NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER'. 1858. No. 59. 13de Jaargang. den 24 Julij. ZATUIWAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 26 JULIJ 1858 des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. IS."ft Nnflfl ph. den en droevig BINNEN- EN BUITENLAND. Wethouders voornoemd A. VEEN L. B. De Secretarie 1IACA. i BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle gebruikers van maten en gewigten binnen deze Gemeente: dat door den Arrondissements ijker alhier voor den her-ijk zal worden gevaceerd op Woensdagen, Donderdagen VrijdagenZalurdagen en Maandagen den 28, 29, 30 en 31 Julij, en 2, 4, 5, 6, 7 en 9 Augustus aanstaande, telkens van 'smor gens 6 tot 's namiddags 6 uur. het O. B. Wees- van beheer voor het beleid der justitie, den heer G. F. baron en Hohenlansbergop En opdat zulks algemeene bekendheid verkrij- ge zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 23 Julij 1858. Burgemeester en SNEEK. 25 Julij. Naar men uit ’s Hage verneemt, zijn er reeds vele wetsontwerpen bij den raad van state aanhangigdie in de aanstaande zitting der staten-generaal van re geringswege aan de kamers zullen worden aan geboden. Men verzekert dat daaronder ook behoort een ontwerp nopens de zamenstelling der regterlijke magt en Z. M. heeft aan Thoe Schwartzenberg zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Menalduniadeelonder gevallene ansjovisvangst, dankbetuiging voor de vele en langdurige dien sten in die betrekking bewezen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 18 Julij Men verneemt nader aangaande het diner vrijdag jl. ten hove gegeven ter eere van den Russischen generaal Todtleben dat daarbij ook de ministers tegenwoordig waren. Z. M. heeft bij het opheffen van zijne bokaal zich tot den veldheer gewend en hem betuigd, dat het hem bijzonder aangenaam was, in de gelegenheid gesteld te zijn kennis te maken met den uitstekenden verdediger eener vesting, waarvan het beleg wereldberoemd is gewor den. Z. M. heeft ook later herhaaldelijk de zelfde verklaring afgelegd. Wijders heeft de koning om den generaal een blijk zijner hoog achting te geven aan hem gedurende zijn ver blijf in Nederland als adjudant toegevoegd den kapitein der genie M. D. graaf van Limburg Stirum Zr. Ms. buitengewoon adjudant. De vee te melken maar door het zware weder genoopt naar zijne woning terug te keeren. Naauwelijks gezeten daar treft de bliksem den molen en dringt in zijne woonkamer door, met het noodlottig gevolg dat hij dood van zijnen stoel nederzeeg. De toestand der we duwe, die met een talrijk gezin, men zegt van 8 kinderen, achterblijft, laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Een ander water molenaar, Spruitenburg mede in onze nabij heid, insgelijks en ter zelfder tijd, ook in zij ne woning getroffen heeft eene ligte verwon ding bekomen doch schijnt buiten gevaar terwijl op verscheidene plaatsen meer of min der verwoestingen door het weder zijn aange- rigt gelijk onder de gemeente Aarlanderveen 4 jonge koebeesten gelijktijdig gedood moeten zijn. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 20 Julij Door de staten dezer provincie is heden besloten tot het bewerkstelligen van de uitga ve eener kaart van Friesland, naar eene schaal van 50,000 op 1 en ten dien einde voor kos ten eene som van ƒ5000 op de begrooting van 1859 benevens eene van ƒ5000 op die van 1860 aan te brengen. De prijs van elk exem plaar wordt, bij inteekening, bepaald op 6. Men meldt uit Groningen d. d. 19 Julij Men verneemt met genoegen dat het jaar- lijksche volksfeest op den 28 Augustus aan staande alhier wederom met den gewonen luis ter zal worden gevierd dat er des morgens in de Martinikerk eene feestrede met gezang muzijk, en des namiddags eene harddrave rij om een’ kostbaren prijs en premie zal wor den gehouden terwijl des avonds van we- ge de commissie belast met de regeling der feestviering eenige brillante vuurwerken zul len worden afgestoken. Als het weder gun stig is, verwacht men op dien dag, zoo als gewoonlijk duizenden gasten uit deze en na burige provinciën. Uit Maastricht wordt gemeld d. d. 17 Julij Sinds eenige dagen houdt de bekende boetprediker, pater Bernard, alhier verblijf. Tot bijwoning zijner sermoenen komt een aan tal vreemdelingen herwaarts. Men herinnert zich de procedures ge voerd door den heer S. van Praag, te Para maribo, tegen het blad de Indiër, ter zake van zeker voor den eischer honend en beleedi- gend artikel, in dat blad van 10 Jan. 1855 opgenomen. Men verneemt thans, dat de heer Van Praag de som hem toegewezen tol ver goeding van schade en tot betering van het nadeel geleden in eer en goeden naain bij vonnis van de arrond.