NIEUWS- EN AÖVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. k I 1858. No. 58. 13de Jaargang? WOENSDAG den 21 Julij. T I rï .-•^1 di i IM (y SNEEKER COURANT. -Ö, BINNEN- EN BUITENLAND. I pj BUITENLAND. F heer Van Bosse en heeft hij dien om verloftot het buitenlandsche baden. PRUISSEN. De gravin van Nassau, gebo ren gravin d’Oultremontweduwe van den graaf van Nassau (koning Willem I der Ne- SNEEK, 20 Julij. Van den lOden tot en met den 16 dezer zijn in deze provincie 30 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert l Jan. dezes jaars 5507. Door den kerkeraad der Herv. gemeente alhier is op heden uit het beslaande twaalf tal van predikanten het navolgende zestal geformeerd: H. Boonen te Noordwijk, B. ter Haar te Delden W. Koevers te Franeker A. Moens te EdamK. F. Ternooij Apel te Koog aan de Zaan en A. van Toornenbergen te Purmerend. De rijks middelen hebben in de eerste helft van dit jaar opgebragt 27,400,519.29'/2 de opbrengst in 1857 beliep 27,055,577.96'/2 terwijl de raming bedroeg >/’27,561,699.96. Naar men verneemt, is Z. Exc. de mi nister van financiën de ernstig ongesteld geweest ten gevolge aanzoek gedaan gebruiken van Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 15 Julij Gisteren avond is de Russische gene raal Todtleben de beroemde verdediger van Sebastopol alhier aangekomen en aan het ho tel de Bellevue, waar ook de Russische gezan l zijn verblijf houdt afgestapt. De generaal is vergezeld door zijnen adjudant, den luit.-kol. der genie Wasselief. Hij zal waarschijnlijk 5 of 4 dagen alhier vertoeven en de baden te Scheveningen gebruiken. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 17 Ju lij HH. MM. de koning en koningin heb ben gisteren op het paleis in het Noordeinde in een bijzonder pleglig gehoor ontvangen den luit.-gen. Mansourotf, adj.-gen. van Z. M. den keizer aller Russeu en Hd. buitengew. gezant en gevolmagligd minister bij het Nederl. hof de gezant heeft de eer gehad aan HH. MM., even als aan HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden die zich mede op het paleis bevonden voor te stellen den Rus- sischen veldmaarschalk generaal Todtleben en zijnen adj.den luit.-kol. Wasselief. De dap pere verdediger van Sebastopol heeft daarop aan het diner ten hove deelgenomen datbe halve door HH. MM. den koning en de koningin en HH. KK. HH. prins en prinses Frederik ook werd bijgewoond door den Russischen mi nisterden adjudant van den veldmaarschalk en andere aanzienlijke genoodigden. Heden zal de generaal vergezeld van den luit.-kol. Wasselief, zich naar Soestdijk be geven om bij H. M. de koningin-moeder zij ne opwachting te maken. Met ’s konings magtiging is door den Ne- derlaudschen minister van binuenlandsche za ken aan de Internationale Telegraaf-maatschap pij vergunning verleend tot het aan leggen en gebruiken eener onderzeesche telegraaflijn tus- schen Nederland en Engeland. De genoemde maatschappij zal eene telegra fische verbinding van een punt op deBrilsche kust, tusschen Lowestoft en Orfordness, aan leggen naarde Nederlandsche kust bijZandvoort. Buitendien zullen van de thans bestaande geleiddraden der maatschappij tusschen hare kantoren te Londen en het rijks-telegraaf- kantoor te Amsterdam, er zoo vele in stand gehouden en des noods door andere deugde lijke vervangen worden als voor eene geheel voldoende telegrafische gemeenschapter be- oordeeling der Nederlandsche regering, zal noodig blijken. Het Nederlandsche gouverne ment kan het gebruik van deze telegraaflijn doen staken, zonder dat de maatschappij daar door regt verkrijgt of schadevergoeding. De maatschappij verbindt zich om elke tot hare kennis gekomene uitvinding of verbetering, welke strekken kan tot volmaking van het telegraafstelsel in Nederland, ter beschikking onzer regering te stellen. Onze regering ver bindt zich om zoolang de maatschappij aan alle bepalingen dezer concessie voldoetbin nen vijftien