NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BHD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. c. 1858. No. 73. ZATURDAG den 11 September. PAIRDEMARKT. VERGADERING ffl DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK1, w vlaggen die "Wethouders voornoemd IVOUDA. De Secretaris JI AG A. la- m- P s an >odar een eu alla- enue den hoi - i om be- over toen di ge zer- flijk Het en en tot bij aar ten leb be- 17 l..' il iij h.\‘ ftii iddihbmo BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Siad SNEEK. maken hiermede bekend dat de NAJAARS PAARDEMARKT alhier dit jaar invalt op Woensdag den 13 Septein- itember ek. Burgemeester en om eene plek Gedurende de drie drukke feestdagen te Amsterdam zijn -over den Rijnspoorweg naaf Amsterdam en terug vervoerd 20,983 personen, waaronder 15,420 met de treinen voor den werkenden stand. Niettegenstaande er op de zen weg nog geen voorbeeld was van vervoer van zulk eene groote massais alles in de beste orde afgeloopen wat mag worden toe geschreven zoowel aan de algemeene welge zindheid van het publiek als aan de door de maatschappij genomene maatregelen en den goeden geest, waarmede deze door hel dienst personeel sliplelijk werden uitgevoerd. Men schrijft uit Nieuwediep d. d. 6 Sept.: De verjaardag van Z. K. II. den kroonprins is ook hier door het uitsteken van vlaggen en het illumineren met gaslicht gevierd. Voor al leverde de haven alwaar op dit oogenblik eene groote koopvaaardijvloot van verschillende natiën ligt een fraai gezigt op door de me nigte van veelkleurige vlaggendie van de schepen wapperden. Z. M. de keizer van Rusland heeft Z. K. H. den prins van Oranje, bij gelegenheid van diens achttienden verjaardag, benoemd tot rid der (grootkruis) der orde van St. Andreas. Als eene bijzonderheid dezer ridderorde strek- kedat zij aan degenen, die met het groot kruis begiftigd zijn, tegelijk het regt geeft, alle andere Russische eu Poolsche orden te dragen. Jhr. E. A. O. de Casembroot gouver neur van den prins van Oranje, is van lui- tenant-kolonel tot kolonel bij den geueralen staf bevorderd en tevens tot kommandeur van de orde van den Nederlandschen Leeuw; dit laatste als een openlijk blijk van ’s konings erkentelijkheid voor de trouwe, belangelooze en gewigtige diensten door hem als gouver neur van Z. K. H. aau ’s konings Huis en aan den lande bewezen. Wij vernemen dat H. M. de koningin aan de Maatschappij voor het Diamantwerkers Weezenfonds de som van honderd gulden heeft doen toekomen. Z. M. heeft aan den heer Richard Hol den verdienstelijken componist van den voor de serenade van jl. vrijdag vervaardigden feest groet en onder wiens leiding de serenade werd gegeven, een gouden horologie a remontoir prijkende met het portret van den prins van Oranje en email, geschonken. Dit prachtig uurwerk was geleverd door den heer C. van Arcken. Aan een artikel betreffende de feestvie ring op den 4 dezer, voorkomende in de Prov. Gron. Cour., ontleenen wij het volgende slot De bladen van de hoofdstad en ook en kele andere hebben ter gelegenheid van dien voor ons Vaderland zoo gewigtigen 4 Septem ber hoofdarlikels geleverd waarvan wij dat van de Amsterd. Cour, hebben medegedeeld. In al die artikels heeft één schoon en krach tig accoord den boventoon trouw aan koning en Vaderland innige, en zoo mogelijk steeds - inniger vereenigiug van Nederland en Oranje 11 1 in het met wederzijdsch overleg tol stand ge- bragt en onder opzien tot God plegtig bezwo ren staatsverdrag de grondwet. Ook Groningen vierde den dag, waarop de prins van Oranje, die bestemd is, om eens de kroon van Nederland te dragen reeds aan vankelijk in naauwere verbindtenis is getreden met het volk. Ook