NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 65. 13de Jaargang- ZATURDAG den 14 Augustus. SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. een zilveren theepot door het paard van gen van Dragten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SJSEEK. maken hiermede bekend, dat het herziene en vernieuwde Floreen-register dezer Gemeente, gedurende de maand Septem ber ek. op alle werkdagen van ’s morgens 9 tot 1 en ’s namiddags van 2 tot 6 uur, ter Secretarie der Gemeente ter inzage van de belanghebbenden zal liggen.a Sneek den 4 Augustus 1858. Burgemeester en Wethouder* voornoemd WOIDA. De Secretaris IIAKA. SNEEK. 15 Augustus. Z. M. heeft tot kan- tonregter te Sneek herbenoemd en bij vernieu wing aangesteld de heer mr. R. A. Beiithem Reddingius en benoemd tot kantonregter te Lemmer, met ingang van 1 October ek. mr. J. B. Vos, thans subsliluut-griffier bij de ar- rondissements-regtbank Ie Sneek. Begunstigd door schoon zomerweder, was de alhier gehoudene Tentoonstelling van Land bouw en Veeteelt vrij druk bezochten was men, naar wij vernemen, over de ten toon gestel de voorwerpen waaromtrent wij hier in gee- ne bijzonderheden kunnen treden in het al gemeen zeer wel voldaan. Ook het vuurwerk afgestoken op den avond van den eersten dag, droeg de algemeene goedkeuring weg; terwijl de harddraverij op den tweeden dag, waaraan 24 paarden deelnamen mede zeer wel en in de beste orde is afgeloopen zijnde de prijs, en dito melkkan behaald den heer A. W. Slelwa- Een en luisterd door keurig muzijk zijkanten der dd. schutterij en door een millioen gulden volgeteekend. De inschrijvers ontvangen bet volle bedrag hunner inschrij ving. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 9 Aug.: Men doet opmerken dat sommige dagbladen in den laatsten tijd eene dwaling hebben be gaan door te gewagen van de meerderjarig- verklaring des prinsen van Oranje, op 4 Septem ber aanst. Volgens de Nederl. wetgeving wordt men meerderjarig op zij ne 25ste jaar, welke be paling van toepassing is zoowel op den prins van Oranje als op alle overige onderdanen des kouings. Art 54 der grondwet maakt op dien algemeenen regel eene uitzondering voor den koning die meerderjarig is als zijn acht tiende jaar is vervuld.” Inlusschen is het eene waarheid dat Z. K. H. de prins van Oranje, naar luid van art. 46 der grondwet, van regts- wege regent is, in het geval van art. 42 der grondwet, wanneer hij zijn achttiende jaar vervuld heeft, terwijl hij, overeenkomstig art. 71 nadat zijn achttiende jaar is vervuld, van regtswege zitting en eene raadgevende stem in den raad van state heeft. Daaruit blijkt der halve zegt een der dagbladen teregt dat Z. K. H. bij de intrede van zijn 19de jaar, de eigenlijk gezegde staatkundige meerderjarigheid verkrijgt. Uit dien hoofde is de aanstaande verjaardag van den prins als eene gewigtige gebeurtenis voor het land te beschouwen. Wij laten hier volgen de artikelen der grondwet die tot deze aangelegenheid betrekking hebben: Art. 46 Wanneer de prins van Oranje zijn achttiende jaar vervuld heeft is hij in het geval van art. 42 van regtswege regent.” Art. 71.... De koning is voorzitter van den raad (van state) en benoemt de leden. De prins van Oranje beeft echter, nadat zijn achttiende jaar is vervuld zitting van regts wege en eene raadgevende slem.” Naar wij vernemen, bestaat het voorne men om de feesten die in September aan staande alhier zullen worden gegeven bij ge legenheid van den 18den verjaaardag van Z.K.H. den prins van Oranje, te vieren op den 8 dier maand na de terugkomst van het koninklijk gezin uit Amsterdam. Uit het 42ste jaarlijksch verslag, dezer da gen uitgebragt nopens het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de gewapende dienst in Nederland, blijkt, dat gratificatiën werden verleend aan 1849 personen. Uit de rekening bleek dat de ontvangsten