NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 13de Jwgar?. den 29 September. argang 1 4 1 f t. H WWMilW COURANT. van de artikelen 241 242 en d i i t ken. van i maandag de discussie daar- Bij acclamatie werd aange- e- let k- o- •ts el le k- e prins Valla- r kan- ■n van tiospodar in een en eti Walla- avenue van den iet hol- r>gen om aar be- 'oorover toen weldige st ver- nodelijk t. Het voort- jk en arden m tot erd bij ir naar ids ten te heb- len ge- van één buti men den 7 den 7 Sept. jl. is be- it van Mau- ir on - Pro- is op roon- eeoe i zie- uken- lagen ;wam ora- •teres n der be- ii toe 'j op hem g«*- nans •sle- son- aakt ge- op 'oe- taar lem ar te er- icie er- or- 3t- ge- tot afschaffing van den accijns op den turf en de steenkolen tot wijziging der wet op den accijns het geslagt eu tot wijziging van 246 der gemeentewet. Bij het ontwerp van wet In de op 2o dezer gehoudene zitting van de tweede kamer der staten-generaal is het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede, na onderzoek in de afdeelingen, gewijzigd ter tafel gebragt en op over vastgesleld. j KENN1SG EVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat op de Secretarie dezer Stad van af heden geduren de 14 dagenvoor een’ ieder ter lezing is nedergelegden in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld de aan den Raad aangebodene Gemeente-be- grooting der plaatselijke inkomsten en uitga ven voor den jare 1859. Sneek den 27 September 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HACA. BEKE NDMAKING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK brengt ter kennis der ingezetenen dat de Heer Commissaris des Konings in deze provincie, op donderdag den 50 September aanstaande, deze gemeente met een bezoek zal vereeren en dat Zijn Hoog Edel Geslr. aan de ambtenaren en verdere ingezetenen die verlangen mogten Z. H. Ed. G. te spre ken daartoe de gelegenheid zal geven op het Stadhuis des namiddags ten 2 uur. Sneek den 25 September 1838. De Burgemeester f WOUDA KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat voorloopig is vastgesteld het aanvullings- kohier van de belasting op de binnen de ge meente Sneek gehouden wordende Houden over den jare 1858 waarvan de heffing is goedgekeurd bij Z. M. besluit van den 4Ju- lij 1835 no. 26 en dat hetzelve van beden af, gedurende 14 dagen ter Secretarie dezer gemeente, voor een’ ieder ter leziug is neder gelegd. Sneek den 27 September 1838. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOUDA- De Secretaris t 1IAGA. nomen het voorstel van den voorzitter, dat de kamer en corps bij Z. M. den koning eu Z. K. H. den prins van Oranje hare opwach ting zal maken om de verzekering le herha len van hare gehechtheid aan het Koninklijk Huis en hare belangstelling in de heugelijke gebeurtenis van den 4den September jl. Z. M. heeft aan Z. K. H. den prins van Oranje, generaal-majoor,, kommanderende de reserve-brigade, een buitënlandsch verlof ver leend voor den tijd van veertien dagen. Z. K. H. zal zich gedurende dien tijd naar Wiesbaden en Stuttgart begeven eu in de helft der volgende maand derwaarts vertrek- Gedurende de afwezigheid van den prins Oranje zullen de functiën van komman dan t der reserve-brigade worden waargeno men door den kolonel-kommaudant van het regement grenadiers en jagers. De koningin der Nederlanden is met prins aan de twee de kamer ingediend, houdende maatregelen, te nemen om het eiland Schokland te doen ont ruimen, wordt voorgesteld, het 5de hoofdstuk der staatsbvgrooting Voor 1838 le verhoogen met j 140,(MM) voor den aankoop van gronden en tegemoetkoming aan de ingezetenen van Schokland; Dit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 24 Sept.; De eerste kamer der staten-generaal heeft het adres van antwoord aan den koning