NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1858. No. 72. 13de Jaargang. WOENSDAG den 8 September. PAARDEMARKT. Zij be- Kar- SNEEKER COURANT. gekookte of te BINNEN- EN BUITENLAND. prins ie voor Wethouders voornoemd «01111. De Secretaris 1I1GA. Ora ri ep de ins a- u- au H. de het odar een en 11a- ■nue den lol - om he iver oen lige er- lijk Het rt- en n tot bij pa r en •b- an u- >- >P den luitenant-kolonel den generalen staf, uitgeput vond. Bij de behandeling der zaak wuslen persoon van provinciaal geregtshof is men BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SN EEK maken hiermede bekend dat de NAJAARS PAARDEMARKT alhier dit jaar invalt op Woensdag den 15 Septem- tember ek. Burgemeester en ker gebruik zich in de afgeloopene week we derom gevallen van ziekte hebben voorgedaan hebben in het belang der ingezetenen noo- dig geoordeeldden verkoop van gedoodde garnalen te verbieden. Te Spanbroek, niet ver van spel gelegen is dezer dagen het volgende ge beurd Een bedelaar werd door een’ brigadier gevat en naar den toren gebragt, om daar opgesloten te worden. Daar opgekomen, wist de bedelaar zich los te maken en in stede van opgesloten te worden sloot hij den bri gadier op en nam de vlugt. Eerst na 24 uren miste men den brigadier, dien men eindelijk, van honger, in den toren opgesloten burgerlijken stand alhier de geboorte ne dochter is kind van een week den 23sten verjaardag vieren zal. Men schrijft uit ’s Gravenbage d. d. 4 September: De arrondissements-reglbank al hier heeft heden uitspraak gedaan van H. Boers Gz., aangeklaagd van hoon in een gedrukt en verspreid geschrift tegen den predikant G. van den Oever. De reglbankzich vereeni- gende met de exceptie van nietigheid der dag vaarding door den advocaat van den beklaag demr. D. Leon voorgesteld, heeft die dag vaarding nietig en bet openb. min. niet ont vankelijk verklaard de kosten te dragen door den staat. Burgemeester en wethouders der gemeente Arnhem door de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt aandachtig gemaakt van den be- A. Bij terveld voor het van Friesla id, op gis teren is men met het hoeren an getuigen die niet 40, zoo als abusiveli k is gemeld, maar 20 in getal zijn alstoen tut den elfden getuige gekomen en zou de behandeling dier zaak heden morgen verder voorlgezet worden. Uit Haute wordt gemeld d. d. 2 Sept. Gisteren avond werd alhier het huisgezin van de wed. F. M. ter Hoor en kinderen in zwa re droefheid gedompeld. De jongste dochter, ruim twintig jaren oud had hare gehuwde oudere zuster bezocht, wonende te Haulerwijk. Met een oud-oom keerde zij tegen den avond terug naar diens huis hetwelk op ruim een halfuur afstauds van haar moeders buis gele gen is. Van daar is zij om acht uur wegge gaan en gekomen zijnde tot op eenen afstand van niet meer dan een kwarlieruur gaans van huis, heeft men haar gewelddadig aangerand aan het voorhoofd zwaar verwond en andere wonden in het aangezigt toegebragt, haar breed gouden oorijzer zeker geroofd en haar schier stervende laten liggen. Een arbeider van haar moeders huis om negen uur terug willende keeren naar zijn huis, vond baar in dien toestand. Nog heden middag heeft men geen blijken van bewustheid, wel van leven mo- geu erlangen schoon verpleegd en in de moe derlijke woning gebragt. Het is akelig om te zien De dader is nog onbekend doch er wordt ijverig onderzoek naar gedaan. Men schrijft uit Meppel d. d. 1 Septem ber Jongsll. donderdag is op de hoogte van Elburg, in de Zuiderzee, een vaartuig, met hout geladen, vermoedelijk door een'rukwind omgeslagen. Eergister verspreidde zich hier de treurmare, dat het de praamschipper H. Smit van bier was. Volgens dit geruchtdat maar al te waar schijnt te zijn zij o de schip per zijne echtgenoot, een twintigjarige zoon en