NIEUWS- EN ADIEHTENTIE-BL.il) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEIX I 1858. No. 66. 13de Jaargang» WOENSDAG E den 18 Augustus. BINNEN- EN BUITENLAND. - iiiiwriiiiwiiiimwiiiiinnDiiaii:. SNEEKER COURANT. t n I t Wordt gemeld <1. d. 10 dal jonge, onge* Dat van r i r i i Voor de onderwijzers zal bet verpliglend nemer j hel ontstaan van vacatures den gevesligden onderwijzers niel pligl kan opleggen evenwel dal geen onderwijzer zich aan te de Brilsche koningsvlag met hel vorstelijk Koningin Victoria zal de reis gedu- ~..t naar Antwerpen voortzelten per spoorweg naar Berlijn ver- Aug.: Op 21 boorder Zeil- van Texel eeii vaartuigen gehouden worden. Uit Vlissingen Aug Nadal den I Engelsche sloomkorvetten lot hel geleide i vtuiiii tiytuuiu u. ii. iw 8 dezer twee koninklijke van koningin Victoria I stad naar Antwerpen waren gestoomd en de stoom-ka non neerboot Firebrand heden al hier ter reede was aangekomen zag men he den avond ten 7'/, uur het koninklijk stoom- jagt F ie tor ia and Albertgevolgd door twee sloomhooten. Aan boord van het eerste be vond zich koningin Victoria en gevolg lang zaam en statig voorbij deze stad stoomende. Duizenden menschee. beschouwden van de wal len bij het verrukkelijkste zomerweder, dit prachtige schouwspel dal met de heerlijk blaau- we lucht en het schitterende gezigt der on dergaande zon, een onbeschrijfelijk schoon ge heel vormde; het geschut der vesting begroet- om dit zelf. Dat gekookt voedsel tot vetmesting van varkens de voorkeur verdient zullen de mees te landbouwers niet in twijfel trekken doch geenszins is men het eens in welke verhou ding, bij bet vetmesten, bet verschil staat van gekookt tot raauw voedsel. In Duilscbland werd daarmede onlangs een* proef genomen. Vijf varkens zijn met gekookt en vijf anderen van gelijke zwaarte onge veer, met raauw voedsel vetgemaakt. De eer ste vijf varkens namen 500 pd. toe, bij eene uitgave van f 66 GO terwijl de anderen, in gelijk tijdperk 500 pd. toenamen met eene uitgave van f 54.10. Een werktuigkundige te Berlijn beeft een toestel uitgedacht dat aan een vragtwagen aangebragthet vervoer van lasten zoodanig vergemakkelijkt dat men slechts één paard behoeft waar vroeger drie vereischt werden. De ko.-ten van een’ dergelijken toestel zijn be- Irekkelijk zeer gering. Een voorvaldat dezer dagen op het sta tion van den spoorweg bij Kassei plaats had, verdient als waarschuwing bekend gemaakt te worden daar bel reu ontzet tend ongeluk had kunnen ten gevolge hebben. Door een'frabrij- kant uit den omtrek Was namelijk eeiie haal van 2 i 3,1,1 als verwwaren gedeciare- bovendien aan de overige aandeelhouders het genot van een jaarlijksch bedrag van 4'/, per cent voor dividend en amortisatie waarvoor* echter nooit meer dan f 900,000 in een jaar uit de schatkist mag loorgeschoten worden. Dit voorschol zal eene rentelooze schuld ten lasle der spoorweg-maatschappij uitmaken. Na verloop van 99 jaren of zooveel vroeger als het geheele kapitaal der maatschappij mogl zijn algelost wordt de gansche onderneming van zeil Let eigendom van den slaat. Ook heeft de regering zich bij de concessie hel regl voorbehouden, om, zoodra zij mogt goedvinden, de onderneming legen' betaling eener door on partijdige taxatie te bepalene som over te rie men met al hare baten en lasten. Uit Niettwediep wordt gemeld d. d. II dezer zal hier van wege de en Roeioereeniging op de reede wedstrijd door zeil- eu roei- geheel SMEEK 17 Augustus. Van den 7den tot en met den 15 dezer zijn in deze provincie 55 runderen aan de besmet lelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor hel totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5445. Heden is alhier een aanvang gemaakt met bel afdammen der Oudvaart de slatting dezer vaart lang 18,000 Ned. el is in de vorige Week aangenomen door T. Schaafsma en cornp., voor de som van ƒ25,800. Wij kunnen niet nalaten, de aandacht onzer lezers Ie vestigen op