aangenomen met algemeene stemmen. De ka mer is tot nadere bijeen roeping gesloten. In de op 23 dezer gehoudene zitting Alexander te Stuttgart aangekomen, om op den 27 Sept, de viering van den 78sten verjaardag van haren koninklijken vader bij te wonen. De minister van oorloog heeft ter kennis van gegadigden gebragt, dat ervoor een’mu- zijkant van goed zedelijk gedrag, bij voorkeur ongehuwd die met de leiding en vorming van een muzijkcorps kan worden belast, erva ren klarinettist en niet onkundig in het componeren gelegenheid beslaat om bij het corps staf-muzijkanlen te Batavia als kapel meester geplaatst te worden. In de Amst. Cour, wordt het volgende uit Sneek d. d. 21 September gemeldNaar wij met zekerheid vernemen is door een paar geachte ingezetenen dezer stad concessie aangevraagd voor eene stoombootdienst van de Lemmer op Amsterdam. Wij meeiien bier gerustelijk le kunnen bijvoegen dat de soli diteit der aanvragers alle gegronde hoop geeft dat deze dienst dan ook op een’ goeden voet zal worden gebragtwaaraan groote behoefte W’ordt gevoeld.” Wegens deschaarschheid van den hooioogst, welke dit jaar vrij algemeen heerscht, zal men ongetwijfeld als een buitengewoon voorbeeld kunnen vermelden, dat een stuk land toebe- hoorende aan den heer A. J. Krol, te Bergu- merdam (Friesland), ter grootte der, in drie sneden, Waarmede Junij den 28 Julij en gonnen le maaijen, en waarvan de laatste wei de den 13 Sept. jl. is binnengehaald, zonder eenigen regen van beteekeuis te hebben getrof fen heeft opgeleverd 29 wagens hooi welke de eigenaar door elkander minstens op 500 Ned. pd. durft rekenen wanneer men iederen wa gen van dit hooi slechts op J 20 waardeert zou deze bunder land de som van y380 hebben opgebragtbuiten de waarde welke het zeer welig ontspruitende gras nog in dit najaar kan opleveren. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande aankondiging van de Volks- Encyclopedie als verdienende dit echt Volks- Woordenboek zoo om de daarin voorkomen de veelvuldige zaken, als om de beknoptheid en den goedkoopen prijs alle aanbeveling. De rederijkerskamer Laurens Janszoon Coster, te Haarlem heeft eene circulaire ge zonden aan hare zusterkamers waarin zij be- rigtdat het op deu 25 Oct. a. s. juist 200 jaren geleden zal zijn dat in het kunste- naarsgilde St. Lucaste Haarlem aan onzen grooten dichter Vondel door zijne kunstbroe ders een voorrang als kunstenaar werd toege kend door hem op plegtige wijze te kroonen. Deze gebeurtenis is door den dichter Hofdijk bezongen in een lyrisch-dramalisch gedicht, getiteld Vondel gekroond. De Haarlemsche kamer noodigt in hare circulaire alle rederij kerskamers iu Nederland uit om op haar voorbeeld, den 25 Oct. a. s. te viereu enden avond van dien dag te wijden aan de voor- dragl van dichtstukken of fragmenten door Vondel vervaardigden te besluiten met de voordragt van Vondel gekroond. Naar men verneemt, zal althans de Zwolsche rederijkers kamer Rhijnvis Feith hieraan voldoen. Men leest in de Amst. Courant: Onze lezers zullen zich herinneren dat ten vori- gen jare zekere Rousselle in eene der schouw burgen hier ter stede door buitengewone atb- letische kunstverrigtingen de algemeene be wondering verwekte, en o. a. een kanon, dat hij op zijnen schouder had genomen losbrandde. Zulk eene voorstelling heeft jl. zondag in het Hippodrome te Parijs een groot ongeluk veroorzaakt. Zekere Vigneron deed dezelfde toer met een kanon en nadat vele avonden achtereen de verrigting goed was af- geloopen en het publiek er reeds aan gewoon was geraaktnam dien avond de prop, w’aar- mede het kanon geladen waseene andere rigting en trof een der toeschouwers in het parterre, wiens linkerarm daardoor gebroken werd. De gekwetste is de heer Joseph Rim- baultkoopman te Avignon, die, lijdelijk te