NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. M i I 1858. No. 69. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER n» k BofflBBiHninBïnfnminïiiirn/iBHiLniiiii; 3,1 1- SNEEKER over I BINNEN- EN BUITENLAND. dansen. van den waar- <»er 'n ;e 10 heeren Gedeputeerde Staten, voor Hee- van koophandel en 1859. van aanbesteding MAANDAG DEN 30 AUGUSTUS 1858, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Missives van de heeren Jorritsma en Endtz, houdende aanneming der benoeming tot Stads Doctoren. Besluit van houdende goedkeuring der reglementen de beurtveeren van Delfstrahuizen en ren veen. Behandeling der Gemeente-rekening 1857. Missive omtrent hel veranderen tijd voor het oplialen der secreetmest over de stemmen hebben gestaakt. Adres van J. B. Wielinga, om verdunning tot het plaatsen van eeu’ teerbak op den wal vóór zijn huis. Missive omtrent het onderwijzend personeel in de industrie-school. Rapporten wegens het reglement voor het beurtveer van Amsterdam en de rekeningen over 1857 van het werkhuis en den schut tersraad. Begrooling van de kamer fabrijken voor de dienst van Bestek en voorwaarden van eene gaz fabrijk. SNEEK, 27 Augustus. Z. M. heeft be noemd tot burgemeester van Tietjerksleradeel mr. J. G. VV. H. baron van Sijtzama en van Menaldumadeel mr. W. A. Bergsma. Men verneemt, dat Z. M. bepaald heeft dat de manschappen dienende aan boord van Zr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog die geen gebruik verlangen te maken van het aan hen toegekende rantsoen jeneverdaarvoor eene schadeloosstelling in geld zullen bekomen. De StaaU-Courant van den 25sten de zer behelst een koninklijk besluit, waarbij bepaald wordtdat de tegenwoordige vergade ring van de staten-generaal door den minis ter van binnenl. zaken in ’s konings naam zal worden gesloten op zaturdag den 28 Aug. 1858 des namiddags te 2 ure. Men verzekertdat het plan bestaat een gedeelte der rijks-veldwacht als kavaleris- ten te organiseren. De minister van binnenlandsche zaken had het verlangen te kennen gegeven om aan de rijksveldwachters, zoo voor zich als voor de transporten onder hun geleide toe te staan vrijdom van tol-, veer- en bruggelden, die ten voordeele der gemeenten mogten geheven worden. De gemeenteraad van Arnhem heeft met 6 tegen 4 stemmen besloten, den verlang den vrijdom niet te verleenen. Naar het oordeel van den minister van binnenlandsche zaken moet art. 245 der ge- um Myrtillus) zijn dit jaar in de Veluwsche bosschen niet zoo overvloedig als andere jaren maar wel de roode boschbes (Vitisidaea). Daar van wordt in Duitschiand eene zeer smake lijke en oogelijke confituur gemaakt, en hier laat men ze verrotten. Wij vestigen de aan dacht der confituurbakkers op dit feit. Er is nog zoo veel te doen waardoor winst kan erlangd worden en tevens handel en nijver heid bevorderd. Met de blaauwe boschbes wordt in de omstreken van Nijmegen veel han del gedreven hier ook al niet. De stoom boot geeft anders eene gelegenheid om spoedig te verzenden. Zooveel menschee hebben tijd en gelegenheid, dusdanigen handel te begin nen kleine winsten zijn zoete winsten en het geschiedt niet. Te huis gebragt wordt niets. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 23 Augustus; Heden nacht is per stoomboot alhier de eerste bezending veroordeelde vrou wen aangekomen 50 in getal, welke, ten gevolge der verbouwing van de gevangenis te Gouda, voorloopig naar de gevangenis alhier zijn overgebragtnog vier andere, even ster ke bezendingen worden gewacht; een talrijk publiek was op de been piketten soldaten maréchaussées en policie zorgden voor orde en veiligheid. De nieuwste uitvinding van den Fran- schen geest is de crinolinemetre, crinoline meter. De ondernemers van openbare ver makelijkheden van Parijs hebben