hel alhier ter ker mis aanwezige Theater van de herren C.ilp en Weens, zoo om de verwonderlijke sterkte en gedeeltelijke nieuwheid der touren die al daar verrigt worden als om hel afwisselende en de verscheidenheid derzelve, en twijfelen geenszins, of zij, die dit bekwame gezelschap hebben zien werken, zullen aan hetzelve ee- nen welverdienden lof geenszins ontzeggen. Te Amsterdam werd op den 10 dezer de 74sle algemeene vergadering der maatschappij tot but van 'l Algemeen geopend, in hel kerkgebouw der Doopsgezinden, waarbij 168 departementen vertegenwoordigd waren. Men meldt uit Amsterdam d. d. 15 Au gustus: Wij vernemen, dat al de hoofdsoffi cieren der schutterij alhier gisteren aan Z. M. den koning een onverwijld ontslag hebben verzocht. Reeds is gemeld dat er omtrent de dienst der wachten bij de gevangenissen een algemeen voorschrift is vaslgesteld. Dit besluit is geno men op grond dat hel zoo voor de veilig heid der ingezetenen, als om eene doeltreffende uitvoering dezer gewigtige dienst te verzeke ren van belang is, dat daaromtrent over bet algemeen dezelfde grondbeginselen worden in acht genomen. De beginselen van bel nieu we voorschrift zijn in overeenstemming gebragt met de instruction van de betrokkene burger lijke beambten. Het voorschrift is van toe passing op al de gevangenissen waarbij mili taire wachten reeds zijn of moglen worden geplaatst. Eene der bepalingen houdt in dat de wachten bij gevangenissen onder het toe- zigt en de onmiddelltjke bevelen staan van den kommandaiil of directeur der gevangenis mo gende hij evenwel geene straf aan de wach ten opleggen. Bij de herstemming in het hoofdkies- distrikt Hoorn is de heer mr. F. A. baron van Hall minister van staat met 1076 van de 1596 uitgebragte stemmen benoemd lot lid van de tweede kamer der slalen-generaal. De beer mr. J. G. A. Faber had 520 stemmen op zich vereenigd. Men schrijft uit Hoorn d. d. 11 Aug. Men wil weten, dat het den onlangs te Forme rende uit de gevangenis ontvluglen Markus Liepman Cohen zou gelukt zijn, langs het strand naar hel Nieuwe-Diep Ie geraken en van daar naar Engeland te vlugten aldaar zeilree liggend kolenschip. Ook Wordt hier verhaald dat de onlangs uil het huis van correctie ontvlugte, doch achterhaalde Krei der weder pogingen heeft aangewend tot onl- tlugling, doch dal zijn voornemen, reeds half ten uitvoer gebragt door de waakzaamheid der kommandanten verijdeld is. Dezer dagen stal te Hoorn een kind van negen jaren eene oliekoek van eene vrouw, die op de kermis deze zat te bakken. De vrouw, hierover in drift ontstoken snelde het kind achterna gaf hel een goed pak slaag en dreigde het bovendien nog met de policie. Het onuoozel bloedje, verschrikt door de oulvati- gene afrossing eu bedreiging, ijlde naar huis, kreeg door den si brik een toéval en was den volgenden dag een lijk. Alle aangewende ge neeskundige hulp stuitte af bij dit hardnekkig toeval, door den schrik aan dal jonge, onge lukkige ki'id veroorzaakt. Ten vatizien van de verleende concessie der Ni'derléndsche spoorweg! in iemelden wij thans nog liet volgende: De concessie wordt verleend voor negenen- negentig jaren. De slaat neemt voor tien millioen gulden aa.ideei iu dt ondernemingep waarborgt saluut. I rende den nacht en van daar trekken. Uit Heerde wordt gemeld d. d. 11 Aug.: Gisteren avond even 9 uren werd hier een treffend natuurverschijnsel opgemerkt. De menschen, die zelven het licht aanschouwden, zagen als Ware het een’ blaauwkleurig vuri- gen kogel met schitterenden staart van het westen naar het oosten door de lucht zweven, hetgeen een licht verspreidde als van helderen maneschijn zoodat sommigen hunne schaduw duidelijk voor zich erkenden en getroffen stil stonden. Ook anderen, die nog voor de ra men zaten te schemeren zagen zich eensklaps verlicht en meenden, dat eene flaauw bran dende lamp in het vertrek gebragt werd. Uit Steenwijk Wordt gemeld d. d. 9 Au gustus De persoon van