I r NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, I 1858. No. 71. 13de Jaargang. ZATURDAG den 4 September. 1 ui» F I Jet •t- en Vj ir SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. is I I n ,n i- j- m lar een en la me 'en li jm le aver •en ige ir- •jk ot n wapende zich met een revolver en zeiHe: Gij wilt mij het bevel over mijn schip ont- doch ik heb het regtu wegens op- jn de ijzers te slaan.” Een zeven voet lange aan een der met het andere vlaag ofschoon twee geoefende bootslieden het vaartuig bestuurden. Van zes kinderen uit één huisgezin verdronken er vijf, en van de ande re familie verdronken er drie, benevens twee dienstboden. De kinderen behoorden tot twee familiëndie ’s morgens naar de wedrennen en de wedstrijden op het water te Little hampton vertrokken waren, en verlof gegeven hadden aan hunne dienstdoden om met de kinderen uit zeilen te gaan. Kapitein Franklin van de Undaunted maakte onlangs eene zijner gewone reizen van Calcutta naar Londen om de Kaap. Tusschen Calcutta en de Kaap had hij zich reeds het misnoegen der passagiers op den hals gehaald. Op laatstgenoemd punt scheepte zich een ad vocaat Krog genaamd aan boord van de Un daunted naar Engeland in. Tot de bezwaren van den kapitein behoorde ookdat de pas sagiers tusschen 8 en 10 uur des avonds whist speelden en luid praatten en lachten en daar door den kapitein in zijnen slaap stoorden die dan ook dreigde, ten 8 uur ’s avonds het licht te laten uitdoen. De heer Krog trad als verdediger van zijne mede-passagiers tegen den kapitein op en zeide onder anderen tot hem Gij hebt geen regt, de passagiers naar bed te zenden gij hebt geene raagt over ons; uw schip is een drijvend hotel en gij zijtde lo gementhouder.” Kapitein Franklin beschouw de deze woorden als eene soort van majesteit schennis, liet al de matrozen op het dek ko men nemen roerige uitdrukkingen En hij hield woord, ketting werd met het eene einde beenen van den heer Krog en aan den dorpel der kajuit bevestigd, en in dezen toestand bragt de heer Krog tien dagen en nachten door. De thermometer stond ge durende dien tijd op meer dan 100“ F. Men kan zich derhalve een denkbeeld vormen van het lijden des heers Krog. Te Bristol diende hij eene aanklagt tegen kapitein Franklin in, en deze werd door de regtbank tot betaling eener schadevergoeding van 573 p. st. ver oordeeld. De zestiende algemeene vergadering der Gustaaf-Adolf-Vereeniging werd op den 23 en 26 Aug. jl. te Leipzig gehouden. Des morgens van den 25sten hield dr. Tholuck hoogleeraar te Halle, eene rede in de Tho- raaskerknaar aanleiding van Openb. III: 715, de woorden Houdt wat gij hebt” tot middelpunt kiezende. Daarop ving in de Ni- colaïkerk de eerste algemeene vergadering aan, waarbij de kerkeraad Hoffman het voorzitter schap bekleedde. Uit het jaarverslag bleek de toenemende bloei der vereeniging, die sedert 1845 aan legaten ongeveer 70,000 rth. ont vangen had, terwijl door haar sedert dien tijd 107,166 rth. waren aangewend, om 580 ge meenten waarvan 225 in en 155 buiten Duitschland van kerken of scholen, pastorij en enz. te voorzien. Met een’ feestmaaltijd in. de groote zaal van het Schuttershuis werd de ze dag besloten. Des morgens van den 26sten werd de vergadering in de Nicolaïkerk voortgezet. Na eene rede van dr. Brückner over Matth. 17: 8, spraken onder anderen dr. Tholuck over de Evangelische kerk te Al geria, die hij dit jaar had bezocht en de predikant Kitt, van Bergamo, over de Evan gelische gemeenten in Opper-Italië. Aan de gemeente Schwarzwaldin Posen werd de som van 4450 rth. toegelegd. Na verscheide ne gewigtige besluiten werd de bijeenkomst met gebed besloten zullende de algemeene vergadering het volgende jaar te Ulm worden gehouden. Uit Wiesbaden wordt o. a. gemeld dat de speelwoede aldaar in den laatsten tijd ee ne duizelingwekkende hoogte had bereikt. Zoo verloor de bank aldaar op zondag den 25 Augustus jl. binnen een half uur tijds 250,000 franken. Een heer uit Berlijn waagde telkeus het maximum van den inzetnl. 