jaren na de dagteekening der concessie, aan geene andere onderneming den aanleg en het gebruik van eene telegraaflijn tusschen de Brilsche en de Nederlandsche kus ten toe te staan. voerd. In voormelde stad worden dikwijls 5000 varkens per week geslagt en gezouten. Bereids is een flink en genoegzaam uitgebreid locaalhet pakhuis van den heer F. W. G. Schaepman aldaar, daartoe aangekocht, eu zal deze slagterij en gros gelijk de eigenaar verzekert, weldra in werking komen. Uit Blokzijl wordt gemeld d. d. 14 Ju lij Wij verblijden ons te kunnen mededee- len dat volgens echte bescheiden onze haven met 500 ellen verlengd zal worden en dat de kosten voor 2/s door den staat en voor door de provincie zullen worden gedragen. Uit Dedemsvaart wordt gemeld d. d. 15 Julij Om de levendigheid der scheepvaart op dit kanaal eenigzins te kunnen beoordeelen deelen wij mede, dat, dewijl de sluis no. 4 eenige herstelling moest ondergaan gisteren het aantal vaartuigen beneden die sluis tot ongeveer 2 uur was aangegroeid tot 54en boven de sluis reeds 25 op de reede lagen welk aantal dien dag in totaal tot 100 en meer zou kunnen toenemen. De heer inspecteur van het onderwijs in Drenthe, zijne ambtelijke zorg ook over de scholen in de Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid willende uitstrekken, schijnt daarbij moeijelijkheden althans tegenbeden- kingen of twijfelingen ontmoet te hebben en heeft de beslissing van de hooge regering ingeroepen. Daarop heeft de minister van bin- nenlandsche zaken dezer dagen verklaard, gee ne redenen te zien om de wet op het lager onderwijs niet toepasselijk te achten op de scholen der Maatschappij van Weldadigheid. Uit Breda wordt gemeld d. d. 15 Julij: In het vorige jaar verliet zekere 76jarige grijs aard het Oude-Mannenhuisw’aarin bij was opgenomen om een jong weeuwtje te huwen. Dezelfde grijsaard gaf gisteren avond door huis krakeel met zijne vrouw aanleiding, dat eene overgroote volksmenigte voor zijn huis zamen- schoolde en de policie uoodig was, om den huisselijken strijd te doen bedaren. Men meldt uit Roermond d. d. 15 Julij Heden morgen is onder de gemeente Elinpt (Pruissen) nabij onze grenzen een zware brand uitgebarsten waardoor reeds ongeveer duizend bunders van het schoonste hout zijn verbrand en eene aanzienlijke schade is aangerigt. Van alle kanten is men bezig zoo veel mogolijk dien brand te stuiten die voor de nabijgelege- ne gemeenten een dreigend aanzien krijgtmen heeft hoop daarin te slagen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat eene groote komeet van het midden van Augustus tot op hel begin van September, voor het bloote oog duidelijk aan het uitspansel zigt- baar zal worden. Zij is op den 2 dezer te Florence door professor Danoti ontdekten staat tegenwoordig terwijl zij slechts met den telescoop kan worden waargenomen in den top van het sterrebeeld de Leeuw. Naar dien de schijnbare beweging van deze vreem delinge tot hiertoe nog zeer langzaam is kan men hare baan nog niet met juistheid bepa len hoewel het reeds zeker isdat zij zoo wel onze aarde als de zon dagelijks meer na dert, ten gevolge waarvan haar lichtglans ook aanmerkelijk zal toenemen. Het schijnt, dat zij met de lang verbeide komeet van 1856 niet identisch is. Dezer dagen ontstond te Londen brand in eene fabrijk van vuurwerken door welk ongeval niet minder dan honderd personen meer of minder gevaarlijk gekwetst werden. Het etablissement zelf werd bijna geheel en al vernield, terwijl ook eene tweede, daar tegenover liggende fabrijk eene prooi der vlam men werd. [Volgens een later berigt, werden niet 100, maar ongeveer 500 personen bij dit ongeval min of meer zwaar gekwetst. Eene vrouw is aan hare brandwonden overleden verscheide ne andere persoonen bevinden zich in bijna hopeloozen toestand.] Den 1 Sept. a. s. zal de kon. mil. aka- demie vermeerderd worden met de kadetten voor de verschillende wapens welke dit jaar het vergelijkend examen aldaar hebben afge legd, als: 11 voor de inf., 6 voor de kaval. 