NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR BE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1858. No. 76. 13(lc Jaargang. ?an» WOENSDAG den 22 September. van Schoolgelden SNEEK. L' I !g I 4eb- ge- SNEEKER COURANT. b i i L Als re- den keizer bestaat uit P a. e waar van BINNEN- EN BUITENLAND. infl!ih»iiiiiii)iniii])tiii!iiiiii«fi J 3 r n rins lia an— van van au- )n - ro- °P lodar I een en alla- enue den hoi - ti om be- tover toen dige ver elijk Met urt- en en tot bij paar ten i- <t >n- ?ne ie- ;n- ;en im n- ■es er e- oe op ni e- as van 8 dezer financiën bij St. van Sneek heeft, met in- besluit van den 26 Mei schoolgelden SNEEK, 21 September. Van den llden tot en met den 17 dezer zijn in deze provincie 58 runderen aan de besmetlelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5656. het leven gebragt smoren, en tusschen 50 en Pas was in de om in een ander te krijgen bekend of iedereen van maken. De stroom aan- grootdat zij in eene rij om door den tele grafist beurtelings te worden opgeroepen ten einde voor 200 guinjes de sigaar aan Ameri- kaansch vuur op te steken. En nu branden in de Londensche klubs, zelfs in vele tabakswin- schenk (schildpadden sigarenkoker met inscrip tie op gouden plaat), keurig souper, niets heeft aan de feestelijkheid ontbroken welke tot in den morgen van den 15 voortduurde. Men meldt uit Zierikzee d. d. 16 Sept. Als een bewijs van het vele wild dat ook op het eiland Schouwen in dezen jagttijd gevon den wordt, kan van hier berigt worden, dat op gisteren zes jagers in de gemeente Zonne- maire honderd eenentwintig patrijzen hebben gescholen. Op den eersten dag der jagt had den twee jagers eene vangst van 67 en op den. tweeden dag eene vangst van 70 patrijzen. Ook verdient nog als eene bijzonderheid melding, dat door één’ jager, die als de bekwaamste van Schouwen bekend staat reeds nu geduren de den korten tijd dat de jagt geopend is 256 patrijzen zijn geschoten. Dezer dagen is er in de nabijheid der stad Groningen, onder de gemeente Grijpskerk, een afscbuwelijk misdrijf gepleegd. Eene moeder nl.vroeger in het armenhuis te Kollum ge plaatstdoch sedert eenigen tijd daaruit weg- geloopen heeft baar driejarig kind een meis je om het leven gebragt en wel door haar met een’ zakdoek te smoren. De vrouw, die weduwe en tusschen 50 en 40 jaren oud is bevindt zich in handen der justitie. hare daad geeft zij op, dat het kind was. De wagen der keizerin eene voor haar zelve en haar gevolg. Het behangsel is blaauw de eerste salon bevindt zich een troon waarboven het Russische wapen prijkt. Weinige dagen nadat te Londen de tij ding was ontvangen dat de transatlantische telegraafkabel gelukkig gelegd was, verscheen een der invloedrijkste leden van het hoogerhuis op het pas ingerigt telegraafkantoor en ver langde voor 200 guinjes eene dépêche naar St. John in New-Foundland, te zenden, van den volgenden inhoud: Londen vijf ure ’s avonds. 1 Zend mij de sterkste vonk, die gij met uwe toestellen kunt voortbrengen. Waarschuw mij eene minuut vooraf.” Mylord ging zitten en wachtte geduldig. Ongeveer twee en een half uur later antwoordde de telegraaf John, in New-Foundland, 10 ure 25 minuten ’s avonds. In eene minuut zult gij de verlang de vonk krijgen.” Mylord haalde een’ siga renkoker uit zijn’ zak, nam er een trabucos uit, hield een stukje zwam aan den electri- schen draad, stak zijne sigaar op en ging met deftige stappen rookende weg. gentry deze nieuwe manier halfrond vuur I wilde er gebruik vragers was zoo moesten geplaatst worden - 0.08>/2. niets voor schoolbehoeften vuur, licht of onder welke benaming ook, in rekening worden gebragt. Welk besluit is goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 8 