Parijs vertoevendezich eenen genoegelijken avond wilde verschaffen door de bij woning van de voorstelling in het Hippodrome. Men schrijft uit Berkhout het volgende In de laatste dagen heeft de sterke drank weder twee offers geëischt. Te Hoorn werd zekere R. vroeger lid van de afschaffing gepasseerde week, ten gevolge van het misbruik van ster ken drank levenloos uit het water gehaald nadat men langen tijd naar zijn lijk had ge- vischt. Te W. een dorp digt bij ons vond een gegoed kastelein zijn’ dood door het boven matig drinken van voorloop als kunnende de gewone jenever zijn’ drinklust niet meer voldoen. Naar men verzekert is door onze ambte naren te Roozendaal eene belangrijke aanha ling gedaan. Het geldt eene waarde van cir ca f 100,000 aan edelgesteenten die men tracht te frauduleus in te voeren. Te Vilvoorden bad een man brand ge sticht, in de hoop, dat zijne vrouw, met wie hij in onmin leefde daarbij zou omkomen. De man is echter door het snel toenemen van de vlammen verbrand en de vrouw gered I Uit Assen wordt gemeld d. d. 25 Sept.: Het gouden oorijzer, waarvan de dochter van de wed. Ten Hoor, die bij Haulerwijk ver moord is is beroofd is nog altijd niet terug gevonden w’elke nasporingen men daarnaar ook heeft gedaan. Er schijnen redenen te heb ben bestaan, die deden vermoeden dat dit oor ijzer door den dader aan Joodsche kooplieden te Smilde was verkocht, althans door de justi tie alhier is bij eenige Israëlitische kooplieden te Smide huiszoeking gedaandoch er is niets gevonden. Terwijl men te Engelen bij ’sHertogen- bosch nog feestvierde ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van het burgemeesterschap van den heer Van Calker en het dorp nog in het feestgewaad van groen en vlaggen was ter wijl de illuminatie was ontstoken en het vuur werk spoedig zijne schitterende vonken in de lucht zou w’erpen werd plotseling ten 8 Uur achter des burgemeesters woning brand ont dekt die vlammen deelden zich weldra (ot de belendende huizen mede, waarvan er 6 met den geheelen inboedel in weinige ureu een roof der vlammen werden. Ten 12 uur was men den brand meester. Een droevig slot voor een’ dag vol vreugde Op het erf van den heer Bastiaanseleer- looijer in het Achterom te Bergen-op-Zoom staat een notenboom die voor eenige weken door het onweder is getroffen en genoegzaam door midden gespleten; de duizenden noten, die daaraan hangen, zijn allen goed vau smaak, maar de pit is geheel zonder schaal in den bolster besloten. Men snijdt de noten als een appel door en Men snijdt de noten als een de vrucht komt te voorschijn. In den avond van den 18den is op den Rhijnspoorw’eg bij het station Wolfheeze een wachter, die zich, hij het naderen van den trein volgens gewoonte met een licht op den weg wilde plaatsen overreden. Hij was da delijk een lijk. Naar men uit Berlijn schrijft is het be sloten dat de prins van Pruissen definitief de regering, als regent, op zich zal nemen alleen de vorm waarop dit geschieden zalis nog onbepaald. De beroemde reizigster Ida Pfeiffer is dezer dagen in lijdenden toestand te Weeneu aangekomen, en zal vermoedelijk hare overige levensdagen in rust bij haren broeder, die in de Weener Neustadt woont, doorbrengen. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 28 September. Van den 18den tot en met den 24 dezer zijn in deze provincie 41 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5677. In de zitting van de tweede kamer van 25 dezer zijn o. a. ingekomen vijf wetsontw'er- pen tot wijziging van hel belastingstelsel en van eenige bepaling der gemeentewet, raken de gemeentebelastingen te weten tot wijziging der,wet op het regt van suc cessie en overgang bij overlijden tot evenredigmaking van de grondbelas ting. SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1