NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 62. 13de .Jaargang. WOENSDAG den 4 Augustus. 4 I SNEEKER COURANT. hevig f A TV elhouders voornoemd A. VEEN L. B. De Secretaris HA G A. En opdat zulks algemeene bekendheid verkrij- ge zal deze worden afgckondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 23 Julij 1858. Burgemeester en BEKE ND MA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle gebruikers van maten en gewigten binnen deze Gemeente: dat door den Arrondissements-ijker alhier voor den her-ijk zal worden gevaceerd op Woensdagen, Donderdagen VrijdagenZaturdagen en Maandagen den 28, 29, 30 en 31 Julij, en 2, 4,5,6, 7 en 9 Augustus aanstaande, telkens van 's mor gens 6 tot s namiddags 6 uur. en Leeuwarden naar Harlingen en 2) over Enschedé naar de Duitsche grenzen om te sluiten aan de Noord-Duitsche spoorwegen. Uit Wiesbaden wordt thans gemeld dat aartshertog Albert van Oostenrijk jl. woensdag een bezoek heeft gebragt aan Z. M. onzen koning, en dat op den 50 Julij Z. K. II. de prins van Pruissen bij Z. M. verwacht werd. 1 Uil Amsterdam wordt gemeld d. d. 51 Julij: In een publiek huis heeft zich gisteren mor gen eene jeugdige dienstbode van het leven beroofd door zich op den zolder op te han gen. Men heeft een’ brief bij haar gevonden, waarin zij haar treurig lot tot waarschuwend voorbeeld voor anderen stelt. Als een waar bewijs van stillen dank dient het volgende: De stoomboot de Stad Amsterdam voer zondag jl. van Amsterdam en kwam bij een’ vreesselijken storm die de passagiers op zee in doodsangst had doen ver- keeren behouden te Zwartsluis aan, toen een bovenlander, die aldaar aan wal moest, in stil te den kapitein riep en, hem een vijfstuivers- stukje in de hand drukkende, vriéndelijk ver zocht, bij zijne aankomst te Zwolle zulks aan de armen te geven voor zijne behoudene aan komst. Een sterk contrast hiermede leverde een ander passagier, die denzelfden dag van Zwolle naar Amsterdam voer, en op zee in het verschrikkelijke noodweer God aanriep, doch die, toen men het gevaar te boven was begon te vloeken. Uit Rotterdam wordt gemeld d. d. 27 Julij Men verneemt, dat er bezwaar bestaat legen de vervulling van twee predikantsplaat- seu alhier, opengevallen door het vertrek van de predikanten Blaauw en Modderman, daar de algemeene kerkeraad weigert, zich zamen te stellen naar bet laatste synodaal reglement, ten gevolge waarvan het getal ouderlingen ten minste moet gelijkstaan met dat der diakenen. Men schrijft uit Terschelling d. d. 25 Julij Het duiken naar goud op de Lutine is sedert de laatste dagen ongunstig geweest de paats, waar men tot nu toe het goud vond, is geheel met zand overdekt zoodat er wel- ligt in langen tijd niets meer gevonden zal worden tenzij er eene gunstige zand verschui- ving plaats hebbe. De Lutine toch is geen gewoon wrak meer, bet roer en enkele hier en daar in het zand stekende houten of andere deelgenooten van het schip wijzen slechts de plaats aan waar de Lutine gezonken is en daar tusscben vindt men hel tot nu toe op gedoken goud en zilver; men gelooft evenwel den schal nog op lange na niet geheel te heb ben opgespoord. Uil Zwolle wordt gemeld d. d. 29 Julij: Naar men verneemt, is de instructie in de zaak tegen den heer Johannes David Leonardos Muller, R. K. pastoor te Slagharen, onder ambt Hardenbergh wegens eene gehoudene proces sie aldaar, afgeloopen, en moet die zaak dezer dagen naar de civiele reglbank te Deventer zijn verwezen om aldaar in het openbaar te wórden behandeld. Nader verneemt men dat de behandeling dezer zaak door den beer president van ge noemde reglbank is gesteld op den 22 Sept. ek. Z. M. de koning van Hannover zal eerst daags op Norderney (een eiland aan de kust van Oostfriesland) aankomen. Z. M. zal al daar begroet worden door