NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BL.il) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. w ■J J 9i\ J 1* J I Jl 1858. No. 79. 13de Jaanranst den 2 October. ZATURDAG 11 ri Wi I Ft r I HM IL >l N. I I Walla- der kan- I r? Dezer da- het publiek IV verzoek u dank voor bieden. Op den 50 September is door de twee- zoodanig adres ingediend, hoofdzakelijk hetzelfde ant- ƒ12,500, Enschedé ƒ2000, Olst 500 Wij- heƒ500 Zwollerkerspel ƒ500 Lonneker ƒ200, Arnhem ƒ5000, Doesburg 500, Zutphen 12,500 Logchem ƒ500 Rheden ƒ500, Brom men ƒ200, Voorst ƒ200, Warnsveld ƒ100, Gorssel ƒ200, Eibergen ƒ150, Neede ƒ200, Borculo ƒ50, Ruurlo ƒ50, Vorden ƒ50, Steenderen ƒ100. Men schrijft uit Hardenberg d. d. 15 Sep tember In de laatste jaren heeft het kooi en oliezaad veel van de rups en melde te lijden gehad. De metselaar G. Z. alhier heeft dit jaar onder zijn oliezaad ëenige korrels hennepzaad gestrooid en had nu het genoegen datterwijl het oliegewas zijner buren door voormeld on gedierte vernield werd het zijne ongeschonden bleef. Bij het veelvuldige verbouw van olie zaden in deze streken meenen wij den land bouwers op dit eenvoudig middel opmerkzaam te moeten maken.” Men schrijft uit Maastricht: gen vestigde zich de aandacht van op de volgende bijzonderheid Drie uren van hier ligt in het Belgisch Limburg het dorp Mnnsterbilsen. Daar bestond in het jaar 1794 het oudste klooster der Nederlanden zoo men wil door eene der dochters van Karei de Groote gesticht. Op den aantogt van het Fran- sche leger in dat jaar, raadden de nonnen van dit klooster, een jong dorpeling, H. Brants genaamd, welke bij die inrigtiug eene gerin ge betrekking bekleedde met haar de wijk naar Weenen te nemen. Brants volgde dien raad studeerde op kosten der geestelijke zus ters in die hoofdstad in de geneeskunde, werd med. docter en vervolgens lijfarts van een’ der aartshertogen en schijnt in Oostenrijk zijn fortuin gemaakt te hebben. Te Munsterbilsen was men intusschen Brants reeds lang verge ten doch onlangs werd men op eene aange name wijze aldaar aan hem herinnerd door het ontvangen van een berigt uit Weenen dat hij aan de armen zijner geboorteplaats bij testament 25,000 francs heeft vermaakt. Op den 25 dezer gebeurde te Parijs een ongeluk dat het treurige einde van den her tog van Orleans in het geheugen terugbrengt. Ten 5 uur *s namiddags kwam vorst Ghika, KENNISG EP ING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekenddat op de Secretarie dezer Stad van af heden geduren de 14 dagen, voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd, en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld de aan den Raad aangebodene Gemeen te--be- grooting der plaatselijke inkomsten en uitga ven voor den jare 1859. Sneek den 27 September 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOI »A. De Secretaris KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vrfn de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat voorloopig is vastgesteld het aanvullings- kohier van de belasting op de binnen de ge meente Sneek gehouden wordende Honden, over den jare 1858, waarvan de heffing is goedgekeurd bij Z. M. besluit van den 4Ju- lij 1855 no. 26, en dat hetzelve van heden af, gedurende 14 dagen ter Secretarie dezer gemeente, voor een’ ieder ter lezing is neder gelegd. Sneek den 27 September 1858. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUDA. E)e Secretaris belast met de aanbieding van haar adres. De koning heeft het volgende geantwoord De hartelijke deelneming door de eerste kamer bij deze gelegenheid op nieuw aan den dag gelegd geeft mij de vaste overtuiging, dat zij bij de verknochtheid, die zij aan mij en aan mijn huis steeds betoont, hare beste pogingen zal aanwenden om in overleg met mij en mij ne regering de belangen'van het mij dierbaar Nederlandsche volk te blijven behartigen. Ik der kamer mijnen welgemeenden haar adres van antwoord aan te die zoo als men weet eerlang tot hospodar van Wallachije zou worden gekozen in een victoria met twee paarden bespannen en slechts vergezeld van één’ bediendeWalla- chijer, Parijs binnenrijden. Bij de avenue des Champs-Élysées, op de hoogte van den Rond-Point, gingen de paarden aan het hol len de koetsier deed vergeefsche pogingen om ze te bedwingen; de vorst, het gevaar be merkende stond op en bukte zich voorover tot den koetsier om hem te helpen toen plotseling het leidsel brak. Een geweldige schok was daarvan het gevolg de vorst ver loor het evenwigt, viel en werd doodelijk gewond met het hoofd op de straat. Het rijtuig werd door de hollende paarden voort gesleept, de koetsier viel van den bok, en eerst op eenigen afstand konden de paarden te midden eener verschrikte volksmassa tot staan gebragt worden. De vorst werd bij eenen apotheker ingebragten van daar naar zijne woning vervoerd, waar hij ’s avonds ten 8 uur overleed, zonder zijn bewustzijn te heb ben teruggekregen. De toestand van deu ge kwetsten koetsier is niet onrustbarend. [Volgens later berigt, is bovengenoemde prins Ghika niet de gewezen hospodar van chije, die thans is opgetreden als een didaten voor die waardigheid, maar een van diens bloedverwanten.] De heer Le Masson onder-prefect van Valenciennes, tot welk arrondissement Mau- beuge behoort, alwaar onder zijn bestuur on langs de betreurenswaarde stoornis eener Pro- testantsche godsdienstoefening voorviel is op non-activiteit gesteld. Nabij Twikkenham, in Engeland, woon dein een van den weg afgelegen huis, eene bejaarde, ongehnwde dame, die zwak en zie kelijk was en bij welke slechts eene keuken en werkmeid woonden. Voor eenige dagen was echter de keukenmeid van huis en kwam de andere dienstbode, een 22jarig meisje, om streeks half tien vernemen of hare meesteres ook nog iets noodig had. Bij het openen der deur, zag zij een’ 18jarigen jongman die be zig was de dame met een’ knuppel slagen toe te brengen. Zonder aarzelen sprong zij op hem toe en vatte hem aan, terwijl zij hem zoo digt op het lijf bleef, dat hij geen ge bruik van den knuppel konde maken. Thans greep tusschen beiden eene woedende worste ling plaats, waarbij de arme zieke dame, zon der zich te kunnen bewegen, genoodzaakt was den uitslag af te wachten. Eindelijk ge lukte het der dienstbode den booswicht op den grond te werpen totdatop haar roe pen de zieke uit het bed kruipen en haar een touw aangeven kon waarmede zij hem vastbond. In weerwil van het smeeken, waar mede de knaap nu de dienstbode poogde te vermurven trok zij hem in een ander ver treksloot hem op en ging toen de policie halen welke hem medenam. De dame ver klaarde, dat hij haar den sleutel had afgevor derd en haar toen was begonnen te slaan, tot dat zij op het punt van het geëischte te ge ven de meid zag binnenkomen. Aan de zoo werkzame bijbel- en zende linggenootschappen in Engeland is door het met China gesloten verdrag een ruime werk kring geopend. Reeds worden gelden bijeen- gebragtom een aantal zendelingen derwaarts te doen vertrekken. Zij zullen het materieel i eener boekdrukkerij medenementen einde godsdienstige werken in het Chiueesch te druk ken. Een schrijven uit Valentia van 24 Sept, berigtdat er geene verbetering in den kabel ontstaat, doch ook geene vermindering, daar de keerseinen (reversails) van Newfoundland vrij sterk en duidelijk zijn. Seinen, van New foundland uitgaande, blijven intusschen geheel achter. Dezer dagen is uit Indie berigt ontvan gen van een feit, waaraan nog al eenige be- teekenis wordt gehechtnamelijk dat een der zonen van den koning van Cambodia tot het Kalholicismus zoude zijn overgegaan. Cambodia is, met Cochin-China en Tonking, eene der groote afdeelingen van Let rijk van Annam. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 1 October. Naar wij vernemen zijn de staten dezer provincie buitengewoon bijeengeroepen tegen den 12 October aansl. ten einde kennis te nemen van de aan de heereu Sloet en Reuchlin, behoudens bekrach tiging door de wetgevende magtverleende concessie voor den aanleg van de Noorder- spoorwegen en te beraadslagen over de daar omtrent in te dienen voorstellen. Nadat de heer commissaris des konings in deze provincie alhier jl. dingsdag was door getrokken ten einde zich te begeven naar de Lemmer, keerde ZHEG. over Woudsend en Heeg op w'oensdag avond alhier terugver nachtte bij den heer burgemeester dezer stad bezocht donderdag morgen de gemeente IJ 1st en kwam daarna wederom in deze stad. Des namiddags 2 uur verleende ZHEG. audiëntie, bezocht vervolgens de gevangenis, het Burger weeshuis en andere nieuwe gebouwen nam daarna deel aan een van stadswege aangebo den diner, en keerde des avonds zeer voldaan naar Leeuwarden terug. Heden is door den Raad dezer gemeente en onder nadere goedkeuring in het open baar aanbesteed het daarstellen eener Gas- fabrijk met al de benoodigdheden voor de som van ƒ74,971 aannemer de heer H. Wouda, van Sneek. Eergisteren stortte alhier een kinderwa gentje, waarin een kind gezeten was van den wal in het vaarwater, doch werd de kleine, door twee personen die zich oogenblikkelijk ie water begaven nog tijdig gered. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 29 September: Heden morgen ten 10 uur hebben zich de leden van de tweede kamer der staten-generaal in een aantal rijtuigen naar het paleis des konings in het noordein- de begeven ten einde en corps aan Z. M. en Z. K. H. den prins van Oranje de hulde der tweede kamer aan te bieden en de ver zekering te geven van hare belangstelling in de laatstelijk gevierde feesten bij gelegenheid van deu achttienden verjaardag des kroon prinsen. Z. K. H. de prins van Oranje be vond zich mede in het paleis van Hd. door- luchligen vader, om tegelijk met Z. M. de leden der kamer te ontvangen. Toen deze in de gehoorzaal waren binnengeleid heeft de voorzitter, de heer Van Reenen, namens de kamer, van hare gehechtheid aan het kon. huis op nieuw de verzekering gegeven. Z. M. de koning heeft in gehoor ont vangen de commissie van de eerste kamer, de kamer mede waarop Z. M. woordde. De hooge raad heeft op den 29 September, overeenkomstig vroeger arrest, beslist, dat een va der niet ontvankelijk is in beroep tegen een ver- oordeelend vonnis, tegen zijn minderjarig kind gewezen. Het gold hier de zaak van den heer procureur-generaal van het hof van Groningen tegen J. ter Borgh. Ons wordt medegedeeld dat vier van de in der tijd vrijgesprokene Javaansche matro zen die in het proces van de Twenthe, kapt. Coopmans, gewikkeld geweest zijn, de reis van Java naar Nederland met het schip Con- curent van den heer H. van Rijckevorsel kapt, de Wit, gemaakt hebben, en dat die gezagvoerder in allen opzigte over hen tevre den is geweest zullende zij dan ook op nieuw met hem naar Java vertrekken. De Concurent was uit en te huis geheel met Javanen be mand, en de kapt, verklaart, dat hij nooit betere matrozen verlangt. (TL Cl.) Door de hierna genoemde gemeentebestu ren in de provinciën Overijssel en Gelderland is onder verschillende voorwaarden voor de ontworpene spoorwegen (concessie Sloet-Reu- chlin) jaarlijks, gedurende twintig jaren, toe gezegd Zwolle ƒ9000, Deventer ƒ9000, Kampen i) COURANT. SNEEKER 4 J b 1IAGA. HAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1