NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. den 6 October. WOENSDAG i I 13de Jaai'sang. 13de Jaargang i»SR. No. 81. 1858. No. 80. I Wil i. V COURANT. SNEEKER I en mor - i t van den na aldaar zich een Zij besloot tot dal einde te gebruiken en welke men ook aanwendtom haar van dit voornemen af te brengen niets mag balen zij blijft er in volharden. Slechts ophanging eenige druppelen Deze misdadiger had eeue maand tijds gebruikt, i driuken heeft zij gedurende tijds gebruikt, van Lo en aan de an- Fransch rand- zich in den nacht van 24 op 23 Sept. jl. door middel van uit- en inwendige braak toegang weten te verschaffen tot het kantoor en een ander appartement der woning van den no taris Ermerins te Zierikzee en meester te hebben gemaakt van een tal effec ten en andere waarde, op beide plaatsen ge tracht brand te stichten hetgeen evenwel is mislukt. In den vroegen morgen Werden de bewoners door eene vreesselijke brandlucht op het onheil attent gemaakt en ontdekte men al spoedig den ontzettenden diefstal. Na on middellijke aangifte, werd al spoedig een, hoe wel zeer flaauw spoor van den voortvlugtigen misdadiger ontdekt. De ijverige en bekwame brigade-kommandant der kon. maréchaussee R. S. werd hem onmiddellijk nagezonden w’ien het dan ook gelukte, van plaats tot plaats, waar de booswicht van voertuigen verwisselde, zijn spoor te volgen en hem reeds daarop in den volgenden nacht in een logement, in de aan de overzijde der rivier gelegene gemeente Sleeuwijk, te overvallen. De stoutmoedige bri gadier na het huis der bewoners op alle pun ten te hebben laten afzetten begaf zich on verschrokken in de kamer van den booswicht, alwaar hij hem te bed in eenen genisten slaap overviel. Na zich van de pistool die gela den naast hem lag, te hebben meestergemaakt, schudde hij den misdadiger op eeue niet zeer zachte wijze Wakker. Deze niet weinig ont zet, sprong op en wilde zich verweren, doch ziende dat alle tegenstand vruchteloos was gaf hij -zich over. Al bet gestolene (naar men zegt ƒ10,000 aan bankbiljetten, f 100,000 aan effecten en ƒ500 aan specie) werd nog bij hem gevonden. Nog denzelfden nacht werd hij behoorlijk gekneveld alhier overgebragt en opgesloten. Gelijk wij boven zeiden, heeft de booswicht zich echter door een zeer afdoend middel aan de hem wachtende straf weten te onttrekken. Later is gebleken dat bovengenoemde mis dadiger was de persoon van Willem Stokkel verwer te Leyden gewezen gevangene in het huis van arrest te Hoorn. Eenige dagen geleden werd een bewoner, met name ’t H in den Haarlemmer meer uit zijn bed geklopt. Onraad vermoe dende, nam hij zijn jagtgeweer mede, en zag niets dan een’ persoon die zich in de verte verwijderde. Nog niet volkomen gerust ge steld doorzocht hij inmiddels met zijne huis- genooten alle aan de hoeve gelegene gebouwen, en vond eindelijk een papier waarop ge schreven stond, dat op zekere plaats eene be paalde som moest nedergelegd worden, ’t H deed daarop zijne arbeiders bij elkander komen, liet ze allen schrijven, en ontdekte door dit vernuftig middel, dat een zijner arbeiders de- legger van den brandbrief was geweest wel ke dadelijk zijn feit bekende en naar Haarlem werd overgebragt. thans een dienstmeisje in verzekerde be- een hulp-postkantoor haren meester in last had de brieven te en in den loop van den jongster) zo- 1 en vernietigd. Te Hamm in Westphalen werd, bij het jen van gaz-pijpen eene bron ontdekt thans 28 jaren oud, die in zijn 14e jaar, ten- i waarin men eenen emmer vol naar het scheen, gevolge van eene ongesteldheid, van l-_. o- spraakgebruik werd beroofd, schrikte eenige dewijk XVI dagen geleden in die mate, dat hij een toeval kreeg en het bewustzijn verloor. Toen hij w'eder tot zich zelven gekomen was, had hij het gebruik van zijne spraak terug gekregen. Het tweede geval meldt men uit Blokzijl den 26 September. Een meisje aldaar