NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. den 28 July. 13de Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK 1858. No. 60. WOENSDAG e I r i I den 1!) dezer V HHWlHIffl'l'llflIllIianffllIllll:!' dene corpsen publiek COURANT. 1 -d’ Ï7h r 4Ï1. Ir, Innrrr'inff lie hoofd-, onderwijzeres- I ivprLynnrn yiiq* I 1 den 15 Augustus Burgemeester en van 1 October aanst. de ligling van 1854 ver- om zich in het huwelijk B EKE NDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEER maken bekend aan alle gebruikers van malen en gewigten binnen deze Gemeente: dat door den Arrondissements ijker alhier voor den her-ijk zal worden gevaceerd op Woensdagen, Donderdagen VrijdagenZalurdagen en Maandagen den 28, 29, 30 en 31 Julij, en 2, 4, 5, 6, 7 en 9 Augustus aanstaande, telkens van ’s mor gens 6 tot 's namiddags 6 uur. En opdat zulks algemeene bekendheid verkrij- ge zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 23 Julij 1858. Wethouders voornoemd A. VEEN L. B. De Secretaris HA GA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 27 Julij. Van den 17den tot en met den 25 dezer zijn in deze provincie 41 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5548. Eergisteren waaide ook alhier, geduren de den ganschen dag, een hevige storm uit het westen vergezeld nu en dan van zware stortregens. Door den stormwind die inde- daad vreesselijk was en alles deed schudden en beven x zijn verscheidene en daaronder vrij zware boomen ontworteld, geknakt of gesple ten en schoorsteenen dakpannen enz. afge waaid terwijl vele tuinen en plantsoenen zeer gehavend werden echter heeft men ove rigens voor zoo verre wij weten hier geene ongelukken te betreuren. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat door den storm van jl. zondag ook aldaar boomen ontworteld, schoorsteenen en dakpannen af gewaaid en inzonderheid vele kramen en ten ten der kermis geheel in de war geraakt zijn, zoodat het kermisplein een droevig schouwspel ópleverde. Ook in de tuinen en warmoeze- rijen had eene groote verwoesting plaats, zoo dat appplpn peren enz. bij gansche korven vol konden worden opgeschept. Builen de stad bij Schenkenschans had zich het vuur pit de kalkbranderij van den heer Zeper aan den in de nabijheid staanden fabrijksturf me degedeeld, ten gevolge waarvan de geheele hoeveelheid, uit vele duizenden ton bestaande, geheel verloren ging. Door liet omwaaijen van palen enz. was de telegrafische gemeenschap het grootste gedeelte van den dag afgebroken. In de jl. donderdag te Leeuwarden ge- houdene 89ste vergadering van het Friesche genootschap voor geschied- oudheid- en taal kunde zijn o. a. tot buitengewone leden be noemd de heeren H. v. Berkum predikant te Nieuw-Beerta en J. S. G. Koning, advocaat en notaris te Wedde. Volgens de Rrov. Fr. Cour, heeft de hooge raad verworpen het beroep in cassatie, inge steld door A. P. Bijlsma van Franeker, te gen bet arrest vaii liet hof in Friesland waar bij hij ter zake gewelddadigheden gepleegd jegens een’ policiebediende in de uitoefening zijner bediening welke binnen de 40 dagen den dood hebben 1 o straf des doods is veroordeeld. De veroordeel-’ WOENSDAG DEN 28 JULIJ 1858, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Die welke voorkomen in de Sneeker Courant van den 24 dezer maand doch niet behandeld zijn wegens geen genoegzaam getal leden be nevens de begrooting van het Nederl. Israël. Armbestuur voor 1859. Benoeming van eene hulponderwijzeresse in de Fransche meisjes-school. Vaststelling der reglementen en vrachttarie ven voor de beurtveeren van Delfstrahuizen en Heerenveen. hoogst w dat er volslagen gebrek aan goede russchen is, zoodat russchen van eene den ongehoorden prijs van vim klein band verkocht worden. gevolge zullen er niet slechts weinig matten ia den aanstaanden winter vervaardigd worden maar de prijzen bovendien die van vorige ja- ren ver te boven gaan. Uit Ambt Vollenhove wordt gemeld d. d. 20 Julij Als een staaltje van de plotselin ge daling der oogenblikkelijke waarde of den marktprijs van het rundvee kan dienen dat zeker veehouder, die vier zijner neurende koei- jen voor weinige weken a .