NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, L 1858. No. 74. 13dc Jaargang. rang WOENSDAG den 15 September. 1 I bodar i een en alia- enne den hol - n om be tover toen dige ver elijk Het ort- en en tot b'j )aar ten ieb- Ige- °P )e 'P tn SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. s t BUITENLAND. i i ran iu- n - •o- ins la- au- k’an ri- oe e- n- en m li es ?r tember: Voor eenige dagen kwam bij den lo gementhouder Meulenhelt buiten de Diezer- poort alhier eene persoon aan, die, ofschoon als dame gekleeddoor hare handelingen al spoedig het vermoeden deed ontstaan dat zij deze stad tot het veld barer industrie had ge kozen. In het bezit van eenen wissel, groot ƒ200van zekeren baron M. begaf zij zich daarmede bij onderscheidene kassiers alhier ten einde dien te gelde te maken maar door allen werd zij afgewezen. Nu poogde zij haar doel te bereiken door winkelgoederen te koo- pen en den wissel alsdan in betaling aan te bieden. De policie nam uit een en ander aanleiding, haar spoor te volgen, en vond re denen haar later in verzekerde bewaring te nemen. Eergisteren is zij gevankelijk naar het huis van correctie alhier overgebragt. Voor zooveel men tot heden weet, is de zoogenaam de dame zekere M. E. waarvan men onder stelt, dat zij reeds in 1855 in het Algemeen Policie-blad gesignaleerden wegens valsch- heid in geschriften veroordeeld is geweest. Als een niet onaardig voorval wordt ons medegedeeld, dat bij de Wipstrik, in de na bijheid dezer stad, een kolonist weder is op gevangen die zijnen geleider een veldwach ter der Ommerschanshad weten te ontloo- pen door hem ietwat al te veel aan Radius te laten offerenwaarna hij zijne kleederen met die van den veldwachter verwisselde en bedaard zijnen weg, nu echter in geheel an dere rigtingvervolgde. Uit Dalfsen wordt gemeld d. d. 8 Sep tember Heden morgen werd deze gemeente vereerd met een bezoek van den Hoog Eerw. heer aartsbisschop van Utrecht. Het R. K. kerkgebouw was door onderscheidene leden der gemeente met vlaggen en bloemen sierlijk voor de ontvangst van Z. H. Eerw. in orde gebragt. Eene eerewacht te paard had zich reeds bij tijds op weg begevenom Z. H. Eerw. feestelijk te onthalen. Intusschen verscheen Z. H. Eerw. onver wacht langs eenen anderen weg in het dorp en stapte aan het kerkgebouw af, van waar hij na eenigen tijd te hebben vertoefd, zich naar de pastorij op den Hoonhorst heeft begeven. Na lang vergeefs te hebben gewacht, kwam de eerewacht des middags zeer teleurgesteld het dorp weder binnen rijden, nadat hetzelve reeds gedurende twee uren door den aartsbis schop weder was verlaten. De raad der gemeente Assen beeft de zer dagen beslotenom gedurende 20 jaren eene subsidie van ƒ2000 te verleenen voor den geprojecteerden Noorderspoorweg. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SN EEK geven door deze kennis dat door den Raad dezer Gemeente, in zijne ver gadering van den 15 dezer maand, is vastge steld het aanvullingskohier van den Hoofdelij- ken omslag dezer Gemeente over het jaar 1858 en dat hel van heden af, gedurende acht da gen ter Secretarie der Gemeente, voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 15 September 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris MAGA. ning, welke binnen 40 dagen den dood heb ben ten gevolge gehad, en die straf te ver anderen in eene opsluiting in een tuchthuis, gedurende twaalf jaren. Naar men verneemt is de vorige week te Heerenveen een manspersoon gearresteerd die verdacht wordt gehouden den moord van eene jonge dochter onder Haulerwijk te heb ben gepleegd. Uit Leyden wordt gemeld d. d. 9 Sept.: Was de verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje een feestdag voor de bedeelden der Ned. Herv. gemeente, door de buitengewone uitdeeling van gerookt spek en tarwebrooden, aan hen door diakenen dier gemeente uitge reikt