in 1857 hadden bedragen ƒ76,585.151/, en de uitga ven ƒ75,504.561/,. De jaarlijksche collecte had opgebragl 27,047.37'/“dus ƒ212.851/, meer dan in 1856. Men schrijft uit Wiesbaden dat op 8 dezer graaf von Bismarc, gevolmagtigde des ko- nings van Pruissen bij den Duitschen Bond en de staatsraad Ludwig von Reinbard ge zant des konings van Wurtemberg bij den Bond bij Z. M. den koning hebben gedineerd. Verder deelt men mede, dat Z. M. bet voor nemen beeft, den 20 uit Wiesbaden te ver trekken en zich vervolgens nog eenige dagen te Weimar op te houden, alsvorens naar 's Gravenhage terug te keeren. In den namiddag van den 9 dezer is te Zaandam een hevige brand uitgebarslen in een’ zilversmidswinkel. In korten tijd had hel vuur de belendende perceelen aangetast o. a. het manufacturen-magazijn van den heer Wübbe, en werden er zestien huizen door den brand vernield. De bekende vier Maleijers die wegens rebellie en brandstichting, aan boord van de Twenthe lol veeljarige tucbthuisstaf veroor deeld zijn en wier verzoek om gratie door Z. M. is gewezen van de hand, zijn dezer dagen van Arnhem te Amsterdam aangekomen. Zij zullen in het huis van bewaring nacht verblijf houden en den volgenden morgen per stoomboot naar Harlingen worden overgevoerd van waar zij naar Leeuwarden worden gebragt, om in het tuchthuis hunne straf te onder gaan. Een der veroordeelden, Sidin, de serang, is ziek. [Ze zijn den 12 te Leeuwarden aange komen.] Uit Makkinga wordt gemeld d. d. 7 Aug.: Naar men verneemtis er bij de besturen der gemeenten Oost- en Weststellingwerfeen voor stel aanhangig ter verkrijging van een’ kunst weg van Oldemarkt door Blesdijke en Noord- wolde tot Oldeberkoop in verbinding met den grindweg van de Lemmer naar Smilde. Te vens bestaat er een plan tot het graven van een kanaal van uit de Compagnonsvaart bij Oosterwolde langs Veeneburen en het Ronde tot in het Lindekanaal en is aan eene com missie uit deu gemeenteraad van Oostslelling- werf de opname van het aanwezige veen ou der deze gemeente en van het terrein van het geprojecteerde kanaal opgedragen. Men meldt uit Sleenwijk d. d. 9 Aug. Heden vervoegde zich een onbekend persoon met een paard het welke eene waarde had van ten minte ƒ500, bij den koopman Jan de Wit die dadelijk bespeurde, dat het een gestolen paard was en aan den verkooper ƒ50 bood voor welken prijs hij het dan ook da delijk gunde. Naar eene herberg gegaan zij ode, waar de betaling zoude geschieden zeide De Wit Ik zal u overmorgen op Dievenmarkt betalen waarop de verkooper zich dadelijk verwijderde het paard alhier achterlatende hetwelk wel spoedig door den bestolen eige naar zal gereclameerd worden. Uit Veendam wordt gemeld d. d. 8Aug.: De toestand der buitenlandsche zeevarenden welke hier te huis behooren is allerbedroe vendst de meesten hebben werk genoeg dat zij de gagie aan hunne manschappen betalen gezwegen van geld voor hunne huishoudingen over te zenden. Met vrees ziet men dan ook den winter te gemoetwanneer aan de coin- pacten (onderlinge assurantie-maatschappijen tegen zeeschade) geofferd moet worden ter wijl nog een groot restant, veroorzaakt door de vele ongelukken van het vorige jaar, moet worden voldaan hierdoor lijden alle de tak ken van bestaan alhier veel. Kortelings werd uit Smilde gewag ge maakt van eene roode stof op het water. Thans meldt men uit Weenen d. d. 4 de zer Sedert eenige dagen vertoont het water alhier inzonderheid dat van vijvers en stil staande plassen, eene bloedroode kleur, die voornamelijk in een bassin van hel Belvedère wordt waargenomen. De oorzaak van dat verschijnsel is de ontwikkeling vaneen bloed rood gekleurd infusorium of afgietseldiertje door de natuurkundigen met den naain van Englaena Sanguinea bestempeld. Van de 20 ten gevolge van de rustver storing te Tilburg gearresteerde personen zijn er in den namiddag van den 6 dezer 8 