Groningen beseft ten volle de hooge waarde van de weldaad, die koning Willem III aan Nederland heeft bewezen door aan den kroonprins eene zoo degelijke op voeding te laten geven. Ook Groningen ein- delijk, stemt van ganschenharte in met de bede die ook gisteren uit eigen vrijen aan drang van de kansels in onze Godshuizen werd ontboezemd God bescherme den koning en zijn huis! zijn zegen ruste op vorst en Va derland 1” Uit ’s Gravenbage wordt gemeld d. d. 8 September De koninklijke familie is heden middag 2'/a uur *u de residentie teruggekeerd en aan de verschillende paleizen afgestapt. Eene groote volksmenigte begroette hen. Volgens berigt van Zr. Ms. minister-re sident te Hannover is naar luid eener bekend making van het Hannoversche ministerie van BINNEN— EN BUITENLAND. SNEEK, 10 September. Nadat de behan deling der zaak van A. Bijslerveld voor het provinciaal geregtsbof van Friesland opdings- dag was voortgezet, requireerde het openbaar mi nisterie de schuldigverklaring van den beschul digde aan het hem ten laste gelegde feit, en veroordeeling te dier zake tot een confinement voor den tijd van 3 tot 20 jaren met ver- hooging van een derde. Den volgenden dag de verdediger het woord voerende, conclu deerde deze tot vrijspraak. De uitspraak is be paald op den 13 dezer, ’s namiddags 1 uur. Men meldt uit Amsterdam d. d. 7 Sept.: De audiëntie door Z. M. heden morgen gege ven aan particulieren was niet minder tal rijk bezocht dan gisteren. Zij duurde van 10 tot 2 uur. Z. M. heeft ook heden bij herha ling aan den heer burgemeester zij ne bijzonde re tevredenheid betuigd over den goeden geest der Amsterdamsche burgerij en de hartelijke wijze waarop het vorstelijk gezin door haar is ontvangen. Heden middag ten 3 uur is er diner in de galerij van 43 couverts. H. M. de koningin heeft heden een be zoek gebragt in de kunstzalen der maatschap pij Arti et Amicitiae, in het weeshuis der Waalsche gemeente en in het R. K. meisjes weeshuis. Prins en prinses Hendrik hebben de stedelijke tentoonstelling bezocht terwijl prinses Frederik en Hd. dochter prinses Maria de Oude en de Nieuwe kerk der Hervormde gemeente hebben bezigtigd en een bezoek heb ben gebragt in de Louiseschool en in de di amantslijperij van den heer Coster. Dejeudi- ge prins Alexander bezocht gisteren de zalen der maatschappij Arti et Amicitiae. Aan het diner nam gisteren het geheele hof deel. Prof. Moll was onder de genoodig- den. Hij mogt zich verheugen in de alge meene goedkeuring over zijne leerrede, die de geheele koninklijke familie bij uitnemendheid heeft voldaan. MAANDAG DEN 15 SEPTEMBER 1838, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit houdende goedkeuring eener wijzi ging in het reglement voor het beurtveer van Noord wolde. Besluit houdende kennisgeving van het be drag der provinciale subsidie voor de Zanlaan- ster-Zijl. Behandeling van het rapport over de reke ning van hel Stads werkhuis (in de vorige vergadering aangehouden). Adres van reclame van J. Haak, tegen zij nen aanslag op het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1838. Behandeling van het suppletoir kohier voor noemd. Adres van W. Borneman gronds op grondpacht. Adres om eene toelage ten behoeve van het muzijk-corps bij de dd. schutterij voor 1839. Begrooling van het collegie brandmeesters voor 1839. Vier rapporten over de begrootingen van het Nederl. Israël, armbestuur, Stads alg. armenv.R. C. P. armbestuur, en den schut tersraad voor 1839. Voorstel tot af- en overschrijving. Besluit en missive betrekkelijk de regeling der pensioenen voor onderwijzers enz. in Oostfriesland het regt van entrepot ver leend. De Staats-Courant bevat het kon. besluit van 51 Aug. jl. nopens