EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1858. No. 77. 13de Jaargang. den 25 September. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK Irani* Ei COURANT. SNEEKER Fa brij ken de lijder binnen en van BINNEN- EN BUITENLAND. ie van nen waar ken. ieder Ach kalf land en prins nl la— kan- vau s l 9 on - ?ene zie- ;en- gen ’am im- ?res der be- toe op em ge- ms te- n- ikt ;e- op e- ar ■m r- te ipodar n een en alia venue n den hol - en om r be- •rover toen bldige ver- delijk Het oort- en den tot 1 bij naar s ten heb- 1 ge- van lau- on- Jro- s op van het Muzijkcorps gehoord. Na meermalen onderling hierover gesproken te hebben besloot men om dit door een’ timmerman te laten onderzoeken. G. V. gaat te dien einde den schoorsteen in en vindt, tot een ieders verwondering, een’ zwerm bijen welke zich zeer waarschijnlijk daar langen tijd had opgehonden. Na ze op de gebruikelijke wijze gedood te hebben be vond men, dat zij daar reeds 20 halve Nederl. ponden honig bijeen gebragt hadden, in koeken van bijna 2 voet vierkant. Uit Feerwerd wordt gemeld d. d. 20 Sep tember Werd in een vorig nommer den liefhebbers van jagen een ontmoedigend berigt medegedeeld door de vermelding van een ongunstig jagtbedrijf, gehouden in het wel bekende en ruime jagtveld van den heer Tor ren. van 12 Dec. 1837, 15 April lot 3 Mei 1838. zittingen gehouden geslolene deuren vaderland en zijne koloniën allezins gunstig was zoodat men voortdurend kan voortgaan met schulddelging, en het genot van dien voorspoed moest aansporen tot ijver, om onze staatsinstellingen te verbeteren en te vollooijen. Z. M. heeft het aanbieden van vele wetsont werpen toegezegd, als: betrekkelijk de kolo niale comptabiliteit, de ondersteuning tot den aanleg der spoorwegen de tegemoetkoming in de financiële bezwaren der gemeenten eenige verligting van de lasten der ingezetenen de slaven-emancipatiede regterlijke magt de beginselen van hel Nederlatidsche strafwetboek, den raad van state, de verdeeling van ’s rijks kiesdistricten, de landverhuizers, de inrig- ting der nationale militie, de geneeskunst- oefening. Eene belangrijke taak, zeide Z. M., wacht dus deze zitting. Men verneemt-, dat Z. M. de koning bij het verlaten van de zaal der tweede kamer, na de opening der zitting op jl. maandag, eenige oogenblikken heeft verwijld vóór het thans in de antichambre geplaatst tableau, bevattende de namen der afgevaardigden ter staten-gene- raal gedurende het tijdvak van 1376 lot '1796. Z. M. de koning heeft zich met de commissie daarover met belangstelling onderhouden en opgave der namen van de vervaardigers gevraagd. Gelijk men weet, is deze lijst opgemaakt aan bel rijksarchiefdoor en onder leiding van den rijksarchivariusden heer Bakhuizen van den Brink die ze als echt heeft gewaarmerkt is zij in golhisch schoonschrift gebragt dooi den heer D. W. Roobol commies bij het mi nisterie van financiën en is het cadre gebeeld houwd door den heer Botermans die zich reeds door meer soortgelijke kunstwerken heeft doen kennen. Men verneemt, dat de ontwerpen der staatsbegrooling voor 1839 in gereedheid zijn en spoedig van regeringswege aan de slaten- generaal zullen worden aangeboden. Naar men verneemt, zullen op het hoofd stuk oorlog der staatsbegrooling voor 1839 de traclementen der militaire forlificatie-opzigters hooger worden uitgetrokken dan die van hel loopende jaar. Deze opziglers zijn lusschen den rang van onderadjndant en officier. Hun tractement was tot nog toe: 5de kl. 600 2de kl. ƒ730; Iste kl. ƒ909. Volgens de te genwoordige wetsvoordragt zijn zij uitgetrok ken 5de kl. op ƒ800; 2de kl. op ƒ1000 BEKE NDMAKING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK brengt ter kennis der ingezetenen dat de Heer Commissaris des Konings in deze provincie, op donderdag den 50 September