NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1858. No. 63. 13de Jaargang. ZATURDAG den 7 Augustus. BINNEN- EN BUITENLAND. 25 Julij (le 1 - II Wil WOUD A Burgemeester. HAGA Secretaris, VERORDENING OP DE GENEES- EN \ERLOSKUND1GE PRACTIJK ONDER DE STADS ALGEMEENE ARMEN TE SNEER. Art. 1. Naar dezer heer voor kuni Men meldt uit Groningen d. d. 2 Aug. Wij maken de landbouwers opmerkzaam op de bemesting hunner landen met Groninger yre of aalte welke sedert eenige weken aan de vuilnisstoep der gemeente Groningen wordt opgevangen, en waarvan reeds door genomene proeven de deugdelijkheid is bewezen. Voors hands is deze yre of nalte voor een’ betrekke lijk geringen prijs op aanvrage bij den fun- gerenden opzigler der straatvuilnis te bekomen. Uit Oisterwijk wordt gemeld d. d. 2 Au gustus Zoo even verneem ik dat er sedert jl. zaturdag avond in de naburige fabrijk-stad Tilburg eene bijzondere beweging en gisting heerscht welke men met een straaloproer ge lijk kan stellen. Ten gevolge van eene betrek kelijk geringe omstandigheid, namelijk het ver bod van een straatliedje te zingen hetwelk voor zekeren M. en de zijnen hoonend was, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SN EEK maken bekend, dat de JAARMARKT, op welke geene bedelaars, rij- felaars hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek glas- en aardewerk of andere voor werpen zullen worden toegeiaten alhier zal ingaan op Dingsdag den 10 Augustus aanslaan de des morgens te acht ure, en eindigen op Vrijdag den 20 Augustus daaraanvolgende, des morgens te acht ure, en dat vóór den 22 dier maand alle kramen disschen tenten enz. zul len moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Burgemeester en JEethouders voornoemd WOUBA. De Secretaris 1IAGA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle gebruikers van maten en gewigten binnen deze Gemeente: dat door den Arrondissements-ijker alhier voor den her-ijk zal worden gevaceerd op Woensdagen, Donderdagen, Vrijdagen, Zalurdugen en Maandagen den 28, 29, 30 en 31 Julij, en 2, 4, 5, 0, 7 en 9 Augustus aanstaande, telkens van 's mor gens 6 tot 's namiddags 6 uur. En opdat zulks algemeene bekendheid verkrij- ge zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 23 Julij 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. TEEN L. B. De Secretaris HAGA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat het herziene en vernieuwde Floreen-register dezer Gemeente, gedurende de maand Septem ber ek. op alle werkdagen van ’s morgens 9 tot 1 en 's namiddags van 2 tot 6 uur, ter Secretarie der Gemeente ter inzage vau de belanghebbenden zal liggen. Sneek den 4 Augustus 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOITDA. De Secretaris HAGA. SNEEK, 6 Augustus Z. Maj. heeft goed gevonden te bepalen dat de gewone bijeen komst van de verlofgangers der nationale mi litie, in de maand September, ten einde in den wapenhandel te worden geoefend, dit jaar niet zal plaats hebben. Z. M. heeft bij besluit van 25 Julij (le Wiesbaden geteekend) bepaald, ter uitvoering van de werken van bedijking, voorgeschreven bij het reglement voor de bedijking, verveening, droogmaking en het beheer van den veenpolder van Echten, in de gemeente Lemsterland ten algemeenen nutte, ten name en in het publiek belang van dien polder zullen worden onteigend een aantal eigendommen in gemelde gemeente aangeduid in het plan en de kaar ten welke ingevolge art. 64in verband met art. 12 der wet ter inzage van een’ ieder hebben gelegen en door het bestuur van den veenpolder niet in der minne