den accijns op de sui ker welke hier te lande uit beetwortel of andere plantaardige zelfstandigheden getrokken wordt. Donderdag morgen geraakten te Nieuwe-* diep twee sloeperlieden met elkander in ver schil bet kwam al spoedig tot dadelijkheden, zoodat de een den ander met eene roeispaan een’ slag op het hoofd gaf ten gevolge waar van deze na weinige oogenblikken een lijk was. Beiden zijn gehuwde lieden, en de da der isnaar men zegtvader van 10 kinde ren. Opgewondenheid ten gevolge van het misbruik van sterken drank, is ook hier we-* der de oorzaak van deze noodlottige gebeur tenis. De gemeenteraad van Zwolle heeft be sloten, gedurende 20 jaren jaarlijks 9000 ten behoeve der Noord-Oosterspoorwegen beschik baar te stellen. De gemeenteraad van Deventer heeft ge durende 20 jaren ƒ9000 voor de Noorder- spoorwegen bestemd. Als eene bijzonderheid mogen wij vermel den dat te Kampen dezelfde klokkenist, Van der Dussen die in 1795 en 1794 met zijnen vader op den verjaardag van prins Willem V den volke van den toren vrolijk toespeelde, thans in het 5e geslacht het klokkespel ter eere van den verjaardag des prinsen van Oran je deed hooren. Uit Ambt-Hardenberg wordt gemeld d. d. 4 September Dat de waarde der landerijen niet voortdurend in prijzen stijgen zal men kunnen afleiden uit een dezer dagen publieke verkoop van een boeren erfhetwelk met zijne onderhoorige landerijen ruim f G(M>0 opbragt ofschoon het voor ruim een jaar geleden bij eenen dergelijken verkoop ƒ7000 beliep. Door den raad der stad Enschedé is be sloten gedurende den tijd van 20 jaren van stadswege ƒ2000 ’sjaars bij te dragen voor den Noord-Oostelijken spoorweg. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 8 September Met den 1 October aanstaande zullen alle miliciens van 1857 bij het 1ste reg. vesting-artilleriewelke alhier in garni zoen zijn en welke gedurende zes maanden in den wapenhandel zijn geoefend in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Op den 4 September jl. toen geheel Ne derland feestelijk den 18den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje vierde werd een’ ingezeten van Groningen een zoon geboren aan welke hij de voornamen van Willen Ni- colaas Alexander Frederik Karei Hendrik heeft gegeven; waaruit niet twijfelachtig zijne inge nomenheid ten aanzien van het vorstelijk huis van Oranje blijkt. Uit Veendam wordt gemeld d. d. 5 Sep tember. Door het vooruitzigt op eenen goe den aardappeloogst, beginnen de prijzen te dalen. De fabrijkanten bieden slechts 73 ets. per mud, en de schippers op Groningen heb ben de voorgaande week goede eet-aardappe len gekocht voor een’ gulden de mud. De honig zal dit jaar minder opbrengen dan he vorige jaarer is reeds een partijtje vc 18 verkocht. Uit Assen wordt gemeld d. d. 5 Sep tenj_ her: De zucht om uit de gestichten der Maat schappij van Weldadigheid te geraken Op we|_ ke wijze dan ook, schijnt bij de b< Velaars kolonisten nog niet uitgedoofd; het .niddel om brandbrieven te schrijven ten eiijde op wijze het bedelaarsgesticht met de gevangenis te verwisselen wordt nog steeds jn practiik gebragt. Gisteren is hier weder een kolonist met name D. van de Velde, binnengebragt beschuldigd van een’ brandbrief aan een’ heer te Voorst te hebben geschreven. Uit Assen wordt gemeld d. d. 5 Sept. De jonge dochter, die bij Haulerwijk zoo erg verwond is is aan hare wonden overleden zonder eenige woorden gesproken ofeenigetee- kenen van bewustheid gegeven te hebben. Het meisje was door de bekomene wonden en sla gen geheel onkenbaar. De justitie doet iiveris SNEEKER COURANT. ins 'au ie ii t ti ll- lo op i- ne e- n- •n in I »s T

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1