NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1858. No. 61. L 13de Jaargang» den 31 Julij. ZATURDAG r HffiWamBBfflHfflUilil*) SNEEKER COURANT. I r WMI de Stads Waag te Sneek 12'/, pond of daar beneden, wordt geen >5 3 I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat bij Raadsbesluit van den 12 Julij jl.no. 8, is vast gesteld hetgeen volgt: „Bij weging aan van doorslag genomen. 55 r 5? 5, ziertrein voor den werkenden stand des zon dags tot veel verminderde prijzen.” Men meldt uit Arnhem d. d. 23 Julij In de gemeente D. in deze provincie was on langs eene koe aan het miltvuur lijdende. Zij werd afgemaakt en het vleesch verkocht voor 7'/, cent de 3 ons. Allen helaas die van dit vleesch gegeten hebben, zijn op de scbrik- barendste wijze door het vuur in onderschei dene deelen des ligchaams aangetast geworden; alleen zij welke na het eten eene diarrhée kregen bleven bevrijd. Een meisje van on geveer 18 jaren heeft het vuur in het oog ge kregen waardoor zij haar oog verlooreen ander is een stuk uit de wang, wederom een ander uit den neus gevallen enz. Hoe zeer moet men dus de huismoeders op het hart drukken, niet te zeer op koopjes belust te zijn. Goede waar, goed geld. Het geval te D., al waar zoo velen door het eten van ziek vleesch het vtuir op de on tzettendste manier hebben gekregen behoort wel is waar tol de zeldzaam ste gebeurtenissen doch dat er slecht of ziek vleesch verkocht wordtwaardoor de gezond heid het leven van den mensch wordt prijs gegeven is vrij menigvuldig. Ook in het ar rondissement ’s Hertogenbosch is dezer dagen weder zoo iets gebeurd, waaromtrent de offi cier van justitie te ’s Bosch een naauwkeurig onderzoek heeft ingesteld. Men meldt uit Heerde d. d. 24 Julij De rogge-oogsl is hier en in de omstreken in vollen gang en beantwoordt volkomen aan de goede verwachting. Het aantal vimmen over treft in het algemeen dat van het vorige jaar wel een derde gedeelte; ook laat het zich aan zien, dat de aren goed geladen zijn. De boek weit staat overheerlijk en belooft insgelijks een* overvloedigen oogst. Op sommige plaatsen staat zij zoo welig, dat zij door den laatsten regen is gaan liggen. Uit vrees van geen zaad daar van te zullen bekomen liet een landbouwer een gedeelte van zoodanige in vollen bloei staan de boekweit maaijen tot voeder voor zijn vee, echter met zeer schadelijke gevolgen. Na avonds eene hoeveelheid van dit voeder gebruikt te hebben lagen den volgenden morgen drie koe beesten opgezwollen en dood in den stal. Wat de aardappels betreftook deze staan hier uitmuntend en blijven tot nu toe welig voortgroeijen. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 2G Julij Gisteren morgen, omstreeks 7 uur, had nabij Kraggenburg de volgende treurige gebeurte nis plaats Uithoofde van den geweldigen storm, moest de bemanning van het schip van kapitein Old- hof van Veendam geladen met granen voor den heer van Assen alhier, zich in de sloep begeven, ten einde te beproeven, het anker uit te brengen. Door de hooge zee sloeg de sloep om en twee der manschappen vonden op jam merlijke wijze hunnen dood in de golven. Aan de menschlievende pogingen van onzen stadge noot Kleis Kroon .beurtman van hierop Haar lem is het te danken dat een derde matroos gered werd. Het tot ligter dienende vaartuig van C. Hol lander werd omstreeks diezelfde hoogte zes voe ten ver over de kribben geslooten. Naar wij vernemen zal de algemeene ver gadering van het Nederl. onderwijzers-genoot- schap luisterrijk te Kampen worden ontvangen donderdag namiddag te 5'/, uur in de Bror- derkerk door den heer W. H. Suringar de openingsrede worden gehouden des avouds bij goed weder muzijk en vuurwerk gegeven eu zullen den volgenden morgen om 9 uur de werkzaamheden voortgezet worden. Uit