ƒ140 ter verkoop presenteerde, en de daarvoor gebodene som. van ƒ158 per stuk weigerde, deze thans, ee- nige weken na de afkalving en terwijl ze inmiddels weinig of geene winst hebben aan- gebragtvoor ƒ57.50 ieder heeft moeten af zetten, wat een verlies van ruim 400 op 4 koe ij en geeft. de heeft zich onmiddellijk tot Z. M. den ko ning gewend, met verzoek, om gratie van de doodstraf te verleenen. Bij den storm van jl. zondag is vóór Har lingen het Noordsche brikschip Freia kapt. Gündersen met hout van Frederikstadl, eerst aan den grond geraaktlater over de zand plaat, en eindelijk op de steenen aan den zeedijk, bij de lijnbaan. Aangewende pogin gen tot redding van het schip door de Har- iinger en Vlielander loodsbooten, waren vruch teloos echter is het gelukt door middel ee- ner tros de geheele bemanning en eenige goe deren aan wal te brengen. Het schip was den volgenden dag nog niet uit elkander ge slagen en dus de lading behouden die men toen hoopte te bergen. Ten zuiden dierslad, in de nabijheid van den steenen man is een Groninger tjalk vergaan de schipper heeft zich kunnen redden maar de knecht is er bij omgekomen. Bij Roptazijl is een tjalk in den grond geslagen en bij Makkum zit een Noordsche bark, die één’ mast verloren heeft. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 24 Ju lij Heden morgen is de Groenlandsvaarder Dirkje Adamavan de firma Barend Visser Zoon, kapt. Mehlem van zijne reis terug gekomen. Met de vangst moet het weder te- gengeloopen zijn zij is dezen keer als totaal mislukt te beschouwen daar er slechts circa 400 robben zijn geslagen. Bij Zr. Ms. besluit van is de heer baron d’André, buitengewoon ge zant en gevolmagtigd minister van Z. M. den keizer der Franschen bij het Nederlandsche hof, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Men verneemtdat aan de mliciens van gunning verleend is, te begeven. Bij besluit van 15 dezer is bepaald dat de kapiteins en luitenants in het kampveld bij Zeystin plaats van de vroeger bepaalde schadeloosstelling van ƒ20 en ƒ15 ’s maands, eene schadeloosstelling voor kampague-vivres van ƒ50 's maands zullen genieten. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 25 Julij H. M. de koningin heeft heden avond in een bijzonder gehoor ontvangen den Rus sische!) luit.-generaal Mansotiroff, adjudant- generaal van Z. M. den keizer aller Russen en Hd. buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het Nederl. hof, die de eer heeft gehad, aan H. M. voor te stellen vorst Gort- schakoff, adjudant-generaal van den czaar, op perbevelhebber van het Russische leger in wer kelijke dienst, generaal der infanterie en stad houder van Polen. In deze stad wordt ook verwacht de Rus sische generaal Nurawieff, de bekende over winnaar van Kars (Turkije). Naardien hel gebleken is dat er door vele onderwijzers onderwijs wordt gegeven waartoe zij geene bevoegdheid hebben of daf zij onderwijs geven buiten de grenzen hun ner bevoegdheid, zoo zijn de plaatselijke scbool- commissièn aangeschreven, om van alle hoofd-, hu|p- en huisonderwijzers en sen welke binneu haar ressort werkzaam zijn, de stukken af te vragen, vermeld bij litt. a en h van art. 57 der wet van 1857, Staatsklad no. 105. Door verschillende gemeentebesturen in de noordelijke provinciën des rijks is bereids aangeboden om, geheel of gedeeltelijk, koste