NIEUWS- EN ADÏEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 70. 23de Jaargang. WOENSDAG den 1 September. I >t US' SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. 5 U 1 I s l i i 'ver n ik tt 1- n I I en en a- ue •n het muzijk-corps der schut- corps verscheidene zangsluk- en waarvoor hoven alles de de heeren Knöth en Linde- en de laatste lid meldt uit Leeuwarden d. d. 26 Augustus De achttiende verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje belooft ook voor on ze stad een feestdag te zullen worden. Behal ve dat van wege Z. M. den koning eene gou den zweep zal worden verharddraafd zullen van wege het gemeentebestuur, op het plein vóór het paleis van justitie onderscheidene volksvermakelijkheden worden uitgevoerd, als mastklimmen kuipjesleken talhoutrapen enz., alles door muzijk afgewisseld, terwijl 's avonds in den stadstuin een vuurwerk afgestoken en een harmonie-concert zal worden gegeven. Voorts zal ’s middags door het garnizoen en de schutterij eene groote parade worden ge houden terwijl de ingezetenen zullen worden uitgenoodigd aan een en ander luister bij te zetten door het uitsteken van vlaggen waar aan ongetwijfeld algemeen zal worden voldaan. Bij de dezer dagen te Dockum gehoude- ne veiling der uitgestrekte heerlijkheid van het eiland Schiermonnikoog die bij de provisio nele toewijzing slechts op f 59,147.50 werd beschreven is daarop toen in massa geboden de som van f 97,658 door den heer John Eric Bauck te ’s Gravenhage. De finale toe- wijziug is uitgesteld tot 8 September ek.des namiddags ten 4 uur. Men meldt uit Harlingen d. d. 28 Aug.: De romp van het schip Freisin den storm van 25 Jqlij verongeluktwerd voor eenige dagen publiek geveild, en aangekocht voor KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SN EEK geven door deze kennis, dat door hen voorloopig is vastgesteld het aanvttl- lings-kohier van den Hoofdelijken Omslagdezer Gemeente over den jare 1858 dat dit kohier betreft de ingezetenen, die in den loop des jaars, of na de opmaking van het voijaarsch kohier, in de Gemeente zijn komen wonen, en dat het van heden af, gedurende 14 dagenter Secre tarie der Gemeente voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sueek den 25 Augustus 1858. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. ninklijke besluiten van 6 Jan. 1851, van 27 Sept. 1856 en van 12 Sept. 1857, het verbod van hel vehuren van heele of gedeelten van loten in de staatsloterij, voor zooveel de num mers betreft welke in de vijfde klasse ge trokken worden nu mede van toepassing wordt verklaard op de nommers, welke in de vierde klasse worden uitgetrokken. Dit besluit komt in werking met de 257ste loterij. Volgens eene bekendmaking in de Stants- Conrant, zullen de examens voor het verkrij gen van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huis-ouderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar gehouden worden op maandag den 25 October ek. en volgende dagen. De oorzaken, waarom zoo vele personen die zich tot het afleggen van examen als on derwijzers aanmeldden door de commissiën van onderwijs en van examinatie zijn afgewe zen zijn, volgens den heer H. Hemkes, onder wijzer te Voorburg, deze: 1) In den laatsten lijd is er vele moeite aangewend moeten wor den om geschikte kweekelingen voor het vak van onderwijs te vinden 2) de opleiding van de kweekelingen geschiedt niet geregeld; 5) de kweekelingen erlangen zoo zij al eenen gescbikten onderwijzer tot hoofd hebben, slechts de noodige bekwaamheid in één of twee lie velingsvakken van den onderwijzer, niet in al le 4) gebrek aan tijd en gelegenheid bij te veel onderwijzers tot voortzetting hunner stu diën 5) het onderwijs aan de kweekelingen staat al te dikwijls te weinig in verband met het onderwijs in de school 6) het schoolloe- zigt beeft te laat plaats. De raad der