den Nederlandschen generaal-majoor van Mulken, provinciaal kom- mandant van Friesland Groningen en Dren the kommandant der 5de brigade infanterie. Men meldt uit Langstraat d. d. 29 Julij: Heden nacht is te Driel een huis afgebrand. Man en vrouwdie eenige goederen in den kelder wilden bergen zijn door het instorten van het huis ongelukkig daarin gestiktde lijken lagen in elkanders armen. Meu schrijft uit Breda d. d. 28 Julij Jl. zondag avond heeft hier ter stede een ver schrikkelijk voorval ten gevolge van misbruik van sterken drank, plaats gehad. Een der zonen uit een geacht burgerhuisgezin komt des avonds laat in zeer beschonken staat te huis; daarover door zijn’broeder onderhouden, ontstak hij in woede en begon de grootste bui tensporigheden te plegen hetgeen de bejaar de vader, die reeds te bed was, zoo I deed ontstellen dat hij waarschijnlijk door eene hevige beroerte getroffen, plotseling dood bleef. Toen de ongelukkige zoon daarop tot zich zelven kwam en de oorzaak van zijns vaders dood vernam, beving hem zulk een ge weldige schrik dat hij eensklaps het spraak vermogen verloor en ernstig ongesteld werd. De instructie der zaak betreffende de te Sant-Etienne in hechtenis genomene personen wordt ijverig voortgezet. Men verzekert.dat 25 bommen zijn in beslag genomen geheel gereed gemaakt om te springen. Aan het complot van 14 Januarij namen vreemdelin gen deeldoch de personen die zich thans aan het ontwerpen van misdadige plannen hebben schuldig gemaakt, zijn Franschen. De heer Babinetlid van het instituut, meldt in eenen brief aan het Journal des De bate dat van de vijf kometen van het jaar 1838 geene de beroemde komeet van Karel V van het jaar '1336 is, ook niet de laatste, die den 2den Junij door Donati te Florence ontdekt werd. Deze gaat naar het westen terwijl de komeet van Karel V zich naar het oosten beweegt. Den 5den of 6den September zal zij het naast bij onze aarde komen. Naar een berigt in den Moniteurkun nen de drie bassins, die de haven van Cher bourg uitmaken wier bouw door een decreet van Napoleon I van 1809 verordend werd ongeveer 58 linieschepen opnemen rekent men er het beschermde gedeelte der reede bij dan kan het zee-etablissement van Cherbourg 80 linieschepen bevatten. De gezamenlijke kosten, sedert het begin der eerste werken in 1805 kunnen op ongeveer 170 miilioen fr. begroot worden. Het standbeeld van Napoleon I dat reeds geplaatst is zal den 8sten Augustus pleg- tig ontbloot worden. Op het voetstuk bevin den zich zijne woorden Ik had besloten te Cherbourg de wonderen van Egypte te ver nieuwen.” Men zegt, dat de keizer, bij de in wijding van het dok eene rede zal uitspreken, waarin bij het denkbeeld: het keizerrijk is de vrede nader zal ontwikkelen. De ontmoeting van keizer Napoleon III en koningin Victoria te Cherbourg wordt in Duilschland niet gunstig beoordeeld en naar het schijnt, ziet men er eene uitlartende hou ding in. Men leest in den Times van 24 dezer Voor eenige dagen is aan het spoorwegstati on te Peterborough afgeslegen eene jonge dame, met een’ vreemden tongval en nog al buiten gewone manieren geheel in het wit gekleed, met geel schoeisel en op wier bagaadje het volgende te lezen stond Hare Goddelijke Majesteitde Heilige Geest van Sion, Keizerin van het Heelal, veelgeliefde bruid des Hemels; met bestemming naar Silverdale, bij Lancaster.”” Zij gaf zich voor een’ engel des hemels uit en heeft aan een’der spoorwegbeambten een boekje geschonken dat in drie talen is geschreven Latijn Fransch en Engelsch. De kleeding van den engel herinnert aan die, welke door de Dame de la Salelte” werd gedragen en die, volgens de gegevene beschrijvingen bestond uit een wit kleed met een’ zilveren bloemen rand een geel zijden voorschoot met zilveren franje geborduurd en geel