Men meldt uit Eelhen d. d. 15 Julij Wegens de buitengewoon hooge prijzen zijn in navolging van de Langstraatsche boeren, ook hier eenige veehouders tot het besluit gekomen, om nagenoeg al hun hooi te verkoopen. Uit Deventer schrijft men d. d. 12 Julij Gisteren morgen ten tien uur dreef een met hooi geladen schip door den hevigen wind opgestuwd, bij het doorvaren met zoodanig ge weld tegen de geopende schipbrug aan dat de steunbalken braken en ten gevolge daarvan geheel de brug met balken en al door midden brak, welke weder in haren val dedriesteun- schuiten met toebehooren als het ware verbrij- zelde zóó zelfs, dat een er van weldra zonk. De schade is zeer belangrijk en zal een’ gerui- men tijd ter herstelling vorderen. De gemeen schap is dadelijk met schuiten en ponten her steld. Gelukkig heeft dit ongeval geene men- schenlevens gekost, en is slechts één der werk lieden verpligt geweest in de rivier te springen, om zwemmende aan het hem dreigende gevaar te ontkomen. Het is wel vreemd, dat dit ongeval juist nu plaats bad terwijl ook te Zutphen door het instorten der brug, door eeue noodbrug de passage wordt onderhouden.” Uit Dockum wordt gemeld d. d. 12 Julij: Als een bewijs hoe ver de verdraagzaamheid zich kan uitstrekken en zelfs in broederlijke gehechtheid kan overgaan bij twee met el kander opgevoede maar van nature elkander vijandige dieren deelen wij het volgende me de. Een uit zijn nest genomen jonge kraai is door een knaapje hier ter stede gelijkmatig op gevoed geworden met een’jongen hond van de zelfde kleur. Deze dieren eten thans niet al leen uit één bakje maar vergezellen elkander allerwege, zelfs zoo sterk, dat de hond de geheele stad doorkruist in gezelschap van zijn geheel tot huisdier geworden vleugel-kameraad, die, vermits men hem zij ne vleugelen heeft ge laten zich daarvan bedient, zoodra hij bij den hond in het loopen te kort schiet of zich in eenig gevaar waant. Sedert den nu gedanen herijk der maten mogen, ingevolge kon. besluit van den 11 'Juuij 1857, bij den handel van granen in het groot geene metingen meer plaats hebben met de tot nu toe gebruikelijke houten maten van eene halve Nederlandsche mudde. Deze moe- roeping der kamers gedurende dezen geene sprake meer is. Al de officieren Leyden hebben den 9 dezer de eer genoten van bij Z. K. H. den prins van Oranje ter maaltijd genoodigd te worden bij gelegenheid van zijn aanstaand vertrek uit die stad. Het diner had plaats in de Stadsgehoorzaal, welke voor dit feest sierlijk ingerigt was, en aan hetzelve namen een GOtal dischgenooten deel. Z. K. H. was gekleed in de uniform van ko lonel van het regement grenadiers en jagers en onderhield zich met de aanwezige officie ren op de minzaamste wijze. Het muzijk- corps van het reg. rijd, artillerie voerde ge durende den maaltijd onderscheidene muzijk- stukken uit. Het vertrek van Z. M. naar Wiesbaden blijft bepaald op aanstaanden zondag. Behal ve het reeds door ons vermelde gevolg in een vorig nommer, zal Z. M. ook worden verge zeld door den kunstschilder Pieneman, SNEEK16 Julij. Bij de opening der stem briefjes is gebleken, dal verkozen is lot lid van den Raad dezer Gemeente de heer S. K. van der Meulen met 66 van de 92 uitgebragte gel dige stemmen. Bij kon. besluit van 10 Junij jl. is be paald, dat de getuigschriften van goed zede lijk gedrag bedoeld bij artt. 57 en 42 der wet op het lager onderwijs, op ongezegeld pa pier kunnen worden afgegeven eu gratis zul len worden geregistreerd mits uit het getuig schrift de bestemming daarvan blijke, en op bet stuk worde aangeteekend: «vrij van zegelen van het regt vau registratie, ingevolge kon. besluit van 10 Junij 1838, no. 57.” Men wil weten dat op specialen last des konings door den circulaire is gerigt kennen wordt gegeven dat de prijzen wel ke onderofficieren en verdere manschappen bij het schijfschieten hebben behaald, niet meer in dienst, maar buiten dienst zullen worden ge dragen. Dezer dagen zijn de officieren van het re gement grenadiers eu jagers naar het kamp van Zeyst vertrokken om aldaar deel te nemen aan de oefeningen van de 2de serie der nor maal schietschool met de miniégeweren. Naar men verneemt, is dit jaar de ge wone vacantie-tijd voor kadelten aan de Ko ninklijke Militaire Akademie te Breda bepaald van den 15 Julij tot den 1 September. Het nieuwe studiejaar zal den 1 September aan staande met 523 kadelten voor de verschil lende wapenen der landmagt, geopend worden. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. Tl Julij: Z. K. H. de graaf van Chambord heeft gisteren ook zijne opwachting gemaakt bij H. K. H. prinses Frederik der Nederlan den het kunstkabinet van jhr. Steengracht met een bezoek vereerd en ook in Scheve- ningen eenigen tijd vertoefd. Hij heeft in het hotel Bellevue gedineerd. Heden morgen ten 9 uur heeft Z. K. H. de godsdienst-oefening in de R. K. kerk aan den Boschkanl bijgewoond, van waar hij onmiddellijk naar het stations gebouw is vertrokken en zich naar Amster dam heeft begeven. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 12 Julij Gisteren arriveerde alhier Z. K. H. de graaf van Chambord en gevolg vergezeld van deu heer graaf de Monli, Pegeot en Bar boy. Z. K. H. heeft zijn’ intrek genomen in Brack's Doelen Hotel. Kort na des graven aankomst heeft de heer burgemeester dezer stad zijne opwachting bij Z. K. H. gemaakt. De prins heeft gisteren Natura Arlis Magis- tra en ’s konings paleis bezocht. Heden werd de stoomdiamantslijperij van den heer Coster, in de Zwanenburgerslraalmet een bezoek van den graaf vereerd na afloop waarvan hij een uitstapje deed naar Broek in Water land. Verschillende leden van de tweede kamer der staten-generaaldie in de residentie wo nen zijn reeds of begeven zich eerstdaags op reis, waaruit men met grond meent te mo gen afleiden dat er van eene nadere bijeen- roeping der kamers gedurende dezen zomer i dikwijls gezouten. uitgebreid F. W. G. kocht, eu e eigenaar i. d. 14 Ju- mededee- tize haven en dat i voor Iragen. I d. d. 15 ïheepvaart eoordeelen luis no. 4 gisteren sluis tot jt 54 en de lagen ot 100 en COURANT. SNEEKER A i HülWlDI) v*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1