gemeente Amsterdam heeft besloten tot het indienen van een adres aan den koning betreffende de aansluiting van spoorwegen waarbij aan Z. M. eerbiedig wordt verzocht, dat aan eenige aanvraag om conces sie voor aanleg van spoorwegen waarbij subsi- diën van regeringswege worden gevraagd, geen gevolg moge worden gegeven dan voor zoo verre het blijke, dat niet enkel plaatselijke belangen maar dat integendeel het algemeen belang daardoor zal worden bevorderd en dat in deze aan eene verbinding der noorde lijke en zuidelijke provinciën over ,Tiel en ’s Bosch de voorkeur mogen worden gegeven en de aanvrage der heeren Suermondt en Bre- dius moge worden gewezen van de hand. Men verneemtdat door de directie van de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij maatrege len zijn genomen om, bij gelegenheid van de op 4 5 en 6 Sept, te Amsterdam te houdene feesten zoowel van Arnhem als van Rotter dam naar Amsterdam en terug, een’pleizier- trein tegen veel verminderde vrachten te doen loopen. Men ruim ƒ800. De nieuwe eigenaren hebben be proefd, het schip binnen te krijgen en wer kelijk de bezwaren overwonnendie zulks onmogelijk schenen te maken. Door het in werking brengen van verscheidene pompen en eene schroefpomp, is het gelukt, het vaartuig drijvende te krijgen, en door het uitbrengen en aanwinden van ankers, bragt men het al pompende in de haven. Voor het schip evenwel gebruikt kan worden moet het be langrijke reparaliën ondergaan. Ook is de Engelsche brik, die opdenzelfden 25 Julij ter hoogte van Makkum op strand is geraakt, en daar sedert masteloos zat, daar van daan gehaald, onder leiding van den heer Vellinga. Zoo even 8 ure ’s morgens komt dit vaartuig gesleept door 5 visschersschuilen, de haven binnen. Men schrijft uit Ambt-Vollenhoven d. d. 21 AugustusEene nieuwe methode om zich in den herfst groen voeder voor het vee te bezorgen wordt alhier in toepassing ge- bragt. Men bezaait namelijk onmiddellijk na dat de roggeoogst geëindigd is en de bewer king van den grond heeft plaats gehadeen goed deel der akkers op nieuw met rogge, ten einde die vóór den winter een paar ma len af te maaijen en de opbrengst te vervoe- deren. Dit zal bij velen den hooivoorraad van belang rekken. Het is ook als een gevolg van den schralen hooibouw dezes zomers aan te merken. Van daar, dat deze nieuwe wissel bouw’ nu voor het eerst als proeve is aange wend. Men had anders bestendig de gewoon te om het andere jaar de akkers met rogge en aardappels te bezetten. Het aardappelland leverde dan in den herfst nog knollen op. Wij zijn belangstellend naar den afloop dezer nieuwe wijze van vruchlwisselingof werke lijk de roggeoogst in den aanstaanden zomer van dergelijke afgemaaide akkers even rijk als van andere zijn zal.” De Mig. K. en Letterb. van den 21 de zer bevat het volgende: Dr. Berigny te Ver sailles heeft zich de moeite getroost om uit de waarnemingen gedurende een tijdvak van 55 jarenaan het observatoire te Parijs ge daan de al of niet gegrondheid na te gaan van de weerkundige voorspellingen die men in Frankrijk nog afleidt uit de weersgesteld heid op den dag van St. Médard en van St. Géréon. Uit dit onderzoek is gebleken en wij vertrouwen dat de dr. zulks voorzag dat de regen zich niet om den naamdag de zer heiligen bekommert. Ook in ons land zijn er nog geloovigen aan den invloed van Sinte Margriet” en anderen op het weder zoodat wij een onderzoek hieromtrent ten zeer ste aanbevelen aan alle waarnemers die met bunnen tijd geenen weg welen. Men leest in V Etoile Beige Men meldt ons als een schrikkelijk voorbeeld des ge- vaarsom dooden te haastig te willen begra ven dat donderdag avond terwijl de priester de laatste gebeden in de Mini men kerk over de kist van een kind las men eensklaps in de kist hoorde kloppen. Men opende haaren vond er het arme kind in liggen schreijen 1 Het