February 1858 no. 54. en II. Dat door den Raad, in diezelfde ver gadering, mede is vastgesteld de navolgende VERORDENING op de invordering van Schoolgelden in de gemeente SNEEK, Art. 1. De schoolgelden voor het onderwijs in eene der na te noemene stadsscholen worden bij vooruitbetaling ingevorderd door of van wege de in de gemeente gevestigde schoolcom missie. Art. 2. Tot het betalen der schoolgelden zijn verpligt de ouders of voogden van de kin deren die de school bezoeken. Art. 5. Het schoolgeld w’ordt tegen kwi tantie opgehaald: Van de beide Burgerscholen over 5 maan den in de eerste dagen van het ingetre den vierendeel jaars. Z>. Van de Tusschenschool over ééne maand in de eerste dagen der aangevangene maand. Art. 4. Bij weigering of nalatigheid om dit schoolgeld te betalen zal de plaatselijke schoolcommissie bevoegd zijn het kind of de kinderen waarvoor men in gebreke bleef het verschuldigde te voldoen van de school te verwijderen. Art. 5. De verordening op de invordering van schoolgelden in de gemeente Sneek vast gesteld bij Raadsbesluit van den 26 Mei 1856, wordt ingetrokken. Bovengenoemd besluit met de daartoe be- rekkelijke verordening treden in werking op den Isten Januari) 1859. En is hiervan afkondiging geschied het behoort, den 10 September 1858. Burgemeester en TVethouders vonrnoemd WOUDA De Secretaris JIACtA. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten I. Dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 14 September 1857, is vastgesteld het navolgende BESLUIT TOT HEFFING IN DE GEMEENTE De Gemeente-raad trekking van zijn besluit van 1856 betrekkelijk de heffing van besloten als volgt Er zal te beginnen met 1 Julij 1858, voor ieder leerling, welke het onderwijs in eene der na te noemene stadsscholen geniet, worden betaald als volgt 1ste BURGERSCHOOL. Voor de dagschool, elk vierendeel jaarsƒ5.00. avondschool dito - 2.00. Van deze betalingen zijn uitgezonderd de leerlingen van het Oud Burgerwees huisaan welke de onderwijzer verpligt is gratis onderwijs te geven. 2de BURGERSCHOOL. Voor de dagschool, elk vierendeel jaars ƒ1.50. avondschool dito - 1.00. TUSSCHENSCHOOL. Voor de dagschool, iedere maand .ƒ0.17. avondschool dito Behalve genoemde schoolgelden zal meer, hetzij Naar wij vernemen heeft de persoon van Adrianus Bijsterveld zich in cassatie voor zien van het veroordeelend arrestde vorige week door het provinciaal geregtshof van Fries land over hem uitgesproken. Op den 20 dezer is door Z. M. den ko- ning de vergadering der stalen-generaal pleglig geopend. Krachtens kon. besluit van 8 dezer, no. 90 is door den minister van financiën bij re solutie van 15 Sept, vastgesteld de 257e staats loterij die wederom zal bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premién. De col lecte zal ten kantore van den directeur der staats-loterij te ’s Hage worden geopend op maandag 1 1 OcL en gesloten op zaturdag den 25 derzelfde maand. De trekking van de eer ste klasse begint op 8 November aanstaande. Hel heeft Z. M. den koning behaagd aan de door het provinciaal geregtshof in Gelderland bij arrest van den 4 February 1857, wegens kindermoord tot acht jaren tuchthuis straf veroordeelde Aaltje Limkolk algeheele vrijstelling van straf te verleenen. De minister van binnenlandsche zaken in aanmerking nemende, dat de grens voor de bezorging van telegrammen van de rijkstele- graafkantoren door den gewonen besteller be hoort te worden geregeld heeft bepaald dat de bezorging van telegrammen door den gewo nen besteller, van ieder rükstelegraafkantoor niet verder geschiedt dan zich de kring uit strekt waar binnen de plaatselijke belasting der gemeente, in welke het kantoor geves tigd is wordt geheven. De opbrengst der middelen gedurende de acht eerste maanden van 1858 heeft bedragen ƒ57,175,455.25, dat is ƒ424,499.55 meer dan de raming en ƒ997,868.46 meer dan de op brengst gedurendedenzelfdén tijd in 1857. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 17 September Gisteren middag ten 2 uur heeft de a/’deeling 's Hage der vereeniging het Meta len Kruis eene vergadering gehouden in de groote zaal der sociëteit de Vereenigingdaar - toe sierlijk gedecoreerd waarin o. a. beslo ten is, Z. K. H. den prins van Oranje het ee- relidmaatschap aan te bieden. Des avonds hebben de leden van het Metalen Kruis zich weder in gemelde sociëteit vereenigd, waar de tuin en zalen prachtig verlicht waren. Door het muzijkcorps van het reg. dragonders werden alstden verschillende stukken uitge voerd waaronder eene herinnering aan Has selt en Leuven, door Benucci eu het Wien Neêrlandsck Hoed, terwijl bij afwisseling Bengaalsch vuur werd ontsoken. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 18 Sept.: Z. K. H. de prins van Oranje heeft heden ten 121/, uur *n een bijzonder gehoor ontvangen de leden van den Imogen raad der Nederlanden het provinciaal geregtshof iu Zuid-Holland de arrondissements-regtbank al hier benevens andere regterlijke autoriteiten. Men verzekert, dat Z. K. H. in het begin der volgende maand eene buitenlandsche reis on dernemen en zich het eerst naar Wiesbaden begeven zal. Uit Rotterdam wordt gemeld d. d. 15 Sept.: In een’der tuinen van de Waschbleek- laan zag eene dame zich plotseling verrast door de nabijheid van eene zeer grocte slang, ter lengte van ongeveer 20 voeten. De dame riep om hulp die haar dan ook spoedig werd ver strekt. Het dier was uit den naburigen tuin van den heer Sutherland ontsnapt en het bleek niet gemakkelijk te zijn, het weder naar zijn verblijf terug te brengen, daar eenige mannen zich daarmede een groot gedeelte van den nacht hebben moeten bezig houden. Zijn wij wel ingelicht dan heeft de policie zich deze zaak aangetrokkén en voorloopig althans ge zorgd voor verdere lastige bezoekers. De Tielsche Courant geeft verslag eene eigenaardige feestviering door de buurt de Klomp” te Tie! den 14 dezer gevierd ter eere van den buurtgenoot Jacobus van Baars, welke op dien dag vijftig jaren in die buurt hetzelfde huis bewoond en daarin zijne affaire met goed succes gedreven had. Het uitstéken van vlaggen door de geheele buurt muzijk, zang, toesprakeu herinnerings-ge- den van toch maar een stumper Uit Groningen wordt gemeld d. d. 17 Sept.: Naar men verneemt moet het er voor de heeren jagers thans niet zeer voordeelig uit zien naardien o. a. een zevental jagers met drie uitmuntende windhonden op gisteren in het anders zoo gunstig bekende ruime jagl- veid van den heer Torringagelegen onder Garnwerd gemeente Ezinge eene lange jagt gehouden hebben en niéttegenstaande zij van ’s morgens zeven tot des namiddags drie uur alle omgelijke moeite aanwendden om haas op te doen daarin niet alleen werden teleurge steld maar bij het naauwkeurigst onderzoek zelfs geen leger of spoor van een’ haas hebben kunnen ontdekken. Uit een officieel document blijkt, dat in. Frankrijk het aantal gedecoreerden met het Legioen van Eer niet 272,000 bedraagtzoo als onlangs in de dagbladen is opgegeven maar slechts 54,285 dus verdeeld 70 groot kruizen 250 groot-officieren 1102 komman- deurs 4827 officieren en 48,056 ridders. Uit Parijs zijn naar Petersburg verzon den twee spoorweg-rijtuigen bestemd ten ge- bruike van den keizer eu de keizerin van Rus land. Deze waggons zijn buitengemeen prach tig. De eerste voor een met kerskleurig damast behangen salon en een werkkabinet. heeft ook twee salons, eene voor satijn. In

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1