L. een gecondem- neerde gevangene, die naar Leeuwarden getrans porteerd werd, om aldaar zijne straf te onder gaan heeft in den nacht van donderdag op vrijdag pogingen in het werk gesteld, om uit met een I het huis van bewaring alhier te onivluglen hetwelk hem echter door activiteit van den cipier en verdere ambtenaren, met de surveil lance belast is mislukt. Ook te Deventer en Zwolle heeft hij zulks beproefddoch eveneen? vruchteloos; te Kampen js hij onder het trans port van de brug in den iJssel gesprongen en aan zijne bewakers ontsnapt, welke veel mc?i~ te gehad hebben, om hein weder in handen te krijgen. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 15 Aug.; Wij hebben dezer dagen gemeld dat de generaal-majoor Van Molken, prov. com mandant van Friesland, Groningen en Dren the te Norderney heeft vertoefd en de eer heeft gehad den koning van Hannover in naam van den koning der Nederlanden te begroeten. Wij kunnen thans mededeeleu dat het den koning George V heeft behaagd, gemelden hoofd- officier Ie benoemen tol commandeur 1ste klas se der Guelphen-ordek Uit Assen schrijft men Is de toestand der onderwijzers in den laalsten tijd zeer ver beterd door de wet op het lager onderwijs, vooral ten opxigte van het door die wet tol stand gebragle pensioenfonds van onderwijzers, in deze provincie wil men nog meer doen aan de weduwen der ouderwijzers wil meu ook een pensioen verzekeren de gemeen te-be sturen worden door gedep. stalen lot krachti ge medewerking uitgenuodigd met name door ook daaraan geldelijke ondersteuning Ie verlee- tien. T' worden gemaakt in dal fonds deel te ten minste bij daar men zoo zeer dezen men verwacht deze zeer gewenschte inrigting zai onttrekken, die vooral aan de ijverige bemofijingen van den provincialen inspecteur dr. H. J. Nassau is te danken.” Uit Assen wordt gemeld d. d. 12 Attg. Van onderscheidene zijden ontvangen wij berigten over bet op nieuw zich vertooneu van de aardappelziekte. Vooral bij de vroeg rijpe soorten; op vele akkers is hel loof reed» I zwart geworden en verspreidt zich daarbij de eigenaardige slinkende lucht. Wij hebben echter nog niet vernomen dal de knol in deze provincie is aangetast gelijk in de gemeente Niekerk, provincie Groningen, Wel behoorendevoorbij deze degelijk hel geval is, volgens een betigt in de Groninqer Courant. de Groninger Courant. Gelijk men weetis in de Belgische ka mer van volksvertegenwoordigers den 4 dezer het wetsontwerp nopens de versterking van Antwerpen met 52 legen 45 stemmen verwor pen. De stemming kenmerkte zich door een incident, te aardig om het te verzwijgen. Toen de naam van den hr. Van der Donckt Ka tholiek afgevaardigde, werd opgeroepen aar zelde dit lid en sprak, als iemand die plotse ling uit eenen diepen slaap wordt gewekt Voor Tegen Hierdoor ontstond ge lach en de voorzitter vroeg hem, of hij «oor of tegen stemde. Verscheidene stemmen ter regterzijde Hel is voor." Eenige stem men ter linkerzijde; Het is legen' De voorzitter: Inderdaad de hr. Van der Donckt heeft het laatst tegen gezegd.” De hr. van der Donckt Ik heb voor gezegd en daarna tegen, omdat ik meende...” De voorzitter; In het midden eener stemopneming worden geene discussiën gevoerd. Ik verzoek u, op de hoofdelijke omvraag antwoord te geven. De heer Van der Donckt Kan ik dan op nieuw mijne stern uitbrengen —- De voorzit ter: Wel zeker, dal moet Well” De hr. Van der Donckt Welnu dan blijf ik bui ten stemming" Bij deze zotte conclusie harst- ten de afgevaardigden en bet publiek die be reids in de gansche zamenspraak veel schik hadden gehad, in een schaterlach uit die ee ltige oogeublikken aanhield en de stemopne ming vertraagde. En toen den hr. Van der Donckt overeenkomstig het reglement van or de, gevraagd werd, waarom hij builen stem ming bleef, antwoordde bij, dat hij hel deed dezelfde reden als de heer Devaux. op nieuw gelach verwekte, spreekt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1