schoeisel,” Voor eenige dagen is te Klausenberg in Zevenbergen een vischregen gevallen. Duizen den vischjeswaarvau de grootsten drie of vier duim lang waren, vielen met den regen uit den hemel op de straat neder. Dergelijke natuurverschijnselen zijn dikwijls waargeno men. De dwarlwinden zullen met de wate ren der nabij gelegene rivier Stamoz de visch jes hebben opgenomen die zich op de opper vlakte bevonden en ze vervolgens op den grond geworpen hebben. In Denemarken zou met den 1 dezer ge legenheid bestaan tot het verzenden van geld- arlikels per telegraaf. Een aan een telegraaf bureau aangeboden postwissel wordt aan een ander bureau voldaan. Volgens berigten uit Konstantinopel is de sultan hersteld van zijne ziekte, ofschoon deze verergerd was door den schokdien de lijder bij het vernemen van den moord te Dscheddah ondervond. Zij leverde echter geen’ BIN NE ft- EN BUITENLAND. SNEEK, 5 Augustus. Van den 24sten lot en met den 50 Julij zijn in deze provincie 23 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5575. Naar wij vernemen, zijn voor de alhier op 11 en 12 dezer te houdeue algemeene ten toonstelling van wege de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt reeds bijna 600 aangiften gedaan, waaronder voornamelijk: 84 der schoonste paarden 285 diverse runde ren 101 schapen, lammeren en varkens; voorts gevogelte; 55 tonnen boter; 192 ka zen; 36 verbeterde werktuigen van verschil lenden aard eene groote collectie veld- tuin en boomvruchten bloemen heestergewassen enz. enz.; zoodat zich van dit feest, hetwelk zal opgeluisterd worden door fraai muzijk, harddraverij en prachtig vuurwerk, waarlijk iets schoons en heerlijks belooft. Door den kerkeraad der Herv. gemeente alhier is heden uit het bestaande zestal van predikanten het volgende drietal geformeerd B. ter Haar te Delden W. Hoevers te Fra- neker, en A. Moens te Edam, en hieruit ter stond met algemeene stemmen tot herder en leeraar beroepen de weleerw. zeer geleerde heer Antonij Moens, predikant te Edam. Bij beschikking van 27 dezer is de con cessie voor eene stoombootdiensl tot vervoer van reizigers en goederen van Amsterdam naar Lemmer en terug den 3 Mei jl. aan den heer J. J. van der Maaden verleend op verzoek van den ondernemer ingetrokken. Naar men verneemt, is door den minister van binnenl. zaken namens Z. M. den koning afwijzend beschikt op de adressen der gemeen tebesturen van SchoterlandLemsterlaud en Oostslellingwerf, ter bekoming van rijkssubsidie lol den aanleg van eenen kunstweg van Lem mer over Oudeschoot naar Donkerbroek. Jl. zondag avond is de stoomfabrijk in- gerigt tot hout- en zaagmolen van den heer A. B. Ringnalffastaande aan de Harlinger trekvaart en den algenieenen rijdweg te Dron- rijp, afgebrand, zoodat slechts de muren van bet gebouw zijn overgebleven. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Hoorn verkregen de heeren mrs. F. A. baron van Hall en J. G. A. Faber de meeste stemmen zoodat over deze heeren eene herstemming zal moeten plaats hebben. Men schrijft uit ’s Gravenhage aan de Arnhemsche Courant Bij hunne aanvrage om concessie voor hel aanleggen en exploite ren van spoorwegen hadden de heeren Retich- lin c. s. het verzoek gevoegd met de regering, in nader overleg te mogen treden. Wij ver nemen dal dit overleg door het vervallen van den spoorweg van Zevenaar naar Rheine te meer noodzakelijk geworden gehouden is, en dat er, na onderscheidene conferenliën met de heeren Reuchlin en Sloet (de heer Kol is teruggelreden) gegrond vooruitzigt bestaat, dat hier weldra op voorwaarden nader te bekrachtigen door de wet concessie verleend zal worden voor eenen spoorweg van Arnhem naar Zutphen en van daar 1) over Deventer, Zwolle, Kampen, Meppel Assen, Groningen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1