ondervonden, dat hunne ontvangsten aan entrées in dezelfde mate afnamen als de omvang der crinoline toenam. Natuurlijk, waar vroeger zes dames dansten kunnen thans ter naauwernood twee Elke crinoline zal dus, bij het ver schijnen van hare draagster aan den ingang op zeer eenvoudige wijze gemeten worden en die dames, wier crinolines eene vooraf be paalde maat overschrijden zullen naar gelang van de overschrijding meer entree moeten be talen. Aan een voornaam vreemdeling, die te Parijs eene loge in de opera had gehuurd werd toen hij de kaartjes betaald had en het bureau van den schouwburg verliet, zijne portemonnaie met ongeveer 5090 fr. in goud en papier, benevens zijne opera-biljetlen, uit den zak gestolen. De policie onverwijld van deze zakkenrollerij onderrigt, besloot den vol genden avoudtoen de voorstelling zou gege ven worden op te letten of de gestolene kaart jes ook werden aangeboden. Werkelijk ver schijnt een heer met twee dames met die toe gangsbewijzen. Twee policie-agenten nemen den heer ter zijde, en toen bleek het, dat deze de persoon zelf was die de loge had ge huurd. De dief had hem in den loop van den dag per post de kaartjes teruggezonden en daarbij opgemerktdat de eene dienst de andere waard is daarom wilde schreef de dief de tegenwoordige bezitter der porle- monnaie den vroegeren bezitter het genot gun nen het nieuwe ballet te zien en zou hij zich met den overigen inhoud der beurs ver genoegen. Ter gelegenheid van de jl. donderdag te Parijs gehoudene paijsuitdeelingen aan de doof stommen en blinden, wordt medegedeeld dat thans in Frankrijk 30,000 doofstommen zijn waarvan 0000 van 5 tot 12 jaren oud. Van eene len namelijk 74,3 millimeters dal is indien het gevallen water noch in den grond ge zakt noch weggevloeid was dan zou de laag regen meenlewet in dien geest worden opgevat dat hebben, daarbij alleen het werkelijk verblijf in de ge meente bedoeld wordt, zoodat aan een’ persoon, die met zijn gezin gedurende een’ tijd in eene andere gemeente is verbleven afschrijving kan worden verleend van den hoofdeiijken omslag, door hem verschuldigd wanneer hij gedurende het geheele jaar in de gemeente, waar die omslag geheven wordt zijn verblijf had ge houden. Eene andere opvatting zou in strijd zijn met het gevoelen van den wetgever die, bij de vaststelling van genoemd art. 245er niet aan gedacht heeft, dat alleen het wettig domicilie voldoende kon zijn, om in de belas ting te worden betrokken. Door den minister van oorlog isop aan vrage van heeren parnassyns der Ned. Isr. hoofdsynagoge te ’s Hage aan de Israëliti sche miliciens bij de verschillende corpsen van het leger dienendeverlof verleend van 5 September aanstaande tot 5 October daaraan volgende ten einde de in dat tijdvak inval lende feesten ten hunnent te kunnen vieren. Gegadigden voor de betrekking vansmid- vuurwerker en wagenmaker, die zich voor den was dan eene hoogte van 74,3 Nederl. strepen Om zich een denkbeeld te vormen van de grootsche werkingen, die bij zooda- nigen regen plaats hebben deelt de Utr. Ct. mede dat indien er van eene Ned. kan of een Ned. pond bedraagt dat 1 dus gisteren morgen op 74 kanuen en len en dat op de oppervlakte der stad die ongeveer 1,440,000 vierk. Nederl. ellen bedraagt, dus gisteren morgen tusschen 51/, en 10’/, uur alleen 106,992,000 Ned. ponden of kan nen water zijn gevallen. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 23 Aug.: Heden morgen is hier het berigt ontvangen dat de stoomboot Times kapitein James Rai son varende van Harlingen op New-Gastle en Leitb en zaturdag van hier vertrokkenge heel geladen met vee, kaas en stukgoederen, in volle zee, 30 Eng. mijlen van New-Castle is gezonken. De equipage en de passagiers hebben zich in de booten gered en zijn behou den te Harlepool binnengekomen. Uit Harderwijk wordt het volgende ge schreven De blaauwe boschbessen (Vaccini- tijd van zes jaren willen verbinden om in Oost-Phdië werkzaam te zijn kunnen, wan neer zij hun ambacht goed verstaan proeven van bekwaamheid afleggen bij ’s rijks construe- tie-winkel te Delft. Degenen die goedgekeurd worden zullen een handgeld verkrijgen van ƒ200 en met den rang van kanonnier le kl. bij een’ der werkplaatsen in Oost-Indië wor den geplaatst. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 25 Aug.: Vrijdag aanst. zal voor de arr.-regtb. alhier eene niet onbelangrijke zaak behandeld worden. Het geldt eene klagt van laster die begaan zou zijn in een gedrukt geschrift door een onderling der Christ. Geref. gemeente On der het Kruis, Boers, tegen den leeraar dier gemeente ten Oever. De heer mr. D. Léon zal voor den beklaagde optreden. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 24 AugustusDe opper-kamerbeer en de chef van het militaire huis des konings hebben he den bekend gemaaktdat Z. M. op maandag den 6 September aanstaande des morgens ten tien uur op bet paleis te Amsterdam audiën tie zal verleenen aan commissiën civiele en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en op dingsdag den 7 daaraanvolgendeten tien uuraan particulieren. Degenen die verlangen tot deze audientiën te worden toegelaten worden uitgenoodigd zich in te schrijven op eene der lijsten wel ke daartoe aan het paleis gereed zullen liggen, van heden lot en met den 2 September, des namiddags ten vier uur, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. Uit Rotterdam wordt gemeld d. d. 25 Augustus Heden voormiddag werd de dier gaarde geheel onverwacht met een bezoek ver eerd van Z. K. H. prins Hendrik Hd. gema lin en bijhebbend gevolg. Z. K. H. arriveer de juist op het oogenblik, dat de weezen der verschillende gezindten, daartoe door de direc tie der diergaarde uitgenoodigd den tuin be zochten bij welke gelegenheid zij door de le den der diergaarde onthaald werden op wafe len en bier. HH. KK. HH. betuigden Hds. bijzondere tevredenheid over de inrigting en hoorden blijkbaar getroffen de gezangen aan, die door de weesjes werden aangeheven als er kentenis voor het genoegen dat men hen be reid had. Aan alle kinderen der wees- diaconie-, armeninrigtiogen en scholen wordt gedurende deze week gelegenheid gegeven, den tuin te bezoeken en zij worden door eene commissie uit de leden die daartoe bij in schrijving ruim ƒ700 bijeenbragten op eeni- ge versnapering onthaald. Ruim 5,200 kinde ren behalve nog de in het armenhuis ver pleegde oude mannen en vrouwen worden alzoo achtervolgens gewacht. Men schrijft uil Utrecht d. d. 29 Aug.: In den morgen van den 21sten is alhier buitengewone hoeveelheid regen geval- regen valt ter hoogte streep, dit op de vierkante el eene of een I’ elke vierkante el 1 deze 6000 kinderen ontvangen 2000 hoogstens drie maatjes water zijn geval- i 2500 onderwijs. Frankrijk bevat 50 scholen voor doofstommeu die gezamenlijk met 450,000 fr. uit ’s rijks schatkist gesubsidiëerd worden. Van de ligting 1857 hebben 17,992 dienst- pligtigen door ieder 1800 fr. le storten zich van de militaire dienst afgekocht. Bij de do- tatie-kas des legers is dus daardoor de som van 32,259,600 fr. gestort. Donderdag jl. is de stad Mans door een verschrikkelijk onweder geteisterd geworden. De aangerigte verwoesting is zoo groot, dat men zich verbeelden kan, de sporen van een bombardement te aanschouwen. Bijna geen huis is onbeschadigd gebleven overal zijn de glazen stukken geslagen sommige daken zijn weggerukt. Hagelsteenen zijn opgeraapt die 250 wigtjes wogen. De schade, door dien ramp te weeg gebragt, wordt op 500,000 fr. begroot. COURANT. it II ‘t r <r :n ii n ittiaiW*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1