8500 francs. Vooral zijn het ook de dames, die zich om de groene tafel verdringen. Een Hongaar te Pesth zekere Leo Ha- SNEEK, 5 September. Ingevolge de bepa ling van het 2e lid van art. 95 der grondwet, wordt de vergadering der staten-generaal ge opend den derden maandag in de maand Sep tember van ieder jaar. Dit jaar zal die ope ning geschieden den 21 September. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 27 Augustus: Heden morgen hebben de batal jons grenadiers weder in de Maliebaan ma noeuvres uitgevoerd. Z. K. H. de prins van Oranje voerde voor het eerst het kommando. Ook de Belgische generaal Benard adjudant van koning Leopold die in het hotel Paules alhier zijnen intrek genomen heeft, woonde de manoeuvres bij. Z. K. H. heeft zich eeni- gen tijd met dien generaal onderhouden. Uit ’s Hage schrijft men Naar wij vernemen, is er werkelijk met Belgie een trac- taat gesloten tot wederzijdsche verzekering van den letterkundigen eigendom. In de hoofd zaak komt het overeen met dat met Frankrijk van 29 Maart 1855. Als wij wel geïnformeerd zijn dan is er een belangrijk verschil uit den weg geruimd namelijk is thans ook be dongen wederzijdsche vrijheid van invoer van boekwerken welk beginsel later bij tariefsher ziening algemeen zou gemaakt worden.” De verleende vrijstelling van het regt van registratie voor de geschriften van goed ze delijk gedrag, bedoeld bij art. 21 der wet op het lager onderwijs, geeft geene vrijstelling van de formaliteit voor zoodanige getuig schriften voorgeschreven. Mitsdien zullen de ze door het dagelijksch bestuur der gemeente afgegeven en alzoo door den secretaris mede onderteekend moeten worden en moet de secretaris de getuigschriften binnen 20 dagen ter registratie aanbieden en ook op het re pertoire inschrijven. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 1 September De personen behoorende tot het gevolg van de leden der koninklijke familie, zijn reeds heden morgen van hier naar de hoofdstad vertrokken. De reis van HH. MM. en HH. KK. HH. naar Amsterdam blijft op aanstaanden vrijdag bepaald. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 28 Augustus: Naar men verneemt, zullen HH. MM. de koning en de koninginvergezeld van het geheele hof, aanstaande zondag, 5 Sept.de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk bij wonen onder het gehoor van den hoogleeraar W. Moll. Op de kermis te Delft is een goochelaar (professor Bils) begoocheld in de tent van Boas en Judels werd hem zijne gouden snuif doos met beschilderd deksel naar men zegt een geschenk van een gekroond hoofd en van eene aanzienlijke waarde, vrij waarschijnlijk uit den zak gerold. Van het Kralingsche Veer wordt gemeld: De vangst van zalm is sterk afnemende en de aanvraag daarvan voor badplaatsen in Duitschland steeds toenemende. Hooge prijzen zijn daarvan bet natuurlijk gevolg en men be taalt dan ook alhier voor de zware soorten zelfs ƒ1.20 per half Ned. pond. De gemeenteraad van Zutphen heeft be sloten voor de Noord-Oostelijke spoorwegen gedurende 20 jaren eene jaarlijksche onder steuning van f 12,500 te geven. Het gemeentebestuur van Genemuiden heeft in eene openbare raadsvergadering met algemeene stemmen het loyale besluit genomen, om de tolheffing op den grindweg van daar naar Kampen met 1 January 1839 geheel af te schaffen. Men meldt uit Ambt-Hardenbergb d. d. 28 Aug.: Met zekerheid kunnen wij mede- deelen dat in deze streken zeer veel wild wordt waargenomen. Van hazen ziel men eeni- gen hier en daar in de velden bij elkaar en patrijzen niet minder in groote vlugten. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 28 Aug.: Maandag den 6 Sept. ek. zal voor het provinciaal geregtshof in Friesland de zaak behandeld worden van A. B., beschuldigd van een’ moord, op den 8 Mei dezes jaars nabij Dragten gepleegd. De 18de verjaardag van Z. K. II. den I 11 M prins van Oranje, op den 4 dezer, zal te Gro ningen worden gevierd behalve door het uit steken van vlaggen door: 1) het herhaald be spelen van het carrillou op den Martini-toren; 2) parade van de schutterij en het garnizoen 5) muzijk op de groote markt 4) mastklim - men op de vischmarktom verschillende prij zen 5) keuring van bet schoonste aangespan nen chaispaard om prijs en premie 6) illu minatie van het raadhuis 7) afsteken van on schadelijke vuurwerken voorts muzijk in de sociëteit de Harmonieen eene tooueel- voorstelling in den schouwburg. Het volgende voorval moge tot waarschu wing dienen. De olifant in den zoölogischen tuin te Antwerpen wordt dikwijls door de bezoekers op gebak onthaald. Jl. dingsdag be zocht iemand dien tuin en reikte den olifant een’ keisteen toe. Het dier bemerkte spoedig bedrogen te zijn, doch hield zich rustig, maar toen de bezoeker een half uur daarna hem op nieuw wilde voorbijgaan, herkende de oli fant hem onder de menigte, raapte den steen op en wierp hem dien met zoo veel kracht naar het hoofd dat het bloed hem uit neus en mond sprong. Den 22 is in Frankrijk teruggekomen de 81 jarige Jean Briot van Angoulême, die in 1812 in Rusland was krijgsgevangen gemaakt en sedert 46 jaren aldaar heeft gewoond. De minister van openbaar onderwijs in Frankrijk heeft het opvoeren van tooneelstuk- ken verboden bij gelegenheid van de prijsuit— deelingen op de kostscholen en scholen van meisjes. Een dagblad zegt dat de minister hieraan wel beeft gedaan omdat de keus der opgevoerde tooneelstukken dik werf zeer vreemd was en voegt het blad er bij de vrou welijke jeugd leert het komediespelen nog al tijd vroeg genoeg.” Een beursbezoeker te Parijs kreeg een’ onweêrstaanbaren lustom eene ridderorde te bezitten en om er zich een aan te schaffen betaalde hij aan een’ man in die stad 2000 fr., waarvoor hij de orde def vier Duitsche kei zers” zou bekomen. De liefhebber informeer de zich naauwkeurig, en vernam, dat die orde evenmin bestond als een andere »van den Hol stein-Lanenburgschen Leeuw waarvan hij vroeger wel eens gehoord had. Hierop volgde een aanklagt tegen den orde-leverancieren bij onderzoek der zaak bleek dat te Parijs Londen BrusselMadrid Rome Florence en Parma agentschappen bestaan, die in val- sche ridderorden, adelijke titels, eereambten perkamenten stamboomen diploma’s van ge- ieerde genootschappen enz. een’ zeer voordee- ligen handel drijven. Uit Yerseke meldt men van den 26 Au gustus de volgende gebeurtenisIn den na middag van gisteren na het lossen van een voer meedeverschrikte een der paarden, ge spannen voor den wagen van den landbouwer C. Felivs, en geraakte daardoor zoozeer aan het slaan dat de voerman het bestuur verloor en beide paarden met den wagen op bol gin gen. Kort in de nabijheid van den Yerse- kendam vóór de woning van den veerschip per J. van Zweden die juist vóór zijne wo ning stond stortten paarden en wagen van den daar gelegen steilen dijk en kwam een der paarden tegen die woning te land ter wijl het andere door het schuifraam in de kamer teregt kwam, waarVan Zweden’s doch ter aan het werk was terwijl een harer kin deren bij haar zittende te spelen nagenoeg door het paard werd omgeworpen. De tegen woordigheid van geest doet de moeder onmid dellijk op het kind toetreden, zich met het zelve in de bedstede verbergen en zoo moge lijk beveiligen. Slechts juist in tijds uit de voeten begon dan ook het paard het huis raad in de rondte kort en klein te slaan. Gelukkig is dit afgeloopen zonder verlies van menschenlevens en alleen met groote ontstel tenis en schrik. Te Worthing, in Sussex, is een ver- schikkelijk ongeluk te water voorgevallen. Van een gezelschap van 20 personen meestal kinderen die met een pleizierjagl uit zeilen gegaan waren, verdronken 15 door het om slaan der boot ten gevolge van eene wind-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1