gevan kelijk naar ’s Bosch overgebragt tegen 5 is bevel van aanhouding uitgevaardigd en de ove rigen zijn op vrije voeten gesteld. De jonge prins van Oude bevindt zich nog steeds te Parijs en trekt voortdurend de algemeene aandacht, zoowel door zijn schoon voorkomen en fraaijen lichaamsbouw als door zijne prachtige kleederdragt en den rijkdom van edelgesteenten, dien hij ten toon spreidt. De zer dagen de opera bezoekende heeft de di recteur hem ook het tooneel laten bezigligen en hem in den foyer der danseressen geleid alwaar zijne verschijning eene groote opschud ding onder de verzamelde zéfirs te weeg bragt. Verscheidene voorname leden der Katho lieke partij hielden voor eenige dagen eene vergadering in een hotel der Parijsche voor stad Saint-Germain. Het doel dezer bijeenkomst was te beraadslagen over de middelen die aangewend zouden kunnen worden, om tot de mogelijkheid te geraken dat ook Frankrijk en niet Oostenrijk alléén vertegenwoordigd worde in de thans nieuw herstelde Mallhezer- orde. De Bretagne aan boord waarvan keizer Napoleon zich te Cherbourg bevond en dat zich toen naar Brest zou begeven is het grootste schip der Fransche zeemagl. Het voert 120 stukken en is geboord op 160. De beman ning is 800 a 900 koppen sterk. Voor den togt naar Brestberekend op 20 uren zijn twee slaapkamers naast den groote salon ge maakt. De vernieuwing en het ameublement dier vertrekken hebben 50,000 francs gekost. Dat der keizerin is geheel met wit satijn be hangen en met bloemguirlandes geborduurd. Het is een allerprachtigst boudoir, 's Keizers ander werd opge- van het corps mu- van Leeuwarden groot aantal uitgeslokene Neder- landsche vlaggen. Overigens is hier op de kermis wederom nog al vrij wat te zien te booren en te koop hoewel onder dal alles de schouwburg van den heer Van Lier wel de voornaamste plaats bekleedt. Het departement van oorlog heeft de chefs der corpsen bij het leger gemagtigd, om aan de milicieus der ligting van 1854, die vergun ning mogten vragen tot het aangaan van een huwelijk, de vereischle toestemming daartoe, te rekenen van 1 October aanstaandeuit te reiken; onder bepaling, dat de bedoelde man schappen vooraf hunne schuld op het kleeding- en reparatiefouds moeten aanzuiveren terwijl aan de miliciens, die buiten staat zijn, aan de ze bepaling te voldoen de bovengemelde toe stemming dan alleen zal worden verleend, wan neer hun onvermogen om die schuld aan te zuiveren, door overlegging van een certificaat, afgegeven door bet bestuur hunner woonplaats, wordt bevestigd. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 9 AugustusVeel is er reeds gesproken over I het aanstaande bezoek des konings in de hoofd stad dit jaar vooral merkwaardig door de meerderjarigheid des prinsen van Oranje, om welke reden het dan ook tot September werd uitgesteld. Met zekerheid vernemen wij thans dienaangaande het volgende De geheele vor stelijke familie zal ditmaal te Amsterdam ver- eenigd zijn. De komst is bepaald op 5 Sep tember aanstaande. Uit goede bron vernemen wij verder, dat er op den 4 eene groote wa penschouwing over de schutterij gehouden groot gala-diner ten hove gegeven en des avonds geïllumineerd zal worden. Den 5 zal de vorstelijke familie de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk bijwonen en vervolgens in den voormiddag het koninklijk zoölogisch ge nootschap l'ïalura Artis Magistra bezoeken. Den 6 zal Z. M. audiëntie verleenen en des avonds eene groote gala-voorstelling in den schouwburg gegeven worden. Ook de morgen van den 7 zal aan audiëntie gewijd zijn ’s avonds soirée dansante ten hove. De vorste lijke familie zal den 8 weder naar ’s Hage te- rugkeeren. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. ff Aug.: Volgens eene annonce van de Handel- Maatschappijis de nieuwe leeuing van vijf

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1