NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 75. ZATURDAG 1 13de Jaargang. jan» F P °P SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. IS 3 3 waar r i ran IU- m- ro- rins la- an- van n - ne e- n- en m fl es er e- □e >P rn >odar een en alla- enue den hol - p om be- over toen digs frer- elijk Het jrt- en en tot b'j iaar ten teb- !ge~ zich de acte, die zij men wil welligt geenen spoorweg 6 van één of meer gv goed zedelijk gedrag j di hunne geboorte-acte terwijl de dag ons van KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SN EEK geven door deze kennis dat door den Raad dezer Gemeente, in zijne ver gadering van den 15 dezer maand, is vastge steld het aanvullingskohier van den Hoofdelij- ken omslag dezer Gemeente over het jaar 1838 en dal het van heden af, gedurende acht da gen ter Secretarie der Gemeente, voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 13 September 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA Ee Secretaris IIAGA. De heer de Brouwer van Hogendorp neemt aan, twee belangrijke lijnen in twee, en het geheel in vier jaren te voltooijen. Het Weekblad van het Regt bevat het verslag van het proces van J. D. Steuerwald tegen den staatden 9 dezer voor den hoogen raad behandeld. De eischer vordert eene som van ruim ƒ14,000, voor zijne uitvinding van. het middel ter vervaardiging van on namaak- baar muntpapier, waarvan door den Staat is gebruik gemaakt. Het Weekblad v. h. Regt herinnert hee- ren advocaten aan de bepaling van art. 6 van het reglement van orde, voorschrij vende dat zij in de maand September hunne acte van beëediging moeten laten viseren ter griffie van het collegie, waarbij zij zijn ingeschreven. Bij den finalen verkoop van het eiland Schiermonnikoog, dat in openbare veiling ge- bragt isis het den 8 dezer toegewezen aan n kooperden heer mr. J. van niet de aanwassen en heerlijke regten die onder het laatste bod van ƒ97.083 begrepen waren, maar intusschen verhoogd en thans ingehou den zijn. De gemeenteraad van Arnhem heeft be sloten gedurende 20 jaren eene som van ƒ5000 bij te dragen voor deu geprojecleerden noordelijken spoorweg, Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 15 Sept.: Naar wij vernemen heeft de policie alhier geenen Verderen grond gevonden, om de vrouw, wier arrestatie in ons vorig nommer vermeld is langer in verzekerde bewaring te houden en is zij donderdag wederom ontslagen. Te Zwolle is door het hollen van een voor een’ wagen gespannen paard eene vrouw met haar S'/Jarig kind op den arm zoo deer lijk getroffendat zij niet lang daarna den geest gaf. Het kind werd bij dit ongeval verscheidene schreden van haar afgeslingerd, doch heeft geene zeer belangrijke wonden be komen. Eene andere vrouw en een man zijn mede min of meer ernstig gewond. De Zeeuwsche Couranthet officiële or gaan der provincie en van de hoofdstad Mid delburg zegt, dat diepe neerslagtigheid zich heeft meester gemaakt van de bevolkingse dert zij op grond van hetgeen reeds van het voornemen der hooge regering is gebleken het daarvoor moeten houden dat men aan elke provincie van het rijk de voordeelen van eenen spoorweg wil schenken met uitzon dering van Zeeland. Indien ons gewest” zoo roept dat blad in zijne verontwaardiging uit zulk een ballast voor Nederland is, indien het ten min ste van zoo weinig waarde wordt gerekend dat het lot zijner van het vasteland afgesne- dene bevolking minder sympathie verwekt dan dat der slaven in onze koloniën waarom wordt er dan door de regering, onder mede- j van de beide kamers der staten-ge- neraal geen tractaat met Groot-Brittanje of met Belgie gesloten waarbij Zeeland wordt afgestaan? Met uitzondering van de Neder landers benoorden den Moerdijk zou elke mogendheid eene ligging als die van Vlissin- gen zich weten ten nutte te maken. Maar van Vlissin- gen naar Rozendaal, omdat Antwerpen al spoe- ig een deel van zijnen handel op nieuw naar vaderland zou zien verplaatst Wel nu, als men Antwerpen zoo lief heeft, koop lieden van Amsterdam en Rotterdam! gij kunt het nog beter helpen. Levert Zeeland aan Belgie! Gij zult het zien: dan is Antwerpen gebaat en Zeeland gered «Altijd zijn wij Nederlanders geweest; het zou ons hard vallen, dit niet te kunnen blij ven. Maar zoo het stelsel van uithongering door Nederlanders tegen ons, alsof wij bast aarden en geene wettige kinderen van het zelfde vaderland zijn, wordt gevolgdzou dan de menschelijkheid niet vorderen dat men ons liever aan eenige andere mogendheid le verde, dan ons te behouden, ten einde ons den teringdood te doen sterven Eene boerenvrouw te Dalen, die met haar öjarig kind op een wagen naar een’ boekweit- KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten I. dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 14 September 1837, is vastgesleld het navolgende BESLUIT TOT HEFFING VAN SCHOOLGELDEN IN DE GEMEENTE SNEEK. De Gemeente-raad van Sneek beeft, met in trekking van zijn besluit van den 26 Mei 1836, betrekkelijk de heffing van schoolgelden besloten als volgt Er zal te beginnen met 1 Julij 1838, voor ieder leerling, welke het onderwijs in eene der na te noemene stadsscholen geniet, worden betaald als volgt 1ste BURGERSCHOOL. Voor de dagschool, elk vierendeel jaarsƒ5.00. avondschool dito - 2.00. Van deze betalingen zijn uitgezonderd de leerlingen van het Oud Burger wees huis, aan welke de onderwijzer verpligt is gratis onderwijs te geven. 