konden worden verkregen. Bij kon. besluit van 50 Julij is het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Ooster- zee c. a. opgeheven en vereenigd met dat der dir. bel., in- en uitgaande reglen en acc. te Lemmer, op den voet van ééne on tvangst, on der voortdurend beheer van den ontvanger S. F. van Berg. Z. M. de koning heeft, naar men uit Arnhem meldt het verzoek om gratie voor de vier Maleijers, door het hof van Gelder land veroordeeld tot tuchthuisstraf, de serang Sidin voor den tijd van tien, de drie anderen voor den tijd van acht jaren gewezen van de hand. Dien ten gevolge zullen zij binnen wei nige dagen van Arnhem naar Leeuwarden wor den overgebragt. wij vernemen is door ged. staten provincie concessie verleend aan den mr. J. Koning Uilken te Wirdum c. s. eene schroefstoombootdienst tusschen Doc- en Leeuwarden. Te Leeuwarden is uit LTeerenveen ge vankelijk binnengebragt de persoon van A. Bijslerveld die, als beschuldigd van manslag op eenen schoenmaker op den openbaren weg nabij Draglen naar de openbare leregtzitling van het provinciaal geregtshof van Friesland is verwezen en deswege binnen kort zal wor den teregt gesteld. De eigenaar van den in den nacht van zondag jl. te Dronrijp afgebranden stoom-olie- en houtzaagmolen tegen wien vermoeden van brandstichting was gerezen is dingsdag jl. door de justitie van Leeuwarden te Deinum gearresteerd. Na een geregtelijk verhoor te heb ben ondergaan is bij naar het huis van bur gerlijke en militaire verzekering getransspor- teerd. Door den gemeenteraad van Amsterdam is het voorstel der heeren Cool c. s. om de hooge regering te verzoeken de pleizierslrei- nen voor den werkenden stand op zondag te doen staken, met 11 tegen 10 stemmen aange nomen. De heeren Cool Cats, Bussemaker en Koenen zijn benoemd tot commissie, om het in te dienen adres te ontwerpen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 2 Augustus Gisteren morgen bij den aan vang der godsdienstoefening in de Schotsche Zendingskerk, heefteen tot de Israëlitische godsdienst behoorende den predikant Schwartz in die kerk met een mes eenige wonden loegebragt die men ech ter hoopt dat niet gevaarlijk zullen zijn. De dader is terstond aangehouden eu in handen der justitie overgeleverd. Het verspreiden van zendeling-tractaatjes ge durende de godsdienstoefening in eene der sy nagogen alhier, en waardoor onlangs groote opschudding werd veroorzaakt is naar men zegt, ais beweegreden tot de onberaden daad des jongelings te beschouwen. Wordt deze onderstelling juist bevonden en zij komt ons verre van onwaarschijnlijk voor, dan blijkt hieruit op nieuw, tot welke betreurenswaardi- ge gevolgen te ver gedreven ijver in de po ging tot wijziging der godsdienstige begrippen van andersdenkenden leiden kan. De heer Schwarts was echter aan het verspreiden der In deze gemeente zal de geneeskun dige practijk onder de stads algemeene armen worden opgedragen aan twee te dezer stede ge vestigde Medicinae Doctoren tevens vroedmees- ters zijnde, door den Gemeente-Raad te benoemen uit twee voordragten, ieder van drie personen, door de stads algemeene armvoogden in te leve ren. Art. 2. De benoeming zal geschieden voor den tijd van twee jaren. Art. 3. Zij zullen uit de gemeentekas genie ten ieder eene jaarwedde van tweehonderd gul den, bij kwartalen te betalen. Art. 4. Zij zullen zich in de uitoefening der practijk gedragen naar eene door den Raad vast- lestellene Instructie. Art. 5. Het verlossen van vrouwen, tot de stads algemeene armen behoorende, blijft gede- mandeerd aan de stads vroedvrouwen, doch