aanslaande, deze gemeente met een bezoek zal vereeren en dat Zijn Hoog Edel Gestr. aan de ambtenaren en verdere ingezetenen die verlangen mogten Z. H. Ed. G. te spre ken daartoe de gelegenheid zal geven op het Stadhuis des namiddags ten 2 uur. Sneek den 25 September 1838. De Burgemeester WOUD A 1ste kl. op 1200. Het zittingjaar 1837/58 der staleu-gene- raal is geopend den 21 Sept. 1837 en geslo ten 28 Aug. 1838. De eerste kamer is ver gaderd geweest van 22 23 Sept. van 8 24 Dec. 1837, en van 26 Mei tot Junij 1838. Zij heeft 20 zittingen gehouden, behalve ééne avondzitting en ééne zitting met geslolene deu- De tweede kamer is vergaderd geweest 22 Sept, tot 20 Oct. van 10 Nov. tot van 9 Febr. tot 1 Maart, en Zij heeft 34 behalve 3 zittingen met welke gedurende de 2de serie van gemelde school in hel kamp van Zeyst vereenigd zijn geweestzullen mede omstreeks dien tijd naar hunne respective garnizoenen terugkeeren. Mevrouw de barones von Sina, de echt genoot van den Griekschen gezant te Wee nen is den 18 dezer mede van het groot ste delijk badhuis te Scheveningen naar Oosten rijk teruggekeerd. vertrek eene de bewaarschool verder behalve de behoeft igen heeft gegeven voor i so nen worden uitgedeeld, idiotenschool ’/5 gedeelte erlangd. Heden morgen had het zoontje van T. B. oud 1 1 jaren het ongeluk alhier in het wa ter te vallen met dat gevolg, dat hij er le venloos werd uitgehaald. Reeds heeft het jagtvermaak een slagtoffer geëischt. De zoon van den heer K. te Voorst (Gelderland), een jong raensch van 18 a 19 jaar de hoop zijner ouders gaat den 18den op de jagt. Over eene sloot willende springen, geeft hij zijn geweer aan een ander over. Ter wijl deze het hem weder aanreikt gaat het af en treft den jeugdigen jager in de dij met dat ongelukkig gevolg, dat alle aangewende hulp vruchteloos was, weinige uren overleed. De gemeenteraad mede in MAANDAG DEN 27 SEPTEMBER 1838 des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit betrekkelijk de herziening der regle menten voor de beurtveeren van Zwolle, Steen- wijk en Oldemarkt. Idem lot vermeerdering van het getal leden van de kamer vau Koophandel en alhier met twee. Missive betrekkelijk de Industrie- en Be waarscholen. Missive ten geleide van het coocept-regle- ment voor het beurtveer van Franeker. Adres van Jolle de Vries tot digten der ha ven langs zijn huis. Rekening en begrooling der dd. Schutterij. Voorstellen betrekkelijk den trekschippers- stal te Leeuwarden tot overdragt van den overtolligen trekweg aan den westkant van bel Langaad en lol af- en overschrijving. Aanbieding van de gemeente-begrooliug voor de dienst van 1839. Groningen heeft zijne zitting van 18 dezer beslo ten gedurende 20 jaren jaarlijks ƒ9000 te verleenen voor den aanleg van den noordelij ken spoorweg. Het volgende wordt aan de Groninger Courant ter plaatsing toegezonden Dezer dagen had er op het Zuidlaarder meer een voorval plaatshetwelk zeer noodlottige gevolgen bad kunnen hebben. Een koopman van Martenshoek Isaak is zijn naam had een kalf gekocht van J. Zondag, te Noord- laren. Hij besloot dat kalf met eene boot over bovengenoemd meer te brengen, hetwelk voor hem ook de kortste weg was en zonder twijfel op de goedkoopste wijze konde geschie den. Een eind wegs vrij voorspoedig gevor derd zijnde, begon plotseling het ranke vaar tuig te zinken. Het kalf sprong uit de boot, alsmede Isaak die zich aan den hals van het kalf bad vastgeklemd. Men stelle zich den groolen angst van den koopman voor, die ook in angstige doch tevens duidelijke woorden de grootte van het gevaar uitdrukte, als hij riep: Nu zie ik niets dan den dood voor oogen God wat is toch een schipper Het kwam echter met hem behouden aan en Isaak is er alzoo met een nat pak groolen schrik afgekomen. Gewis zal zij ne dankbaarheid aan den God zijner