zoo was de dag van heden een niet minder gelukkige dag voor de bedeelden der R. K. gemeente, daar regenten door het aan deel hunner administratie, toegekend in de mil de gift van Z. K. H., in staat waren gesteld, aan ieder hunner eene ruime bedeeling van ge zouten spek en puike aardappelen te doen; zoodat men niet kan twijfelen, of regenten hebben, even als diakenen, de bedoeling van den edelen gever gevat, door, als eene herin nering aan den voor hem en het vaderland zoo hoogst belangrijken dag, aan zoo vele huis gezinnen eene weinig gekende vreugde en een zeldzaam voorkomend genot te bereiden. Bij beschikking van 1 Sept. 1858 is, met intrekking der voorloopige concessie van 5 Julij te voren aan de firma W. van Duuren Jr. en comp. te Nijmegen tot wederopzegging vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee, van Nijmegen naar Deventer en tusschenplaatsen en terug. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 9 Sep- OOSTENRIJK. De landverraders (NB. van 7 tot 15 jaar oud) te Lemberg hebben van den keizer verzachting van straf gekregen, De ter dood veroordeelde zal zijne misdaad met twee jaren gevangenis moeten boeten en aan al de overigen is een groot deel van hunnen straf tijd kwijt gescholden. OOSTENRIJK. Te Monza, nabij Milaan, was een rijk heer in het bezit van twee schil derstukjes van Rubens, naar men zegt de ee nige orginele werken die van dezen grooten meester in Lombardije zich in handen van par ticulieren bevonden. De biechtvader van den eigenaar oordeeldete regt of ten onregte dat de afbeeldingen niet decent warenen weigerde hem de absolutie te verleenen, in dien bij de schilderijen niet verbrandde. Zij werden inderdaad tot asch verteerd, en de eigenaar kreeg absolutie maar thans wordt de biechtvader door de erfgenamen in regten aangesproken tot het betalen van schadever goeding, omdat de nalatenschap, door het verlies der twee kunstwerken met 50,000 fr. aan waarde verminderd is. PRUISSEN. De Berliner Revue meldt, dat aan dr. Bögerbekend door vele gelukkige operation die hij volbragteen laatst onder zoek van ’s konings toestand zal worden opge dragen en dat van den uitslag van bedoeld, consult, met de andere geneesheeren het besluit zal afhangen dat ten aanzien van de regering des lands moet genomen worden. goeden Dollonds-kijker zag ik de kern zeer helder en een’ reeds aanmerkelijk uitgestrekten staart. Ten ruim 8 uur vertoonde zich de komeet onder den linker-achterpoot van den Grooten Beer.” [Ook hier te Sneek wordt deze komeet reeds van af vrijdag avond waargenomen.] Men schrijft uit Amsterdam d. d. 7 Sept.: Een afschuwelijke manslag, die, naar men verneemtwaarschijnlijk met voorbedachten ra de is gepleegd beeft eergisteren nacht plaats gehad aan de Mijl nabij Dordrecht. Men zegt, dat iemand, die aldaar woont en die sedert eenigen tijd bemerkt had, dat des nachts uit zijnen tuin perziken ontvreemd werden, een’ man op de wacht had geplaatst, om zoo mo gelijk den dader te betrappen. Deze waker schijnt met een’ daar des nachts langs komend persoon met wien hij reeds vroeger in on min was, in twist en handgemeen geraakt te zijn hem daarbij met een mes eene wond te hebben toegebragt en vervolgens in eene sloot te hebben geworpen waar hij hem zoolang met het hoofd onder water moet hebben ge houden totdat zijn slagtoffer den geest gaf. Vervolgens heeft hij naar het gerucht wil aan eene naburige woning onder eene leugen achtige vertelling hulp gezocht om den ver- slagene uit het water te halen en eindelijk zichzelven eergisteren ochtend aan de justitie aangegeven, die ijverig onderzoek doet naar de toedragt der zaak. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 10 Sept.: De feesten ter gelegenheid van den 18den ver jaardag van den prins van Oranje duren voort. De kroonprins heeft heden ten gehoore ont vangen den raad van state en het corps di plomatique. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 10 September Heden zijn de feesten alhier voort gezet door de harddraverij met chais en paard in eene der zijlanen van de Maliebaan. De prijs, bestaande in eene zilverenkoffiijkau met dito melkkan werd behaald door de zwarte bles langstaart merrie van mr. S. Heringa Cats, van Leeuwarden terwijl de premie werd toe gewezen aan de zwarte langstaart merrie van den heer Wassenaar, van St. Jacobi-Parochie. Het beeft Z. M. den koning behaagd aan A. P. Bijlsma van Franeker, gratie van de doodstraf te schenken waartoe hij door het hof van Friesland is veroordeeld, ter za ke gewelddadigheden gepleegd, jegens een’ po- licie-bediende in de uitoefening zijner bedie- SNEEK 14 September. Van den 4den tot en met den 10 dezer zijn in deze provincie 58 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5598. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 9 September Door den heer burgemeester is ontvangen de som van ƒ2000 door Z. M. den koning bij het verlaten der stad ten be hoeve der algemeene armen geschonken. Aan het bezoek gisteren door den prins van Oranje den heer E. C. Scharff gebragt, verbindt zich eene belangrijke bijzonderheid die ons heden ter kennis kwam en die wij niet onvermeld mogen laten. Het is bekend met welke verknochtheid de familie Scharff steeds aan het stamhuis van Oranje gehecht was. Gaven daden van die gevoelens weleer in benarde tijden blijk, later ontvingen de vorsten uit dat Huis bij hunne komst in Am sterdam steeds in woorden de verzekering, dat die gevoelens nog onveranderd waren ook al gaven de tijdsomstandigheden geene gelegen heid ze op andere wijze te beloonen. Dit maal nu had de koning den heer Scharff in de lange reeks van bezoekers ter audiëntie ge mist en naauwelijks was het vorstelijk gezin maandag na den afloop der audiëntie met de genoodigden aan den disch gezeten of Z. M. informeerde zich met de meeste belangstelling naar den heer Scharff, en vernam spoedig, dat diens afwezigheid was toe te schrij ven aan de moeijelijkheidzoo niet de onmogelijkheid, zich ten hove te vertoonen door ligchaaius- gebrek veroorzaakt. Dadelijk droeg Z. M. den prins van Oranje alstoen in de hartelijkste woorden de last op, den heer Scharff te gaan bezoeken om hem te betuigen hoe leed het Z. M. geweest was een zoo getrouw vriend van Hd. Huis niet ter audiëntie te mogen zien en de heer Scharff wijders de verzeke ring van Zr. Ms. hoogachting over te bren gen van welke aangename last de prins van Oranje, geheel in den geest zijns konink lijken vaders, zich gisteren morgen dau ook bij den heer E. C. Scharff kweet. Naar wij vernemen heeft de koning de hoogleeraren Cock van Assen Van der Boon Mesch en Vissering, als een bewijs van Zr. Ms. tevredenheid over hun aan Z. K. H. den prins van Oranje gedurende Hd. verblijf in Leyden gegeven onderwijsbenoemd tot groot-officieren van de orde der Eiken-kroon. Het heeft Z. K. H. den prins van Oran je behaagd, zeer welwillend aan te nemen een geschenkHd. door den heer C. P. H. ten Dijck confitdrier te Venlo, aangeboden, bij gelegenheid van Hd. 18den verjaardag. Dit ge schenk bestaat uit eene met zeer veel smaak bewerkte mand met de schoonste vruchten uit was geboetseerd. Den jeugdigen talent- volleu vervaardiger (de heer ten Dijck heeft mede onlangs zijn 18de jaar bereikt) komt al le eer over dit fabrijkaat toe dat voorzeker waardig is op eene vorstentafel te prijken. De slmst. Court, ontving van den heer G. A. van der Voort de volgende mededeeling Daar de lucht gisterereu avond (10 Sept.) buitengewoon helder was, verschafte mij dit eene gunstige gelegenheid om de komeetin Junij jl. door Donnati te Florence ontdekt te zien en reeds kort na half acht bespeurde ik haar met het ongewapend oog. Door een’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1