-regtbank te Tiel van 22 Mei 1857 bevestigd bij arrest van het prov. geregtshof in Gelderland van 12 Mei 1858 heeft geschonken voor de eene helft aan het blinden-instituut te Amsterdam en voor de andere helft aan het instituut voor doof stommen! te Groningen. Reeds bij den aan vang der procedures in eersten aanleg, moet de advocaat van den heer Van Praag den be paalden last hebben ontvangen om op deze wijze te beschikken over iedere som die hem in regten te dezer zake zou worden toegewezen. De graaf van Chambord heeft na ons land te hebben verlaten, Brussel bezocht, waar hij door den koning ontvangen is en deze een bezoek bij hem heeft afgelegd. Daarna heeft de graaf zich naar den hertog van Brabant be geven. Van Brussel is hij naar Duitschland vertrokken. De koninklijke akademie van wetenschap pen, letteren en schoone kunsten in België heeft in hare zitting van den 5 dezer een’ gouden eerepenning, ter waarde van 600 fr., uitgeloofd voor eene lofrede op den Neder- landschen dichter Cats, beschouwd in zijnen invloed op de Vlaamsche letterkunde. Naar men verneemt, zal het 10de corps van de Duitsche Bouds-armee tusschen den 12 en 25 September aanstaande te Hildesheim en Elze koningrijk Hannover, worden ver- eenigd om groote manoeuvres uit te voeren en is aan de officieren hier te lande de gele genheid aangeboden om daarbij tegenwoordig te zijn, waartoe, indien zij zulks verlangen, aan hen een verlof met behoud van tracle- een’ zijner zonen naar buiten gegaan om zijn ment zal worden toegestaan. Besluit betrekkelijk het beheer der gelden voor schoolbehoeften enz. Verslag van den toestand der Latijnsche scholen. Besluit van vergunning tot daarslelling ee ner gaz-fabrijk. Missive betrekkelijk de algemeene tentoon stelling ter dezer stede in Augustus aanstaande. Missive van den heer R. J. Feenstra, waar bij dezelve zijn ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. Missive van den heer J. Camming, houden de aanneming van zijne herbenoeming tot lid der directie van het Stads Werkhuis. Verordening en instructie voor de Stads Doctoren. Onderzoek van den geloofsbrief des heeren S. K. van der Meulen als benoemd lid van den Gemeenteraad. Missive van de voogden van huis omtrent het reglement dat gesticht. Rapport betrekkelijk het jagthuis van heer N. J. Lankhorst. Verzoek van den heer T. Camming, omtrent de bank van leening. Voorstel tot betaling uit de onvoorziene uit gaven. generaal-majoor van Meurs minister van oor log heeft van zijnen kant met de grootste voorkomendheid den vermaarden reiziger aan geboden de bezigtiging van onze militaire eta blissementen. Hij keert van daar naar het groot stedelijk badhuis te Scheveningen terug, waar hij alsdan nog eenigen tijd zal verblij ven. Donderdag aanstaaude zal hem door den minister van builenlandsche zaken, baron van Goltstein, een groot diner worden aangeboden. Z. M. heeft den Russischen generaal Todtleben benoemd tot kommandeur der Mili taire Willemsorde. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 20 Julij Z. M. de koning is blijkens hier ont- vangene berigten uit Wiesbaden zondag 18 Julij des avonds ten 8 uur, aldaar aangeko men. Z. M.die des ochtends ten 5 uur van hier was vertrokken, heeft derhalvedoor zich achtereenvolgens van extra treinen te bedie nen in 15 uren tijds de reis naar de hoofd stad van Nassau afgelegd. Men verneemt, dat de staatscommissie, door den koning benoemd tot het onderzoek der middelen, om verband te brengen tusschen de rijksveldwacht en het wapen der konink lijke maréchaussees, te ’s Hertogen bosch hare vergadering zal houden. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 21 Julij In eene heden gehoudene vergadering van aandeelhouders in de Handelmaatschappij is besloten tot goedkeuring der voorgestelde leening van vijf millioen, met 105 tegen 55 stemmen. Te Leyden had zaturdag jl. een voorval plaats. Twee personen beiden in be schonken toestand verkeerendetartten elkan der uit, om in bet water te springen waar aan beiden voldeden met het noodlottig ge volg dat de een verdronk en de ander met vele moeite werd gered. Men meldt uit Sommelsdijk d. d. 15 Julij Heden avond werd de vee-arts Lecomte, van Dirkslandalhier gevankelijk binnenge- bragt beschuldigd van zijne vrouw, dochter en naaister vergiftigd te hebben. Door spoe dig aangebragte hulp van den geneesheer La Porie zijn de lijderessen thans builen gevaar. Men schrijft uit Zwolle d. d. 19 Julij Het volgende berigt is ons ter plaatsing ge zonden In deze stad heeft eene gebeurtenis plaats gehad welke wij om den weérzin dien ze bij ons verwekt zouden willen verzwijgen doch waarvan wij de vermelding niet mogen nalaten ten einde haar te brandmerken als eene schandelijke verwaarloozing der ouderlij ke pligten. Zeker weduwnaar alhier hertrouwde voor eenige maanden en stelde daardoor over de kin deren uit zijn vroeger huwelijk eene tweede moeder, die de kleinen zoo vreesselijk mishan delde, dat één van hen, een meisje van twaalf jaren tot zelfmoord hare toevlugt heeft po gen te nemen. Hoewel telkens gered is zij tot driemalen toe in het water gesprongen zoodat haar toestand thans met monomanie is gelijk te stellen en geneeskundige hulp noodza kelijk is geworden. Uit Vollenhove wordt gemeld d. d. 17 Julij De in dit jaar op ongekende wijze uit en daardoor tevens de tot zeer aanzienlijke hoogte opgevoerde in ’t groot gedrevene inzouting en bewerking er van, heeft dezer dagen voor goed een einde ge nomen zoodat onze visschers zich nu alge meen op het botslepen toeleggen. Van daar dat deze alom bekende en gezochte visch thans heinde en ver tegen matigen prijs wordt aan- gebragt. Daar er millioenen stuks ansjovis zijn opge kocht, is er een kapitaal van eenigeduizenden guldens in omgang, iets, dat een belang rijk verschijnsel in onze stad mag genoemd worden. Uit ter Aar wordt gemeld d. d. 17 Julij: In den vroegen morgen van heden omstreeks 41/, uur, barstte boven onze omstreken een al lerhevigst onweder los vergezeld van eenen langdurigen en sterken regen. Een watermo lenaar in onze nabijheid, Verhaar, was met **r’fron<^ SNEEKER COURANT. t 4 I i I b,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1