was alleen schijndood geweest. Men heeft het onmiddelijk naar hel gasthuis gedragen. Naar men verneemtzullen met 1 Octo ber ek. de Pruissische en Hannoversche munt stukken beneden de waarde van een schel ling of 50 cent in bedoelde koningrijken buiten koers worden gesteld en dus vóórdien tijd moeten worden ingewisseld. Zekere A. Mare Boyeux heeft aan de re dactie van de Presse een’ brief gerigt hande lende over de meer en meer toenemende zede loosheid der vrouwen in Frankrijk. De eerste oorzaak zegt de schrijver is onbetwistbaar de gedwongene ongehuwde staat waartoe vele vrouwen veroordeeld zijn, óf door dearmoede óf door hare anthipathie tegen de mannen van haren stand, wier ruwe zeden haar fijner ge voel beleedigen óf eindelijk door de materi ële onmogelijkheidom eene voegzame partij te vinden. Daarbij is het voor meisjes eene groote moeijelijkbeid een voldoend goed bestaan te vinden, wat bij het ongehuwd blijven van 1 millioen vrouwen, alleen in Frankrijk, jammerlijke gevolgen heeft. SNEEK. 51 Augustus. Van den 2lsten tot en met den 27 dezer zijn in deze provincie 58 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5522. De alhier gevestigde afdeeling no. 40 van het Metalen Kruis was zaturdag avond jl. in de concertzaal vereenigdgecombineerd met bet cader der stedelijke dd. schutterij. On derscheidene toespraken werden gehouden en daarbij gewezen op den volksgeest van 1850 tot 1856 met de leus één man, één woord welke geest zoo krachtig werd teruggevonden in het tegenwoordige cader dier schutterij dat bijzonder uitkwam en de gevoelens deed kennen toen in optogt door de zaal het vaandel der Sneeker schutterij van 1850 werd rondgedragen. Het geheel werd opgeluislerd door de gedecoreerde zaal waarmede de ver- eeniging verrast werd door de welwillendheid en den ijver van den heer Agema societeit- houder in Amicitia alsmede door de tegen woordigheid van terij hetwelk en ken voordroeg eer toekomt aan man de eerste kapelmeester van dat corps. Ofschoon deze vereeniging alle standen der maatschappij vertegenwoordigde bleef men tot laat in den avond in oud-kameraadschap- pelijke vriendschap bijeen eu zal deze bij eenkomst gewis voor velen nog lang eene aan gename herinnering opleveren. Men schrijft uit Amsterdam d. d. 28 Aug. Heden heeft Z. Exc. de minister van justitie, zijnde Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken wegens het overlijden van zijne echt genoot verhinderd de zitting 18571858 van de staten-generaal, namens den koning, gesloten. - Uit Wiesbaden wordt gemeld d. d. 26 Augustus Het heeft Z. M. den koning der Nederlanden behaagd bij Hd. vertrek van hier, den burgemeester dezer stad de aanzien lijke som van ƒ1000, ten behoeve der armen, ter band te doen stellen.” Men verneemt uit ’s Gravenhage d. d. 27 Aug.: Z. M. de koning is heden avond ten ruim acht uur in goeden welstand van Hds. buiteulandsche reis alhier teruggekeerd. De bepaling van art. 57 der wet op het lager onderwijs is door den minister van bin- nenlandsche zaken iti dien geest uitgelegd dat bepaaldelijk lilt, c van genoemd artikel ook van toepassing is op hulponderwijzers van bij zondere scholen. Hieruit volgt, dat geen hulp onderwijzer in eene bijzondere school onder wijs mag geven dan nadat zijn getuigschrift van goed gedrag door burgemeester en wet houders der gemeente, in welke de school ge vestigd is, geviseerd en, na in orde bevinding daarvan het bewijs bedoeld in voormelde lilt, o van art. 57 der wetaan hem afgege ven is. Men verneemt, dat Z. M. bewilliging heeft verleend tot het oprigten eener kamer van koophandel en fabrijken te Heerenveen. Het Staatsblad no. 64 bevat het kon. be sluit van 19 Augustus, houdende eene nade re beperking in het verburen van loten in de staatsloterij, waarbij, met herziening der ko-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1