zoo wanneer deze, bij moeijelijke of niet natuurlijke verlossingen, de hulp eens vroedmeesters noodig zijn, zullen zij, op hare verantwoordelijkheidten spoedigste dezelve regtstreeks inroepen van den Stad Doctor, die in dat gedeelte der stad met de geneeskundige practijk is belast. Aldus vastgesteld door den Gemeente-Raad van Sneek, bij zijn besluit van den 28 Julij 1858, po. 8. bedoelde tractaatjes geheel vreemd en keurde de handeling zelfs in zijn orgaan, de He raut af. Onder de vele en sierlijke voorwerpen die op de internationale tentoonstelling te ’s Gravenhage zijn te bezigtigen w’ordt voor al opgemerkt de door de firma Becker Bud- dingh te Arnhem ingezonden essai-ballans van aluminium, eene eerste toepassing bier te lande op weegtoestellen van dit nieuw specifiek uiterst ligt metaal. Deze met zooveel zorg en netheid afgewerkte balans heeft met hangers en schaal - tjes van dezelfde stof slechts het uiterst geringe gewigt van 5 a 4 Nederlandscbe wigtjes en eene zoodanige buitengewone gevoeligheid dat zij belast met 1 honderdduizendste gedeelte van het wiglje nog l1/, streep doorslag aan wijst. Hare middelste as rust op agathen vlak ken. Het geheel is door eene glazen kast voor togt beveiligd. Door de buitengewone liglheid en de vermijding van alle wrijving is het den bekwamen fabrijkanten gelukt, bij demoeije lijkheid in zamenstelling van dit, nog in aard en bewerking geheel onbekend metaal eene balans te vervaardigen, die onder de gevoelig ste van dusdanige werktuigen kan gerangschikt worden. Men verneemt dat door eene commissie uit den raad van Leyden namens dien raad aan Z. K. H. den kroonprins der Nederlanden is aangeboden een album behalve de namen der leden van het gemeentebestuur, tevens acht photographiën bevattende van de akademie en andere bijzondere openbare gebouwen tot een blijveud aandenken aan Hds. verblijf binnen die stad van 1834 tot 1838, hetgeen welge vallig door Z. K. H. is aangenomen. De herstemming tusschen de heeren baron van Hall en Faber, hoofdkiesdistrict Hoorn, is bepaald op den 15 Augustus aanstaande. Uil Wijk wordt gemeld d. d. 2 Augus tus Een treffend ongeluk is hier gisteren avond gebeurd. Nadat de voerman G. Schou ten zijn paard uit de weide gehaald en het onder weg nog eenige oogeublikken gehoed had wilde hij er eindelijk mede naar huis keeren. Hij sprong er op, doch schoof er aan de regterzijde w'eder af, en terwijl hij het paard evenwel bij den teugel bleef hou den draaide het paard een paar malen rond, sleepte zijnen geleider mede en sloeg hem daarna met de achterpooten zoodanig op het hoofd dat men geen teeken van leven meer in hem bespeurd heeft. Men meldt uit Zwolle d. d. 2 Aug.: Vrijdag der vorige w’eek is de blikslager Hen- dricus Johannes Bieleveld alhier op eene ramp zalige wijze om het leven gekomen. Na des avonds met zijne twintigjarige dochter de ker mis bezocht te hebben begaf hij zich alleen naar zijne woning, eene bovenkamer in de Bitterstraat, terug, terwijl de bewoners der be nedenverdieping zich nog niet te huis bevon den. Door deze omstandigheid kan men enkel bij gissing nagaan dat hij onder het klimmen van den steileu trap achterover zal zijn geval len. Toen de dochter na eene korte afwezig heid terugkeerde, vond zij haren vader bebloed en levenloos voor den trap liggen de onge- j lukkige had den nek gebroken. Bieleveld stond als een zeer oppassend man bekend, die geen misbruik maakte van sterken drank. Hij was zestienjarige jongeling, 57 jaren oud en weduwnaar. i’ SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1