vaderen groot zijn want hoe gemakkelijk had hij kun- geraken op eene meer diepe plaats, al- hij en het kalf beiden waren verdron- Dit voorval is alweder eene les voor om zich niet op diepe waters te wa gen als hij het schip niet kent of niet goed weet te besturen. De spreuk is dus weder hierin bewaarheid: Schoenmaker! houd u bij nO...Buwe leest. Kruis, afdeeling ’s Gravenhage. Men j Sedert eenige dagen werd door de huis- thans, dat het Z. K. H. heeft be- I genooien van J. W. te Blijham een zou- haagd, dit eerelidmaatschap met welwillendheid j derling gebrom en gesuis in den schoorsteen aan te nemen. De tirailleurs-compagniën van het 4de bat. van het 2de regement inf.van het 1ste en 5de bat. van het 7de regement, en van bet 1ste 2de en 4de bat. van het 8ste regement inf. thans in het legerkamp van Zeyst kam perende, zullen met den 1 October aanstaan de naar hunne respective garnizoenen terug keeren. De majoor Van Overstraten van het 4de regement inf. het bevel over de gemelde compagniën voerende, zal naar zijn regement terugkeeren, ten einde de dienst bij zijn bat. te hervatten. De officieren onderofficieren en manschap pen van het 3de, 6de, 7de en 8sle regement inf. alsmede van het corps mariniershet De baron heeft vóór zijn som van ƒ500 ten behoeve van te Scheveningen verleend en de ƒ2000 die hij reeds aan van ’s Hage en Scheveningen nog omtrent 1000 bestemd giften aan verschillende aangeduidde per- i of inriglingen om na zijn vertrek te Van dit bedrag heeft de om alle krach- bet welzijn van het dier- dat de toestand van het1 personeel der normale schietschool uitmakende, SNEEK 24 September. Z. M. de koning heeft den 20 dezer de ledeu van de tweede kamer der stalen-generaal die dit jaar her kozen of gekozen zijn, bij zich ontvangen, en deze hebben in handen van Z. M. de gevor derde eeden afgelegd. De tweede kamer heeft op den 21 dezer, na onderzoek der geloofsbrieven van de herkozene of nieuw gekozene leden al deze leden toege laten en daarna de drie candidalen voor het voorzitterschap benoemd. Eerste candidaat is de heer mr. G. C. J. van Reenen gekozen niet 53 tweede candidaat de heer Dullert ge kozen met 54, en derde candidaat de heer Schimmelpenninck van der Oyegekozen met 58 van de 66 stemmen. In de zitting der eerste kamer heeft de heer Philipse bet voorzitterschap aanvaard met eene redevoering waarin hoofdzakelijk gewezen wordt op den achttienden verjaardag van den prins van Oranje, op de belangrijkheid dier gebeurtenis en op de hartelijke vreugde en dank baarheid waarmede overal in hel land de vier de September is gevierd. Hij gewaagde van de vele werkzaamheden der kamer die in dit jaar uiterst gewigtig zullen zijn en besloot met den wensch dat alles moge strekken lot heil van het dierbaar vaderland. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 22 September: Z. M. de koning heeft benoemd tot voorzitter van de tweede kamer der sta- ten-generaal den eersten candidaatden heer Van Reenen. In de troonrede waarmede Z. M. de zitting der stalen-generaal heeft geopend wordt o. a. gezegd dat Z. M. met dankbaarheid de staten-generaal kennis gaf van de intrede van den prins van Oranje in het staalkundig le ven en zich verheugt dat het Nederlatidsche volk die gebeurtenis met blijdschap heeft ge vierd; de blijken van gehechtheid en trouw, toen weder aan het stamhuis bewezen heeft ’s konings begeerte versterkt ten te wijden aan baar vaderland en ééne bijeenkomst. De bei de kamers zijn in vereenigde zitting tweema len vergaderd geweestnl. bij de opening en de sluiting van het zittingjaar. Reeds is gemeld, dat Z. K. H. den prins van Oranje het buitengewoon lidmaatschap van eer is aangeboden door de vereeniging het Me talen verneemt dat het Z. K. H. heeft be- I genooten

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1