drie kleine kinderen eene prooi der golven geworden. Niemand is gered. Treurig lot van dit ijverig gezin en van d'? hier wonende ou ders der vrouw die mede in zeer droevige omstandigheden verkeeren. Uit Zwartsluis wordt gemeld d. d. 2 September: Heden zijn vijf lijken op het ei land Schokland aangebragt van de omgeslage- ne praam lusschen Kampen en Elburg, ter wijl het dochtertje te Kampen is aangebragt, zoodat de drenkelingen Roelof Smit vrouw dochter en drie zonen zijn teruggevonden. Gisteren en beden is men bezig met vierUr- ker vischschuiten en eene geboeide praam, de omgeslagene praam weder teregt te brengen maar tot nog te vergeefs. Treuriger omstan digheid als met deze praam het geval is ge weest is er op de Zuiderzee nog nimmer voorgevallen. Het schip was met talhout ge laden het was 23 Aug. jl. afgevaren en is in dien nacht omgeslagen. Uit Jubbega wordt gemeld d. d. 5 Sep tember: Voor eenige dagen had alhier eene hooi-negotie plaats, welligt tot nu toe eenig in hare soort. H. Peper, namelijk kocht ee ne partij hooide vorkvol voor 70 cents onder voorwaarde de kooper mogt eene vork naar welgevallen gebruiken mits niet boven de vijf voeten lengte en het hooi honderd schreden dragen drieënveertig maal heeft hij zijne vork geladen en ter bestemde plaats ge bragt, en werd daarna bevonden, dat hij an derhalf koe’s-eten (zes tamelijk goede voeren) SMEEK 7 September. Van den 28 Aug. tot en met den 5 dezer zijn in deze provincie 57 runderen aan de besmettelij ke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5560, De 18de verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, op zaturdag den 4 dezer, is ook hier gedacht geworden zoo door het uitsteken van vlaggen uit de publieke gebou wen als in de openbare godsdienstoefeningen van de onderscheidene gemeenten op den vol genden dag. Men meldt uit Amsterdam d. d. 5 dezer Terwijl allerwege de luisterrijksle toebe reidselen tot de feestviering, die de hoofdstad wacht, gemaakt werden golfde reeds vroeg tijdig eene zamengedrongene menigte langs den weg, dien het koninklijk gezin naar het paleis nemen zou en was het Damplein in al zijne uitgestrektheid door eene digte volksmassa be zet. Alle rangen en standen waren er als vertegenwoordigd, en in gelijke spanning werd het oogenblik der aankomst verbeid. Ten drie uur bereikte het koninklijk gezin hel paleis. M. de koningin haren jongslen telg aan hand houdende verscheen het eerst op balcon en de vorstin en moeder werd met de levendigste toejuichingen begroet. Daarop ver scheen Z. M. de koning met den prins van Oranje, en de geestdrift steeg ten top toen Z. M. den prins, die blijkbaar diep ontroerd het indrukwekkend schouwspel gadesloeg dat zich aan zijn oog vertoonde, met hartelijkheid de hand drukte en toesprak. Inmiddels versche nen HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik en prins en prinses Frederik en met ver nieuwde kracht verhief zich het volksgejuich dat, toeu de vorstelijke familie het balcon ver liet zich nog eens onbedwongen liet hooren. Alle vensters en daken waren met toeschou - wers bezet. Ondanks de overgroote menigte die op den Dam en in de belendende straten was samengestroomd, werd de goede orde geen oo genblik gestoord. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 4 September: Gisteren namiddag was er diner van 45 couverts ten hove, waarop, behalve bet geheele hof, alleen de heer commissaris des konings in deze provincie en de heer bur gemeester dezer stad genoodigd waren. Ten zes uur gisteren namiddag heeft baron Schimmelpenninck van der Oye zich naar het station van den Rijnspoorweg begeven om H. M. de koningin moeder op te wachten, welke vorstin ongeveer ten 7 uur van Soest- dijk aldaar aankwam. H. M. was pas aan het paleis afgestapt of de koning vertoonde zich met Hd. moeder aan de tallooze volksmassa die den Dam vulde. Zoo als wij gisteren avond reeds gemeld hebben, was de geestdrift, waarmede de vorstin de bij de natie zoo ge ëerbiedigde en beminde weduwe van koning Willem II, door de menigte werd ontvangen, onbeschrijfelijk. De koning aan eene opwel ling van kinderlijk gevoel lucht gevende, om helsde zijne moeder voor aller oog, en dit treffende tooneel verwekte algemeeue aandoe ning. Ten 2 uur is Z. K. H. de prins van je uitgereden. Hd. beeft de volksspelen Botermarkt en het Funen bezocht, en is aldaar doo. de commissie ontvangen. De prins werd zoowel door de mededingers als door de onaf zienbare volksmassa, die de terreinen omgaf, met de meeste geestdrift begroet. Met belang stelling sloeg Z. K. H. de verschillende spelen strekte den deelnemers aan de wedstrijden niet weinig tot aanmoediging. Deze spelen heb ben de verw’achting verre overtroffen die men mogt koesteren bij de herinnering aan de verrigtingen der voor hare taak zoo goed berekende commissie van regeling. Ook dit jaar was zij loffelijk werkzaam en den goe den afloop der volksspelen heeft men voorna melijk aan hare beleidvolle maatregelen danken. Heden namiddag was er galadiner ten hove van meer dan honderd couverts, in de groote zaal. Het hof, de ministers en het corps di plomatiek waren de gasten van HH. MM. [’s Avonds 9 uur zou het vorstelijk gezin met deszelfs gevolg, gezeten in elf rijtuigen, van het paleis afrijden om de illuminatie in oo- genschouw te nemen.] HH. MM. de koning en de koningin vergezeld van al de leden van het Vorstelijk Huis hebben den 5 dezer de godsdienstoefe ning in de Nieuw’e kerk bijgewoond. De hoogleeraar W. Moll hield bij deze gelegen heid eene leerrede, naar aanleiding van 2 Go- rinthen 5, vs. 1o/>: En Hij is voor allen gestorven opdat degenen die leven, niet meer zie tzelven zouden leven maar dien die voor hen gestorven en opgewekt is.” Z. M. heeft Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje kolonel a la suite bij het regement grenadiers en jagersbevorderd tot generaal- majoor, en van kapitein ter zee a la suite tot schout-bij-nacht. Z. M. heeft aan jhr. de Casembroot, van Hd. adjudant in buitengewone dienst, die den 4 September zijne betrekking als gouverneur van Z. K. H. den prins van Oranje nederlegde, een builenlandsch verlof toegestaan voor den tijd van één jaar, met behoud van tracte- ment. Dezer dagen hebben de heeren J. Staats Boonen, kolonel-kommandant, W. de Vos Jz., luitenant-kolonel, jhr. D. Bicker, mr. B. J. Müller en A. L. Krook van Harpen majoors bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam hun ontslag uit deze betrekkingen aan den koning gevraagd. Z. M. heeft echter in het geen tot die verzoeken geleid had na onder zoek geenen grond gevonden om die in te willigen, en gemelde hoofd-officieren doen uit- noodigen, om in hunne betrekkingen te blijven. Voor de aanbesteding van het maken van de funderingwerkeu enz. voor hel Paleis voor Kolksvlijt bij de Utrechtschepoort waren 20 biljetten ingeleverd; de laagste inschrijver was de heer M. Vermaes te Hellevoetsluis de som van ƒ14'.),874. Men verneemt, dat het de wensch is van den minister van binnenlandsche zaken dat de commissie voor het afnemen van de eerst volgende examens voor onderwijzers overal waar het voegzaam kan uit schoolopzieners worden zamengestelddie bij de voorjaars- examens niet als zoodanig zijn werkzaam ge weest. In Zuid-Holland wordt reeds aan het verlangen voldaan. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 5 September Als eene zeldzaamheid kan wor den medegedeelddat dezer dagen bij den s van ee- aangegeven zijnde het eerste echtpaar, dat in de aanstaande van zijn huwelijk en n n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1