50 voor de artill. en 2 voor de genie voor het leger hier te lande, benevens 7 voor de inf., 8 voor de artill. en 11 voor de genie voor het leger in Oost-Indië. Bij gehoudene exercitiën met de brand spuiten te Rotterdam zijn er merkwaardige proeven geleverd door den brandmeester, den heer J. M. IJserman met een door hem uit gevonden toestel (cenlralisateur)ten doel heb bende het water van eenige brandspuiten te vereenigen en alzoo den brand te blusschen. Met genoemd toestel werd het water van vier brandspuiten vereenigd en, met een’straal van vier maal den inhoud-, p. m. 1 4 hooger ge voerd dan door de afzonderlijke spuiten. Uit Haarlem wordt gemeld d. d. 14 Julij Onder de gedecoreerden met de St. Helena- medaille hier ter stede, die dezer dagen van wege de kanselarij der beide Nederlandsche orden de vergunning gekregen hebben dat onderscheidingsteeken te dragen bevindt zich ook eene vrouw, Maria Louisa Genedige, ge boortig uit Saksen weduwe van den trompet ter Saslona een Pool. Als cantinière en wasch- vrouw is zij haren man met het 12de regemen t Fransche kurassiers gevolgd, bij den marsch naar Ruslaud zij heeft aan alle gevechten deel genomen en ook bij den slag van Leipzig haar regementofschoon haar man in Rusland was gevangen genomen vergezeld. Bij den slag van Waterloo was Saslona weder met zij ne vrouw vereenigd en diende bij het regement Hollandsche karabiniers. Volgens hare opga ve was zij eene der eersten om bij het ver wonden van den prins van Oranje (18 Junij 1815) hulp te verleenenen zij mogt tot twee malen van dien ridderlijken vorst (koning Wil lem II) eene gratificatie genieten. Thans wordt zij verpleegd in het burgerlijk armhuis en ge niet eene krachtvolle gezondheid. Uit Delft meldt men d. d. 15 Julij Dings- dag jl. arriveerde alhier per spoortrein Z.K.H. de graaf van Chambord, met eenig gevolg. Z. K. H. heeft de beide groote kerken bezocht alsmede de kazerne, genaamd het oude Prinsen hof, en zich aldaar de plaats doen aanwijzen waar in 1584 prins Willem I doodgeschoten werd, waarvan de sporen in den muur op den trap nog aanwezig zijn. Z. K. H. is vervol gens met rijtuig naar Rotterdam vertrokken. Men meldt uit Purmerende d.d. 17 Julij: Heden nacht is alhier uit het huis van be waring ontvlugt zekere Markus Liepman Co hen door het provinciaal geregtshof van Noord- Brabant veroordeeld tot 6 jaren en 8 maan den gevangenisstraf en yiSOO boete, welke met nog drie gevangenen waaronder een jon- gen van 19 jaren gisteren van Amsterdam al hier was aangekomen om verder naar het correctiehuis te Hoorn te worden overgebragt. Naar men verneemt, moet het spijsgal van het hok, waarin die vier gevangenen geborgen wa ren uit hoofde der drukkende warmte, ter bekoming van lucht opengelaten zijn doch het hok zelf behoorlijk gesloten zijn geweest, de ijzeren boom over de deur en het spijsgal heen. Het slot waaraan die boom verbonden was schijnt de ontvlugte door het spijsgat te heb ben kunnen bereiken en verbreken zoodat de boom los werd en gevallen is. Daarna moet hij genoemden jongen door het spijsgat hebben welen te werken die daarop de grendels heeft los gemaakt. Door middel van een touw heeft hij zich uit een raam laten zakken op de lui fel van de waag, als wanneer hij in vrijheid was. Volgens gerucht, moet de ontvlugte den weg naar Zaandam hebben ingeslagen. De jus titie en policie doen ijverige nasporing. Te Zwolle zal binnen kort voor reke ning van een Engelsch heer een nieuwe tak van industrie worden geopend welke zoo aan ambachtslieden als aan andere ijverige handen mede een nieuw middel van geldwinning zal opleveren. De ondernemer namelijk heeft het planaldaar eene varkenslagterij op groote schaal op te rigten gelijk hij zulks te Ham burg en andere plaatsen reeds heeft inge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1