van onge veer 17 a 18 jaren wier vader den 27 Aug. jl. overleed, werd daardoor zoodanig getroffen, dat zij zeide ook te willen sterven om bij baren vader te zijn. geen voedsel meer In den afgeloopen nacht heelt overredingsmiddelen KENN1SG EKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat op de Secretarie dezer Stad van af heden geduren de 14 dagen, voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd, en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld de aan den Raad aangebodene Gemeen te-be- grooting der plaatselijke inkomsten en uitga ven voor den ja re 4859. Sneek den 27 September 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris II At- A BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK5 October Van den 25 Sept, tot en met den Isten dezer zijn in deze provincie 45 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5722. De Staats-Ct. bevat het koninklijk besluit, waarby beschikkende op een verzoekschrift van Gerhardus Jan Hendrik en Jan Bernardus ter Horst c. s. bewilliging verleend wordt tot oprigting te Rijssen van eene naamlooze vennootschap tot den aanleg en het onderhoud eener brug over de rivier de Regge, in de rigling van den weg van Rijssen naar Borne. De minister van financiën heeft, ten aan zien van het tegen verminderd port frankeren van gecorrigeerde drukproeven bepaald dat de door den corrector op den kant gestelde en tot de proef zelve betrekkelijke aanteeke- ningen en teregtwijzingen voor den drukker of zetter, als: het verzoek, om nog iets na te zien, eene andere proef te zenden af te drukken en dergelijke als geoorloofd schrift behooren te worden toegelaten. Naar wij vernemen is in het ontwerp tot herziening der regten op den in- en uit voer laatstelijk aan de tweede kamer der stalen-generaal aangeboden onder anderen de in- en uitvoer van boeken onvoorwaarde lijk en algemeen vrijgesteld. Dat ditzoo het ontwerp door de wetgevende magt wordt aan genomen van grooten invloed zijn zal op het debiet van in- en buitenlandsche werken zal ieder ligtelijk begrijpen. Indien wij wel onderrigt zijn, dan moet de regering er ernstig op bedacht zijn om weder een weduwenfonds der burgerlijke amb tenaren van den staat in het leven te roepen. (Handelshlad.} Men schrijft uit ’s Gravenhage d. d. 29 September De hooge raad der Nederlanden heeft bij arrest van heden verworpen het be roep ingesteld door M. Belle, legen een ar rest van het hof in Overijssel van 22 Junij jl., waarbij bij ter zake van het afleggen van val- sche getuigenis in eene boetstraffelijka zaak ten voordeele van den beklaagde, is veroor deeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren. Bij gelegenheid dat zich bier te lande eenige der vrijgesprokene Maleijers bevinden is het niet onaardig te weten dat zij ook de eer genoten op de slaatsbegrooling voor 1859 te verschijnen. Daar toch vindt men, lot jus tificatie van in 1858 gedane onvoorziene uit gaven uitgetrokkeu buitengewone transport kosten van beschuldigde Maleijers uit de ge vangenis naar de teregtzitling en terug (te ’s Hage met rijtuigen) f 120 kosten gevallen op de verpleging der vrijgesprokene Maleijers in het zeemanshuis te Rotterdam f 160.28'/,; transportkosten van de vrijgesprokene Ma leijers om hen over te brengen naar de plaats hunner inscheping ƒ66.77. Men schrijft uit Utrecht d. d. 4 Oct. Heden morgen zijn de vereenigde tirailleur- kompagniën die in de legerplaats bij Zeyst vereenigd waren naar hare respectieve rege- menten teruggekeerd. Men schrijft uil Gorinchem d. d. 27 September: 7 zich in het huis van arrest alhier een boos wicht, die eerst gisteren in den vroegen gen alhier was aangebragtdoor van het leven beroofd. JO - - wegens manslag door on voorzigtigheid gepleegd, waring gebragt dat op i tot eene gevangenisstraf van drie maanden ver- van 1....... - stempelen en in den loop Twee zonderlinge gevallen