I NIEUWS- EN ADVEDTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. ZATURDAG I 1858. No. 61 I 13de Jaargang. den 21 Augustus. no den 6 Julij 1838, no. a k als: 40 Nanne Theunis Haagsma. 08 A 567 2 06 1 WILLEM. 74 04 16 10 19 46 60 10 90 60 13 70 59 1 2 1 1 1 1 28 87 70 90 10 30 50 70 30 50 A A A A A A A A A A Uitgegeven den eenendertigste Julij 1858. De Directeur van het Kabinet des Konings De KOCK. Denzelfde. Denzelfde. Denzelfde. Wijbe Meines Klijnsma en M. E. Wijbe Meines Klijnsma. Denzelfde. (de Watermolen) Denzelfde. Karst Kornelis Jongsma. Denzelfde. 04 07 76 70 je 70 40 60 10 90 90 10 13 70 62 14 06 72 07 39 47 07 04 77 45 27 45 59 568 569 473 472 474 471 475 989 801 813 30 47 07 04 09 06 27 04 02 12 838 839 840 973 231 234a 178a 846 1332 12 16 31 84 09 55 E B B B B B B C C 38 02 5 3 ;n 4-ë BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 20 Augustus. De alhier jl. Denzelfde. Denzelfde. Jan Kerstes Kerstma. Denzelfde. Denzelfde. Denzelfde. Denzelfde. Roelof Hendriks Rietveld. Denzelfde. Denzelfde. Met belangstelling vernemen wij dat door wijlen den heer S. Cromraelin gewezen eme ritus predikant alhier aan onderscheiden gods dienstige liefdadige en nutige instellingen en genootschappen legaten zijn besproken. Daar onder behooren de Ned. Herv. diaconiën van al de standplaatsen des overledenen benevens die van de Evang.-Luthersche gemeente alhier, het kerkgenootschap der Ned. Herv. gemeente, het stedelijk armbestuur het stads- en bur gerweeshuis allen mede alhier het instituut voor doofstommen te Groningen en beide blin den- instituten te Amsterdam de beide kolo niën der Maatschappij van Weldadigheid, Ned. Mettray, het Asyl te Steenbeek, het gesticht te Montfoort enz. enz. Naar men verneemt zou bij de regering het voornemen bestaan om in de aanstaande zitting van de staten-generaal gewijzigde wets ontwerpen aan te bieden belrekkelijk de genees kundige staatsregeling. Men weet, dat het vo- Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluithetwelk in het Staatsblad geplaatst alsmede in de Staats-, Leeuwarder en Sneeker Couranten openbaar gemaakt zal worden. Wiesbaden den 25 Julij 1858. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Van TETS.' Weiland. Polderdijk en Weiland. Hooiland. Idem. Polderdijk. Idem. Weiland. Weide. Hooiland. Weiland. Idem. Polderdijk als Weiland. Idem. Weiland. Idem. Huis en Erf. Weiland. Watermolen Hooiland. Idem. rig ministerie reeds ontwerpen nopens deze aangelegenheid heeft ter tafel gebragten dat deze in de afdeelingen werden onderzocht waar ze tol vele bedenkingen hebben aanlei ding gegeven. Men wil thans weten dat bij de nieuwe voordragten in vele opzigten op ge melde bedenkingen in het voorloopig verslag vervat gelet is. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 17 Aug.: Door de regering is aan den heerBlon- dot en andere buitonlanders voorloopig conces sie verleend voor een’ spoorweg van Utrecht over Harderwijk naar Zwolle. Volgens den Stoompost zijn de onderhan- delingen van de ijzeren spoorweg-maatschap- pij en het ministerie van binnenlandsche za ken betrekkelijk de aangevraagde concessie door de Maalsch., om haren spoorweg ten noord oosten van Rotterdam met den Rhijnspoor- weg te verbinden enz., zonder eenig gunstig resultaat gebleven en zijn zij sedert eenigeu tijd geëindigd. Bij besluit van 12 Aug. heeft Z. M. tot rector magnificus bij de hoogeschool te Gro ningen voor het akademie-jaar 1858 1859, benoemd de hoogleeraar J. J. P. Valeton. Men verneemt dat aan jhr. de Casem- broot gouverneur van Z. K. H. den prins van Oranje, een verlof van bijna twee jaar is verleend als luitenant-kolonel bij den ge nenden staf, in te gaan met het tijdstip, waarop Z. K. H. den leeftijd van 18 jaren heeft bereikt. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 16 Aug.: Naar men verneemt, zijn bij den groot- boekhouder der Nederduitsche Hervormde ge meente alhier van een’ onbekende ontvangen twee aanzienlijke giften ieder groot ƒ5000 waarvan de eene bestemd is tot den aankoop en uitdeeling van spijskaartjes en de andere tot tegemoetkoming in de restitutie van de gemeentebelasting, die voor het vervolg o. a. voor de Nederd. Hervormde gemeente verval len is. De milde gever verdient bijzonderen dank voor zijne ruime bijdragen ten behoeve van de armen eener gemeente, die nu geene subsidie hoegenaamd meer van de stad ont vangt. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat de koning der Nederlanden den 12 dezer het nabij die stad gelegen fraaije landgoed van den graaf von Mons voor eene som van ƒ150,000 heeft gekocht. Men meldt uit Rijswijk d. d. 14 Aug.: In den aardappeloogst, waarin in deze plaats en omstreken voor 4 deel wordt gebouwd, is men dit jaar vrij gelukkig, geen enkele is door de ziekte aangetast, en bovendien is de opbrengst groot. Dagelijks worden hier eenige schepen geladen voor den prijs van f 1.40 lot de bes te ƒ1.70 per mud. Een droevig ongeluk is er jl. zaturdag avond te Vriescheloo voorgevallen. De zoon van een’ landbouwer, Hindrik Kremer, al daar, Roelf genaamd, oud 19 jaren heeft, terwijl zij in de nabijheid bezig waren hooi bij elkander le brengen, de onvoorzigtigbeid gehadzich in den hof van een’ ander land bouwer te begeven en zich er eenige peren toe te eigenen. Hiervan werd aanklagte ge daan en de jongeling gedagvaard om op den 16 dezer voor den heer burgemeester te ver schijnen. Hij heeft zich de zaak zoo aange trokken dat bij tot het afgrijsselijke besluit is gekomen zich den hals af le snijden en alzoo een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Hij was overigens onberispelijk van gedrag, altijd vlug en welgemoed en de ouders ijverig in hun bedrijf behulpzaam zoodat dit over lijden door zijne aanverwanten en kennissen om de nietige zaak diep wordt betreurd. Een Parijsche correspondent schrijft om trent het gematigd bewind van den heer De- langle, thans minister van binnenl. zaken: Ziehier de gevolgen van het liberalismus van den heer Delangle 1) De talrijke personen die te Saint Etienne zijn in hechtenis genomen, wegens de veronderstelde of werkelijke in be slagneming van bommen, zijn zonder onder zoek zonder vonnis, naar Lambessa vervoerd. 2) Te Angers zijn 15 personen die tot ver schillende standen der maatschappij behooren BESLUIT van den 25 Julij 1858betreffende de onteigening van perceelen in het belang der bedijking van den Veen polder van Echten, in de gemeente Lemsterland. Wij WILLEM IIIbij de Gratie GodsKoning der NederlandenPrins van Oranjc-Nassau Groot-IIertog van Luxemburg, enz. enz. enz. Op de voordragt van onzen Minister van Binnenlandsche Zaken van den 6 Julij 1858, no. 125 3C afd.strekkende tot aanwijzing der perceelen welke onteigend moeten worden ter uitvoe ring van de werken van bedijking, voorgeschreven bij het reglement voor de bedijking, verveening, droogmaking en het beheer van den Veenpolder van Echten, in de gemeente Lemsterland Gelet op artt. 62, 63 en 64 der wet van den 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125); Gezien het proces-verbaal van de zitting der Commissie uit de Gedeputeerde Staten van Fries land, welke met den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in het 2e district, het hoofd van het gemeente bestuur van Lemsterland en den voorzitter van het bestuur van den Veenpolder van Echten, ingevolge art. 63, in verband met art. 10 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125), is vereenigd geweest in het gemeentehuis, ten einde de bezwaren den belanghebbenden aan te hooren, nadat aan de bepalingen der wet was voldaan; Den Raad van State gehoord (advies van den 16 Julij 1858, no. 5); Gezien het nader rapport van onzen Minister van Binnenlandsche Zaken van den 22 Julij 1858, no. 128, 3' afd. Hebben besloten en besluiten Ter uitvoering van de werken van bedijking, voorgeschreven bij het boven aangehaalde regle ment zullen ten algemeene nutte ten name en in het publiek belang van den Veenpolder van Ech ten, in de gemeente Lemsterland, worden onteigend de hierna vermelde eigendommen, in die ge meente gelegen, aangeduid in het plan en de kaarten, welke ingevolge art. 64, in verband met art. 12 der wet, ter inzage van een' ieder hebben gelegen en door het bestuur van den Veenpolder niet in der minne konden worden verkregen, als: SNEEK, 20 Augustus. De alhierjl. woens dag gehoudene hardzeilpartij bijgewoond door eene groote menigte toeschouwers, uit ver schillende oorden zamengevloeidis, door het schoonste weder begunstigd in de beste orde en zonder eenig ongeluk afgeloopen. In de 1ste klasse werd de prijs behaald door G. v. d. Meer te Koostertille, en de premie door G. Zijlstra te Dragten 2de klasse, prijs J. J. v. Niel te Sneek, premie G. ter Horst Jz. me de aldaar; 5de klasse, prijs S. Blijstra te Grouw, premie P. v. d. Molen te Langweer; 4de klasse, prijs W. v. Heslinga te Sneek, premie IJ. v. d. Meulen te Gaastmeer 5de klasse, prijs J. T. Haitsema te Slotenpremie H. Buma te Gaastmeer; 6de klasse, prijs R. G. Zijlstra te Dragten, premie J. Zuidema te Grouw. Men schrijft uit Leeuwarden d. d. 16 Aug.: SNEEKER COURANT. PERCEEL, TEN NAME VAN: •ver n .2 "-S O s s 9 i- le u TE ONTEIGENEN GROOTTE. TER GROOTTE VAN o a VAN HET B IJ HET KADASTER BEIEND bmmbbtwi ibit’iTi,airneaa—M

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1