Nieuwolde wordt aan de Gron. Ct. liet volgende geschreven Een treurig ongeval heeft zondag jl. in ons dorp plaats gehad. In het huisgezin van J. G. Antema werden na het middagmaal allen plotseling erg ongesteld: hevige braking met bloedafgang later vooral bij de moeder ijlhoofdigheid zoodat zij aan houdend moest bewaakt worden. De drie kin deren waren spoedig weder hersteld; een jon gen van 16 jaren (een bestedeling van de dia conie) is reeds overledeu een huisvader uit Wagenborgen juist zondag hier bij zijne fa- EIOEN- EDI BUITENLAND. SNEEK 50 April. De storm die ook hier jl. zondag woedde, heeft bijna over het geheele land geheerschtja zelfs in Ooslfriesland Bel gië en Londen. Aan vruchlbooraen en koren velden schijnt velerwege nog al eene belang rijke schade veroorzaakt te wezen. In de groo- te kerk der Hervormde gemeente te Steenwijk sloeg ten half 5 uur inden namiddag een groot gat zoodat de leeraar verpligt was de dienst te slaken echter wordt daarbij geene melding gemaakt van verdere ongelukken. Te Odoorn werd o. a. een zware eikenboom uit den grond gerukt, waardoor een gat ontstond van a a 4 Ned. ellen middellijn terwijl de nog op de akkers staande korenschoven op andere akkers werden geslingerd zoodat moeijelijk elk de zij ne terug zal krijgen en te Genemuiden zijn 230 vim biezen van ingezetenen en pachters heinde en verre verspreid, zoodat men niet weet, wat er van leregt zal komen men berekent de schade op ƒ4 a 5000. In het kamp te Waals- dorp was de wind oorzaak dat de meesten der tenten zich aan verregaande insubordinatie schuldig maakten en zonder daartoe verlof te hebben het gelid verlieten waarvan hel gevolg was, dat het ameublement op ergerlij ke wijze het voorbeeld der tenten volgde, en dat de soldaten op dien dag geen gekookt eten konden bekomen. Bij al dien jammer ge looft men noglansdat veel van het aan den grond geslagen graan zich weder zal herstel len en dal bovendien de hoop des landmans op rijkelijk nagras wel niet beschaamd zal worden. Uit Harlingen meldt men nader, aan gaande dien storm dat een tjalkschip het roer eu een deel van hel achterschip verloor, een Pruissisch schoonerschip de maslen moest kappen een Engelsche brik gestrand en ge heel verloren is, en een geladen Hannoversch tjalkschip met de geheele bemanning is geble ven. Voorts zitten tusschen Vlieland en Tex el zeven groote schepen op het strand, waar van één omgeslagen van de equipage was nog niets met zekerheid bekend. Boven Ter schelling werd een Engelsch schip in zinken den toestand gezien waarvan de bemanning eener Nederlandsche kof bezig was de equipa ge te redden; daarna was liet schip gezon ken. Het vaartuig van een’ Makkumer schelp- visscher geraakte op eene zandplaat en zonk; schipper en knecht in het want geklommen, verkeerden aldaar 24 uren in groot gevaar doch werden gered en l.et vaartuig daarna gehavend binnengebragt. Overigens dreven er vóór de eilanden zoovele balken en deelen dat de schepen er hinder van hadden. Ook van Ferwerd Ameland, Holwerd en Wierum zijn berigten ingekomen aangaande hooggaande gevaren en rampen maar levens van uitreddingen hoewel dan ook veelal met scheepsschade. Den 6 Augustus aanstaande zal aan het locaal van het prov. bestuur te Leeuwarden worden aanbesleed de aanleg eener telegraaf lijn van Sneek, over de Lemmer, Sondel Nije- en Oude-Mirdum en Rijs, tot bij Sta voren ter verbinding van Friesland met Noord-Holland. Het Friesche genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde heeft ondermeerderen tot buitengewoon lid benoemd de heer J. van der Veen Az. griffier bij het kantougeregt en schoolopziener te Hoogeveen. Te Bergum is in den ouderdom van ruim 60 jaren overleden jhr. mr. Hobbo Baerdt van Sminia ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw burgemeester van Tietjerkster- adeeloud lid vau de provinciale staten van Friesland en lid van onderscheidene geleerde genootschappen. Hij was een beminnaar der wetenschappen en hield zich inzonderheid be zig met de beoefening der Friesche geschiede nis en oudheidkunde, waarvan o. a. de jaar gangen van den Frieschen Folksalmanak meer dan één bewijs opleveren. Naar men verneemt, zijn dezer dagen van regeringswege aan de aanvragers om con cessie tot aanleg en exploitatie van een’ spoor weg aanvangende te Utrecht en leidende langs Amersfoort Nijkerk en Harderwijk tot Zwolle, de voorwaarden medegedeeld, waarop die concessie, zal worden verleend. Men zegt, dat de aanvragers zich bereid hebben verklaard, om zonder rijkssubsidiën den weg aan te leg gen. De definitive concessie zal evenwel eerst dan worden verleend, wanneer het ver- eischle waarborgkapitaal is gestort. Op het request van den heer Petrus van Hoogstraten, te Amsterdam heeft Z. M. be williging verleend tot oprigting te dier slede van de maatschappij tot houtbereiding tegen bederf. Op de aanvraag van de heeren Van Vlis- singen c. s. lot verlof en afstand van grond voor kolonisatie in Indië, wordt hel volgend afwijzend antwoord bekend gemaakt: Aan de adressanten is door de regering te kennen ge geven: i) dat hunne voorstellen worden gewe zen van de hand 2) dat wanneer zij des niettemin wenschen over te gaan tot het ne men eener proeve van volkplanting op kleine schaal, met eigene middelen, op zoodanig punt en onder zoodanige voorwaarden als bij de regering geen overwegend bezwaar vinden, zij bereid is daartoe toestemming te geven 5) dat voor zooveel betreft hel toelaten van Ne derlanders, die op eigene kosten naar Borneo of andere daartoe te bestemmen gedeelten van Nederlandsch-Indië wenschen te vertrekken en zich daar te vestigen tot uitpefening van eenigen tak van landbouw of nijverheid het in de bedoelingen der regering ligtdaartoe ruime gelegenheid aan te bieden. Het voor Z. K. H. den prins van Oranje bestemde paleis is bijna in gereedheid gebragt. De verschillende apperlementen worden met den meeslen smaak en pracht gestoffeerd. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 25 Julij Terwijl door den raad dezer stad ver zocht is, gelijk mén weet, dat de pleizier- treinen voor den werkenden stand zouden ver boden wordenleest men thans in de Am- sterdamsche bladen als antwoord daarop eene annonce van de directie van den Nederland- schen Rijn-spoorweg, met het opschrift: »Plei- „Bij elke weging boven de 12'/, pond tot en met 23 pond, moet de schaal, waarop de wa ren zijn geplaatst, ten minste 1 ons, bij elke weging van meerder gewigt, ten minste 2 ons doorslaan. „Bij gebreke van dezen doorslag, wordt de laatste 5 ons gerekend niet vol te zijn. En wordt mitsdien het thans op de weging de Waag alhier bestaande Reglement in verre ingetrokken en door bovengenoemde BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat de JAARMARKT, op welke geene bedelaars rij- felaars hazardspelen of' loterijen met kaartjes om koek glas- en aardewerk of andere voor werpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dingsdag den 10 Augustus aanstaan de des morgens te acht ure en eindigen op Vrijdag den 20 Augustus daaraan volgendedes morgens te acht ure, en dat vóór den 22 dier maand alle kramen disschen tenten enz. zul len moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOIDA. De Secretaris f IIAGA. aan zoo bepaling vervangen.” En zal hiervan aanplakking geschieden aan en in het Stads Waaggebouw, benevens plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek den 30 Julij 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris 1IAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1