2de BURGERSCHOOL. Voor de dagschool, elk vierendeel jaars ƒ1.30. avondschool dito - l.bO. TUSSCHENSCHOOL. Voor de dagschool, iedere maand .ƒ0.17. avondschool dito - 0.08'/,. Behalve genoemde schoolgelden zal niets meer, hetzij voor schoolbehoeflen vuur, licht of onder welke benaming ook, in rekening worden gebragt. Welk besluit is goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 8 February 1838, no. 34. en II. dat door den Raad, in diezelfde ver gadering mede is vastgesteld de navolgende VERORDENING op de invordering van Schoolgelden in de gemeente SNEEK. Art. 1. De schoolgelden voor het onderwijs in eene der na te noemene stadsscholen worden bij vooruitbetaling ingevorderd door of van wege de in de gemeente gevestigde schoolcom missie. Art. 2. Tot het betalen der schoolgelden zijn verpligt de ouders of voogden van de kin deren die de school bezoeken. Art. 5. Het schoolgeld wordt tegen kwi tantie opgehaald a. Van de beide Burgerscholen over 5 maan den in de eerste dagen van het ingetre den vierendeel jaars. A. Van de Tusschenschool over ééne maand in de eerste dagen der aangevangene maand. Art. 4. Bij weigering of nalatigheid om dit schoolgeld te betalen zal de plaatselijke schoolcommissie bevoegd zijn, het kind of de kinderen waarvoor men in gebreke bleef het verschuldigde te voldoen van de school te verw ijderen. Art. 3. De verordening op de invordering van schoolgelden in de gemeente Sneek vast gesteld bij Raadsbesluit van den 26 Mei 1836, wordt ingetrokken. Bovengenoemd besluit met de daartoe be trekkelijke verordening treden in werking op den 1sten January 1859. En is hiervan afkondiging geschied hel behoort, den 10 September 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA Ee Secretaris IIAGA. SNEEK, 17 September. Den 20 dezer zal de vergadering der stalen-generaal door Z. M. den koning worden geopend. De Staats-Cou rant bevat het programma deswege. Eergisteren is alhier de gewone najaars paardemarkt gehouden de aanvoer van paar den was niet groot doch de handel zeer le vendig, zoodat er zeer hooge prijzen zijn be steed. Op den 13 dezer heeft het provinciaal ge- den provisionele regtshof van Friesland uitspraak gedaan in de! E. Bank, te 's Gravenhage voor de som zaak van Adrianus Bijsterveld beschuldigd I 96.033. Ouder het gekochte behooreu van moedwilligen manslag op den persoon van Greelt Hendriks van der Meulen. Bij een zeer gemotiveerd arrest, waarvan de voorlezing bij na een uur duurde, heeft het hof hem aan die misdaad schuldig verklaard en te dier zake ver oordeeld tot confinement voor den lijd van 13 jaren. Een zeer talrijk publiek woonde de uit spraak bij. Z. M. heeft den heer Gevers Deynoot burgemeester van ’s Gravenhagebenoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 12 September: Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning, bij gelegenheid van den verjaar dag des kroonprinsen dezen in vollen en vrijen eigendom afgestaan het huis, door Z. K. H. tijdens zijn verblijf aan de akademie te Leyden bewoond. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 15 September H. M. de koningin en Z. K. H. de jeugdige prins Alexander zijn heden mor gen ten 11 uur met eenen buitengewonen trein van hier naar Rotterdam vertrokken om van daar de reis naar Stuttgardt voort te zetten alwaar H. M. en Z. K. H. een’ ge- ruimen tijd zullen verblijven. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 14 September Z. K. H. de prins van Oranje heeft heden voor het eerst zitting genomen in den raad van stale. Z. K. H. werd in de vestibule van het locaal op het binnenhof ont vangen en binnengeleid door de leden Nesscher en Breugel. Z. K. H. de prins van Oranje aanvaardt den 20 dezer de dienst-correspondentie als kommandant der reserve-brigade. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaaktdat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tol het geven van school- en van huisonder wijs voor de tweedemaal in het loopende jaar zullen worden gehouden op maandag den 23 i werking October aanstaande en volgende dagen dat zij die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk op den 11 October be- hooren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buitenslands komende voornemens zijn zich te vestigen met opgave van <1_ verlangen en overlegging van één of meer getuigschriften van hun en van 1 en plaats van hel examen hun door den school opziener zullen worden bekend gemaakt. De heer de Brouwer van Hogendorp beeft aan de regering eene aanvraag tot concessie gedaan tot den aanleg van de noorder- en noord-oostelijke spoorwegen en dezelve te vens door den druk openbaar gemaakt bij T. C. B. van Hagen te ’s Hage. Die aanvraag berust op veel voordeeliger voorwaarden dan de concessie onlangs aan de heeren Sloet en Reuchlin verleend. De heer van Hogendorp stelt zich onder anderen tevreden met eenen eenvoudigen waarborg van een minimum van ontvangst gedurenda 50 en niet 99 jaren, en dus geene rente-garantiegeene deelneming in het kapitaalgeen aanleg van eene brug over den IJsselenz. COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1