loos den grond voor den noordelijken spoor weg benoodigd te leveren. In bet laatst der vorige maand heeft er in de Roomsche kerk op het binnenhof te ’s Gravenhage eepe militaire exercitie plaats gehad die veler aandacht heeft getrokken en werkelijk ook verdiende. De dienst toch was ten halve geëindigd toen de generaal-majoor de heer Duycker met zijn adjudant, den heer TJengst de kerk binnenkwam onmiddellijk gevolgd door onge veer 20 gewapende grenadiers en jagers met twee tamboers gecommandeerd door een on derofficier der grenadiers. De generaal-majoor ten gevolge gehad, tot de met zijn’ adjudant namen plaats op eene soort De veroordeel-’ van tribune vóór het altaar waarop zich ook de pastoor bevond die de dienst verrigtle terwijl de grenadiers en jagers zich aan beide zijden op die tribune schaarden en alzoo een heg vormden die aan het altaar sloot en de tamboers het opengelaten vak tegenover het altaar innamen. De militairen stonden eeni ge oogenblikken met het geweer bij den voet, totdat hen, tot eerbewijs aan de hostie, door den serjant werd gecommandeerd geeft acht schouder 't geweer presenteert 't geweer t knielt neder Onmiddellijk voerden zij die handgrepen uit knielden hielden bet geweer met de linkerhand vast, bragten zoo als zij dit salueerende gewoon zijn de hand aan de klep der chacot en bleven in die positie meer dan 15 minuten, terwijl de tam boers bij het geluid der schel, herhaalde kee- ren eene roffel sloegen. Toen de hostie weder op het altaar was geplaatst werden de soldaten gecommandeerd op te staan en het geweer in den arm te ne men waarop, de dienst geëindigd zijnde, de pastoor onmiddellijk door den generaal-ma joor diens adjudant en de grenadiers gevolgd, de kerk verliet. Volgens ontvangen berigten van Terschel ling zijn den 1G en 17 dezer uit het wrak the Lutine geborgen, door middel der helm- duikers 1 gouden staaf en 96 spaansche mat ten eene metalen klok, wegende naar gissing 40 Ned. ponden, waarop uitgedrukt Saint Jean en het gekroonde wapen van de Bourbons met het jaartal 1779. De houders der aandeelen in de onder neming op het wrak the Lutine worden thans opgeroepen tot het ontvangen der terugbeta ling van de gestorte sommen en provisioneel een divident van 40 percent. Op de kermis te Utrecht is thans een reus te zien. Een flinke, schoon gebouwde jonge Ier van 22 jaren met een frisch ja men kan zeggen schoon uiterlijk en geheel proportioneel tot op bijna 2 Ned. ellen opge groeid. Aan een lang mensch kost het vele moei te om de kruin van zijn met git zwart haar bedekten schedel met de tippen der vingers te bereiken, terwijl de meeste menschen gerust de beide handen naast elkander kunnen leggen, oin ééne der zijnen te bedekken. Hij heeft daarbij een goede opvoeding genoten neemt den toe schouwer in door zijne vriendelijke en welwil lende manieren en drukt zich even gemakke lijk in de Fransche, Duitsche als Engelsche taal uit. De schuttersfeesten te Arnhem zijn den 17den begonnen en den 25sten geëindigd. De heer J. L. van den Berg te Rheden heeft den vogel afgeschoten en is als koning van het feest geproclameerd. Het zondag avond gegeven krooningsbal was schitterend en duurde lot laat in den nacht voort. Ook de overige festi viteiten steeds door de muzijk van onderschei- zoo buiten- als binnenlandsche muzijk* opgeluisterd, werden door een talrijk en eenen toevloed van vreemdelingen bij gewoond. Men meldt uit Vollenhoven d. d. 20 Ju lij Voor de maltenmakerij die gedurende I den winter aan zoo menig huisgezin in deze streken brood verschaft zijn de vooruitzigten ongunstig. De felle droogte is oorzaak, volslagen gebrek van matige lengte tot ƒ16 tot ƒ20 per Dien ten SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1