worden door mer dertig stuks heeft geopend de dagbladen medegedeeld. Het eene is te i Haastrecht voorgevallen. Zekere J. P. aldaar, leggi het goudmunten vond met de afbeelding I aan de ééne zijde dere eene rustende godin met een schrift. De vreugde der arbeiders veranderde spoedig in verdriet, toen men de vermeende goudstukken onderzocht en het bleekdat het sterk vergulde en zeer goed bewaarde stukken van koper waren. Het blijft raadselachtig wanneer en hoe zij in zulk eene menigte in de bron gekomen zijn. Als eene curiositeit worden zij weggeschonken. Te Dresden leefde eenige jaren geleden iemand van een zeer origineel karakter. Zij ne laarzen waren met blik beslagen om be veiligd te zijn tegen den beet van dolle hon den in zijne parapluie had hij een paar luik jes laten maken die hij kon openen om te zien of de lucht ook opklaarde des winters Uit Land van Heusden wordt gemeld d. d. 29 September. Naardien de schippers se dert veertien dagen niet verschijnen om aard appelen te koopen, en daardoor de handel nagenoeg stil staat, zijn de boeren allerwege bezig met rooijen om ze in de schuren te bergen. Was de vrees onlangs groot, dat het bederf oorzaak zou zijn van eene belangrijke rijzing, de uitkomst bewijst thans, dat het gewas overvloedig is en de prijzen eer dalen dan rijzen. Eene soort van ronde wolkam mers zijn zoo kloek van stuk, dat er velen on der gevonden worden die van a tot 7 oneen wegen. Uit Assen wordt gemeld d. d. 50 Sept. Er is alhier iemand aangehouden wegens be delarij gepleegd met het kennelijk doel om in de koloniën der Maatschappij van Welda digheid te worden opnomen die 58 oud is reeds eenmaal in de koloniën verblijf heeft ge had en als 4e luitenant bij het Oost-Iudisch leger gepensioneerd is. Het congres over den eigendom van voort brengselen van letterkunde en kunst, dezer dagen te Brussel gehouden is op den 50 Sep tember gesloten. Het congres heeft beslist dat de schrijvers en vervaardigers van werken op het gebied van letterkunde en kunst het uitsluitend regt behouden om gedurende hun gansche leven hunne werken uit te geven de overlevende echtgenoot insgelijks gedurende zijn of haar leven, en na beider dood de erfgenamen ge durende vijftig jaren dat ten dien opzigle geen onderscheid behoort gemaakt te worden tusschen de verschillende klassen van werken (boeken schilderijen muzijk enz.). Het congres heeft mede beslist dat bet regt op den oorspronkelijke!) tekst in zich sluit het uitsluitend regt gedurende tien jareu voor den schrijver, om het werk Ie laten Ver talen mits vóór het derde jaar van dat regt gebruik makende. Ook in Frankrijk is de oogst buitenge woon gunstig uitgevallen. De hoeveelheid der druiven grenst aan het ongelooflijke en de hoo rnen gaan onder het gewigt der vruchten ge bukt. Graangewas en aardappelen geven ook eene rijke inzameling, zoodat dit jaar geheel buitengewoon is. De bedriegerijen die jaarlijks te Lon den gepleegd worden door het namaken van handschriften als anderzins, veroorzaken een verlies aan de kassiershuizen waarvan hfet bedrag somtijds zeer aanzienlijk was. In de twee laatste jaren is dit bedrag echter ver minderd tot op ongeveer 40,000 p. st. (ƒ120,900) ’s jaars tengevolge de inhechtenisneming van twee beruchte gaauwdieven. In verscheidene streken van Engeland i wordt sedert eenigen tijd geklaagd over de on veiligheid der brievenposterij. In betrekkelijk korten tijd zijn te Londen zes brievenbestellers De onde-rofficierdie het ongeluk heeft tot deportatie veroordeeld die brieven hadden gehad in de maand Junij jl., bij gelegenheid geopend en er de geldswaarde - eenmaal slechts van het schijfschieten nabij Nijmegen, een’of- i 18 pence aan postzegels - uitgenomen. Te Exe- ficier dood te schieten is door den krijgsraad, ter is tot eene gevangenisstraf van drie maanden ver oordeeld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1